Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Obligacje - kolejna szansa dla rozwoju Jaworzna

  • Autor 

 

oblig0217aaW środę, 15 lutego z inicjatywy Prezydenta Miasta Pawła Silberta odbyło się spotkanie informacyjne z Radnymi Rady Miejskiej i przedstawicielami władz miasta dotyczące planów emisji obligacji miejskich. Taka forma zasilenia budżetu pozwoliłaby w najbliższych latach na realizację kluczowych dla miasta inwestycji.

Podczas spotkania Dariusz Giza, Dyrektor Generalny ProPOLIS Consulting Sp. z o.o. firmy doradzającej samorządom przy emisjach obligacji, przedstawił zebranym prezentację, w której naświetlił sens zastosowania tego typu rozwiązania właśnie w Jaworznie. Według eksperta obligacje komunalne samorządu terytorialnego mogą generować mniejsze koszty spłacanych odsetek niż kredyty bankowe, co pozwoliłoby gminie w jak najbardziej gospodarny sposób zarządzać budżetem miejskim ? realizując przy tym kluczowe dla rozwoju miasta inwestycje.

 

Poprosiliśmy o wypowiedzi dla portalu Mojejaworzno Panów Driusza Gizę, Prezydenta Pawła Silberta oraz Sebastiana Pycię - Radnego Rady Miejskiej w Jaworznie.

Zapraszamy do obejrzenia materiału.

obligacje 3Po wstępnej analizie budżetu gminy, w tym planowanych wydatków, firma przygotowująca prezentację zaproponowała miastu sfinansowanie swoich planów rozwojowych z wykorzystaniem środków pochodzących z emisji obligacji w wysokości 30 mln złotych.

Spłata zobowiązania rozpoczęłaby się w roku 2024, a spłata odsetek nastąpiłaby po emisji papierów wartościowych.

- Planowana emisja obligacji nie zagraża zachowaniu płynności finansowej miasta i nie powiększy naszego zadłużenia. Jest formą pokrycia deficytu tj. wyższych wydatków, które nie znajdują pokrycia w dochodach ? mówi Skarbnik Miasta Jaworzna Dorota Kuczera. -

Wyższe wydatki związane są przede wszystkim z planami inwestycyjnymi gminy, które z myślą o mieszkańcach mogą być realizowane w najbliższych latach w naszym mieście. Co najważniejsze poziom długu miasta Jaworzna nie przekroczyłby w roku 2017 i latach późniejszych kwoty długu z grudnia 2016 roku.

Z takiej formy uzyskania funduszy korzysta wiele polskich miast i województw. W naszym regionie obligacje wyemitowały m.in. Rybnik, Bukowno, Olkusz, Chrzanów, Sosnowiec, Mysłowice czy Bytom.

obligacje 4obligacje 1 2obligacje 6

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us