Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Dom bez kota? Nie ma sensu. Kociaki czekają na adopcję

  • Autor 


koty0117 1 2sJedne są wystraszone, inne natychmiast po ujrzeniu gościa miauczą i cisną się na kolana, chcą, aby wziąć je na ręce i głaskać, przytulać...

Widok jest rozczulający. Są takie, które z daleka obserwują przybysza, czekają na gesty, na spojrzenia, z zaciekawieniem się przypatrują, a są i takie, które uciekają, bo albo mają doświadczenie ze złymi ludźmi, albo wychowały się w odosobnieniu, w jakiejś piwnicy, w komórce, czy kanale. Ale każdy z nich dość szybko, kiedy poczuje, że ma do czynienia z człowiekiem dobrym, oswaja się i staje się wiernym kotem, przyjacielem, któremu wiele zaofiarować nie może - wieczorne mruczenie, wierne spojrzenie, ciepłą przytulankę, albo po prostu obecność.


koty0117 3Koty są bardzo bezbronne, zależne od nas, ludzi, oczekują wsparcia, miski pożywienia. Odwdzięczają się jak mogą, byle mieć dom, miejsce do spania, i jakąś zabawkę, aby można było poudawać, że goni się mysz.

Jaworznicki Koci Dom Tymczasowy znajduje się przy ulicy Olszewskiego 31. Podlega pod Jaworznicki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Potrzeby są duże, mówi Pani Urszula, która codziennie tu jest, na zmianę z Panią Gabrysią, pomahgają znajomi, członkowie rodziny i wolontariusze, zwłaszcza teraz, kiedy zima, kiedy mrozy, kiedy trzeba palić w piecu, aby zwierzątkom nie było zimno.

koty0117 17Trzeba codzienne nałożyć jedzenia do miski, wymienić żwirek w kuwetach - pracy jest ogrom, bo na dzień dzisiejszy kotków jest niemal 40. Prawie wszystkie czekają na dom, na dom prawdziwy, nie tymczasowy. Większość to kotki młode, najwyżej kilkumiesięczne, które doskonale mogą zaaklimatyzować się w naszych mieszkaniach.

Adopcja nie kosztuje nic - kotki są zaszczepione, wysterylizowane, czyste i po prostu kochane.
Trzeba podpisać umowę adopcyjną i można z kotkiem wrócić do domu.
Może zdarzyć się że kto nieprzychylnie przyjmie nowy dom. Może mu się coś nie spodobać, może być wystraszony, albo przejawić złość..
Wtedy można go oddać z powrotem, i wziąć innego. Ale takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

koty0117 1 2Zwierzę bezdomne przyjęte pod ludzki dach doskonale wie, że człowiek okazał mu swoje dobro i nie chce sprawiać problemów.

Pani Grażyna mówi, że jedne koty są adoptowane, a na ich miejsce przybywają kolejne. Środków na ich utrzymanie jest mało.

Przekazane przez miasto wystarczają na część potrzeb, więcej trzeba wyprosić od sponsorów, ludzi o czułych sercach, ale przecież wiadomo, że organizacji które potrzebują wsparcia jest wiele.

Jakoś trzeba dzielić... Ale pieniądze te nie są marnowane. Bo to nie chodzi o to, aby łożyć na koty i utrzymywać ich coraz więcej.

koty0117 19To część działań zmierzających do ograniczenia ich populacji. Jeśli koty będą rozmnażać się w piwnicach, i innych "dzikich" miejscach, może to spowodować ich niekontrolowany rozpłód, a to wiąże się z zagrożeniem epidemiologicznym, higienicznym. Kiedy ludzie w domach będą mieć koty kastrowane, sterylizowane, jest pewne, że coraz mniej ich będzie w niekontrolowanej ilości w przestrzeni publicznej.

Przyjrzyjmy się kotom, które dziś mieszkają w Domu Tymczasowym.
Może ktoś z naszych czytelników chce mieć w domu tak wspaniałe zwierzę, może ktoś zastanawiał się nad przysposobieniem kociaka?

koty0117 24Wystarczy zadzwonić i umówić się na wybranie zwierzaka, na podpisanie umowy i.. nasz dom zmieni się w dom jeszcze lepszy, bo przyjazny dla naszych braci mniejszych.
Dzwonimy:
Pani Ula ? 504 550 522,
Pani Gabrysia ? 600 827 476

A może ktoś nie chce mieć kota w domu ale na sercu leży mu dobro tych istot?

Można wesprzeć TOZ przeznaczając 1% ze swojego podatku KRS: 0000154454

Można i przekazać darowizny na konto z dopiskiem ?na cele statutowe?, ?na pomoc zwierzętom?, ?na działalność bieżącą Oddziału?, nr konta: 09 1020 2528 0000 0602 0111 6946

Obecnej zimy Dom Tymczasowy potrzebuje węgla, pożywienia. Jeśli ktokolwiek ma możliwość "załatwienia" czegokolwiek. Prosimy o wsparcie.
Dom przyjmie również żwirki, karmę koce, pledy, kosze, materacyki. To są rzeczy, które dość często trzeba wymieniać, a koty muszą mieć na czym spać.

 

Do sprawy kotów i ich jaworznickiego domu powrócimy niebawem.Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us