Menu

Archetti w... Geosferze... kameralnie w miejscu sprzed milionów lat

  • Autor 

archetti geosfera koncert 021Koncerty w miejscach mających pewną historię są popularnym sposobem na rozpowszechnianie zarówno wiedzy o muzyce, jak i o tych miejscach. Są to często pałace,  skwery zaułki, w których odbywały się niegdyś historycznie ważne wydarzenia.
Kiedy spojrzymy na geosferę i jej obecna popularność wśród jaworznian z historycznego punktu widzenia na pewno nie mamy na myśli istniejącego tu kiedyś, stosunkowo niedawno kamieniołomu.
Był on owszem, znanym zakładem pozyskującym kruszywo i materiał budowlany, ale tu chodzi o znacznie wcześniejszy zakres czasowy, sięgający milinów lat.

archetti geosfera koncert 020Odkrycie podczas prac "kamieniarskich" pokładów twardych skał, na których odciśnięte są wzory zwierząt, czy roślin, wymarłych wtedy, kiedy na świecie człowieka jeszcze nie było spowodowało pewną tajemniczość tego zagłębienia w ziemi. Wchodząc po przygotowanych alejkach często nie zdajemy sobie sprawy, że stąpamy po pradziejach, po początkach naszego świata.

W tym oto miejscu zabrzmiały dźwięki skomponowane kilkaset lat temu przez największych mistrzów muzyki klasycznej, przez twórców kanonu, ponadczasowej wartości naszych czasów.


archetti geosfera koncert 006W ten oto sposób Archetti - Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna przypieczętowała swoją grą ogromny zakres dziejów, powodując, że utwory Mozarta, Bacha, jako najstarszych, oraz Piazzoli, Charlesa, Gardela, jako przedstawicieli najnowszej muzycznej historii nabrały zupełnie innego wymiaru, inaczej zabrzmiały, inaczej zostały odebrane przez publiczność.

Ten koncert stanowi początek kolejnej nowatorskiej myśli na temat Geosfery, aby tu w przyszłości, nie tylko na prowizorycznie ustawionych krzesłach i ad hoc przygotowanej scenie, ale na zaplanowanym, miejscu, być może małej muszli koncertowej prezentacja klasyki, ale nie tylko , odbywała się tu częściej. 

archetti geosfera koncert 012Przychodzi na myśl analogia do chyba najsławniejszego miejsca odkrytego spod popiołów, a mianowicie Pompei. Koncerty w miejscu naznaczonym katastrofą sprzed ponad 1900 lat - zasypaniem miasta przez popioły wulkaniczne.

Muzycy Kwartetu Archetti zaprezentowali się wybornie, począwszy od wyśmienitej elegancji, widzianej w ubiorze, gestach i sposobie zwracania się do publiczności, a na samej muzyce skończywszy. Kto zdawał sobie sprawę z miejsca w którym się znajduje mógł snuć swoje wyobrażenia dotyczące dziejów, także takich, których świadkiem były obecne tereny Jaworzna.

Łukasz Krysz, Zofia Wróbel, Agnieszka Cendrzak i Zuzanna Makles, podobnie jak kwartet w ubiegłych latać porwał kilkadziesiąt osób, które mimo ogromnego upały wysłuchały koncerty, oczywiście domagając się bisów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Geosfery pulsującej muzyką w wykonaniu Archetti.
Zdjęcia: Emilia Tura

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us