Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Nowocześnie i bez kompleksów - Jaworzno europejskim liderem rozwiązań komunikacji publicznej

  • Autor 

 


pkmplatnosci120117hd 13Pierwszy elektryczny rejsowy autobus w Europie, niedawno zaczął swój byt przejeżdżając już grubo ponad 120 tysięcy kilometrów, choć teraz wydaje się że ten oznaczony jamnikiem pojazd był w mieście od zawsze...
Dziś mamy do czynienie z kolejną na skalę światową innowacją, która polegać będzie docelowo na całkowitym pozbyciu się niewygodnych papierowych, bądź nie zawsze praktycznych biletów. W Jaworznie za przejazd będzie można zapłacić kartą płatniczą w sposób zbliżeniowy i podobnie można będzie okazać kontrolerowi fakt dokonania płatności.
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, można było zapoznać się z zaletami takiego systemu, a strona miejska zrelacjonowała w sposób obszerny to wydarzenie. Zapraszamy do lektury.

pkmplatnosci120117hd 21Pasażerowie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. w Jaworznie od 12 stycznia mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy wyposażone są w nowoczesny, intuicyjny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. Podobny system funkcjonuje obecnie jedynie w kilku europejskich miastach.

Open Payment System Jaworzno, stworzony przez Mennicę Polską, umożliwia płatność za przejazd zgodnie ze stawkami wymaganymi przez przewoźnika i honoruje karty płatnicze różnych operatorów, w tym Visa i Master Card. Dotykowe terminale biletowe działają we wszystkich pojazdach. Nowy system dedykowany jest wszystkim pasażerom, zarówno tym dość często (ale nieregularnie) korzystającym z komunikacji i posługującym się na co dzień kartą płatniczą, jak i osobom przyjezdnym. Będą oni mieć teraz łatwiejszy dostęp do biletów. Z systemu korzystać może również młodzież, m.in. poprzez zbliżeniowe karty przedpłacone. OPS Jaworzno stwarza kolejną możliwość płatności za przejazd - obok popularnej Jaworznickiej Karty Miejskiej (bilety okresowe, elektroniczna portmonetka), biletomatów oraz zakupu biletu u kierowcy.

pkmplatnosci120117hd 31- Udostępniliśmy to rozwiązanie dla wygody pasażerów i w odpowiedzi na ich, często bardzo zróżnicowane, potrzeby. To nowoczesny, prosty i intuicyjny system. Pasażer wchodzi do autobusu, wybiera bilet na terminalu biletowym, zatwierdza zakup poprzez zbliżenie karty dowolnego banku i jedzie - mówi Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno. - Stawiamy na komfort pasażerów i równocześnie zakładamy, że dostępność systemu i prostota jego obsługi wpłyną na dalszy wzrost liczby przejazdów. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku aż 84 proc., czyli o 6 proc. więcej niż w roku 2014, dorosłych mieszkańców Jaworzna zadeklarowało, że korzysta przynajmniej od czasu do czasu z komunikacji miejskiej. Wprowadzenie tej formy zakupu biletów jest kolejnym krokiem w unowocześnianiu komunikacji w naszym mieście.

Wdrożenie systemu zapowiedziano w 2016 r.

pkmplatnosci120117hd 17- Jaworzno to pierwsze miasto w Polsce, w którym wdrażany jest taki system. Płatności zbliżeniowe to kolejne udogodnienie, które jaworznicki przewoźnik oferuje swoim klientom.

W obszarze mobilności i usprawnień w komunikacji stajemy się liderem - już niebawem, dzięki zawartym w ubiegłym roku umowom, na ulice miasta wyjadą 22 nowoczesne, ciche i ekologiczne pojazdy elektryczne.

