Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

SERCE NA NAKRĘTKI W GALERII GALENA

 

bartus 1Już w najbliższy wtorek, w Galerii Galena, pojawi się kolejne, bo już trzecie w Jaworznie, serce na nakrętki. Najnowszy pojemnik na zużyte i zbędne „plastiki” został zakupiony przez Galerię Galena i w tym obiekcie będzie pełnił swoje zadanie – zbierał nakrętki, których równowartość zostanie przeznaczona na zakup sprzętu niezbędnego do komunikacji z otoczeniem za pomocą wzroku C-Eye, leczenie, rehabilitację oraz sprzęt rehabilitacyjny.
Galeria Galena od lat pomaga, wspiera i zachęca do aktywnego działania na rzecz zdrowego życia i niesienia pomocy osobom w potrzebie. Chociażby w zeszłym roku, w ramach akcji ‘Pogotowie Zakupowe’, Galeria Galena dowoziła posiłki wszystkim seniorom, osobom niepełnosprawnym i na kwarantannie, którzy zgłosili, pod dedykowanym numerem telefonu, chęć otrzymania ciepłej strawy. Ustawienie na terenie galerii pojemnika na nakrętki, jest kolejnym, naturalnym krokiem, w ramach przyjętej, pro-społecznej działalności centrum.
Jest nam niezmiernie miło, iż wraz z Radną Miasta Jaworzna, Panią Barbarą Ziętek, możemy przyczynić się do działania na rzecz poprawy zdrowia i samopoczucia osób z niepełnosprawnościami. Galeria Galena pragnie wytyczać ścieżki i być wzorcem do naśladowania w sprawach, które dotyczą społeczności. – mówi Monika Bereś, Manager Centrum Handlowego Galeria Galera.
bartus2„Trudno za serce podziękować słowami”. W imieniu Bartusia, jego mamy oraz własnym dziękuję właścicielowi galerii Galena za wrażliwość otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy. Zakupiony przez centrum handlowe pojemnik na plastikowe nakrętki umożliwi mieszkańcom Jaworzna udział w tej wspaniałej i popularnej w kraju akcji ekologiczno- charytatywnej. Zbiórka nakrętek promuje bowiem nie tylko postawy prospołeczne, ale uczy również zasad segregacji śmieci, a co za tym idzie ochrony środowiska. – komentuje Barbara Ziętek, Radna Miasta Jaworzna. Dziękuję również Pani Dorocie Manowskiej właścicielce firmy Dorserwis za szybkie wykonanie i dostarczenie pojemnika do Jaworzna. Mam również nadzieję, że mieszkańcy Jaworzna włączą się do akcji i napełnią serce kolorowymi nakrętkami. Każda nakrętka to pomoc osobie potrzebującej, w tym wypadku Bartusiowi.

Serce ustawione w przestrzeni Galerii Galena będzie służyć na rzecz BARTUSIA, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe i padaczkę.

BĄDŹMY NAKRĘCENI NA POMOC!!!

Galeria Galena to wielofunkcyjny obiekt handlowy otwarty w 2015 roku w Jaworznie. Na powierzchni handlowej bliskiej 35 000m2, oferuje Klientom dostęp do takich marek jak: Carrefour, Multikino, Reserved, RTV EURO AGD, SMYK, TEDi, Rossmann, Pepco, Martes Sport, H&M, Douglas, Dealz, CCC, 4F i wiele innych. Nierozłączną częścią galerii jest powstały w 2019r. roku park handlowy, gdzie swoją działalność prowadzą: Decathlon, Maxi Zoo oraz Action. Galeria Galena odpowiednio dobranym tenant-mixem zapewnia pełne doświadczenie zakupowo-rozrywkowe wszystkim odwiedzającym i jest wiodącym centrum handlowym w Jaworznie.

Gala Złotej Nutki - II Festiwal Piosenki Europejskiej


Działamy! Nie ustajemy!

galazłnutki2021a

Z prawdziwą przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić Uczniów wszystkich typów szkół na regionalny II Festiwal Piosenki Europejskiej "Gala Złotej Nutki".

W tym roku Festiwal będzie miał charakter zdalny.

Udział można zgłaszać do 30 kwietnia.

Na stronie szkoły wkrótce będzie regulamin konkursu.
Zapraszamy!

Niech wygra Najlepszy!

