Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Co z reformą oświaty w Jaworznie - Spotkanie Rady Konsultacyjno Doradczej

  • Autor  Sas

 


radaposel 17 CustomZanim jeszcze zapadły jakiekolwiek decyzje, w mediach pojawiła się informacja, że  prezydent jednego z miast na Śląsku już w ubiegłym roku, zanim można było konkretne liczby oszacować już wiedział, że w związku z reformą będzie trzeba zwolnić ponad około 250 osób z tamtejszych szkół.

To wyglądało na celowe działanie, aby wzbudzić niechęć do reformy.

Dlaczego bez podjęcia wysiłków, przeliczeń, szacunków od razu skazało się na bezrobocie tylu nauczycieli?

W Jaworznie nie słychać o tak drastycznych posunięciach i choć nasz prezydent nie podaje, czy takie kroki będą konieczne, to zdecydowanie pracuje się tu nad taka formułą działalności szkoły po reformie, aby zarówno dzieci, rodzice, ale i grono pedagogiczne odczuło jak najmniej negatywów.

A i to stało się paliwem dla chcących zbić kapitał, totalnych radnych, którzy politykę w szkole chcieli uprawiać, obstawiając się lokalnym medium, wyrządzając jednej ze szkół, jak się dziś okazuje, krzywdę.
W Jaworznie nie siano zamętu, nie straszono, tylko starano się na tyle dopracować siatkę szkół, aby zadowoliła ona wszystkich.
(Taki jest system działania prezydenta obserwujemy od dawna, a wiele faktów świadczy o roztropności i umiejętności pogodzenia przezeń wielu stron. Pod warunkiem chęci kompromisu przez nie. Kto wiatr sieje, burzę zbiera i dziś trójka radnych - wszyscy wiedzą których, jest delikatnie mówiąc, coraz mniej lubiana przez jaworznian z powodu siania tego wiatru za wszelką cenę.)
Jak można zaobserwować, dopracowywanie systemu oświaty w mieście udaje się, mimo że nastaje czas, w którym niż demograficzny jest tak bardzo odczuwalny. Nasuwają się pytania czy uda się stworzyć oddziały szkolne, w których będzie się uczyć chociaż kilkunastu uczniów.
Oczywiście niż demograficzny jest na rękę totalnej opozycji, bowiem małą dzietność przez ostatnie lata i tego konsekwencje, najlepiej jest, kolokwialnie mówiąc, "zwalić" na obecnie rządzących.
Szczęściem zaczął działać program 500 plus, w drodze są kolejne działania prorodzinne, jednak na ich efekty trzeba będzie w szkołach poczekać kilka lat.
Wystarczy uzmysłowić sobie fakt, że kiedy reforma dzieląca szkoły na gimnazja i podstawówki wchodziła w życie, w Jaworznie było około 11 tysięcy dzieci w wielu szkolnym. Dziś jest ich około 7 tysięcy, a więc o wiele mniej, a jednak udało się skonstruować dobrą siatkę szkół, która ma zaspokoić potrzeby jaworznian.

SIATKA SZKÓŁ - PROPOZYCJA  
 


radaposel 8 CustomW poniedziałek w Biurze Posła Dariusza Starzyckiego odbyło kolejne spotkanie Społecznej Rady Konsultacyjno Doradczej, czyli gremium powołanego przez Pana Posła w celu sprawnej komunikacji pomiędzy ważnymi instytucjami miejskimi, oraz organizacjami, a sejmem i czynnikami centralnymi.
Dobra informacja poprzez stopniowe przekazywanie wiadomości ku coraz niższym szczeblom, ale i w drugą stronę, zdaje egzamin, a przybyli na spotkania mają możliwość bezpośrednio zadawać pytania i dowiadywać się  o najważniejszych w kraju inicjatywach i wydarzeniach. Poniedziałkowe spotkanie upłynęło pod znakiem oświaty w mieście.
Właśnie w tym czasie do radnych rady miejskiej trafił projekt konkretnych rozwiązań dotyczących szkolnictwa w najbliższych latach.
Owszem, pewne obawy są, ale nie są to obawy mogące napawać jakimś szczególnym niepokojem.
Za Panią Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską, warto powtórzyć słowa - ?najważniejsze są dzieci i ich wyedukowanie?.
Niestety dotychczasowy system zubożył młodzież względem wiedzy. System ten podzielił szkoły na gimnazja powielające wiedzę ze szkoły podstawowej, zamiast ją poszerzać, i szkoły ponadgimnazjalne, głównie licea, które tak naprawdę z dobrych kuźni wiedzy czteroletnich, przekształcone zostały w trzyletnie mające bardzo ubogą podstawę programową przybytki, w których zdaniem samych nauczycieli prawdziwa nauka to ledwie półtora roku, bo reszta to gorączka maturalna.

Pomijając fakt rozkojarzenia dzieci, które co chwilę musiały dostosowywać się do nowych warunków w innych szkołach, to tak naprawdę o poziomie wiedzy abiturientów najwięcej mogli powiedzieć rekrutujący na uczelniach wyższych. Oni to z przerażeniem obserwowali coraz mniej wyedukowany narybek studentów, których nawet do nauki ortografii albo podstawowych działań matematycznych trzeba było gonić, aby narobić zaległości, nie mówiąc już o zakresie wiedzy z historii czy literatury, który wobec okrojenia programów był przerażająco niski.

Tak więc w Jaworznie założenia związane z wprowadzeniem reformy oświaty idą w całkiem przyzwoitym kierunku. Dokumenty będą omawiane na sesji Rady Miejskiej, potem przedstawione związkom zawodowym i kuratorium. Po uzyskaniu opinii powtórnie Rada Miejska zajmie się tematem.
Co na to radni, którzy właśnie mają okazję zaznajomić się ze zmianami, w miejskiej strukturze oświatowej?
O reakcjach przekonamy się już niebawem, jednak biorąc pod uwagę na razie nieformalne stanowiska oświatowych związków zawodowych, wydaje się, że wszystko powinno przebiec bez większych problemów.
Sesja już 28 lutego. Miejmy nadzieję, że w temacie wypowiadać się będą radni mający wiedzę na temat oświaty, albo chociaż mający dzieci, wnuki w wieku szkolnym, a nie tacy, którzy na zamówienie polityczne totalnej opozycji, posługują się totalnym brakiem wiedzy i logiki.

Na spotkaniu Rady Konsultacyjno Doradczej obok dyskusji, uczczono chwilą ciszy pamięć pana Stanisława Nowakowskiego, Członka tejże rady. Ponadto ksiądz Eugeniusz Cebulski poświęcił krzyż obecny na ścianie, a Poseł Dariusz Starzycki przyjął w poczet Rady nowego przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta, Łukasza Zarodę.

 

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us