Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Alex

Alex

URL strony:

Jarmark Wielkanocny na Rynku - w tym roku w chłodzie, ale ogrzany sercami

jarmwielk15 1 CustomOd wielu dni w jaworznickich jednostkach miejskich - szkołach, warsztatach terapii zajęciowej, świetlicach i jednostkach kultury trwały przygotowania do corocznego tradycyjnego Jarmarku Wielkanocnego, który w tym roku odbył się na rynku w sobotę, 28 marca, czyli na tydzień przed świętami.

Wiele szkół,. placówek przygotowało naprawdę świąteczną atmosferę, podkreślaną uśmiechem, życzliwością i wspaniałymi ozdobami świątecznymi przygotowanymi jak tradycja nakazuje. A więc baranki, zajączki, pisanki, palmy wielkanocne, stroiki, ale i coś do zjedzenia, co w tym roku szczególnie się przydało odwiedzającym rynek bo temperatura otoczenia wcale nie dała poznać, że mamy do czynienia z wiosną, Z drugiej strony przecież to dopiero koniec marca, a więc i śniegu można się było w tej dacie spodziewać.

Na szczęście żaden opad nie zakłócił przebiegu kilkugodzinnej imprezy, stąd wiele osób wróciło do domu z pięknymi rekwizytami.
Pamiętajmy jednak, że lada chwila rozpocznie się wielki tydzień i warto byłoby go uszanować godnym zachowaniem, postem, a przynajmniej wstrzemięźliwością wobec obżarstwa, nie mówiąc już o alkoholu, albo innych używkach.
Przedświąteczny tydzień warto spędzić w spokoju z dala od kłótni i uprzedzeń.
Zapraszamy na spojrzenie na jarmark przez pryzmat zdjęć i krótkiego filmu, na którym Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Tadeusz Kaczmarek z optymizmem wypowiada się na temat przygotowanych atrakcji.

Zapraszamy do oberzenia zdjęć Emilii oraz Kamila Wędzichy -> https://www.facebook.com/onionphoto?__mref=message_bubble.

Martyna Jakubowicz zaśpiewała w Klubie Relax

martynajakub0415005Niedzielny wieczór w Klubie Relax należał do tych, które zapamięta się na bardzo długo. Tak rozpoczynał się artykuł o koncercie Martyny Jakubowicz w Jaworznie 9 lat temu. Było to w jednym z klubów. Martyna Jakubowicz powróciła do naszego miasta, a z dedykacji wynika, że i do jej miasta (z przymrużeniem oka). Koncert natomiast, tak, jak tamten zapamiętamy znów na długie lata, choć może uda się wcześniej artystkę zaprosić do nas ponownie.
Klub Relax od dłuższego czasu bryluje w koncertach doskonałych wykonawców - wykonawców z górnej półki, a publiczność jaka przybywa w te progi doskonale wie czego chce.

Muzyczny Poranek - Izabela Kozak i Andrzej Filipek

poranek1503 1Poranki Muzyczne w Teatrze Sztuk zapoczątkowane przez Panią Danutę Byrczek cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem niedzielnych widzów i słuchaczy. Co miesiąc widać nowe osoby chcące zakosztować klasycznej muzyki przez popołudniowym obiadem, a ta odwdzięcza im się doskonałym nastrojem i wyciszeniem po całotygodniowym uganianiu się za codziennością.

Kiedy mamy do czynienia o poranku z piękną muzyką, w wykonaniu jeszcze piękniejszej skrzypaczki, a towarzyszy jej wytworny pianista, to żadna siła nie zatrzyma w domu wielbiciela czaru romatyzmu, baroku, czy ogólnie mówiąc dźwięków skomponowanych przez największych mistrzów swoich epok.

Legalne wagary w Jaworznie

geo0316nx CustomOśrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera rozpoczyna sezon wiosenny!

W piątek, 20 marca spotykamy się na Wagarach Naukowych z uczniami jaworznickich szkół, a w sobotę, 21 marca zapraszamy na pierwsze w tym roku warsztaty gliniarskie dla dzieci. Będziemy wspólnie przygotowywać się na nadejście wiosny.

Warsztaty odbędą się w dwóch grupach wiekowych:

    9:00-10:30 - dzieci w wieku 4-8 lat;
    10:30-12:00 - dzieci od lat 9.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sali dydaktycznej Ośrodka konieczne są wcześniejsze zapisy na zajęcia: geosfera@um.jaworzno.pl. Zajęcia są bezpłatne.