 

galazłnutki2021

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zaprasza na Dzień OtwartyZapraszamy na Wirtualny Dzień Otwarty!

22 kwietnia godzina 17.00 - dołącz do naszego świata! Kliknij w link

https://teams.microsoft.com/dl/launcher/launcher.html?url=%2F_%23%2Fl%2Fmeetup-join%2F19%3Ameeting_YTVhNTBiOTMtNzYxNS00NjRlLWE5ZmQtOWRiOWQ4YzcwZDQy%40thread.v2%2F0%3Fcontext%3D%257b%2522Tid%2522%253a%25221f54a201-7f1a-4bee-8175-3e0e9293e27c%2522%252c%2522Oid%2522%253a%25229128219f-fe7e-46d0-887c-2b97bb823ed0%2522%257d%26anon%3Dtrue&type=meetup-join&deeplinkId=11d6c630-72a6-406d-a07e-6256cbbe5044&directDl=true&msLaunch=true&enableMobilePage=true&suppressPrompt=true

Ucz się w zawodach potrzebnych na rynku pracy w CKZiU!

 

 

ckziudzotw

Wandalizm w Jaworznie ma się dobrze (?)


W ostatnim czasie na terenie naszego miasta dochodzi do wielu aktów wandalizmu.

rondokaczynskich

W ostatnim czasie na terenie naszego miasta dochodzi do wielu aktów wandalizmu. W 11 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej zniszczona została tablica na rondzie Marii i Lecha Kaczyńskich, elewacja budynku Szkoły Podstawowej nr 1 została zniszczona poprzez umieszczenie tam wulgarnych napisów przy pomocy sprayu, dziś doszło do aktu wandalizmu na jeszcze niewyremontowanej Sosinie – uszkodzono w znacznym stopniu pomosty dla wędkarzy, nie mówiąc już o spektakularnej wpadce prosto na parking przy hali w centrum miasta. Czy naprawdę nie umiemy uszanować naszej wspólnej przestrzeni, inwestycji i co za tym idzie funduszy, które są przeznaczane na ten cel? Przecież to nasze wspólne pieniądze!
Mimo to wskazać należy, iż Jaworzno jest od wielu lat jest jednym z najbezpieczniejszych miast naszego województwa. Sprzyja temu zwłaszcza realizacja programu “Tarcza”, który kilkanaście lat temu został zainicjowany przez Dariusza Starzyckiego – ówczesnego Zastępce Prezydenta Miasta, dziś Wicemarszałka Województwa Śląskiego. Należy sobie zatem zadać pytanie, co by było gdyby nie podjęte kilkanaście lat temu działania? Strach pomyśleć, ale mogło by się okazać, że dziś poziom bezpieczeństwa w naszym mieście nie byłby komfortowy dla mieszkańców.
wandaleŚrodki z budżetu Jaworzna zabezpieczane w budżecie przez radnych Rady Miejskiej i przekazywane policji przekładają się bezpośrednio na liczbę umundurowanych policjantów patrolujących nasze miasto, a to z kolei na bezpieczeństwo mieszkańców Jaworzna.

Od lat w naszym mieście realizowane są inwestycje, których celem jest wymierne podniesienie jakości życia mieszkańców. Parki zyskują nowe atrakcyjne oblicze, regularnie pojawiają się ciekawe miejsca do rekreacji i wypoczynku. Niestety, wciąż spotykamy się z aktami wandalizmu i chuligaństwa. Usuwanie szkód powstałych w wyniku dewastacji w przeciągu ostatnich pięciu lat bezpowrotnie pochłonęło z budżetu miasta już blisko 2,5 mln zł!!!

Więcej na: https://www.um.jaworzno.pl/pl/aktualnosci/6515/w_ciagu_5_lat_musielismy_wydac_25_mln_zl_na_usuwanie_szkod_wystarczy_stop_wandalom.html?fbclid=IwAR0tEOx0mirbUGy-KgNAGaIFv_uJ1BhNG85wRC_bmxXsw8ApOfW0G8220Hg

Wniosek z tego tylko jeden – miasto dzięki programowi „Tarcza”robi wiele, ale również wiele zależy od nas samych. Dbajmy o nasze wspólne otoczenie.

