Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 2573
Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Remiza na Osiedlu czeka na pierwsze wezwanie. Oby to nie musiało nastąpić

  • Autor 

 

strazremizaost0917 105Kiedy w 2016 roku nasz portal gościł w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiedlu Stałym, niespecjelnie pozytywnie kojarzył się wygląd pomieszczeń, w których rezydują strażacy.
Ale już wtedy mówiono o koniecznym ale planowanym nieuchronnym remoncie całego kompleksu pomieszczeń.
I oto dziś we wrześniu 2017 roku na zaproszenie OSP mieliśmy okazje uczestniczyć w otwarciu wyremontowanej, pachnącej farbą i lśniącej nowością remizy, w której znalazł się także nowy samochód.

W piątek, 8 września br., nastąpiło oficjalne otwarcie oraz poświęcenie nowo wyremontowanej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej na Osiedlu Stałym. To efekt realizowanego od kilku lat programu wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych poprzez modernizację remiz. W uroczystościach wzięli udział prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcami Moniką Bryl i Tadeuszem Kaczmarkiem. Przybył również Poseł  Na Sejm RP, pan Dariusz Starzycki, który w słowie skierowanym do strażaków życzył im jak najmniej wyjazdów do tragicznych zdarzeń, a jeśłi już takowe będą konieczne, niech będą bezpieczne i niech nikt nie ucierpi z powodu czy to pożaru, czy innego wypadku. Pan Poseł odczytał list od Pana Ministra Jarosława Zielińskiego do strażaków.


strazremizaost0917 95W czasie uroczystości zastępca prezydenta Monika Bryl odznaczona została Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Doceniając skuteczność działań i wzorową postawę jaworznickich strażaków ochotników oraz ich wkład w system bezpieczeństwa i angażowanie się w życie lokalnych społeczności, Prezydent Miasta podjął decyzję o przystąpieniu do wieloletniego planu modernizacji Ochotniczych Straży Pożarnych na lata 2015-2020.

W sumie w ciągu sześciu lat wszystkie jaworznickie jednostki otrzymają ok. 5 mln zł m.in. na wymianę najstarszych wozów strażackich oraz modernizację swoich obiektów. Pieniądze zabezpieczone przez Prezydenta Miasta na realizację programu wspierania OSP są w pierwszej kolejności przeznaczone na modernizację strażnic. W następnym etapie będzie także wymieniany sprzęt pożarniczy, a w szczególności samochody gaśnicze.

strazremizaost0917 83Nowa siedziba OSP na Osiedlu Stałym
Poprzednie pomieszczenia, które OSP dzierżawiło od 2005 r. były małe, niefunkcjonalne i w złym stanie. Obecna siedziba OSP powstała na miejscu dawnej stolarni kopalni Jan Kanty. Kiedyś był to jeden wielki hangar z wydzielonymi pomieszczeniami - miejsce zapuszczone i zaniedbane. Obecnie budynek lśni nowością i jest funkcjonalny. Jego remont rozpoczął się w 2014 r.

 

Teraz jednostka posiada duży, przestronny garaż, w którym stoją dwa pojazdy - jeden przekazany z Komendy Miejskiej w Jaworznie, drugi z Gliwic. W nowej siedzibie znajdują się trzy szatnie - dla mężczyzn, kobiet i młodzieżówki, w każdej nowe szafki, prysznice, toalety. Obok biura powstała sala konferencyjna pełniąca też funkcję świetlicy. To tutaj w każdy piątek będą się odbywać spotkania młodzieży, szkolenia. Przy garażu powstała duża, funkcjonalna kuchnia. Budynek jest monitorowany i zabezpieczony czujnikami ruchu.


ZAPRASZAMY DO GALERII


strazremizaost0917 26W 2015 roku Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych wykonał adaptacje pomieszczeń po stolarni dla remizy. Natomiast rok później dokończono remont instalacji elektrycznej, wykonano część posadzek wraz z przygotowaniem podłoża, wykończono w całości jeden węzeł sanitarny (wymalowano ściany i sufity, wykonano montaż płytek ceramicznych, posadzki, drzwi oraz armaturę wodno - kanalizacyjną). W 2017 roku przeprowadzono roboty malarskie, tynkarskie, murarskie, wykonano sufity, montaż płytek ceramicznych, urządzeń sanitarnych, roboty posadzkowe i inne prace wykończeniowe. Remont obiektu na Osiedlu Stałym kosztował łącznie około 690 tys. zł. Sfinansowany został ze środków gminy oraz funduszy Komendy Głównej PSP.

 

Ponadto w tym roku Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności otrzymał 40 tys. zł z rezerwy ogólnej Prezydenta Miasta Jaworzna na wyposażenie wyremontowanej remizy OSP Osiedle Stałe. W ramach otrzymanej kwoty zakupiono meble i wyposażenie do remizy..
A poniżej zdjęcia Bartłomieja Lesiaka fascynującego się fotografią ratowniczą.
Fotografia Ratownicza Bartłomiej Lesiak

 

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us