Menu
reklama
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

NFZ: osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo COVID-19Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19 - podkreśla na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz dodatkowo sfinansuje m.in. środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zmianą zarządzenia w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadził mechanizm, który umożliwia przekazanie świadczeniodawcom dodatkowych środków finansowych na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.

"Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł" - szacuje NFZ.

Zwraca też uwagę na to, że nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie przez placówkę wykonania testu diagnostycznego wykrywającego wirusa SARS-CoV-2 przez osoby towarzyszące na pięć dni przed porodem. "Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym" - zaznacza.

Ponadto fundusz radzi, by w przypadku, gdy placówka odmawia osobie towarzyszącej uczestniczenia w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, zgłosiła ona tę sprawę do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziału wojewódzkiego NFZ.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Śląskie: bez nowych zakażeń koronawirusem w kopalniach; przybyło ozdrowieńcówW niedzielę - po raz pierwszy od kilku dni - wśród górników z kopalń węgla kamiennego nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem. Przybyło natomiast ozdrowieńców - w Polskiej Grupie Górniczej wyzdrowiało dotąd 93,2 proc. zakażonych, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej prawie 83 proc.

Łącznie od początku epidemii w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakażonych zostało 3988 pracowników, a w Polskiej Grupie Górniczej 1942 - w sumie w obu spółkach potwierdzono 5930 przypadków SARS-CoV-2.

Wraz z należącą do spółki Węglokoks Kraj bytomską kopalnią Bobrek, gdzie już niespełna dwa tygodnie temu wyzdrowieli wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6520. Średnio blisko 87,6 proc. zakażonych SARS-CoV-2 pracowników śląskich kopalń uznano już za ozdrowieńców - łącznie jest ich obecnie 5709.

W JSW odnotowano najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 w górnictwie - w kopalniach Pniówek (1607), Zofiówka (1180), Borynia (497), Jastrzębie-Bzie (388), Budryk (311), Szczygłowice (4) i Knurów (1). Jak przekazała w niedzielę jastrzębska spółka, już 3310 pracowników to ozdrowieńcy – o osiem więcej niż w sobotę. W kwarantannie nadal jest 84 pracowników JSW.

Podobnie jak w JSW, także w największej węglowej spółce – Polskiej Grupie Górniczej – od soboty nie przybyło nowych zakażeń. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1942 osób, z których 1809 wyzdrowiało. 188 pracowników PGG jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono ponad 50,6 tys. wymazów na obecność koronawirusa. Nadal chorych jest 133 górników. Wszystkie kopalnie pracują normalnie.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do soboty SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 748 osób, z których 355 zmarło. W regionie wyzdrowiało dotychczas 9 tys. 674 osób, czyli ponad 70 proc. wszystkich zakażonych.(PAP)

autor: Marek Błoński

Premier Morawiecki w Jaworznie w ostatnim dniu kampanii wyborczejmorawiecki jaworzno 100720 18
morawiecki jaworzno 100720 12W siedzibie firmy Meblomar w Jaworznie odbyło się spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z załogą zakładu oraz przedstawicielami samorządu i gminy Miasta Jaworzna.

Zaszczyt ten spowodowany został zaproszeniem premiera do firmy, która skorzystała z funduszy "Tarczy antykryzysowej" w związku z pandemią koronawirusa.
To przykład na to że jak się chce to się da. Duże brawa dla rządu za doskonałe rozwiązania antykryzysowe, wyróżniające się w skali Europy i świata.

Wśród gości znaleźli się wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek, Wicemarszałek Województwa Ślaskiego, Pan Dariusz Starzycki, Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert , Jego zastępca, Pani Monika Bryl, oraz radni RM w Jaworznie: Anna Lichota, Janusz Papuga, Maciej Stanek, Dawid Domagalski, Dyrektor PUP Pan Łukasz Cyryło i inni.

morawiecki jaworzno 100720 14

Nowe elementy na Sosinie


sosina90720 3
sosina90720 21 lipca rozpoczął się nowy etap zagospodarowywania Sosiny - po utworzeniu piaszczystej plaży od strony wschodniej, przyszedł czas na montaż ławek i stolików na pasie zielni wzdłuż plaży.
Już w godzinę po ustawieniu tych elementów spacerowicze zaczęłi z nich korzystać.