W ciągu dwóch tygodni pierwsze wyniki badań ws. amantadyny w walce z Covid

W ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki badań klinicznych amantadyny w walce z Covid - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Agencja Badań Medycznych, która na moje polecenie zleciła przeprowadzenie badań klinicznych poinformowała mnie, że w ciągu dwóch tygodni będą pierwsze wyniki. Te wyniki będziemy zresztą na forum Rady Medycznej dyskutowali" - powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej w KPRM. "Jest to temat, który budzi dużo emocji" - stwierdził szef MZ pytany o sprawę wykorzystywania amantadyny do leczenia COVID-19.

Jak dodał, jednej strony są to głosy osób przekonanych do tego, że amantadyna jest skutecznym lekiem przeciw COVOD-19 "Podkreślam - przekonanych - bo nie opartych na rzeczowych dowodach" - zaznaczył minister.

"Z drugiej strony jest duża doza sceptycyzmu, która właśnie wynika z tych doświadczeń klinicznych, gdzie lekarze w szpitalach przyjmują pacjentów, którzy stosowali amantadynę, którzy są hospitalizowani, którzy również odnotowują ciężkie przebiegi i to przebiegi, które również kończą się zgonami" - dodał Niedzielski.

Minister podkreślił, że na tę chwilę nie mamy żadnych naukowych dowodów, że amantadyna jest środkiem, który pozwala skutecznie radzić sobie z koronawirusem.

"Niemniej jednak nie odrzucamy żadnych hipotez, dopóki nie zostaną zweryfikowane. Stąd badania kliniczne i mam nadzieję, że w perspektywie dwóch tygodni Agencja Badań Medycznych będzie mogła publicznie przedstawić informację i przedstawić swoją również rekomendację" - stwierdził.

Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana, jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.(PAP)

ago/ par/

Niedzielski: podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji do 25 kwietnia; wśród wyjątków - przedszkola i żłobki

Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował, wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia wyjaśnił, że "głównym kryterium decyzyjnym - jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących obostrzeń - jest kwestia obłożenia łóżek i respiratorów". "W tej chwili to obłożenie jest na średnim poziomie, rzędu 75 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że przy respiratorach te wskaźniki są nieco wyższe" - wskazał.

Zdaniem Niedzielskiego, oznacza to, że "mniej więcej w perspektywie ponad tygodnia mamy stabilizujący się trend". "Ale zwróćmy uwagę, że ta stabilizacja obłożenia łóżek i respiratorów jest na bardzo wysokim poziomie. To w tej chwili jest główną przesłanką do tego, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień. To przedłużenie obowiązywania restrykcji o tydzień ma jeden wyjątek. Ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków, czyli już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków" - poinformował.

Dodał, że oprócz tego - po rozmowach z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim - zapadła decyzja o przywróceniu możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu. "Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne" - powiedział szef MZ. (PAP)

autorka: Daria Porycka

Rocznica zbrodni katyńskiej

dabamieci2021 1Ofiary mordu katyńskiego, bezbronni jeńcy strzelani tysiącami przez swoich katów na krawędzi otwartych grobów to byli nasi rodacy, towarzysze broni, i koledzy, ojcowie rodzin, mężowie, bracia, synowie.

Nie ma prawie Polaka, który by kogoś bliskiego w tych mogiłach nie stracił.

Ujawniać tych morderców, i domagać się dla nich kary to moralny obowiązek przede wszystkim nas, Polaków, znajdujących się poza okupacja sowiecką, w krajach wolnych świata cywilizowanego.katynanders1Tak pisał w przedmowie do książki "Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" w roku 1948 Władysław Anders polski wojskowy i polityk. Generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, dowódca Armii Polskiej w ZSRR katynanders2oraz 2 Korpusu Polskiego. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, następca prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1950–1954, w 1954 mianowany przez władze emigracyjne generałem broni.

Dopiero od niedawna wolno mówić o Katyniu i o zbrodniach sowieckich, a i dziś władze Rosji mają nam za złe ujawnieni ich zbrodni.

Dziś, 13 kwietnia symboliczna wiązankę kwiatów pod dębem upamiętniającym jaworznian, którzy zostali zamordowani przez Rosjan, złożył Wicemarszałek Województwa śląskiego, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Jaworznie, Pan Dariusz Starzycki.

