Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Polskie Państwo Podziemne - fenomen w skali świata - 77 rocznica

  • Autor 

ppp270916002Uchwałą z dnia 11 września 1998 roku,  27 września został ustanowiony Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. Stąd o tej porze roku, w ten dzień słychać w Jaworznie o czczeniu bohaterów, o pamięci, jaka należna jest ludziom, dzięki którym Polska nie zginęła.
Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej podległe Rządowi RP na uchodźstwie.
Takiego Państwa nigdzie indziej nie było, żaden naród nie walczył w ten sposób o swoją tożsamość. Państwo podziemne funkcjonowało jak normalne Państwo, osiadało nie tylko siłę zbrojną, ale szkolnictwo, służby sądownicze, i inne atrybuty normalnego państwa.

 

W niedzielę, 25 września mszą świętą rozpoczęły się obchody 77 rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego.
ppp270916049Jaworzno te okoliczność czci od lat, a jest to główną zasługą inicjatora Pana Stanisława Nowakowskiego, oraz przychylnych w tym względzie władz miasta, które stawiają na ważną rolę patriotyzmu w wychowaniu młodzieży i pielęgnowaniu naszej historii.
Stąd na rocznicach zawsze pojawiają się uczniowie, którzy mają okazję spotkać kombatantów, walczących z narażeniem życia za ojczyznę.
Uroczystości w Teatrze Sztuk rozpoczęły się od oddelegowania jaworznickich harcerzy pod pomnik niepodległości, gdzie złożyli oni wiązankę kwiatów w hołdzie obrońcom Ojczyzny.

A w Sali Teatralnej w obecności Zastępcy Prezydenta Jaworzna, Pani Moniki Bryl, Posła na Sejm RP, Pana Dariusza Starzyckiego, Senatora RP, Pana Michała Potocznego odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę. W wydarzeniu wzięli również udział: Sekretarz miasta Jaworzna Pani Ewa Sidełko Paleczny, Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej o/Jaworzno, Pan Rafał Soból, oraz dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych i liczna młodzież szkolna.

ppp230916015Został wygłoszony referat przygotowany przez samego pana Stanisława Nowakowskiego.

Referat w zarysie zobrazował historię Państwa Podziemnego i przedstawił najważniejsze osoby i fakty, które decydowały o przetrwaniu polskości w czasie trudnych lat okupacji hitlerowskiej, jak i w czasach panowania komunizmu, kiedy to za wszelką cenę chciano zlikwidować naród Polski i pamięć o historii, tradycjach, przodkach i kulturze.ppp270916044Słowo do zebranych wygłosiła Pani Monka Bryl. Zastępca Prezydenta Jaworzna zwróciła się przede wszystkim do młodzieży w bardzo emocjonalny i sugestywny sposób tłumacząc, jak ważne jest poznanie historii, która działa się nie tak dawno temu.

Dziś Żyją jeszcze osoby, które pamiętają czasy trudne dla kraju, czasy tragiczne, a kiedy wspominamy o nich na tego typu uroczystościach nie mamy na myśli tylko słów, ale przerażające chwile, jakie przeżyli nasi ojcowie, dziadkowie. Tragiczna historia, wybór pomiędzy dobrem ojczyzny a własnym życiem dotyczył każdego.

Dziś młodzież może cieszyć się z wolności, ale dzięki wiedzy o historii może zdać sobie sprawę z naszej tragicznej historii i zastanowić się czy dziś młodzi ludzie potrafiliby stanąć w obronie Polski, tak jak tamta,młodzież której wojna zabrała życie, bliskich i radość, na jaką liczyli w kraju, który nam niestety odebrano, zniszczono.

Koncert pięknych pieśni i piosenek patriotycznych zaprezentowali Jagoda Sadziak i Aleksander Bryl.

Oto zdjęcia z uroczystości a poniżej referat pana Stanisława Nowakowskiego.

Referat na okoliczność obchodów upamiętniających 77 rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego w dniu 27.09.1939  - otwórz w PDF


 
ppp230916033W historii Polskiego Państwa Podziemnego 10 tysięcy osób skończyło studia, funkcjonowało 2 tysiące szkół podziemnych, a osobom które uczęszczały do tych szkół groziła kara śmierci bądź zsyłka do obozów.

 

 Mimo to działali i walczyli dla nas, dzisiejszych Polaków. Jesteśmy im winni szacunek i Pamięć.

W niedzielę, 25 września w Kolegiacie św. Wojciecha i św Katarzyny odbyła się msza święta za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę w ramach Polskiego Państwa Podziemnego.

Wśród kombatantów przybył Pan Stanisław Nowakowski, który jest bezpośrednim inicjatorem pamięci o Państwie Podziemnym. Pan Stanisław to Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


ppp230916017W imieniu władz miasta uczestniczyły we mszy Pani Monika Bryl - Zastępca Prezydenta, oraz Pani Ewa Sidełko - Paleczny - sekretarz miasta.

Msza koncelebrowana z udziałem pocztów sztandarowych kluczowych instytucji była pierwszym w tym roku akcentem poświęconym PPP.

We wtorek odbędą się uroczystości świeckie honorujące naszych bohaterów.


 

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us