Szkoda tylko, ze plac mający być w przyszłości parkingiem jest szczelnie ogrodzony, choć nie sprawia wrażenia niebezpiecznego. Odpoczywający muszą pokonywać za to drogę wokół siatki ogrodzeniowej gdzie niebezpiecznie naprawdę jest.
A gdyby tak wzorem prac drogowych udostępnić przejście przez parking pieszym? 
Przy pracach drogowych zawsze można remontowanym odcinkiem przejść, przejechać.

Tu, samo przejście chyba nie sprawiałoby problemu nikomu.

sosina90720 4

Dąbrowa Górnicza - Prezydent Duda rozmawia z mieszkańcami regionu

 

dudasosnowiec 5
Dzisiaj wspólnie z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej tłumnie powitaliśmy Prezydenta RP Andrzeja Dudę - napisał na swoim profilu społecznościowym Pan Dariusz Starzycki Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Wspieramy naszego kandydata, który jest gwarantem dalszych dobrych zmian w Polsce -  powiedział . Spotkanie transmitowała na żywo Telewizja Polska. Wśród uczestników można było spotkać sporo jaworznian.

dudasosnowiec 1dudasosnowiec 2dudasosnowiec 5

 

dudasosnowiec 3

Badania z udziałem Polki: od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19

 

Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę COVID-19, może zależeć od niektórych genów. Są one zlokalizowane w trzecim chromosomie człowieka.

Współautorką odkrycia, o którym pisze „New England Journal of Medicine”, jest dr Karolina Chwiałkowska, biotechnolog z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz firmy IMAGENE.ME. To pierwsze na świecie wyniki analiz dotyczących COVID-19, wykorzystujące wielkoskalowe badania całego ludzkiego genomu.

Badania przeprowadzone w ramach międzynarodowego projektu wykazały, że geny zlokalizowane w trzecim chromosomie człowieka mogą mieć kluczowe znaczenie w określeniu, dlaczego ludzie różnie reagują na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz inaczej przechodzą chorobę COVID-19.

Dr Karolina Chwiałkowska prowadziła związane z tym odkryciem prace w grupie specjalistów, którzy wytypowali pierwsze geny, mogące mieć związek z ciężkim przebiegiem COVID-19. Jak podkreśla w informacji przekazanej PAP, w sukcesie tym pomogła przyjęta formuła współpracy w międzynarodowego konsorcjum naukowym o nazwie „COVID-19 Host Genetics Initiative (HGI)”. Uczestniczy w nim kilkaset ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz biobanków. Największym polskim uczestnikiem projektu HGI jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz firma IMAGENE.ME, która wspiera inicjatywę jako partner technologiczny.

„Badania konsorcjum HGI prowadzone są równolegle w 50 krajach, a ich wyniki są następnie zbierane i porównywane w ramach globalnych analiz łączących dane z wielu niezależnych projektów. To oznacza, że zespół badaczy z jednego końca świata ma na bieżąco dostęp do wyników badań innych naukowców pracujących nad tym samym problemem” – wyjaśnia dr Karolina Chwiałkowska.

Jej zdaniem właśnie taka ścisła współpraca doprowadziła do szybkiego odkrycia, które rejony genomu człowieka mogą być związane z przebiegiem COVID-19. Są to geny zlokalizowane w tzw. krótkim ramieniu chromosomu 3. Wskazuje na to analiza DNA 2000 osób zakażonych w Hiszpanii i Włoszech.

„Przeprowadzone wielkoskalowe analizy genomiczne potwierdziły istnienie zależności pomiędzy zmiennością genetyczną w tym rejonie genomu człowieka oraz ciężkim przebiegiem COVID-19” – tłumaczy dr Karolina Chwiałkowska. Badania te mogą zatem umożliwić ocenę predyspozycji genetycznych dotyczących podatności poszczególnych osób na zakażenie i ciężkość przebiegu COVID-19.

Jak podkreśla dr Chwiałkowska, obecnie trwają badania mające na celu dokładną analizę zidentyfikowanych wariantów w tym rejonie, gdzie zlokalizowanych jest sześć genów: SLC6A20, LZTFL1, CCR9, FYCO1, CXCR6, XCR1.