W tym samym dniu kwiaty złożyli: Pani Ewa Sidełko - Paleczny - sekretarz miasta Jaworzna i delegacja Stowarzyszenia Katolickiego Przyjaźni Jaworznicka.
dabamieci2021 4dabamieci2021 5

Rusza kolejna edycja konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

 

Celem konkursu jest promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących wysokiej jakości przestrzeń publiczną, wzmacniających odporność na zmiany klimatu i poprawiających jakość życia mieszkańców regionu. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Śląski.

przestrzen2021Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłaszać można realizacje z terenu województwa śląskiego, które zostały zakończone w ubiegłym roku kalendarzowym. Zgłoszenie do konkursu w tym roku, po raz pierwszy odbywa się poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy, dostępny: enpp.slaskie.pl

Laureatów wybierze Jury składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Swoich faworytów wybiorą także mieszkańcy, którzy w ramach plebiscytu o specjalną nagrodę publiczności będą mogli głosować na swoje ulubione miejsca. Wszystkie nominowane, nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Zapraszamy do aktywnego udziału w konkursie. Jednocześnie informujemy, że ewentualne zmiany organizacyjne wynikające z zaleceń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 będą publikowane na naszej stronie.

W ubiegłorocznej XXI edycji konkursu o nagrody walczyły 42 realizacje z obszaru 30 gmin. Zgodnie z werdyktem Jury przyznano dwie równorzędne Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego. W kategorii przestrzeń publiczna Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja Open Air Museum. Cieszyn, Aleja Piastowska (od ul. Zamkowej do ul. Sportowej) w Cieszynie. W kategorii obiekt użyteczności publicznej Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej przy ul. Jana Nepomucena Śniadeckiego 11 w Siemianowicach Śląskich.

Czy cytryna jest kwaśna? - Laboratorium Kopernika w Jaworznie

 

Czy cytryna jest kwaśna?


Labkopernjaw 1Na to pozornie proste pytanie odpowiadać będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Polskich Noblistów w Jaworznie. Już 15 kwietnia dzieci połączą się na żywo z Centrum Nauki Kopernik i sprawdzą, jak działają prawa nauki. E-Laboratoria zaczynają sezon wiosenny!

Kwasy, kamuflaż i prąd
Podczas zajęć z edukatorami Centrum Nauki Kopernik uczniowie sprawdzą między innymi, jaki odczyn mają łatwo dostępne substancje. Kopernikowe e-Laboratoria to zajęcia online, które doskonale uzupełniają nauczanie zdalne. W ich trakcie eksperymenty można przeprowadzać w domu, wystarczą dostępne pod ręką przedmioty codziennego użytku. W wiosennym scenariuszu w poszukiwaniu kwasów uczestnicy przebadają cukier, mąkę czy sok z cytryny. Użyją do tego na przykład soku z kapusty. Folia i spinacze posłużą do budowy obwodu elektrycznego. Tematem zajęć będą też tajniki kamuflażu, który stosują rośliny i zwierzęta w świecie przyrody.
Dla nauczycieli biorących udział w e-Laboratoriach Centrum Nauki Kopernik przygotowało dodatkowe warsztaty poświęcone angażowaniu uczniów w samodzielne eksperymentowanie podczas zajęć online.

Zdalne eksperymentowanie jest możliwe
Zajęcia zdalne w ramach programu Nauka dla Ciebie powstały w oparciu o badania przeprowadzone przez zespół badawczy programu. Opracowywano model zajęć z wykorzystaniem nowatorskich metod zarządzania uwagą uczestników. Tak prowadzone angażują uczniów, co pozwala im efektywnie poznać i zrozumieć prezentowane zagadnienia.


Internetowe zajęcia dla szkół
Szkoła w Jaworznie będzie jedną z prawie 100 placówek, które w tym roku już skorzystały z jednego z trzech formatów zajęć online. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można wysyłać do końca bieżącego roku. W ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik – dostępne są trzy rodzaje zajęć: e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus.

 

Rocznica smoleńskiej katastrofy w Jaworznie

 

rocznica smolensk2021 210 kwietnia w kolejną rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, członkowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z przewodniczącym tej partii, Panem Dariuszem Starzyckim, Wicemarszałkiem Województwa Sląskiego, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, upamiętniając tym samym 96 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w drodze na obchody uroczystości rocznicowe do Katynia - miejsca kaźni polskich oficerów i innych obywateli.

Podobnie, przed południem, uczcili pamięć ofiar katastrofy przedstawiciele władz miasta wraz z Prezydentem, Panem Pawłem Silbertem.

