Menu
reklama
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Bruksela, jakiej nie znacie - wystawa fotografii Aleksandra Turywystawaturabruksela 2
"Bruksela, jakiej nie znacie", to ekspozycja 33 zdjęć zrobionych podczas wizyty studyjnej w Parlamencie Europejskim oraz w trzech belgijskich miastach - Brukseli, Brugii i Gandawie na zaproszenie Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Wizyta odbyła się we wrześniu 2018 roku, a jej plon to około 3 tysiące zdjęć precyzyjnie dokumentujących każdą chwilę pobytu i odwiedziny w wielu wyjątkowych miejscach.
Patronat Honorowy nad wystawą objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki.

Wystawa dostępna będzie do oglądania w dniach 19 czerwca do 5 lipca w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej, a wernisaż z udziałem zaproszonych gości, którymi również mogą się poczuć mieszkańcy Jaworzna, zaplanowany jest na 27 czerwca na godzinę 17.00.

Serdecznie zapraszam

Aleksander Tura
wystawaturabruksela

SPORTOWO MUZYCZNY PIKNIK Przywitanie Lata W Kręgu Formy z "Nocnymi Podchodami"
piknikgeo1200

Drogie Panie, Drodzy Panowie
Jesteście GOTOWI, aby przywitać LATO ze Stowarzyszeniem W Kręgu Formy oraz innymi klubami i stowarzyszeniami sportowymi Jaworzna?

Zapraszamy wszystkich jaworznian na sportowo muzyczny piknik, który odbędzie się 20 czerwca
Przygotowaliśmy dla Was trening wieloprofilowy
Dla każdego i w każdym wieku!
Biegasz
Jeździsz na rowerze
Podnosisz ciężary
Walczysz
A może chcesz spróbować czegoś nowego
Każdy znajdzie coś dla siebie

Dodatkowo, każdy uczestnik pikniku będzie mógł skorzystać z konsultacji z profesjonalnymi trenerami

Fabryka Talentów Zagra i zaśpiewa

Aleksander Tura z zespołem Shanta Rei zaprosi nas do wspólnego śpiewania do białego rana

O godzinie 20:00 rozpoczniemy Nocne Podchody!

DWIE GRUPY!

1 - RODZINA MAX 6 osób!
2 - OPEN Minimum dwie os. dorosłe!

 ZASADY ZACHOWANIA UCZESTNIKÓW PODCHODÓW NOCNYCH
- Uczestnicy muszą być wyposażeni w latarki (czołówki itp.)
- W czasie zabawy jej uczestnicy podporządkowują się regulaminowi i zaleceniom organizatorów zabawy
- Zabrania się niszczenia oznakowań trasy i punktów zadaniowych, pod groźba dyskwalifikacji.
- Na trasie będą przystanki, przy których drużyny będą miały dowykonania zadania podane przez osoby nadzorujące przebieg podchodów
- Drużyna, która dogoniła grupę poprzedzającą ma prawo pierwszeństwa w wykonywaniu zadania.
- Grupa realizuje poszczególne zadania w pełnym składzie.
- Obecność wszystkich członków grupy jest warunkiem zaliczenia zadania.
- Czas końcowy jest zatrzymany po dobiegnięciu ostatniej osoby w grupie.
Podchody są podzielone na dwie grupy;
1. Grupa rodzina ; Dwoje rodziców i dzieci rodziny można łączyć
2. Grupa OPEN ; Minimum dwie osoby dorosłe 4- 6 os

Organizator ma prawo do zmiany powyższego regulaminu.
Uwaga: Wszystkie zmiany zostaną przekazane drużynom przed rozpoczęciem imprezy.
Na wszelki wypadek prosimy zabrać kurtki lub peleryny przeciwdeszczowe.

Na Podchodach zabrania się:

- Zabrania się używania otwartego ognia
- Spożywania alkoholu i innych środków odurzających,
- Zaśmiecania trasy rajdu oraz miejsc przyległych,
- Niszczenia przyrody,
- Hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem wypadków wymagających wszczęcia alarmu.

piknikgeo1200a

Pojechał Rajd Diecezjalny Silna grupa z Jaworzna

rajddiecezjalny2019 37
rajddiecezjalny2019 43Niedzielnym popołudnie odbył się finał Diecezjalnego Rajd Rowerowego i Zlotu Motocyklowego ku czci św. Jana Pawła II,dla uczczenia dwudziestej rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. To wyjątkowy sposób na uczczenie tego wydarzenia.

