Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Debata o metropolii w TV Katowice - siła rozsądku Jaworzna

  • Autor 

debatametroDobrze przygotowali się autorzy debaty o Metropolii, która odbyła się w Telewizji Katowice, w poniedziałek, 27 lutego.
Jednym z pierwszych zdań było mówiące o tym, jak nie gwałcąc suwerenności gmin, budować nową wspólną jakość by móc więcej, lepiej i skuteczniej działać.
Czy tak naprawdę będzie, czy suwerenność gmin jest tym, co przyświeca pomysłodawcom Związku Metropolitalnego dla Województwa Śląskiego?
Zjednoczona siła miast - to hasło przyświeca orędownikom idei metropolii, ale czy są oni szczerzy? Czy przypadkiem nie jest tak, że większy będzie mógł więcej? I mowa to o większych zarówno ludnościowo, obszarowo, jak i o tych, którzy będą mieli swoje mocne, nie do ruszenia przedstawicielstwo w zarządzie tego wielkiego organizmu.
Wstęp programu miał na celu przedstawienie samych superlatywów, ale porównanie do Unii Europejskiej w mniejszej śląskiej, regionalnej skali było dość ryzykowne w dzisiejszej rzeczywistości. W każdym razie nie w chwili, kiedy państwa członkowskie pragną dla siebie większej autonomii.

fot profil facebook prezydenta miasta Jaworzna


Czy powołanie wielkiego związku pozwoli całkowicie zachować odrębność? Z założenia to chyba wątpliwe...
Wśród wielu wypowiadających się była jednak zaznaczana, znana w Jaworznie, sprawa komunikacji. Z pobieżnej oceny wynika, że właśnie komunikacja jest oczkiem w głowie zwolenników wspólnego organizmu.
I tu pojawia się u każdego jaworznianina myśl ? czy ktoś chciałby aby Jaworzno podzieliło się swoimi zdobyczami w transporcie publicznym, czy aby nie ma ktoś chrapki na nasze, już jeżdżące nowoczesne autobusy?
A przecież ma ich przybyć w naszym mieście dużo więcej. To nasza zdobycz, o której inne miasta mogą jedynie pomarzyć, dysponując przestarzałym taborem, dziurawym i nieekologicznym!

Ale to są nasze jaworznickie sprawy. Rzecz się toczy już wiele lat i ustawa byłaby już dawno na stole, gdyby nie opieszałość Platformy Obywatelskiej, o czym mówił minister Michał Wójcik.
Dziesięć lat prac nad ustawą to trochę dużo ? platforma miała na to osiem lat ? mówił ? a dziś PO próbuje zrzucić odpowiedzialność za ten czas na Prawo i Sprawiedliwość.

Pierwsza z samorządowców wypowiedziała się Pani Małgorzata Mańka-Szulik - Prezydent Zabrza, a jednocześnie przewodnicząca Górnośląskiego Związku metropolitalnego. Jest pełna nadziei, że doczekamy się przegłosowania w sejmie tego aktu.
Dla Śląska metropolia to wielka szansa, duże wyzwanie. Jednak potencjał posiada całość, cały Śląsk. To potęga w skali Europy ? mówiła Pani Prezydent.
Podobnie wypowiadał się Prezydent Katowic Marcin Krupa, mówiąc że na każde miasto należy patrzeć przez pryzmat regionu. Dwumilionowa struktura będzie wielką szansą dla regionu ale i dla całej Polski.
Nie podzielił tego entuzjazmu Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert.
Prezydent Jaworzna wypowiadając się na temat projektu ustawy stwierdził, że jest ona prawie taka, jaka usatysfakcjonowałaby Jaworzno, ale brak w niej jest między innymi zapisów o dobrowolności przystąpienia do Metropolii.
Brakuje również swobody w ustanawianiu władztwa planistycznego, co może spowodować, że gminy będą hamowane w rozwoju. Ważnym problemem jest brak zapisów o kryteriach transportu publicznego.
Ale najciekawszym punktem wyrażonym przez prezydenta Jaworzna była obawa o to, czym tak naprawdę ma być metropolia. Mówi się o tworze, o organizmie marzeń, ale nikt nie potrafi tak naprawdę przewidzieć jaki on będzie i jak wpłynie na nasze, gmin, miast, mieszkańców życie. Jak będzie wyglądał za kilka, czy kilkanaście lat. Nikt nie roztacza wizji, nawet mglistej.
Obaw nie podzielał Wojewoda Śląski. Według niego metropolia będzie mogła funkcjonować bez Jaworzna, ale wskazywał na duże szanse. Mówił jednak o szansach dla regionu, ale nie określił co może zyskać  między innymi nasze miasto.

Prezydent Silbert jednak widzi zagrożenia na przykład w braku możliwości indywidualnego pozyskiwania inwestorów, czy też naszych, wewnętrznych uwarunkowań przestrzennych, na które zgody mogą nie wyrazić władze metropolii. Doświadczenia w tej kwestii są ? nadzór prawny wojewody kwestionował nieraz nasze rozwiązania, nie mając żadnego interesu w planie Jaworzna.
A co będzie kiedy interes wielkich, większych od nas w metropolii będzie przeważał?