Po złożeniu wiązanki kwiatów członkowie Prawa i Sprawiedliwości udali się na msze świętą do Kolegiaty,

rocznica smolensk2021 3

Zbrodnia katyńska – zbrodnia popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.


Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku - katastrofa lotnicza polskiego samolotu wojskowego, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Jaworzno trzecie na liście miast, w których kierowcy najczęściej deklarują szkodę w historii OC

 

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w 2020Z deklaracji kierowców z Jaworzna wynika, że 25,2% z nich spowodowało co najmniej jedną szkodę.

Taki sam wynik przypadł mieszkańcom Zabrza. Obydwa miasta zmieściły się na podium rankingu szkodowości. 

Jaworzno i Zabrze zajęły ex aequo 3. miejsce wśród 84. największych polskich miast (powyżej 50 000 mieszkańców) w rankingu opracowanym przez ekspertów rankomat.pl.

Najbardziej szkodowi okazali się mieszkańcy Rudy Śląskiej (26,1%), a najmniej Ostrowca Świętokrzyskiego (16,8%). Cztery pierwsze miejsca rankingu zajmują śląskie miasta.

Oprócz wymienionych 2. miejsce należało do Sosnowca (25,6%). Dopiero na 5. miejscu znalazł się Głogów (24,5%) z województwa dolnośląskiego.

Miejsce

Miasto

% szkodowych kierowców

Miejsce

Miasto

% szkodowych kierowców

1

Ruda Śląska

26,1

43

Poznań

22,2

2

Sosnowiec

25,6

44

Płock

22,1

3

Jaworzno

25,2

45

Stargard

22,0

3

Zabrze

25,2

46

Radom

21,9

5

Głogów

24,5

47

Kraków

21,8

6

Dąbrowa Górnicza

24,3

48

Kalisz

21,7

7

Gliwice

24,2

49

Opole

21,6

8

Legnica

24,1

49

Słupsk

21,6

9

Mysłowice

24,0

49

Konin

21,6

9

Gdańsk

24,0

52

Jastrzębie-Zdrój

21,5

11

Koszalin

23,9

52

Kielce

21,5

11

Siemianowice Śl.

23,9

52

Grudziądz

21,5

11

Będzin

23,9

55

Bełchatów

21,3

14

Chorzów

23,8

56

Nowy Sącz

21,2

15

Zgierz

23,7

56

Lublin

21,2

16

Gdynia

23,6

58

Częstochowa

21,0

16

Tarnowskie Góry

23,6

58

Gorzów Wlkp.

21,0

18

Bydgoszcz

23,5

60

Toruń

20,9

18

Bielsko-Biała

23,5

60

Wałbrzych

20,9

20

Katowice

23,4

60

Kędzierzyn-Koź.

20,9

21

Lubin

23,3

63

Jelenia Góra

20,7

22

Piekary Śląskie

23,2

63

Piła

20,7

22

Zielona Góra

23,2

65

Ostrołęka

20,5

24

Tychy

23,1

66

Inowrocław

20,4

24

Łódź

23,1

67

Tomaszów Maz.

20,3

26

Tczew

23,0

68

Leszno

20,1

26

Szczecin

23,0

69

Świdnica

19,9

26

Bytom

23,0

70

Racibórz

19,6

26

Legionowo

23,0

70

Ostrów Wlkp.

19,6

30

Pruszków

22,9

72

Łomża

19,2

30

Warszawa

22,9

73

Włocławek

18,8

32

Żory

22,7

74

Stalowa Wola

18,7

32

Siedlce

22,7

74

Chełm

18,7

34

Olsztyn

22,6

76

Zamość

18,6

34

Pabianice

22,6

76

Mielec

18,6

34

Wrocław

22,6

78

Przemyśl

18,3

37

Rybnik

22,5

79

Suwałki

18,1

37

Białystok

22,5

79

Tarnów

18,1

39

Świętochłowice

22,4

81

Biała Podlaska

17,9

39

Rzeszów

22,4

82

Ełk

17,7

41

Piotrków Trybunalski

22,3

83

Gniezno

17,4

41

Elbląg

22,3

84

Ostrowiec Św.

16,8

Źródło: rankomat.pl

Ile ma lat szkodowy kierowca w Jaworznie?