Pomysł na rajd był prosty, a zarazem spektakularny i świetnie łączący całą diecezję! W niedzielę, 16 czerwca, grupy zarejestrowanych wcześniej rowerzystów wyjechały m.in. z Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Jaworzna, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia.

Wszystkie trasy łączy jeden cel - parking przy sosnowieckim Auchan, gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Ten punkt to także miejsce startu zlotu motocyklowego, którego organizatorem jest Katolicki Klub Motocyklowy Souls' Hunters.


rajddiecezjalny2019 52O godzinie 15 wszyscy uczestnicy na motocyklach i rowerach wyruszają na Plac Papieski, gdzie o godzinie 16 rozpoczyna się Msza św. odprawiana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Całość wydarzenia na Placu Papieskim zakończy zorganizowany przez miasto Sosnowiec koncert zespołu Golec uOrkiestra o godz. 20.30.

A my mamy zdjęcia z wyjazdu Jaworznickiej grupy do Sosnowca, tuż przed burzą, która przeszła nad Jaworznem.  Wśród rowerzystów członkowie jaworznickich grup rowerowych, a nawet jeden z radnych - Dawid Domagalski.

Sargis Davtyan już w Opolu
sargis davtyan tv 1
sargis davtyan tv 3Przed swoim występem w Opolu, podobnie, jak inni wykonawcy, nasz przyjaciel, jaworznianin, Sargis Davtyan znalazł się na Opolskim rynku aby spotkać się z opolanami, którzy do tej tradycji są przyzwyczajeni od dziesięcioleci.
Dumny z tego, ze wystąpi na deskach amfiteatru, który gościł największe sławy polskiej piosenki, udzielił wywiadu dziennikarzom Telewizji Polskiej. a w tle można było zobaczyć debiutancki teledysk z motywami z naszego miasta. Mamy kilka zdjęć z ekranu telewizji.

Zapraszamy do oglądania występu jaworznianina podczas koncertu debiutów. Sargisowi życzymy powodzenia.

sargis davtyan tv 2sargis davtyan tv 4sargis davtyan tv 5sargis davtyan tv 6

 

Rajd Nordic Walking w Jaworznie przeszedł po raz ósmyrajdnw2019 56
Po raz ósmy wśród pięknych pół łąk i leśnych traktów przeszedł w Jaworznie Rajd Nordic Walking. Impreza jest autorskim pomysłem Pana Dariusza Starzyckiego, a jej pierwsza edycja odbyła się kiedy był jeszcze Zastępcą Prezydenta Jaworzna. Potem patronował przedsięwzięciu jako Poseł na Sejm RP a dziś jako marszałek Województwa Śląskiego.

Sport to prosty, który nie wymaga specjalnych predyspozycji, stąd tysiące ludzi w całym kraju marsz z kijkami uważają za doskonały sposób na podtrzymanie kondycji ale i dający możliwość spotkania się ze znajomymi bądź poznania nowych przyjaciół.

Setki jaworznian oraz przyjezdnych stanęło na starcie dwóch tras - dziesięcio- i sześciokilommetrowej.

Wszyscy mogli okazać podziw dla naszych krajobrazów, w tych dniach ukwieconych makami i chabrami, czy też innymi gatunkami polnych roślin, których w miejskich przestrzeniach trudno znaleźć.

My byliśmy na starcie rajdu i z tego etapu mamy dużo zdjęć, na których mogą szukać się wszyscy uczestnicy.
Zapraszamy do Galerii zdjęć z 8 RAJDU Nordic Walking.

rajdnw2019 140

Wiosna pnie się w górę. Osiedle Cztery Pory Roku już się buduje4poryczerw19 26
Wprawdzie długo wcześniej Osiedle cztery Pory Roku rozpoczęto budować, ale nie ma się co dziwić, że dopiero gdy słońce pojawiło się na dobre, można było podgladnąć postępy prac.

