Menu

ogłoszenie bezpłatne

Teatr Plejada - nie poszło Jaworzno do Krakowa, przyszedł Kraków do Jaworzna...

  • Autor 

 

teatr plejada inaug 7To będzie z pewnością nowa jakość życia kulturalnego - teatralnego w mieście.

Po pierwsze dlatego, że związane będzie ono z nową, prawdziwą salą teatralną, z tradycyjną sceną, miejmy nadzieję, dobrą akustyką, a już na pewno z wyśmienitym oświetleniem, a po drugie to prawdziwy krakowski teatr będzie tu wystawiał swoje sztuki, które, jak ma nadzieję jego dyrektor artystyczny, Piotr Męderak, przyciągną naszą publiczność i stworzą prawdziwe miejskie środowisko miłośników przybytku Melpomeny.

Nie bez powodu Piotr Męderak nazywa Jaworzno ?naszym? miastem. Tu wychował się, dorastał i stawiał pierwsze kroki na scenie.

 


teatr plejada inaug 16Z wielkim sentymentem mówi o swojej młodości spędzonej na Osiedlu Stałym, mając nadzieję, że dzięki regularnym przedstawieniom i w tej dziedzinie miasto będzie miało się czym pochwalić.

Teatr Plejada ma swoja siedzibę w Krakowie, przy Alei 29 listopada 104.

Założony został w ramach działalności Fundacji Sztuki Teatralnej i Filmowej Plejada, która została powołana 30 sierpnia 2011 roku właśnie przez Piotra Męderaka. Celem Fundacji jest prowadzenie działalności artystycznej, kulturalnej i oświatowej, szczególnie w zakresie wspierania sztuki teatralnej i filmowej.

14 października 2012 roku Teatr Plejada zainaugurował swoją działalność premierą spektaklu muzycznego "Permutacje małżeńskie wg Mariana Hemara".

teatr plejada inaug 1Dziś obsadę Teatru tworzy grupa około 40 aktorów, którzy realizują się obecnie w sześciu sztukach, granych z powodzeniem w Krakowie. Teraz przyszedł czas na Jaworzno.

Jakie niespodzianki czekają nas w momencie zajęcia miejsca w fotelu na widowni?

Już w październiku będziemy świadkami dwóch, na tych deskach, premier.

Pierwszą z nich, jednocześnie jako inauguracja działalności Teatru w Jaworznie, 21 października,  będzie sztuka  "Gwałtu, co się dzieje" Aleksandra Fredry w reżyserii Piotra Męderaka.


teatr plejada inaug 11Sztuka napisana prozą odznacza się lekką formą, humorem, pięknym językiem i wspaniałym dowcipem satyrycznym. Fredro przedstawia w niej życie na opak. Pisze o ?Osieku, sławetnym mieście, gdzie to bywały rządy niewieście". W tym mieście na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad, kobiety opanowały władzę, wzięły rządy w swoje ręce wprowadzając nowy ład i porządek" stosując męski styl życia. ?Mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczą dzieci, przędą, robią na drutach pończochy i chodzą na targ." W sztuce opisane są różne perypetie związane z odwróceniem ról. Zawarte w niej wartości i problemy istnieją aktualnie.


A już 28 października Spektakl "Piort i Fryc" - cudowne zapylenie - komedia dozwolona od lat 16 według scenariusza i w reżyserii Piotra Apke.

Kiedy Piotr i Fryc, spowinowaceni i zagubieni w przestrzeni, czasie oraz bezowocnych próbach sprzedaży chińskich wózków inwalidzkich jako niemiecką solidną markę, docierają do hotelu w małym miasteczku w Polsce i rozpaczliwie liczą ostatnie grosze -jak prezent od Boga - otwiera się nowe pole do działania: cudowne uzdrawianie. W tej bezpruderyjnie komicznej historii Piotr i Fryc dwoją się i troją, by liczba urodzeń w Polsce nie zmalała i aby samych siebie uchronić przed katastrofą.

To na początek. Kto zagra w poszczególnych spektaklach? Tego możemy dowiedzieć się przychodząc do teatru.

teatr plejada inaug 2Z ciekawostek, podajmy kilka nazwisk, które naszym czytelnikom mogą mówić wiele... Beata Schimscheiner, Jagoda Pietruszkówna, Tadeusz Łomnicki, Anna Kukawska, Sandra Staniszewska, Mateusz Dewera, Kajetan Wolniewicz, Patrycja Durska, Katarzyna Galica czy Wojciech Sukiennik - kto ogląda seriale i polskie filmy, wie o kim mowa. Oczywiście niemniej ciekawie zapowiadają się inne osoby, których nazwiska można znaleźć na stronie teatru.

Bilety do nabycia w sekretariacie MDK, telefonicznie: 515104483, e-mail: bilety@plejada.org lub przez internet: www.plejada.org

Poniżej kilka zdjęć ze spektakli, a na koniec repertuar...plejadarepertlisto16a
plejadarepertlisto16

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us