Udowodniliśmy, że miejska spółka, dobrze zarządzana i zatrudniająca oddaną, doświadczoną załogę, może prężnie rozwijać się i inwestować. Doceniają to również jaworznianie, co potwierdzają badania opinii publicznej - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

pkmplatnosci120117hd 37Obsługa urządzenia opiera się na trzech krokach: wybierz - zbliż - jedź. Jak opłacić przejazd? Pasażer na dotykowym terminalu (zamontowanym w przedniej części autobusu, w pobliżu kierowcy) wybiera potrzebny bilet, a następnie opłaca przejazd poprzez zbliżenie karty płatniczej do ekranu. W momencie zbliżenia karty do terminala biletowego OPS zostaje automatycznie pobrana właściwa kwota z konta karty płatniczej. W terminalu biletowym można zakupić jeden dowolny bilet jednorazowy lub czasowy oferowany przez PKM Jaworzno, jak i - w ramach jednej strefy biletowej - kilka biletów. Korzystanie z urządzenia jest proste i intuicyjne. Na terminalu wyświetlają się komunikaty (plansze) kierujące do kolejnych kroków i potwierdzające wybory pasażera, w tym zatwierdzenie opłacenia przejazdu. Również kontrola biletowa jest prosta - pasażer zbliża kartę płatniczą, którą opłacił przejazd (nie wypuszczając jej z ręki), do sprawdzarki kontrolera.

pkmplatnosci120117hd 27- Dotychczasowy, wdrożony w Jaworznie przez Mennicę Polską, system sprzedaży oparty na Jaworznickiej Karcie Miejskiej bardzo szybko zyskał uznanie pasażerów. Open Payment System to ewolucja systemu biletowego zgodna z najnowszymi tendencjami światowymi. Tego typu rozwiązanie funkcjonuje od 2013 roku w Londynie i jest uważane za modelowe. Największymi walorami opracowanego przez Mennicę Polską systemu, obok wygody, jest jego szybkość, ponieważ zatwierdzanie transakcji zajmuje zaledwie pół sekundy, oraz dostępność 24 godziny na dobę. To także ekologiczne rozwiązanie, eliminujące papierowe potwierdzenia, paragony itp. Warto też podkreślić, że system jest bezpieczny, ponieważ wszystkie transakcje są certyfikowane przez organizacje płatnicze Visa lub Master Card - mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Pionu Płatności Elektronicznych z Mennicy Polskiej.

pkmplatnosci120117hd 2Open Payment System włącza dodatkową funkcjonalność - tj. obsługę kart bankowych - bez eliminowania dotychczas działających nośników. W przyszłości wszystkie działające w PKM Jaworzno rozwiązania zostaną zintegrowane w jednym, spójnym systemie. Tym samym Open Payment System będzie w pełni zintegrowany m.in. z Jaworznicką Kartą Miejską. Pozwoli to na jeszcze efektywniejsze zarządzanie sprzedażą biletów i obniżenie kosztów obsługi systemów płatniczych.
Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno

System jest wdrażany na koszt Mennicy w modelu operatorskim w ramach realizowanej umowy i nie wymaga nakładów finansowych ze strony PKM Jaworzno. Wdrożenie Open Payment System nie wpływa także na ceny biletów.

pkmplatnosci120117hd 40Bezpieczeństwo Systemu

PKM Jaworzno i Mennica nie mają dostępu do stanu konta pasażera. Jest ono zabezpieczone i chronione tajemnicą bankową przez bank emitujący kartę dokładnie na takim samym poziomie jak w bankomacie czy terminalu sklepowym.

Open Payment System pobiera wyłącznie kwotę określoną przez pasażera na etapie zakupu biletu/biletów. Każda transakcja zakupu biletu otrzymuje unikalny identyfikator transakcji, co zabezpiecza przed wielokrotnym zakupem tego samego biletu lub kilkukrotnym naliczeniem opłaty. Każda kolejna transakcja musi być zatwierdzona przez pasażera na ekranie dotykowym terminala biletowego.

pkmplatnosci120117hd 43Sprawdzarki kontrolerskie mają jedynie dostęp do informacji, czy kartą został zakupiony bilet w PKM Jaworzno i czy jest on ważny.

Nie mają natomiast dostępu do danych bankowych czy innych danych wrażliwych pasażera.

PKM Jaworzno i Mennica Polska przypominają, że w autobusie zbliżeniowej karty bankowej nie wolno nikomu dawać do ręki.

W czasie kontroli biletów, kontroler (wyposażony w sprawdzarkę i identyfikator PKM Jaworzno) przykłada sprawdzarkę kontrolerską do trzymanej przez pasażera karty.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us