Źródło www.jaworzno.pl


Silna Polska dla cywilizacji życia - spotkanie z Markiem Jurkiem w Jaworznie

mjurek0315a005Duże grono sympatyków tradycyjnych, konserwatywnych wartości przyciągnęło w dniu 27 marca, do biblioteki nazwisko Prezesa Prawicy Rzeczypospolitej Pana Marka Jurka.
To bardzo rozpoznawalny polityk, należący do kręgu tych działaczy, którzy bardzo konkretnie prezentują swoje poglądy na sprawy związane z ojczyzną, ale co ważne w dzisiejszych czasach, również z rodziną i wartościami, które stanowią o moralności i dochowaniu wierności chrześcijańskich tradycji w procesie kształtowania życia publicznego i podstaw działalności państwa.

Wesoła wdówka naprawdę wesoła. Usta milczały, a dusza...

.Bo on kocha ją, a ona innego, ale gdyby ten inny ewentualnie pokochał inną, to ta pierwsza najchętniej pokochałaby tego, który ją właśnie kocha, ale tego mu nie powie, w każdym razie nie od razu, bo powiedzieć wprost o swoim prawdziwym uczuciu nie jest łatwo.
A nuż... cóż on sobie pomyśli o niej? A jeżeli pomyśli sobie źle,to pewnie nigdy na nią już nie spojrzy. Większość utworów operetkowych, lekkich, opartych jest na znanym schemacie - zmieniają się tylko głównie miejsca akcji i drobne detale. Już od początku można zorientować się kto jest prawdziwie zakochany, nie w tym w kim ogłasza, a który to ladaco, drań i łobuz, ale jednak kochany i pożądany przez damę, uganiającą się dla niepoznaki za innymi i tych innych obdarzającą względami.

Przy szabatowych świecach - kolacja w Muzeum

 

szabas20315010Jak wyglądała kolacja Szabatowa, (szabasowa) w domu żydowskim? O tym mogli przekonać się liczni jaworznianie, którzy zgłosili swój udział w organizowanym przez Muzeum Miasta Jaworzna wydarzeniu będącym inscenizacją, ale za razem niemal prawdziwą taką kolacją.
Wydarzenie tym bardziej ciekawe, że przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy miasto zamieszkiwała żydowska społeczność wraz z polską, takie kolacje odbywały się domach, na pewno w bardzo bliskiej odległości od miejsca, gdzie dziś jest Muzeum.

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii

olimpsolid15Już w marcu poznamy laureatów etapu wojewódzkiego konkursu:
Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.

10 marca o godzinie 10:00 w 16 miastach  województwach odbędzie się II etap ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności.
Do etapu szkolnego przystąpiła 2.500 uczniów z całej Polski. Wojewódzki egzamin ma charakter testu wielokrotnego wyboru. Uczniowie indywidualnie odpowiadać będą na pytania sprawdzające ich wiedzę historyczną lat 1970 - 1990.  Obowiązujące uczniów materiały źródłowe w tej części konkursu wzbogacone zostały o  filmy  i utwory muzyczne. Drugi etap konkursu pozwoli wyłonić troje finalistów,  którzy od tego momentu utworzą wojewódzką drużynę, rywalizującą z pozostałymi piętnastoma zespołami.

Innowacją konkursu jest praca zespołowa trójki laureatów wojewódzkich  w części finałowej konkursu. Intencją organizatora jest nabycie przez uczniów umiejętności współdziałania  w dążeniu do celu,  jakim, w tym przypadku jest zwycięstwo w konkursie. Aby uczniowie mogli się lepiej poznać, przygotować do finału konkursu  Fundacja Centrum Solidarności zaprasza w kwietniu 2015 r. laureatów etapu wojewódzkiego na 2 dniową wizytę studyjną w Gdańsku.  Przyjazd nad morze, do Trójmiasta, z   jednej strony jest  nagrodą dla zwycięzców etapu wojewódzkiego,  szansą na dotknięcie historii z bliska oraz zwiedzanie miasta, z drugiej natomiast  możliwością bliższego poznania tych, którzy w finale pracować będą w zespole, przygotowując wspólnie prezentację multimedialną na wybrany temat oraz odpowiadać ustnie na wylosowane pytania.
Lista finalistów zostanie opublikowana na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl, do dnia 18 marca 2015 r. Egzamin finałowy odbędzie się 10 czerwca 2015 r. w Warszawie

