Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Mamy zwycięzców konkursu Świat Zawodów!swiat zawodow 2017 8Uroczysta Gala Laureatów II edycji konkursu ?Świat zawodów? odbyła się 5 czerwca 2017 r. o godzinie 10.30 w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.   Zmagania z poezją, tworzenie jej na określony temat i dla określonego odbiorcy stanowiły temat I edycji konkursu ?Świat zawodów?.  Natomiast tegoroczna II  edycja dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dotyczyła przygotowania logo wybranego zawodu z logotypem- sygnetem z nazwą zawodu  i hasłem reklamowym, co okazało się dla uczestników konkursu nie lada wyzwaniem.  Podjęli je jednak gimnazjaliści w kategorii collage oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w kategorii grafika wektorowa. Celem konkursu było przede wszystkim promowanie szkolnictwa zawodowego, kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych, kreatywności i umiejętności prezentowania własnych obserwacji, spostrzeżeń.


24 maja jury konkursu ?Świat zawodów? złożone głównie ze specjalistów z zakresu grafiki i organizacji reklamy wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach. Spośród nadesłanych prac gimnazjalistów w kategorii I na collage logo wybranego zawodu jury nie przyznało I miejsca. II miejsce ex aequo zdobyły: Dominika Świderska z Gimnazjum nr 5 w Jaworznie oraz Marta Halusiak  z Gimnazjum nr 8 w Jaworznie. III miejsce przypadło Elżbiecie Lei z Gimnazjum nr 2 w Jaworznie. Wyróżnieniami zostały nagrodzone prace Moniki Polaczek z Gimnazjum nr 9 w Jaworznie i Zuzanny Otrębskiej z Gimnazjum nr 4 w Jaworznie. W kategorii II  dla szkół ponadgimnazjalnych na grafikę wektorową zwyciężczynią okazała się Zuzanna Jaromin z Technikum nr 5 w Jaworznie. II miejsce przypadło Martynie Bielawnie z Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej, III miejsce Angelice Chrostowskiej również z TZN w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienia otrzymali Maciej Żak i Mateusz Lis z Technikum nr 5 w Jaworznie.
swiat zawodow 2017 7Organizatorzy konkursu to Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie oraz Cech Rzemiosł Różnych w Jaworznie, dla których kształcenie zawodowe czy to w formach szkolnych czy pozaszkolnych stanowi podstawę działania i przygotowania do egzaminów zawodowych przeprowadzanych przez OKE lub egzaminów na czeladnika i mistrza. Przedstawiciele Jaworznickiego Cechu ? członek zarządu i Starszy Cechu- pan Stanisław Bigaj wraz z panią Sylwią Feliksik- Izmajłow, przybyłą w zastępstwie pani Jolanty Izmajłow- Dyrektorki Cechu, przedstawili krótką historię tej organizacji na terenie naszego miasta. Zebrani dowiedzieli się, że pierwsze cechy, jako zorganizowane społeczności rzemieślnicze, powstawały na tych ziemiach już w średniowieczu, natomiast 14 września 1885 roku miało miejsce zatwierdzenie statutu Stowarzyszenia Zjednoczonych Rękodzielników i Przemysłowców. Sztandar, który znajduje się w rękach zarządu Cechu, pochodzi z początku XIX w., ale żadne zapiski z tego okresu nie pozostały. Po wojnie w 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby zakupionej ze składek i nadanie jej im.                         J. Piłsudskiego. W latach powojennych Cech działał najpierw stanowiąc część Chrzanowskiego Cechu, potem od 1957 roku nastąpiło reaktywowanie działalności rzemieślniczej w Jaworznie pod nazwą Cech Rzemiosł Różnych. Od 1995 roku do chwili obecnej funkcję Starszego Cechu i Prezesa pełni pan Wiesław Drobniak.
Historia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie jest krótka, bo istnieje ono od września, ale bogata w działalność i doświadczenie trzech szkół, które weszły w jego skład: Technikum nr 5 w Jaworznie, Technikum nr 6 w Jaworznie oraz Technikum Energetycznego w Jaworznie. Początki szkolnictwa zawodowego w Polsce sięgają XVIII w. Największy rozkwit szkół rzemieślniczych i technicznych nastąpił w połowie XIX w. Należały one do nielicznych w tym czasie w Europie szkół zawodowych. Te tworzące CKZiU mają już ponad 50-letnią tradycję.
Organizatorzy konkursu byli również sponsorami nagród, do których grona dołączył m.in. p. S. Bigaj, właściciel znanej w Jaworznie piekarni oraz gramy.pl.
Serdecznie gratulujemy laureatom a także nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu, którzy z życzliwością przyjęli nietypową propozycję pomocy i czuwania nad artystycznym talentem swoich uczniów! Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us