Menu

ogłoszenie bezpłatne

Sosina jak nowa. Na pewno. Jaworzno dostało 28 milionów!

  • Autor  Tomasz Tosza

 

sosinazgoryTo już nie tylko wizualizacje nowej Sosiny, które od czasu do czasu pojawiały się w mediach ale twardy fakt ? projekt rewitalizacji Sosiny uzyskał dofinansowanie unijne w wysokości 28 milionów złotych ? w środę została ogłoszona lista rankingowa projektów. Razem z pięcioma gminnymi milionami złotych wkładu własnego całkowicie odmienią to miejsce. Sosina w ciągu najbliższych lat zabłyśnie.

Rozwiązała się między innymi tajemnica przeprowadzonej kilka tygodni temu ? przed rozpoczęciem lęgów ptaków - wycinki starych topól. - Wiedzieliśmy, że projekt jest wysoko oceniony, a zależy nam by jak najszybciej przystąpić do prac ? mówi Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich, którego pracownicy aplikowali o dotację w ramach programu Poprawa jakości środowiska miejskiego. Wycinka wzbudziła kontrowersje ale była konieczna. Stare, umierającej już topole pogarszały jakość wody w zbiorniku, w ich zamian zostaną posadzone dziesiątki tysięcy nowych roślin.

 

sosin0317a 1- Najważniejszym celem projektu jest poprawienie jakości wody ? mówi Marcin Tosza z UM Jaworzno, który odpowiadał za przygotowanie dokumentacji projektowych. - Ścierało się kilka pomysłów, lecz naukowcy uznali, że najbardziej skuteczne będzie ciągła wymiana całej wody w zbiorniku.
Dziś naturalne przepływy przez Sosinę są zbyt słabe by woda samodzielnie się oczyszczała. - Po zbudowaniu systemu pomp i przelewów krystaliczna woda z piaskowni na granicy z Bukownem kilka razy w roku będzie zastępować dotychczasową wodę w zbiorniku ? dodaje Tosza.

O tym, że pracownicy Wydziału Inwestycji Miejskich osiągnęli duży sukces świadczy fakt, że dofinansowanie otrzymało jedynie osiem projektów z całego kraju na ponad setkę pozytywnie ocenionych. Projekt Sosiny dostał jednocześnie najwyższą dotację sięgającą prawie połowy dostępnych środków w ramach programu.

sosin0317a 2Nowa Sosina to również asfaltowe drogi rowerowe, nowe plaże, parkingi, wyremontowane ulice i przede wszystkim ogólnodostępne i darmowe sanitariaty. Zlikwidowane zostaną wszystkie szamba i zbudowana zostanie kanalizacja sanitarna. Sosina będzie pięknie wyglądała również wieczorem ? nowe alejki dostaną energooszczędne oświetlenie. Obok plaż znajdziemy miejsca dla zabaw dzieci,  ławeczki, prysznice. Zyskają również wędkarze ? dostaną nowe pomosty sięgające poza szuwarowiska.

Jest jeszcze dobra informacja dla odwiedzających ośrodek - od najbliższego sezonu wjazd na parkingi wokół zbiornika będzie bezpłatny.
                                                                                                źródło: Tomasz Tosza - Puls Jaworzna

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us