4poryczerw19 19A więc już można zobaczyć jak będzie wyglądać topografia mieszkań, gdzie będzie łazienka, a gdzie salon, czyli po staremu duży pokój, a którędy będzie można bezszelestenie opuścić mieszkanie, gdy mąż, czy też żona wrócą wcześniej z delegacji.

Oczywiście chodzi o sytuację kiedy to podczas nieobecności jednego z małżonków, urządziło się imprezę, która drugiej połowie niespecjalnie by się podobała

Pokoje, na pierwszy rzut oka są dość obszerne, a w łazience oprócz wanny, czy prysznica, pralki i muszli powinien się zmieścić nawet bidet.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i puszczenia wodzów wyobraźni.

O idei osiedla "Cztery pory Roku" obszernie pisaliśmy TUTAJ - KLIKNIJ!

Oczywiście informujemy, że o możliwości zakupu, czy wynajmu mieszkań można dowiedzieć się na stronie www.osiedle-jaworzno.pl/


                  ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ - KLIKNIJ W OBRAZEK :)
czteryporylink

Zmiany w zarządzie TAURON Wydobycie
prezestauronRada nadzorcza TAURON Wydobycie dokonała we wtorek, 4 czerwca zmian w składzie zarządu spółki. Stanowisko prezesa zarządu objął Sławomir Obidziński.

Sławomir Obidziński jest absolwentem Wydziału Górnictwa i Geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalność - technika podziemnych eksploatacji złóż węgla. Ukończył też studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i bankowości.

W 2012 r. uzyskał dyplom uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w 2014 r. ukończył studia z zakresu Executive Doctor of Business Administration (dwa lata wcześniej studia podyplomowe Executive Master of Business Administration).

W latach 1988-1991 pracował na stanowisku inżynieryjno-technicznym w kopalni Czeczott w Woli. W latach 1992-2007 pracował w SGS Polska (oddział szwajcarskiego holdingu SGS), pełniąc kolejno funkcje kierownika biura, dyrektora regionalnego oraz dyrektora branży mineralnej. W latach 2007-2014 był prezesem Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej w Brzeszczach. Od lutego 2014 r. był wiceprezesem ds. produkcji we Wspólnym Przedsiębiorstwie Energetycznym (obecnie Węglokoks Energia), następnie w maju 2015 r. został jego prezesem. W czerwcu 2016 roku został prezesem zarządu Węglokoks S.A., którą to funkcję pełnił do maja 2019 roku.

Jednocześnie na stanowisko wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych spółki powołano
Jacka Pytla, pełniącego dotychczas w spółce stanowisko dyrektora zarządzającego ds. ekonomiczno-finansowych.

Zarząd TAURON Wydobycie S.A. będzie pracował w składzie:

Sławomir Obidziński – prezes zarządu, dyrektor naczelny

Andrzej Okoń – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. technicznych

Jacek Pytel  – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych

Ze spółką TAURON Wydobycie pożegnał się jej dotychczasowy prezes. Zdzisław Filip złożył na ręcę Rady Nadzorczej rezygnację z pełnienia funkcji.

prezestaurona

Dzień Dziecka w Galerii Galenadziencdzieckajmm19 161
Dzień dziecka w Galerii Galena to kilka godzin zabaw połączonych z nauką. Ciekawe eksperymenty, zabawy logiczne były skierowane do pragnących wiedzy młodych ludzi, ale i tych maluczkich, dzieciaczków, które mogły dowiedzieć się wielu ciekawych faktów związanych z chemią w najprostszym, domowym wydaniu.
Przed sceną tłok, do stanowisk z edukacyjnymi zabawkami kolejki - zarówno dzieci, jak i rodzice byli usatysfakcjonowani.dziencdzieckajmm19 166

Jaworznicki zespół Cronica w radiowej Trójce


cronicanews1
Nie po raz pierwszy w radio, ale właśnie dziś złapany na "gorącym uczynku", nie przyznając się nikomu został zaprezentowany w nocnej audycji programu Trzeciego Polskiego Radia.

