Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Wincenty Drabik - Wystawa i warsztaty dla najmłodszych

Sobota w muzeum 28 luty 2015 r. godz. 10

Warsztaty Wincenty Drabik. Od kostiumu historycznego do teatralnego.

W najbliższą sobotę duzi i mali mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję zapoznać się z nazewnictwem i funkcją ubiorów na przestrzeni wieków. Nauczą się interpretacji ubioru historycznego na potrzeby sztuki teatralnej.

Wykonają renesansową krezę.

Czeka nas ciekawa zabawa z historią, teatrem i ubiorem!

Warsztaty odbędą się w Muzeum Miasta Jaworzna ul. Pocztowa 5 i poprowadzi je Iwona Brandys.

 wdrabikplak2

wdrabnik0115a.jpg

Wincenty Drabik - kostium historyczny, kostium teatralny.

Wystawa czasowa w Muzeum Miasta Jaworzna 3 lutego 2015 r. - 10 kwietnia 2015 r.

Tym razem kostium!

To kolejny etap pogłębiania wiedzy na temat twórczości Wincentego Drabika wybitnego polskiego scenografa, jaworznianina. Wystawa jest doskonałą okazją do upowszechniania tematyki teatralnej tym ważniejsze, że obchodzimy w tym roku 250 rocznicę Teatru Publicznego w Polsce. Tym razem skupiamy się na twórczości kostiumograficznej Wincentego Drabika. Zainspirowani projektami kostiumów teatralnych artysty prześledzimy historię ubioru od średniowiecza po XIX wiek. Znajomość tematyki była niegdyś obowiązkiem scenografa; wiązała się z koniecznością historii ubioru i mody.

Tacy twórcy jak Stanisław Wyspiański a później jego uczniowie- Karol Frycz i Wincenty Drabik osiągali swoje znawstwo dzięki samokształceniu. Tworzyli dbając o realia historyczne oparte o dawne źródła pozyskane przez studiowanie źródeł historycznych, które następnie przetwarzali na język teatru nadając im niepowtarzalny charakter. Następnie przetwarzali je na język teatru nadając im niepowtarzalny charakter.

 

Tym razem zaprezentujemy w muzeum kolekcję strojów inspirowanych wzorami historycznymi, które zostały uszyte na potrzeby teatralne przez znaną w Polsce pracownię fundacji Nomina Rosae - Ogród sztuki dawnej. Zobaczymy też odtworzony specjalnie na potrzeby wystawy kostium uszyty według projektu Drabika do postaci Don Sallusta - jednej z głównych postaci dramatu Ruy Balas Wictora Hugo.

Czeka nas ciekawa zabawa z historią, teatrem i ubiorem!


Kurator wystawy i koncepcja wystawiennicza: Iwona Brandys,

Opracowanie graficzne: Sławomir Śląski,

Koordynacja techniczna: Przemysław Dudzik, Zbigniew Ciepły.


Warsztaty: Wincenty Drabik. Od kostiumu historycznego do teatralnego.

Podczas przygotowanych na czas wystawy warsztatów najmłodsi mieszkańcy miasta będą mieli okazję zapoznać się z nazewnictwem i funkcją ubiorów na przestrzeni wieków. Nauczą się interpretacji ubioru historycznego na potrzeby sztuki teatralnej. Wykonają projekty ubiorów z wybranej epoki, do dowolnej sztuki i będą je próbować zrealizować. Czeka nas ciekawa zabawa z historią, teatrem i ubiorem!

Zapisy i umawianie warsztatów:

tel.:(32) 618 19 55
e-mail: klementyna.sliz@muzeum.jaworzno.pl

cena 5 zł/osobę (grupa max 25 osób)

 

 

 

 

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us