JaworznoTrzydziestopięciolatek jeżdżący oplem astrą z 2006 roku to statyczny szkodowy mieszkaniec Jaworzna. Zebrane dane pozwoliły na ustalenie średniej stawki OC. Kierowcy z tego miasta w zeszłym roku płacili średnio 608 zł. Jednak ci ze szkodą w ostatnim roku musieli przeznaczyć na OC 851 zł.

Średnia stawka w Jaworznie - 608 zł

Stawka OC w Jaworznie była o 64 zł niższa niż średnia w kraju (672 zł). Bezszkodowi kierowcy z Jaworzna mogli liczyć nawet na 565 zł. Na tle innych miast Jaworzno zajmuje 66. miejsce względem najwyższych średnich cen OC. Jest to dobry wynik. W stosunku do średniej województwa śląskiego (619 zł) Jaworzno też ma niższą składkę (608 zł). Jednak najtaniej w Polsce płacili kierowcy z Mielca (505 zł).

Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulując ryzyko wystąpienia kolizji biorą pod uwagę nie tylko dane kierowcy i jego pojazdu, ale także miejsce jego zamieszkania. Każde miasto jest inaczej oceniane przez ubezpieczycieli ze względu na sieć dróg, liczbę ich użytkowników czy czas spędzany przez nich w trasie. W związku z tym kierowcy z Wrocławia, Warszawy i Gdańska płacą więcej za OC niż np. mieszkańcy Jaworzna – mówi  Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Nie żyje Król polskiej piosenki

krawczyk 1 1200
5 kwietnia 2021 roku zmarł Krzysztof Krawczyk.

Czarodziej piosenki, kochany przez kilka pokoleń Polaków, oklaskiwany przez miliony, zawsze uśmiechnięty.

Artysta emanujący radością życia, mimo, że było ono nie zawsze usłane różami.

Człowiek głęboko wierzący, dziś zasila grono śpiewaków w domu Pana najwyższego.


Na kolażu trzy zdjęcia z występu w Jaworznie w 31 maja 2008 roku

Gospodarka, fundusze, inwestycje - rozmowa z Wicemarszałkiem Panem Dariuszem Starzyckim

 

Panie marszałku, walka z pandemią trwa, kiedy można uznać, że będziemy względnie bezpieczni?

Wtedy, kiedy zaszczepiona zostanie znaczna większość społeczeństwa. To oprócz izolacji, jedyny znany skuteczny sposób na zahamowanie wirusa. Liczę na to, że po interwencjach polskiego rządu, zamówione przez Unię Europejską szczepionki, masowo trafią do krajów Unii. Bez tych dostaw, w zasadzie cały system i stworzona infrastruktura pozostają niewykorzystane.

dstarzycki marzec2021a fill 750x615Czy pan już się zaszczepił?
Jeszcze nie. Czekam cierpliwie na swoją kolej według przyjętych publicznie kryteriów. Trzecia fala według wielu ekspertów przewyższa tę jesienną.

Czy środki, które sukcesywnie były przekazywane na funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia i utrzymanie kadry choćby w DPS-ach spowolniły te problemy?

Zdecydowanie wspomogły sprzętowo szpitale i inne placówki opieki. Lekarze mogą diagnozować i pomagać pacjentom na najnowocześniejszym sprzęcie, zabezpieczone zostały również środki ochrony bezpośredniej. Dzięki naprawdę szybkim działaniom
Zarządu Województwa Śląskiego, w ubiegłym roku zostało wynegocjowane z Komisją Europejską przekwalifikowanie środków RPO na walkę z COVID-19 i tym samym m.in. Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie otrzymał ponad 2 mln zł dofinansowania. Za te pieniądze doposażył się m.in. w respiratory stacjonarne i transportowe, sterylizatory, łóżka do intensywnej terapii wraz z aparatami RTG.

To na pewno medycznie ułatwia walkę z wirusem, który zaatakował również gospodarkę, jak przez ubiegły rok radziliśmy sobie gospodarczo?

Jesteśmy silnym gospodarczo województwem, porównywalnie rok do roku bezrobocie podniosło się zaledwie o ok. 1 punkt procentowy. Czyli wskaźniki nie zachwiały się, przemysł, produkcja, usługi funkcjonują. Oczywiście są branże trwale dotknięte obostrzeniami, jednak Rząd RP przygotował system pomocy w ramach Tarcz Finansowych. Województwo śląskie również opracowało i wdrożyło Pakiet Gospodarczy, poszczególne samorządy w miarę możliwości wprowadzały elementy pomocowe dla przedsiębiorców – w Jaworznie sprawdził się program ATOM, który jest stale rozwijany i wiem, że przy współpracy z lokalną izbą gospodarczą pojawiają się nowe inicjatywy w postaci ulg, zwolnień. Popieram te propozycje, a jaworzniccy radni koalicji PiS i JMM wprowadzają te rozwiązania w życie.