Punktualnie o godzinie 3. 05, redaktor Wojciech Ossowski w audycji "Trójkowy Ossobowy" zagrał jeden z największych przebojów grupy, będący jednocześnie jednym z największych przebojów folk rockowego świata muzycznego. mamy ten kawałek "na taśmie" i nie zatrzymujemy dla siebie, publikując go wraz zapowiedzią prowadzącego i Jego gościa.

 

Mamy również nadzieję, że skoro zespół pojawił się w Trójce, to niebawem znajdzie się co najmniej w poczekalni, a potem w regularnej stawce Listy przebojów programu Trzeciego.

Przypomnijmy skład zespołu Cronica

  • Maciej Rzyman - gitara basowa
  • Dawid Dubiel - perkusja, wokale
  • Katarzyna Karoń - flet
  • Remigiusz Majcher - gitara
  • Adrianna Kania - klawisze
  • Magdalena Hałas - skrzypce
  • Dariusz Dąbek - śpiew, sopiłka, gitaracronicanews

Przed nami Światowy Dzień Roweru

swiatdzienroweru
W ubiegłym roku w kalendarzach światowych świąt, a dokładniej przy dacie trzeciego czerwca, pojawił się Światowy Dzień Roweru. Inicjatorem tego święta był Polak, a rezolucję w tej sprawie podjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ale jazda na rowerze popularna jest nie tylko tego dnia. Jak wynika z danych kampanii społecznej Kręć Kilometry, coraz więcej Polaków wybiera „dwa kółka”.

Rowerowe święto Narodów Zjednoczonych
sdr2a12 kwietnia 2018 roku w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowano nowe święto. Od tego dnia, co roku na całym świecie, 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. W Polsce, w promocję święta zaangażowała się Fundacja Allegro All For Planet, która na co dzień promuje jazdę na rowerze. Rezolucja przyjęta przez ONZ przypomina, że rower „przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pożyteczny wpływ na klimat”. Wskazuje też, że ważne jest „wspieranie najlepszych praktyki i środków promocji roweru w społeczeństwie”. Ma uświadomić, że rower stanowi źródło korzyści społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych. Namawia też wszystkich, w tym prywatne firmy i instytucje państwowe, do zainteresowania rowerem jako wszechstronnym narzędziem człowieka.
Inicjatorem święta, był Polak, socjolog, wykładowca Montgomery College ze stanu Maryland koło Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych, konsultant Banku Światowego, były kolarz i członek polskiej kadry olimpijskiej prof. Leszek Sibilski. Zaproponował to święto, bo chciał promować rower w nowy sposób.
„Światowy Dzień Roweru to moment refleksji nad wykorzystaniem roweru. Nawet nie chodzi o to,
by tego dnia wszyscy jechali rowerem. Mamy przecież różne święta, od tych smutnych jak Wszystkich Świętych, po różne rocznice i one wszystkie służą temu, by znaleźć czas na zastanowienie się nad danym tematem. Może tego dnia rodziny powinny wyjechać na rowerowy spacer, nauczyciele porozmawiać z uczniami i studentami o rowerach, a sklepy rowerowe dać zniżkę, żeby wszyscy mogli sobie kupić tańszy rower” – opisuje profesor Leszek Sibilski.
SDR 1Światowy Dzień Roweru już 3 czerwca. Tymczasem od połowy maja trwa kampania społeczna „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet, która zachęca do codziennej jazdy na rowerze. W tym roku, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ekologicznych i jakości powietrza. W kampanii rywalizują nie tylko uczestnicy, ale także miasta. Jedno zdobędzie tytuł „Najbardziej Rowerowego w Polsce”, a 50 miast, które mają do 50 tys. mieszkańców, ma szansę wygrać czujniki smogu. Więcej informacji na: www.kreckilometry.pl.
Rowerowa Polska
Z oficjalnego rankingu kampanii wiemy, że w 2018 roku najbardziej rowerowym miastem był zdecydowanie Gdańsk. I nie chodzi tu o inwestycje w infrastrukturę czy inne rowerowe elementy, ale o zwykłe kilometry wykręcone przez mieszkańców miasta. Jak wynika z danych kampanii, gdański rowerzysta przejeżdżał w ubiegłym roku średnio ponad 36 kilometrów na tydzień. Ponad połowę mniejszy dystans pokonywali w tym samym czasie cykliści w Radomiu i Katowicach.