Prezydent Katowic wskazał na podział funkcjonalności poszczególnych miast, członków metropolii,. Ale w takim razie co byłoby, gdyby dla nas przewidziano rolę sypialni śląska, nie zgadzając się na duże inwestycje w obszarach, które dziś są gotowe do zagospodarowania przez duży, niewykluczone zagraniczny kapitał?
Argumentacja Marcina Krupy miała znamiona raczej pobożnych życzeń. Brzmiała jak otucha dobrej cioci ? dobrze będzie. Ale wcale nie musi być dobrze dla zainteresowanego.

Prezydent Silbert zapytał o wizję metropolii. No właśnie, czy ktoś ją ma? Czy wiemy jaki scenariusz ryzuje się dla mniejszych miast skupionych ściśle wokół Katowic? Z opracowań metropolitalnych wynika, że zostaną one wchłonięte, a ludność zacznie przemieszczać się do centrum metropolii, czyli... Katowic w przypadku metropolii śląskiej. Czy o to chodzi, aby utracić suwerenność i dać się zagonić jako dzielnica Wielkich Katowic? Nigdy nie było nam blisko do Śląska, ani kulturowo, ani tym bardziej historycznie.

Z pozycji obserwatora można było wysnuć wnioski, że miasta, a raczej prezydenci miast wielkich czują szansę dla siebie, niestety trudno było dopatrzyć się szans dla miast mniejszych, które mogą być postawione w roli wykonawców woli gigantów.
Jedną z obaw jakie wyraził Pan Paweł Silbert była taka, że za kilkanaście lat Katowice mogą rozrosnąć się tak, że obejmą swoimi granicami okoliczne miasta, które staną się z samorządnych jednostek, jedynie dzielnicami Katowic.

W związku z tym wyraził zadowolenie, że ani prezydent Katowic, ani wojewoda, nie chcą nas na siłę do metropolii wcielać, pozostawiając nam nasze suwerenne decyzje.

Z punktu widzenia jaworznian to wypowiedzi właśnie naszego prezydenta były konkretne, przedstawiające konkretne obawy, sprecyzowane zastrzeżenia.
Trochę to wyglądało tak po stronie prezydent Zabrza, czy Katowic, że wypowiadali się oni w takim oto tonie: ?zróbmy, przyjmijmy, stwórzmy metropolię, a potem zobaczy się i na pewno jakoś to będzie?.

To chyba nie jest poważne podejście do tematu tak istotnego. Zwłaszcza, że jak metropolia więcej będzie szkodzić, a nie tworzyć szans to i tak po włączeniu do niej, nie będzie możliwości opuszczenia związku.
Entuzjaści mówią: do metropolii na dobre i złe.
Racjonalista powie: ok, idźcie, pokażcie jak tworzycie, zarządzacie, jeżeli pomysł wypali, a interesy mieszkańców będą zabezpieczone ? również przystąpimy za kilka lat.
Wyjdźmy z ambicji terytorialnych ? czyli zgódźmy się na wszystko, co nam zaproponują więksi.
Na takie dictum przystać nie możemy.
Czy mamy coś do stracenia?
Istnieje dość spore prawdopodobieństwo, że tak.

Czy Jaworzno się skusi? Brzmiało ostatnie pytanie
Być może kiedyś, ale dzisiaj? Dzisiaj jeszcze nie. Dziś bilet całodzienny na komunikacje miejską kosztuje w Jaworznie 5 złotych, w KZK GOP, 16 zł.
Bilet miesięczny kosztuje u nas 90 zł , w KZK GOP, ponad 120. Mamy się cofnąć o kilka lat? Podrożyć bilety mieszkańcom, cofnąć miasto w rozwoju dla tytułu: miasto w metropolii? -  pyta prezydent Paweł Silbert.
Obaw jest dużo takich, które Jaworzno jako lider w wielu dziedzinach musi być świadome. Tych obaw muszą być wiadomi mieszkańcy.

Niestety debata trwająca 50 minut to tylko i wyłącznie zasygnalizowanie tematów, a nie konkretne ich rozpracowanie. Brakło czasu tak naprawdę na wiele pytań i odpowiedzi na nie, które przerywane przez prowadzącego nie miały dużych szans dokładnego zrozumienia przez odbiorcę.
Dlatego zachęcamy mieszkańców do zainteresowania się tematem, bo to ważne z punktu widzenia nas i naszych dzieci. Podstawowe pytanie brzmi ? cz powinniśmy przystępować do struktury, z której nie będziemy mogli w późniejszym czasie zrezygnować, odejść.
Usilne zachęcanie nas przez potęgi śląskie wzmaga czujność.
Przystąpić możemy po pewnym czasie ale wyjść nie będziemy mogli nawet na drugi dzień po ?zapadnięciu decyzji?.

Prezydent Paweł Silbert stoi na stanowisku, że oby Polak nie był mądry znów dopiero po szkodzie.
I z tym zdaniem się zgadzamy. Widać, że zgadzają się też mieszkańcy ? w sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonym w Jaworznie, 76% badanych (próba 600) jest przeciwnych włączeniu Jaworzna w struktury metropolii śląskiej. Podstawa do wątpliwości i decyzji na ?nie? dla metropolii i głośno wypowiadanego w tym temacie zdania przez prezydenta Silberta, istnieje i ma mocne fundamenty.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us