Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Dopalacze w Jaworznie - Nowe fakty

  • Autor 

dopal600Tak, to prawda. Rzadko takie tematy goszczą w naszej tak zwanej przestrzeni medialnej, jednak przed przestępczością trudno się uchronić w dzisiejszych czasach. Przestępca często jest o krok przed ścigającym go stróżem prawa, bądź innym funkcjonariuszem, stąd walka z nowymi rodzajami zagrożeń kryminalnych jest bardzo trudna
Stąd i u nas czasem słychać albo o narkotykach, albo, tak jak dziś, o dopalaczach, choć już określa się je jako tak zwane nowe narkotyki, i to o wiele bardziej niebezpieczne dla życia, niż te, które już są znane. Potrafią zabić przy pierwszym z nimi kontakcie, niezauważalnie, nie pozostawiając śladów swojej działalności w organizmie człowieka. Często człowieka młodego, dziecka.

 Nowe fakty - sprostowanie pierwotnej informacji
Jak podaje oficer prasowy jaworznickiej policji, Pan Tomasz Obarski w nasz artykuł wkradły się pewne nieścisłości.
Otóż okazuje się, że w obecnej chwili policja bez zapowiedzi może wkroczyć w miejsce w którym istnieje podejrzenie, że dopalacze są składowane i dystrybuowane, natomiast obowiązek o powiadamianiu o kontroli spoczywa na pracownikach Pańtwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z ustawą o swobocie działalności gospodarczej, w wypadku kiedy nie istnieje zagrożenie życia, czy zdrowia. W naszym, jaworznickim przypadku było tak, że Pracownicy PIS udali się na kontrolę, ponieważ otrzymali informację od policji o całej sprawie. Policja natomiast była w posiadaniu takiej informacji w wyniku wcześniejszych działań operacyjnych. Niestety nie mając pewności, czy to rzeczywiście są sunstancje zagrażaące życiu należało to sprawdzić, stąd na miejsce udał się SanEpid.
Skomplikowane to, podobnie jak skomplikowane jesty nasze prawo. Niemniej prosimy o wzięcie pod uwagę niniejszej informacji przy lekturze poniższego tekstu.
Natomiast z informacji osób zainteresowanych zwalczaniem tego typu przestępczości wynika, że są prowadzone prace nad zmianą wymienionej wcześniej ustawy o swobocie działalności gospodarczej, umożliwiające kontrole bez zapowiedzi bez wcześniejszych warunków wstępnych.
Czynności operacyjne jaworznickiej policji są prowadzone nieustannie. Ma to na celu wyeliminowanie, a wręcz duszenie w zarodku jakichkolwiek przejawów tej przestępczości.

 


 

Najważniejsze, aby ogniska kryminalne niszczyć w zarodku i jak na razie to w naszym mieście się udaje. Wprawdzie odpowiedzialne za to osoby i instytucje są przerażone bezczynnością państwa w tym temacie, bo już na pierwszy rzut oka biegłego w temacie, sprawę można by rozwiązać dość szybko, powołując odpowiednie przepisy z mocą ustaw, tworząc odpowiednie komórki do walki z tego typu przestępczością, ale daje się zaobserwować dziwne wrażenie, że komuś po prostu nie zależy na likwidacji tych zagrożeń.

dopal60aPamiętamy wielkie ?halo" na początku 2009 roku, kiedy to rząd obiecał ostatecznie rozprawić się ze zjawiskiem dopalaczy w kraju. Okazało się że od tego czasu ani jeden handlarz, czy dystrybutor nie został skazany za prowadzenie tego typu działalności.
Jest cisza, bo może brakuje spektakularnych wydarzeń, szokujących śmierci albo są one skrzętnie pomijane w środkach masowego przekazu, aby nie szkodzić władzom, aby ukryć jej bezczynność. Warto zadać sobie pytania dlaczego tak jest.

Wyjątkowy absurd, którego nie rozumieją pracownicy Inspekcji Sanitarnej jakim jest fakt, że Policja ściga narkotyki, ale kiedy jest mowa o handlu dopalaczami, to aby wejść do podejrzanego obiektu w ich sprawie musi najemcę, właściciela poinformować o kontroli na tydzień wcześniej !!!

Odpowiedzialnymi za kontrole sklepów, miejsc podejrzanych o dystrybuowanie tego świństwa są cywilni pracownicy popularnego San Epidu, przyprawia o zawrót głowy.

W Jaworznie w jednym ze sklepów namierzono i zabezpieczono trzy rodzaje środków zwanych dopalaczami. Z relacji pani Celiny Galery Cebo, Powiatowego Inspektora Sanitarnego, po wstępnym przyjrzeniu się składowi substancji wynika, że mamy do czynienia z wyjątkowo groźnymi środkami.