SDR 2„Co roku kampania Kręć Kilometry pokazuje jak Polacy rozwijają się na rowerach. Obchody Światowego Dnia Roweru, nie tylko 3 czerwca pokazują, że rower jest świętowany niemal codziennie. Co ciekawe najwięcej aktywności rowerowych, nie tylko w 2018, ale także w latach poprzednich, rejestrowanych było od poniedziałku do piątku. Polacy prawdopodobnie zaczęli jeździć do pracy rowerem i tak świętują na swój sposób!” – opisuje Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet, organizatora kampanii społecznej Kręć Kilometry.
W 2018 roku w kampanii brało udział ponad 200 tysięcy osób. Statystyki ich aktywności pokazują, że najczęściej jeździliśmy we wtorki. Najwięcej kilometrów Polacy wykręcali jednak w niedzielę, a najspokojniej poruszali się w soboty (12,7 km/h, przy 16,4 do 16,9 od poniedziałku do piątku i 17,2 w niedzielę).
„Tegoroczna, ósma już kampania Kręć Kilometry po raz kolejny pokaże, jak Polacy korzystają z rowerów. Co zmienia się w ich rowerowych przyzwyczajeniach, ale także ile dobrego niesie ze sobą rower. Przeliczymy kilometry na rowerach na zmniejszony ślad węglowy, wydłużone życie czy złotówki oszczędności. To najlepszy sposób na świętowanie Światowego Dnia Roweru” – podkreśla Krzysztof Śpiewek.
Najszybciej na rowerach poruszali się w 2018 roku mieszkańcy Lublina. Tylko w ich mieście najczęściej pojawiający się stan licznika rowerowego przekracza 20 km/h. Najwolniej zdają się jeździć mieszkańcy Radomia i Kielc (16,1km/h i 16,3 km/h).
kreckilomLogo All For Planet

W Betlejem rządzi styl Hudertwasserabetlejemdziedziniec 26 of 85
betlejemdziedziniec 22 of 85Długie godziny pracy, dopasowywania kawałków granitu, sprawdzania zgodności z wyrysowanym, zaplanowanym projektem, umacniania, pobijania kostek i oto naszym oczom ukazała się przepiękna mozaika na dziedzińcu, parkingu wokół budynku wspólnoty Betlejem.

Ksiądz Mirosław Tosza jest wielce dumny z tego, co powstało, bo jest to w zgodzie z dawno planowanym stylem Friedensreicha Hundertwassera - austriackiego malarza, grafika, rzeźbiarza. Cechą charakterystyczną jego stylu jest rezygnacja z linii proste.


betlejemdziedziniec 1 of 85W architekturze stosuje „cebulowe” kopuły i barokowe kolumnady. Hundertwassera fascynowała forma spirali. I te sprale najbardziej rzucają się w oczy na parkingu, zwłaszcza, kiedy pozostaje on pusty.

Osobnym motywem jest odsłonięty niedawno pomnik Włodka – bezdomnego, który stoi na zbudowanym z granitu sercu.

Prace nad otoczeniem Betlejem trwają i mimo ukończenia dużej części zamyślonych projektów, rzeczy do zrobienia nie zabraknie,. Wciąż powstaje coś nowego, pojawiają się ciekawe pomysły i za każdym razem, kiedy przychodzi się do wspólnoty, można natrafić na coś, czego jeszcze się tu nie widziało.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć otoczenia Betlejem i kilku z wnętrza domu Wspólnoty

Silny wiatr: co warto wiedzieć na wypadek wichury lub trąby powietrznej?

silny wiatr 815x300Lato coraz bliżej. Wzrastają temperatury. A wraz z nimi ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych – burz, nawałnic, trąb powietrznych. 21 maja trąba powietrzna przeszła przez Lubelszczyznę. Osiągnęła aż 100 metrów szerokości, uszkodziła 120 budynków. Takich zjawisk będzie coraz więcej. Co jest ich przyczyną? Czy w jakikolwiek sposób można się na nie przygotować?