Dr hab. Mirosław Kwaśniewski, prezes IMAGENE.ME twierdzi, że dzięki stale aktualizowanemu dostępowi do najnowszych wyników badań, gdy tylko konsorcjum HGI potwierdzi końcowe wnioski w tym zakresie, możliwa będzie identyfikacja obecności kluczowych wariantów związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanie osób bardziej podatnych na ciężki przebieg COVID-19. (PAP)

zbw/ zan/

Jaworznianie udzielają poparcia Andrzejowi Dudzie


dudaperformance 15
Odczytaniem listy poparcia jaworznian dla kandydatury Pana Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej powitał Pan Dariusz Starzycki, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Jaworznie, członków i sympatyków partii, aby u kresu kampanii wyborczej przed pierwszą turą głosowania podziękować i zachęcić do aktywności do samego końca kampanii przed ciszą wyborczą, oraz do głosowania na kandydata, który jako jedyny ma doskonały program wyborczy i gwarantuje naszej Ojczyźnie rozwój, stabilność i gwarancję powodzenia zarówno wewnątrz naszych granic, jak i poza nimi.
listapoparciaduda 0620

Z tego popołudnia prezentujemy serię zdjęć oraz wymienioną listę jaworznian oficjalnie popierających kandydata PIS


dudaperformance 42

I miejsce młodej flecistki z Jaworzna na międzynarodowym konkursie


zasia jastrzemska 1
Zofia Jastrzemska uczy się gry na flecie piąty rok w klasie Alicji Molitorys. Uczennica Państowowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie już w poprzednich latach odnosiła sukcesy. Rok temu zajęła II miejsce podczas V Wiosennych Konfrontacji Młodych Flecistów w Lublińcu. Natomiast na prestiżowych XXVIII Konfrontacjach Instrumentów Dętych Drewnianych w Oławie pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej otrzymała wyróżnienie. W tym roku szkolnym wszystkie konkursy zaplanowane za wiosnę zostały odwołane.  Konieczność nauki zdalnej nie zniechęciły Zosi, wręcz przeciwnie! Uczennica przygotowała program znacznie wykraczający poza podstawę programową. Jej umiejętność gry współczesnych technik fletowych zaskoczyła jurorów z Wielkiej Brytanii. Zwycięskie nagranie video jest efektem talentu Zosi, jej wytrwałej pracy oraz cierpliwości (wielokrotne nagrywanie).

W konkursie FluteFlight Online Competition wzięli udział fleciści z 27 krajów. Zofia Jastrzemska, lat 11, została zwyciężczynią w kategorii do lat 14 (U14).
W czwartek 25 czerwca o godzinie 20:30 Zofia Jastrzemska wystąpi na koncercie laureatów, który odbędzie się w formie streamingu na kanale YouTube.

Wyniki we wszystkich kategoriach:

 

RESULTS
U14 - Joint winners Elisa Borg 12 (Malta) and Zofia Jastrzemska 11 (Poland) 
U18 - Winner Daisy Noton 17 (England) Highly commended Liesl Vanoverberghe 16 (Belgium) and Maria Koriakina 18 (Russia)
18 - 108 ( B ) Joint Winners Alisa Klimanska (Latvia) and Karen Wong (Hong Kong)
Highly commended Tilly Coulton (UK) Yana Shcharbakova (Belarus), Ivana Vukojevic (Croatia)
18-108 (C) Winner Klara Spratt Marcusson (Sweden)  Highly Commended Hannah Lindsey-Clarke (UK)
 
We would also like to give a special mention to  
Lucas Lau (Hong Kong) and Richard Pinsent (England)  outstanding 10 year-olds - 'ones to watch' 
Justine Swainson (UK) - for a mature performer (!) for extraordinarily sensitive playing
Kate Hunt (Italy) for incredible playing and proving that it's never too late!
zasia jastrzemska 2

40 mln zł na kontach śląskich przedsiębiorców

wniosek postojowe 1200

Ponad 40 milionów zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego w województwie śląskim. W całym kraju kwota wypłaconych świadczeń postojowych to blisko 340 mln zł. Dalsze wypłaty pieniędzy z tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach i tygodniach.

Z najnowszych danych wynika, że ZUS wypłacił już świadczenia postojowe na kwotę ponad 339 mln złotych. Przelewy dotarły do 169 tys. osób. - W województwie śląskim do 24 kwietnia wsparcie w postaci świadczenia postojowego otrzymało ponad 20 tys. osób. Kwota wypłaty to ponad 40 mln 448 tys. zł. Najwięcej świadczeń trafiło do klientów sosnowieckiego oddziału ZUS. Postojowe otrzymało tu 4191 osób (przedsiębiorców i samozatrudnionych) na kwotę ponad 8 mln 351 tys. zł - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

W pozostałych śląskich oddziałach ZUS wypłaty dla samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych kształtowały się następująco:

  • Oddział ZUS w Bielsku-Białej - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 97 tys. zł
  • Oddział ZUS w Chorzowie - liczba osób - 3118; suma wypłaconych świadczeń - ponad 6 mln 214 tys. zł
  • Oddział ZUS w Częstochowie - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5 mln 315 tys. zł
  • Oddział ZUS w Rybniku - liczba osób - 3765; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 619 tys. zł
  • Oddział ZUS w Zabrzu - liczba osób -2917; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5mln 851 tys. zł

Wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Codziennie kolejni przedsiębiorcy i zleceniobiorcy będą otrzymywać środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Pomocne w tym może być składanie ich za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, to zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i tym samym przyspiesza ich załatwianie – dodaje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, by pomóc w uniknięciu takich podstawowych błędów - jak chociażby brak numeru rachunku bankowego - uruchomił specjalny system, który pomoże przy wypełnianiu papierowych wniosków. Błędnie wypełnionego dokumentu np. z brakującym numerem rachunku bankowego nie będzie można wydrukować, a tym samym przesłać do ZUS.

Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS. W całym kraju od 1 do 24 kwietnia złożono 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy, w tym: wnioski o zwolnienie ze składek – ok. 1,2 mln, wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - 333 tys., wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców - 50 tys.

 

zuslogo 1

40 mln zł na kontach śląskich przedsiębiorców

Ponad 40 milionów zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego w województwie śląskim. W całym kraju kwota wypłaconych świadczeń postojowych to blisko 340 mln zł. Dalsze wypłaty pieniędzy z tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach i tygodniach.
Z najnowszych danych wynika, że ZUS wypłacił już świadczenia postojowe na kwotę ponad 339 mln złotych. Przelewy dotarły do 169 tys. osób. - W województwie śląskim do 24 kwietnia wsparcie w postaci świadczenia postojowego otrzymało ponad 20 tys. osób. Kwota wypłaty to ponad 40 mln 448 tys. zł. Najwięcej świadczeń trafiło do klientów sosnowieckiego oddziału ZUS. Postojowe otrzymało tu 4191 osób (przedsiębiorców i samozatrudnionych) na kwotę ponad 8 mln 351 tys. zł - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
W pozostałych śląskich oddziałach ZUS wypłaty dla samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych kształtowały się następująco:
Oddział ZUS w Bielsku-Białej - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 97 tys. zł
Oddział ZUS w Chorzowie - liczba osób - 3118; suma wypłaconych świadczeń - ponad 6 mln 214 tys. zł
Oddział ZUS w Częstochowie - liczba osób - 2630; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5 mln 315 tys. zł
Oddział ZUS w Rybniku - liczba osób - 3765; suma wypłaconych świadczeń - ponad 7 mln 619 tys. zł
Oddział ZUS w Zabrzu - liczba osób -2917; suma wypłaconych świadczeń - ponad 5mln 851 tys. zł
Wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Codziennie kolejni przedsiębiorcy i zleceniobiorcy będą otrzymywać środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Pomocne w tym może być składanie ich za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, to zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i tym samym przyspiesza ich załatwianie – dodaje rzeczniczka.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, by pomóc w uniknięciu takich podstawowych błędów - jak chociażby brak numeru rachunku bankowego - uruchomił specjalny system, który pomoże przy wypełnianiu papierowych wniosków. Błędnie wypełnionego dokumentu np. z brakującym numerem rachunku bankowego nie będzie można wydrukować, a tym samym przesłać do ZUS.
Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS. W całym kraju od 1 do 24 kwietnia złożono 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy, w tym: wnioski o zwolnienie ze składek – ok. 1,2 mln, wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych - 333 tys., wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców - 50 tys.

28 lat Stowarzyszenia Abstynentów Razemabstynenci 6
abstynenci 9W sobotę, 20 czerwca odbyło się rocznicowe spotkanie członków Stowarzyszenia Abstynentów RAZEM. 28 lat działalności ma za sobą wielu jego członków ale wszyscy, którzy w trakcie tego czasu przystąpili do wspaniałej idei życia bez uzależniających używek, są godni największego uznania.

Spotkanie odbyło się w Klubie Relax i miało w pierwszej części oficjalny, oraz artystyczny charakter, a w części drugiej było pełna rozmów, wspomnień i... tańców, zabawą.
Jak zwykle przyjęto w poczet stowarzyszenia nowych członków, uhonorowano tych, którzy mają za sobą kolejne lata trzeźwości i złożono podziękowania na ręce współpracujących organizacji oraz osób - terapeutów, urzędników i bezinteresownych sympatyków.

abstynenci 10Wielką satysfakcję ze świetnego prosperowania stowarzyszenia wyraził prezes Pan Zbigniew Smalcerz

Część artystyczną ubarwiły Natalia Smalcerz, Patrycja Słowińska oraz duet Alex Tura i Darek Fec.

