Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jakimi rowerami bedziemy jeździć w Jaworznie?

  • Autor 


roweryprezentcj0717 3Do wyboru, do koloru, tak w skrócie można określić ofertę rowerów miejskich z jaką wystąpiły firmy chcące w mieście zainstalować, zorganizować i prowadzić transport jednośladowy.

Dodajmy transport publiczny, który ma stać się alternatywą dla silnikowych, czy tez nawet elektrycznych, hybrydowych pojazdów.

Rozwiązania związane z komunikacją rowerowa w mięcie, w których rower można wypożyczyć - pobrać, za bardzo symboliczną sumę, przejechać potrzebny odcinek drogi i oddać w specjalnej "stacji dokującej" są znane na całym świecie. Jest wiele takich systemów, które sprawdzają się doskonale.roweryprezentcj0717 4Kiedy rozmawiamy na temat publicznych rowerów od razu nasuwa się szereg pytań i wątpliwości, czy "to coś" może przyjąć się w naszym mieście, w którym po pierwsze gęstość zaludnienia jest bardzo niska, po drugie większość mieszkańców to rdzenni jaworznianie, mający samochody, własne rowery i z nich korzystający. Po trzecie brak jest przyjezdnych w znaczącej ilości, to znaczy - ani studentów, jak w miastach akademickich, ani turystów.

Na pytania takie odpowiada Tomasz Tosza - spiritus movens wielu pomysłów związanych z szeroko rozumianym "ruchem rowerowym" w Jaworznie.
Otóż fakt rozległości miasta może okazać się atutem, bo miast wyjeżdżać samochodem z garażu i przejeżdżać pięć kilometrów, można wyjść z domu, przyłożyć kartę do czytnika i wsiąść na rower, który odstawia się w pobliżu miejsca docelowego.
Wbrew temu, co się wydaje, w dużych miastach, takich jak Kraków, Opole, Wrocław, większość wypożyczeń rowerów dokonują właśnie rdzenni mieszkańcy, a nie osoby przyjezdne, czyli turyści, dla których "załatwianie" na okres kilku czy kilkunastu dni karty miejskiej jest uciążliwe.

roweryprezentcj0717 24Owszem, nie ma u nas studentów, ale są uczniowie oraz ogromna ilość osób na co dzień jeżdżących rowerami. Tak, mają własne dwuślady, ale po to aby "skoczyć" do sklepu oddalonego o dwa kilometry nie trzeba znosić roweru z dziesiątego piętra, i potem trząść się, czy ktoś nam go pod sklepem nie ukradnie - wystarczy wypożyczyć bicykl i nie martwić się o nic. W dodatku jeśli sił brak po ciężkiej dniówce, można wypożyczyć rower ze wspomaganiem elektrycznym i cieszyć że że akumulator za nas pedałuje.

A więc wszystko wskazuje na to, że rowery miejskie w Jaworznie się przyjmą. Czekaja nas jeszcze tylko przetargi, które wyłonią dostawcę pojazdów i struktury "parkingowej" oraz firmę obsługującą całość od serwisu po sprawy związane z transakcjami za wypożyczanie.
Cieszmy się więc, próbując jak jeździ się na "elektryku". A próby możliwe będą do poniedziałku na rynku - warto skorzystać z darmowych przejazdów trzech oferentów Sycube, Nextbike, BikeU.
A dziś , w sobotę na samym starcie prezentacji było tak.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us