007 infografika zywioly 002 724x1024Trąby powietrzne pojawiają się w Polsce od kwietnia do października. W tym czasie ze szczególną uwagą śledź alerty pogodowe. Nie lekceważ komunikatów od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeżeli ostrzegają przed zbliżającym się załamaniem pogody. Nie licz na to, że „burza przejdzie bokiem”. Lepiej być przygotowanym na najgorsze. Wiemy, że nie każda burza niesie takie zagrożenie i że czasem może być ich tak wiele, że nie dałoby się normalnie funkcjonować. Zachowaj rozsądek, w sezonie burzowym, zwłaszcza gdy pojawią się alerty, zabezpiecz to, co nagły podmuch wiatru może łatwo poderwać. Unikaj parkowania pod drzewami, zamykaj okna, gdy wychodzisz z domu. Nie każda burza kończy się trąbą powietrzną.

Niestety na nią nie ma rady. Niezależnie od tego, czy i jak się zabezpieczysz, siła wiatru jest tak ogromna, że przewraca zdrowe drzewa i zrywa dachy. Zdarza się, że takiego załamania pogody nawet nie da się przewidzieć. Jeśli do niego dojdzie, przede wszystkim chroń siebie i bliskich. Postaraj się zapewnić schronienie zwierzętom.

Najbezpieczniej będzie w piwnicy.
Śledź prognozy pogody!

Jeśli dzień zapowiada się bardzo burzowo, ułóż plany tak, by zapewnić sobie i bliskim maksymalne bezpieczeństwo. Nie wysyłaj np. dzieci na rowerach do szkoły. Podwieź je autem i powiedz im, żeby poczekały w szkole, jeśli rozpęta się burza.

W monitorowaniu pogody przydadzą ci się różne aplikacje, więcej szczegółów na ich temat znajdziesz tutaj: „Systemy wczesnego ostrzegania – jak z nich korzystać?”. Przypominamy o tych naszym zdaniem najlepszych:

WeatherPro

Aplikacja pogodowa oparta na najlepszym na świecie europejskim modelu prognozowania. Dopasowuje się do potrzeb użytkownika, gdyż to on sam decyduje o jakich zjawiskach pogodowych chce otrzymywać ostrzeżenia.

Meteo ICM

Numeryczna prognoza pogody opracowywana przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Niezwykle precyzyjna, informująca o zmiennych warunkach pogodowych z dokładnością co do godziny.

Pogodynka ALERT-IMGW

Aplikacja IMGW wysyłająca oficjalnie publikowane powiadomienia o gwałtownych zjawiskach pogodowych.
Co zrobić po nawałnicy?

Gdy niebezpieczny żywioł już ustanie, w pierwszej kolejności zadbaj o rannych i poszkodowanych. Udziel im pierwszej pomocy, a w razie potrzeby sprowadź odpowiednie służby. Dopiero potem zorientuj się, jakie zniszczenia materialne spowodował silny wiatr.

Zrób zdjęcia zniszczeń telefonem. To na pewno ułatwi likwidację szkody. Samo zgłoszenie szkody jest bardzo proste. Zadzwoń do ubezpieczyciela lub skontaktuj się przez stronę internetową, jak tylko będzie to możliwe. Przy takich katastrofach często ubezpieczyciele wysyłają swoich przedstawicieli na obszar objęty zniszczeniami i stosują uproszczoną likwidację szkód. Możesz też zadzwonić do swojego agenta. Pytaj, co powinieneś zrobić po kolei, kiedy przyjedzie rzeczoznawca, czy możesz liczyć na zaliczkę. W przypadku takich dużych szkód ubezpieczyciele wypłacają często zaliczki, które pokrywają bieżące potrzeby tuż po nawałnicy. Duże nawałnice niestety niszczą czasami też całą infrastrukturę, utrudniając komunikacje zaraz po katastrofie. Ubezpieczyciele biorą to pod uwagę, ale nie zwlekaj ze zgłaszaniem szkody, zrób to jak najszybciej po zdarzeniu.