2015 03 09 191522 Custom

     Nagrodami w konkursie są promesy indeksu na wybrane kierunki Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego (studia stacjonarne pierwszego stopnia), roczne stypendia naukowe oraz bony na wybrane  publikacje IPN. Nauczyciele prowadzący uczniów ze zwycięskiej, finałowej drużyny otrzymają nagrody pięniężne,  a szkoły uhonorowane zostaną statuetkami II edycji  Olimpiady wraz z listem gratulacyjnym od patronów konkursu.  Patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat honorowy sprawują:  Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji  oraz Lech Wałęsa. Współorganizatorem konkursu jest Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, a partnerami Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność.
Partnerem strategicznym II edycji jest Grupa Energa. Wsparcia finansowego udzielili również : Fundacja Polska Miedź, Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza i Samorząd Województwa Pomorskiego.

Zapraszamy do śledzenia strony konkursu www.olimpiadasolidarnosci.pl

Szczegółowych informacji udziela:
Katarzyna Lamża-Ogrodnik, Anna Adamczyk | 58 308 43 28

kontakt@olimpiadasolidarnosci.pl
www.olimpiadasolidarnosci.pl

Dni Jaworzna 2015 - Krzesimir Dębski, HeFi Ouartet i Archetti

krzesdebski200615057Sa takie nazwiska i imiona, w świecie artystycznym, które rozpoznawalne są na samym końcu świata. Jednym z nich jest niewątpliwie trudne do wymówienia dla obcokrajowców, ale natychmiast kojarzone z odpowiednim stylem muzycznym. Jednak w tym wypadku nie jest to tak zwane zaszufladkowanie, ale konkretne umiejscowienie na mapie wielkiego artystycznego świata.

Krzesimir Dębski to osobowość wielowymiarowa, pojawiająca się na wielu płaszczyznach i tej popularnej, i tej przeznaczonej dla wyrobionych słuchaczy ale i tych, których nie jest wielu, bo hołdują bardzo trudnym gatunkom, eksperymentom, muzyce współczesnej, ocierającej się, a czasem nawet głęboko spoglądającej w przyszłość.

Złodziejka nagrana podczas kradzieży! Nutria nie ma skrupułów

.Nasza nutria to "Pani Nutria", wobec tego niedziela, 8 marca, należała do niej nad wodą.

W piękne przedpołudnie, w wiosennych promieniach słońca wygrzewając swoje futerko, coraz śmielej zbliżała się do pozostawionego wokół stanowiska wędkarskiego, ekwipunku.

Żarłok z niej niemiłosierny - pochłania po prostu wszystko: od kukurydzy, poprzez liście kapusty, aż po skórki z chleba, którymi zajada się najbardziej, najpierw jednak mocząc je w wodzie.

Swoimi drobniutkimi paluszkami - pazurkami bierze kawałek chleba i wcina, aż jej się uszy trzęsą - te chwile można zobaczyć na filmie.
Na koniec, powoli oswajajac ją z widokiem kamery udało się ją sprowokować i nagrać jak... kradnie - po prostu kradnie przygotowaną w wiadereczku zanętę na ryby. Zobaczcie państwo sami - czyż nie piękny widok?


1 CZĘŚĆ ARTYKUŁU - Z 7 MARCA

..Z wędkarzami już zna się dobrze.
Wprawdzie dzień dobry nie mówi, ale doskonale wie, w której wędkarskiej torbie można znaleźć kanapki, a gdzie szukać kulurydzy, albo pęczaku zaparzonego, jako przynęta na karpia.

Wprawdzie pasjonaci amatorskiego połowu ryb nie są zachwyceni, kiedy zahacza o żyłkę, sprawiając wrażenie "brania", to jednak sympatię do niej czują wszyscy i każdy co tam ma, rzuca jej pod nos, aby z uśmiechem obserwować, jak raczy się skórką z chleba, albo ciastkami.

Kiedy ma już dość "ludzkiego" towarzystwa przepływa na drugą stronę stawu i chowa się z zaroślach, gdzie prawdopodonbbie ma swoją kryjkówkę.

Udało się namówić ją do zapozowania w krótkim filmie, i na zdjęciach, które prezentujemy poniżej. Jakość jest różna, bo część pochodzi z telefonu (dziękujemy panu SP), a tylko część z kamery, ale urocze zwierzątko jest i to nie ulega wątpliwości.

 

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us