Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Rowery, riksze, cargo, "elektryki" - wkrótce dla jaworznian

  • Autor 

rowerymiejskie0717 31Wcale nie łatwo jeździ się rowerem Cargo - przekonał się o tym Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert, i Jego zastępca, Pan Tadeusz Kaczmarek, ale i inne osoby, które zechciały wypróbować przywiezione z Warszawy tamtejsze miejskie "bajki".

Na parkingu urzędu miejskiego w poniedziałek, 17 lipca odbyła się prezentacja różnego rodzaju rowerów firmy Nextbike, które w stolicy już z powodzeniem coraz odważniej wkraczają w tę dziedzinę miejskiego życia, jaką jest transport publiczny. Firma ma wziąć udział w przetargu na organizacje transportu jednośladowego w mieście.

Aby wypożyczyć rower wystarczy mieć zainstalowaną na smartfonie odpowiednią aplikację, zalogować się, opłacić żądaną do przejazdu odpowiedniej ilości czasu, bądź odcinka kwotę i można pobrać pojazd ze specjalnego stojaka, który "zwalania" go w momencie wpłynięcia opłaty na konto zarządcy.

rowerymiejskie0717 60W Warszawie działa to wyśmienicie, a mieszkańcy stolicy chwalą sobie niezależność i niezawodność takich rozwiązań.

Wypożyczyć można rower zwykły, to znaczy napędzany wyłącznie siła mięśni nóg, ale są i rowery ze wspomaganiem elektrycznym, które wydatnie ułatwiają poruszanie się osobom słabszym, bądź starszym.

Wspomaganie działa w ten sposób, że im mocniej się pedałuje, tym mocniejszy prąd płynie przez silnik i bardziej czuć udział elektroniki w przyspieszaniu.
Baterie są ładowane podczas postoju, ze specjalnych złączy, jak i za pomocą prądnicy, również uzupełniają wydatek energii w trackie jazdy

rowerymiejskie0717 74Ciekawostką dla jaworznian był rower ?cargo?, który tutaj posiadał z przodu skrzynkę na towary, ale w miastach, w których jest używany, przypomina również rikszę, w której można wozić dzieci.

Tego roweru jednak należy się nauczyć, bo działa on trochę w sprzeczności z tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Rower nie pochyla się na zakrętach co sprawia wrażenie że zaraz się wywrócimy w stronę odśrodkową.

Ale wrażenie niestabilności mija dość szybko i jak mówią warszawiacy, są już ?artyści ? ekwilibryści?, pokonujący zakręty na dużej prędkości z jednym kołem "rikszy" w powietrzu.

Jak widać zapewnienia o rychłym uruchomieniu inwestycji pod hasłem rowery miejskie nie są tylko zapewnieniami, ale wkraczają szybko w etap realizacji. W połączeniu z informacjami o planowanym uruchomieniu Velostrady w przyszłym roku to bardzo dobre wiadomości dla Jaworzna i dla jaworznian.

W weekend od 29 do 30 lipca Prezydent miasta zaprasza na jaworznicki Rynek, gdzie będzie można osobiście sprawdzić rowery z Nextbike, BikeU i Sycube.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us