PAMIĘTAJ! Jeżeli zauważysz iskrzenie, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji, wezwij służby techniczne. Pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie usuwać leżących lub zwisających przewodów lub jakichkolwiek innych elementów, które mogą powiększyć szkodę lub stanowić dla ciebie zagrożenie!

Ubezpieczenie – jak to działa?

Dobre ubezpieczenie domu pozwoli ci, niezależnie od pomocy z gminy, odbudować dom w podobnej technologii, w jakiej był ten zniszczony. Ubezpieczyciel uwzględni stan techniczny twojego budynku, ale jeśli regularnie dbasz o dom, robisz przeglądy, usuwasz usterki, remontujesz, ubezpieczysz dom w dobrej, rynkowej wartości. Kupując polisę ubezpieczeniową musisz wziąć pod uwagę to, iż swoim zakresem obejmować powinna mury, elementy stałe i ruchomości. Myślisz, że taka polisa kosztuje bardzo dużo? Nie! To kilkadziesiąt złotych miesięcznie, które stanowią zabezpieczenie twoich finansów na wypadek dużych zniszczeń. Przeczytaj, przed czym dokładnie chroni ubezpieczenie domu i na co warto zwracać uwagę, zawierając umowę z agentem >>> https://nawypadekgdy.pl/2018/03/28/jak-wybrac-ubezpieczenie-domu/
Skąd biorą się trąby powietrzne?

Ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt nagłych wahań temperatury. Nawet zmiana o dwa, trzy stopnie może doprowadzić do powstania gwałtownie wirujących kolumn powietrza. Kolumny te zazwyczaj formują się w przedniej części chmury burzowej cumulonibus i obierają kształt ciemnego leja, skierowanego ku powierzchni Ziemi. W Polsce takie zjawiska pogodowe występują średnio od 8 do 14 razy w roku i z każdym latem jest ich coraz więcej.

O tym jak niszczycielską moc ma silny wiatr świadczy m.in. nawałnica, która w 2017 roku przeszła przez Kaszuby. W jej wyniku Lasy Państwowe poniosły najbardziej dotkliwe straty w swojej historii. Choć drewno z powalonych drzew nadawało się do sprzedaży, to wstępnie straty Lasów Państwowych oszacowano na 1 mld zł. Zginęło 6 osób, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków.

Ubezpieczyciele do końca września 2017 r. oszacowali wypłaty odszkodowań na 400 mln zł. Na przykładzie Kaszub widać, jak ważna jest sprawność infrastruktury dla efektywnego działania ubezpieczeń. Większość budynków i samochodów zniszczonych na skutek nawałnicy była ubezpieczona. Jednak ze względu na brak dostępu do internetu i telefonii komórkowej oraz nieprzejezdne drogi poszkodowani nie mogli skontaktować się szybko z zakładami ubezpieczeń. Zabiegamy o to, by rosła świadomość również władz lokalnych w tym zakresie. Przygotowaliśmy raport, w którym podkreślamy rolę sprawnej infrastruktury i współpracy poszczególnych służb. Zachęcamy do pobierania raportu, znajdziesz w nim więcej informacji o wpływie katastrof naturalnych na otoczenie przeczytasz w naszym raporcie „ Klimat Ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?”.Pani Zofia Orzechowska w składzie Śląskiej Rady d.s. Seniorów


semslseniorzy1 1
W Sali Sejmu Śląskiego zorganizowany został I Konwent Śląskich Rad Seniorów. W trakcie spotkania wręczono powołania członkom Śląskiej Rady ds. Seniorów II kadencji.
W skład rady weszła również Pani Zofia Orzechowska – Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Jaworzna. Serdecznie gratuluję!

Śląska Rada ds. Seniorów to organ opiniująco – doradczy i inicjatywny działający przy Marszałku Województwa Śląskiego w zakresie regionalnej polityki senioralnej. Powołanie powyższego ciała stanowi odpowiedź na dostrzegane konsekwencje demograficznego starzenia się społeczeństwa regionu, wobec których konieczne jest zintensyfikowanie działań w obszarze regionalnej polityki senioralnej.

semslseniorzy1 2

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us