Gospodarka to inwestycje. Na jakie wsparcie mogło liczyć Jaworzno z funduszy rządowych?

7,9 mln zł to środki pozyskane przez Jaworzno z Funduszu Inwestycji Samorządowych, a 13,2 mln zł to dotacje z dwóch edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. które Jaworzno otrzymało na kilka ważnych projektów, w tym na budowę nowych dróg, uruchamianie terenów mieszkaniowych czy też inwestycje w Szpitalny Oddział Ratunkowy. W ostatnim naborze RFIL Jaworzno otrzymało 2,7 mln zł na poważne remonty w sześciu szkołach i przedszkolach (SP 7, SP 14, SP 15, SP 22, PM 4, PM 15), a dla kolejnych trzech placówek oświatowych (SP 7, SP 14, PM 4) wykonana zostanie dokumentacja projektowa. Wielkie podziękowania za wsparcie projektów i pozyskane środki należą się pani poseł Ewie Malik. Kolejnym dużym programem, z którego miasto pozyskiwało środki to Fundusz Dróg Samorządowych. Pokaźna kwota, bo 5 mln zł dofinansowania, przeznaczona zostanie na remont ulicy Martyniaków – ten remont to jedna z największych inwestycji w mieście zaplanowanych na najbliższe lata. Z tego samego Funduszu Jaworzno otrzymało ponad 3,7 mln zł dofinansowania na remont ul. 11 listopada. Poprawa bezpieczeństwa na drogach to coś co wyróżnia Jaworzno, a kierunek rządowy i wojewódzki jest zbieżny z myśleniem i budową nowych dróg.

2021 rok również rozpoczął się od dobrych informacji, ogłoszone zostało dofinansowanie na budowę estakady w Byczynie.
Prawie 30 mln zł dofinansowania z dotacji celowej budżetu państwa to sprawa wielkiej wagi. Inwestycja została uznana za strategiczną na poziomie rządowym i po zasileniu
kasy miasta realizacja tej inwestycji jest coraz bliższa. Inwestycja będzie możliwa również dzięki wielkiemu zaangażowaniu radnej Anny Lichoty. Chcę podkreślić, że to projekt, którym zajmowaliśmy się, jeszcze kiedy byłem zastępcą prezydenta i po tych kilku latach gotowość do jego realizacji okazała się kluczowa. Pozyskane środki to ciężka praca urzędników pod kierownictwem prezydenta Pawła Silberta, a efektem są dobrze przygotowane i wysoko oceniane wnioski. Ta dobra relacja rząd-samorząd przysłuży się
mieszkańcom, którzy będą mieli nową, bezpieczną infrastrukturę.

Szansą dla Jaworzna może być również rozbudowa sieci kolejowych i nowa jakość połączeń między Katowicami a Krakowem?

Zawsze tam, gdzie przebiegała kolej, rozwijał się przemysł, powstawało nowe osadnictwo, rozkwitał handel. Nie inaczej jest z programem modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych, który na wielką skalę rozpoczął rząd Prawa i Sprawiedliwości. Kolejne trasy są budowane, te które przez lata były zaniedbanymi szklakami transportowymi zyskują nowe połączenia, przewoźników i przystanki. Tak też jest z relacją Katowice-Kraków, po
uruchomieniu trasy biegnącej przez Jaworzno, od 13 grudnia 2020 r. kilkadziesiąt pociągów POLREGIO oraz Kolei Śląskich dziennie łączy Kraków i Katowice z przystankiem w Jaworznie Szczakowej oraz Ciężkowicach. Nowa, wspólna oferta połączeń kolejowych pozwala na szybkie i komfortowe podróżowanie na tej trasie za jedyne 13 zł. Z Jaworzna do Krakowa podróż wynosi ok. 40 minut, a do Katowic ok 20 min. Dla jaworznian to doskonała alternatywa dla transportu drogowego zarówno do Krakowa, jak i na Śląsk.

