Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Rondo Księdza Juliana Bajera - już są tabliczki

  • Autor 

rondobajera230617 2Uchwałą Nr XVI/233/2016Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 28 stycznia 2016 r. rondo położone na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej i Kołłątaja zostało nazwane rondem imienia Księdza Juliana Bajera.

Na specjalnych konstrukcjach są już umieszczone dwie tabliczki, trzecia wzorem innych tego typu symboli, zostanie przymocowana podczas uroczystości w dniu 30 czerwca, o godzinie 12.00.

Inicjator przedsięwzięcia ? radny, a zarazem wiceprezes jaworznickiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Dawid Domagalski, przypomniał, że pomysł na upamiętnienie księdza Bajera podsunął mu ksiądz Eugeniusz Cebulski ? obecny proboszcz jaworznickiej kolegiaty.
W uzasadnieniu wniosku radny przedstawił między innymi  wycinki prasowe, w których pozytywnie o księdzu Julianie wypowiadają się ludzie różnych środowisk. "Był stanowczy, ale był też człowiekiem dialogu, choć nie ustępstw za wszelką cenę. To powodowało, że nawet osoby oddalone od nauki Kościoła postrzegały go prywatnie jako autorytet".

rondobajera230617 4Ksiadz Julian Bajer urodził się w 1928 r. w Wiśniowej (powiat myślenicki, województwo małopolskie). Od czerwca 1979 r. aż do przejścia na emeryturę w sierpniu 2004 r. był najpierw administratorem, a następnie proboszczem kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie.

Dzięki jego staraniom dokończono przebudowę kościoła ? otynkowano go, położono posadzkę, zbudowano wielki ołtarz oraz jeden z największych witraży w Europie.

Wspaniale zasłużył się także dla genealogii mieszkańców miasta ? przez trzy lata tłumaczył z łaciny i przepisywał księgi metrykalne od XVI do XIX wieku. Jedną z jego pasji była muzyka ? komponował, grał na gitarze, skrzypcach i organach.

Znał także osobiście Jana Pawła II. Ks. Bajer zmarł 14 stycznia 2009 r. w wieku 81 lat. W ostatniej drodze na Cmentarz Pechnicki, gdzie spoczywa, towarzyszyło mu ok. półtora tysiąca jaworznian. Grafika pochodzi ze strony diecezja.sosnowiec.pl
JulianBajer2


Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us