..Dopalacze z reguły zawierają nieznane mieszaniny, których składnikami mogą być dwie lub więcej substancji psychoaktywnych, także leki oraz przypadkowe zanieczyszczenia. W krótkim czasie po zażyciu, albo jednocześnie, biorący dopalacze piją alkohol lub wspomagają się kolejnymi substancjami psychoaktywnymi albo lekami. Stanowi to dodatkowe zagrożenie i utrudnia rozpoznanie oraz właściwe leczenie w szpitalach i ośrodkach toksykologicznych.
Zagrożenie dopalaczami najlepiej ilustruje stwierdzenie Marka Ryana, Dyrektora Louisiana Poison Center (cytat z The New York Times ? An alarming new stymulant, 16.07.2011)
-? Jeżeli zsumuje się wszystkie najgorsze efekty metamfetaminy, kokainy, PCP, LSD i ekstazy, to otrzyma się efekt jaki czasami obserwujemy po dopalaczach."

Paradoks sprawy dopalaczy w naszym kraju polega również na tym, że Państwo nie zabezpiecza dla Inspekcji Sanitarnej odpowiednich środków na prowadzenie badań nad coraz to nowymi substancjami. Poza tym badania laboratoryjne powinny być wykonywane natychmiast, "na pniu". A trwa to miesiącami. Zanim zabezpieczona próbka zostanie zidentyfikowana, na rynku pojawiają się kolejne, o innym składzie chemicznym i sieją spustoszenie wśród dzieci i młodzieży.


Cwani producenci wykorzystują luki w prawie, na które parlamentarzyści są po prostu ślepi a rząd nie wykazuje większej aktywności w chęci ich załatania.
Stąd jak w wielu innych przypadkach w naszym kraju potrzebna jest społeczna, albo samorządowa inicjatywa i aktywność w radzeniu sobie z problemem.

logogkrpaOstatnio zabezpieczone próbki zostaną zbadane w jednym z laboratoriów na terenie województwa za pieniądze, które wyasygnowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Trzeba zauważyć że komisja już od dawna prowadzi działania związane z profilaktyką różnych substancji psychoaktywnych, współpracując z Referatem Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


GKRPA przewiduje działania polegające na określeniu mapy problemu w mieście i podjęciu możliwych do zrealizowania w ramach gminy działań mogących zapobiec eskalacji problemu.
W temat włączył się bardzo mocno zastępca Prezydenta Pan Dariusz Starzycki, na którego wsparcie, oczywiście w ramach przewidzianych polskim, jak już zauważyliśmy, kulawym prawem, mogą liczyć wszyscy borykający się z tematem.

Dziś prezentujemy szereg danych przygotowanych przez Panią Urszulę Rokicką z jaworznickiej stacji Inspekcji Sanitarnej, ostrzegających przed biernością w wypadku spotkania się z dopalaczami w środowisku, rodzinie, szkole.
Garść podstawowych wiadomości powinna wystarczyć do zauważenia niepokojących sygnałów u dzieci, czy wychowanków.

..UWAŻAJ! NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZEZ SKLEPY INTERNETOWE OFERUJĄCE ?NOWE NARKOTYKI"
- Designer Drugs (DD), Research Chemicals (RC), do niedawna nazywane ?dopalaczami". Są one wyjątkowo niebezpieczne.
JAK SZKODZĄ?
Upośledzają funkcje mózgu. Biorąc narkotyki tracisz zdolność do efektywnego myślenia i nauki.
Mówisz, że rodzina i przyjaciele są dla Ciebie najważniejsi? - biorąc narkotyki krzywdzisz ich i zawodzisz ich zaufanie.
Popadając w uzależnienie tracisz wolność.
JAK DZIAŁAJĄ?
Substancje stymulujące ? powodują rozdrażnienie i trudności w koncentracji uwagi.
Po kilku godzinach od zażycia pojawia się tzw. ?zejście" objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, nudnościami, niepokojem, a w skrajnych przypadkach nieprzyjemnymi halucynacjami, najczęściej słuchowymi. Mieszanki ziołowe, kanabinoidy - zażycie ich prowadzi do efektów niepożądanych w postad kołatania serca, uczucia duszności, zaburzeń orientacji, niepokoju, stanów lękowych.
HALUCYNOGENY
Zażycie często prowadzi do ?bad tripów" czyli ?złych podróży", w trakcie których osoba, która zażyła substancję, doświadcza silnie obniżonego nastroju, lęków, uczucia zagrożenia, mogą też pojawiać się zaburzenia osobowości i myśli samobójcze.
PUŁAPKI
Substancje psychoaktywne na każdego działają inaaej. W krótkich chwilach euforii możesz wybiec na spotkanie z nadjeżdżającym samochodem lub zobaczyć?świetlaną"przyszłość w oknie mieszkania znajdującego się na piątym piętrze i zapragniesz pokonać dzielącą od niej barierę - wtedy może być już za późno na pomoc. ?Dopalacze" to nie są produkty pochodzenia naturalnego, zażywając je wychodzisz ze śmiercią na spacer, z którego możesz już nie wrócić. Nowe narkotyki (designer drugs) to nowe substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Lekarze często nie wiedzą jak postępować przy takim zatruciu. Zażywanie ich może spowodować tzw.?gateway effect", czyli sięganie po coraz bardziej uzależniające substancje.