Jakie nadzieje wiąże pan z budową fabryki IZERY w Jaworznie?

Byłem ogromnie dumny, kiedy w grudniu zeszłego roku uczestniczyłem w uroczystym podpisaniu memorandum o lokalizacji fabryki IZERY w Jaworznie. Miasto, które wyrosło
na przemyśle, które ma potencjał do ściągania wielkich inwestycji, zostało wybrane spośród 30 innych lokalizacji w bardzo rygorystycznej weryfikacji – duże brawa dla zespołu prezydenta Pawła Silberta za ściągnięcie tak strategicznego inwestora. Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu i wspieram go, bo polska motoryzacja ma szansę odrodzić się w nowej rzeczywistości na jaworznickiej ziemi. To ogromna szansa dla całego regionu i kraju.

Mija pięć lat od wprowadzenia programu 500 plus, trzy lata od 13. a później i 14. emerytury dla seniorów.
Jesteśmy wiarygodni, obiecaliśmy wspomóc polskie rodziny, wyprowadzić polskie dzieci z biedy i ubóstwa – wykonaliśmy to zadanie za pomocą programów społecznych jak 500 plus, ale i przecież coroczny program „wyprawek szkolnych” 300 plus. Mam udział w tych prospołecznych działaniach, jako parlamentarzysta głosowałem za tymi programami. W samym Jaworznie świadczenie 500 plus otrzymuje 14 300 dzieci, to łącznie 86 mln zł rocznie, a przecież te pieniądze w znakomitej większości wracają do gospodarki. Darmowe leki i 13. oraz 14. emerytura dla seniorów są zapisane w budżecie państwa i te środki gwarantuje właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Słyszymy pohukiwania z opozycji, że najchętniej przywróciliby poprzedni wiek emerytalny, który rząd PiS po dojściu do władzy od razu obniżył. Słyszymy, że politycy opozycji chętnie pożegnaliby się z dodatkowymi pieniędzmi dla seniorów, a nawet kwestionują zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia. To właśnie dzięki tym zmianom, których nasi poprzednicy przez lata nie potrafili i nie chcieli wprowadzić, ludzie mają więcej pieniędzy na koncie. Jednak wielu młodych ludzi nie zdaje sobie pewnie sprawy z tego, że większe zarobki „na rękę” to również efekt zmian podatkowych. Pomimo globalnego kryzysu, niełatwej sytuacji gospodarczej, Prawo i Sprawiedliwość obniżyło podatki: PIT do 17 %, CIT do 9 % oraz PIT 0 % dla młodych. Jako rządzące ugrupowanie polityczne zrobiliśmy najwięcej od kilkudziesięciu lat, by młodzi ludzie mieli łatwiejszy start w życiu. Lepsze zarobki to m.in. efekt ułatwień dla przedsiębiorców zastosowanych w ramach Konstytucji dla Biznesu. Jedną z najważniejszych ustaw ją tworzących jest Prawo Przedsiębiorców, której byłem posłem sprawozdawcą. To także obniżki podatków, a w przypadku pracowników do 26. roku wprowadzenie zerowej
stawki. Ponadto promujemy młode, zaangażowane osoby – szefem Forum Młodych PiS w całym okręgu 32 (obejmuje: Jaworzno, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, powiaty zawierciański i będziński – red.) został jaworznianin – Maciej Stanek, który jest radnym młodego pokolenia w naszym mieście oraz znanym społecznikiem. Już teraz zachęcam do kontaktu z panem Maciejem i do wspólnego budowania struktur młodych Prawa i Sprawiedliwości.

Co nowego może znaleźć się w Nowym Ładzie, który zapowiada rząd?

Czekam na ogłoszenie planu na okres po pondemii. Zakładam, że Nowy Ład będzie kolejnym otwarciem się na polskie rodziny, młodych ludzi, budowaniem silnego, gotowego na
technologiczne wyzwania państwa polskiego. Pokazaliśmy, że słowa dotrzymujemy, nie boimy się i chcemy służyć Polakom.

Czego pan życzy sobie i mieszkańcom na zbliżające się święta Wielkiej Nocy?
Wszystkim mieszkańcom życzę spokojnych, zdrowych świąt Wielkiej Nocy, wielu łask Bożych i byśmy wytrwali w dobroci dla bliźnich.

Dziękujemy za rozmowę.

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us