Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Panie Kapitanie, schylamy przed Tobą nasze głowy. Pożegnanie wielkiego patrioty

  • Autor 

snowakowski 44Uczcijmy Pamięć kapitana ciszą. Ciszą, która pozwoli na wspomnienia, na refleksje związane zarówno z Jego działalnością w obronie ukochanej Ojczyzny, dla dobra naszego miasta, dla nas.

Bo Pan kapitan całe życie poświęcił nie sobie, nie swojej chwale, ale utwierdzaniu nas w przekonaniu, że pamięć o czasach przeszłych, o bohaterstwie naszych ojców, dziadków i osób nieznanych, którzy w większości zginęli z rąk okupantów, czy to hitlerowskich, czy sowieckich.
Ale i o tych, którzy jeszcze żyją, których to ostatnie chwile, aby podzielić się przeżyciami jakich nikomu nie życzyliby, jakie w świadomości odciskają ogromnie bolesne piętno, bo są oznaczone ranami, krwią i cierpieniem jakiego żadne inne czasy, jak czasy II Wojny Światowej i Komunizmu nie doświadczyły.snowakowski 80Panie kapitanie, Panie Stanisławie, uczynił Pan naszą, Jaworznicką rzeczywistość pełną świadomości o naszej historii, o ludziach którym zawdzięczamy to, że żyjemy wolni choć ubożsi o to, co zabrały nam totalitaryzmy, przeciwko którym całe życie występowałeś.

O tym co roku przypominał nam zarówno na miejskich uroczystościach - obchodach świąt państwowych, jak i podczas Dnia Pamięci, specjalnie stworzonego dnia, który w Jaworznie był i zapewne na zawsze zostanie dniem jeszcze bardziej wiążącym historię z teraźniejszością.

Na filmach zaprezentowanych poniżej zostały utrwalone wielkie, ważne i wzruszające słowa wypowiedziane przez Księdza Eugeniusza Cebulskiego, Prezydenta Pana Pawła Silberta oraz przez Żołnierza NSZ Mieczysława Gronka "Kowboja" wiceprezesa Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zapraszamy do obejrzenia i zapamiętania słów, zdjęć, bo czas, który dane nam było przeżyć znając Pana Stanisława, był czasem szczególnym. To dzięki niemu mamy świadomość wartości jakie kryją się pod słowami Ojczyzna, patriotyzm, odpowiedzialność, przyjaźń i umiłowanie własnego kraju.
Cześć Twojej pamięci panie Stanisławie!

Poniżej odnośniki do niektórych artykułów relacjonujących Dzień Pamięci oraz wydarzenia z udziałem Pana Kapitana

Dzień Pamięci 2007 

3 MAJA 2008 - dzień w którym zadecydowano o powstaniu Pomnika Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości 2008 - odsłonięcie pomnika

Dzień Pamięci wJaworznie 2008

Dzień Pamięci 2009 - jaworznicka tradycja

Dzień Pamięci 2010

Dzień Pamięci 2013 - w trosce o zdobycze wolności

Święto Konstytucji 2014 - 3 Maja - obchody w Jaworznie

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych - JAWORZNO PAMIĘTA

Święto Konstytucji w Jaworznie 2015

Polskie Państwo Podziemne - fenomen w skali świata - 77 rocznica 2016

Narodowe Święto Niepodległości - obchody w Jaworznie 2016

 

Stanislaw NowakowskiBardzo przykro podawać tak smutną wiadomość. Zmarł jeden z największych, najwspanialszych jaworznian, Pan Stanisław Nowakowski.
Człowiek wielu pasji, kochający swoje miasto, ale nader wielki patriota, Żołnierz Armii Krajowej, Prezes Jaworznickiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Nie dawno, podczas Święta Niepodleglości byliśmy świadkami awansu Pana Stanisława do stopnia kapitana. Już wtedy, był bardzo słaby, w oczach malowało się cierpienie, ale nikomu nie dał poznać, nie skarżył się, a wręcz snuł kolejne plany na służenie swojej ojczyźnie i swojemu miastu.
Skończyła się pewna epoka, skończył się czas człowieka, który całe swoje życie poświecił innym, ale i swoim pasjom, które sławiły Polskę, Jaworzno.
Był przykładem osoby wrażliwej, empatycznej, służącej zawsze radą, pomocą i dobrym słowem. Będziemy Go z pewnością bardzo ciepło wspominać, a już dziś warto zastanowić się nad tym, jak nasze miasto może uczcić Jego wielkość i sprawić, aby pamięć o Nim nie zaginęła. 

Wspomnijmy dziś Pan Stanisława Nowakowskiego na zdjęciach.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us