W KILKU OSTATNICH LATACH CZĘSTO SŁYSZYCIE O ?DOPALACZACH".
Są to substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzie chemicznym. Designer Drugs (DD), Research Chemicals (RQ -m.in.pod tymi nazwami kryją się obecnie sklepy internetowe, prowadzące sprzedaż tych środków. Nowe narkotyki nielegalnie sprzedawane są też czasami w sklepach, które funkcjonują pod neutralnymi nazwami: ?śmieszne rzeczy", ?wszystko po 5 złotych" oferującymi orientalne zapachy do pomieszczeń czy też środki do czyszczenia sprzętu
elektronicznego. Handlarze nowych narkotyków oczywiście zastrzegają, że sprzedawany towar to przedmioty ?kolekcjonerskie" i nie do spożycia, ale w rzeczywistości to narkotykowy biznes, a zażycie kupionych tam produktów może zagrażać życiu i zdrowiu ludzkiemu.
Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami Twojego dziecka - pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami.
O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ
? Bądź przykładem. Dzieci są dobrymi obserwatorami. Łatwo zauważą, gdy nie robisz tak jak mówisz.
? Wymagaj, ale stawiaj warunki możliwe do spełnienia.
? Bądź konsekwentny, aby dziecko liayło się z Tobą i wiedziało, że ustalone normy w kluczowych sprawach muszą być przestrzegane.
? Staraj się poznać przyjaciół i znajomych swego dziecka. Pamiętaj, że mogą oni mieć duży wpływ na zachowania i postawy Twego dziecka.
? Szanuj prawa dziecka do własnych opinii i wyborów. Nie bądź nadmiernie opiekuńczy. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.
? Ucz się jakprzezwydężać trudności iradzić sobie w trudnych sytuacjach. Pamiętaj, wspólnie musicie rozwiązaćproblem.

Jeśli Twoje dziecko zaczęło zachowywać się w sposób nietypowy, spędza więcej aasu poza domem z grupą nowych znajomych a jednocześnie unika kontaktu z rodzicami (opiekunami), opuszcza się w nauce, zaniedbuje swój wygląd lub też zamyka się na długie godziny w swoim pokoju - sprawdź co się dzieje. Być może zażywa narkotyki.
..ZWRÓĆ UWAGĘ NA NASTĘPUJĄCE SYGNAŁY:
Rozszerzone źrenice, słowotok, nadmierna ruchliwość, zaburzenia snu, chudnięcie, zmienność nastrojów, trudności w koncentracji uwagi, niepokój, ataki agresji, krwotoki z nosa - te objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko zażywa substancje stymulujące. Najczęściej występują pod postacią białego proszku, którego ślady w pokoju lub na rzeczach dziecka powinny wzbudzić Twój niepokój.Nietypowy zapach włosów i ubrania, nadmierna wesołość, przekrwione oczy, kaszel, zwiększony apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej powinny wzbudzić podejrzenia, że dziecko może palić mieszanki ziołowe (Kanabinoidy). W pokoju może unosić się zapach dymu, w kieszeniach ubrań mogą znajdować się suszone rozdrobnione liście, jak również inne akcesoria - szklane fifki, bibułki, zapalniczka, charakterystyczne foliowe torebki.
Nieobecny wzrok, zaburzenia percepcji i świadomości, nadwrażliwość zmysłów, halucynacje wzrokowe i słuchowe, lęk, panika, urojenia mogą świadczyć o zażyciu substancji halucynogennych. W przypadku przedawkowania wystąpić mogą: dreszcze, ślinotok, wymioty, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni. Kontakt z osobą, która zażyła halucynogen może być znacznie utrudniony.
CO ROBIĆ, GDY PODEJRZEWASZ, ŻE DZIECKO BIERZE NARKOTYKI?
ODŁÓŻ EMOCJE, WŁĄCZ ROZUM
? zacznij działać, problem sam się nie rozwiąże;
? dowiedz się jak najwięcej o substancjach psychoaktywnych;
? ustal reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj ? stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
? okazuj miłość i zainteresowanie swojemu dziecku;
? korzystaj ze wsparcia;
? nie usprawiedliwiaj nieobecności w szkole;
? nie wstydź się i nie ukrywaj problemu;
? szukaj pomocy specjalistów zajmujących się uzależnieniami.


BEZPŁATNA INFOLINIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ
800 060 800

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us