Jak to jest, że życie bez alkoholu jest takie niepopularne?
A przecież najgorsze, co może przytrafić się człowiekowi, to zbytnie zaprzyjaźnienie z substancją chemiczną, która potrafi zrobić z człowiekiem co zechce, kiedy zechce. Bez żadnych wyrzutów, bez litości niszczy zdrowych ludzi, przykładne małżeństwa, kochające się rodziny, prosperujące firmy, dobrze zapowiadające się talenty, odbiera pieniądze, miłość i rozum.

Jak to jest, że tak trudno przekonać kogokolwiek, że rozpoczęcie przygody z alkoholem może skończyć się tragicznie? Bo każdy, komu zwrócimy na to uwagę powiada: "Mnie to nie grozi, bo ja wiem, jak pić i ile mogę pić, aby ominęło mnie najgorsze".

abstynenci 11Tak mówili również ci, którzy dziś liczą każdy dzień od momentu, kiedy wypili ostatni łyk. U jednych są to już lata, u innych miesiące. Ale każdy z nich najpierw musiał stracić bardzo wiele, aby zrozumieć, że nie warto było korzystać ze wspaniałego uczucia, jakim jest stan podchmielenia, upojenia, nawet, jeśli piło się na początku bez przykrych następstw. Następstwa nadeszły niespodziewanie, nie wiedzieć kiedy, ale nawet one nie nalały rozumu do pragnącej procentów głowy. Bo jedynym, co się liczyło, był łyk, pozwalający zapomnieć o pragnieniu, o bólu, o teraźniejszości.
Szczęśliwy ten, który na swojej drodze spotkał podobnych jemu, którzy pomogli mu zostawić to świństwo, którzy zechcieli być z nim, kiedy do wódki ciągnęło, a trzeba było się pragnieniu przeciwstawić.
Stracił wszystko, życie stanęło na krawdzi przepaści, a przyjaciele zatrzymali go i wsparli w budowaniu wszystkiego od nowa.

abstynenci 3 Klub Abstynentów "Razem" powstał w Jaworznie w 1992 roku z inicjatywy tych, którzy dość mieli poniewierania przez alkohol, którzy zapragnęli razem pokonywać słabości i pomagać w tym innym.

To już 28 lat od kiedy Klub działa, stając się dziś Stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 200 zadeklarowanych osób oraz tych, którzy nie przystąpili formalnie do organizacji, ale korzystają z pomocy, uczą się życia.

Dziwne, prawda, że człowiek rodzi się bez jakiejkolwiek potrzeby korzystania z alkoholu. W trakcie dorastania, dojrzewania odkrywa przemożną moc zniewalającej substancji, używa jej nie wiedzieć po co, doznaje często przykrych chwil związanych ze stanem nietrzeźwości, ale mimo to pije dalej, choćby od okazji do okazji.

abstynenci 13Pewna część ludzi, ale nikt nie potrafi stwierdzić, kto to będzie, popada w uzależnienie, które powoduje przerażające szkody w organizmie, w rodzinie, w środowisku. I wcale nie są to tylko tak zwani pospolici pijacy. Jest wśród nich wielu inżynierów, lekarzy, aktorów, muzyków, biznesmenów, również kobiet, a co najgorsze, sporo dzieci, młodzieży.
Części z nich udaje się spotkać kogoś, kto potrafi pomóc, kto przerwie ten koszmarny krąg uzależnienia i poprowadzi w trzeźwości dalej.

Wszystko o Klubie Abstynentów można przeczytać na stronie internetowej  www.razem.rzsa.pl .

Odnowa fizyczna - ważna sprawa

 

ogrodk
Już sąDwa odremontowane urządzenia do ćwiczeń przy ul. Matejki pojawiły się w Ogródku Jordanowskim po tym, jak mieszkańcy zgłosili ich uszkodzenie do radnego z dzielnicy Pana Macieja Stanka. Radny dziękuje za szybką reakcję MZNK w Jaworznie.

We wszystkie ciepłe i niedeszczowe dni zapraszamy do korzystania z profesjonalnych urządzeń.

ogrodk2

Zmiany w niektórych jaworznickich parafiach - nowi duszpasterze, nowi proboszczowiezmiany parafie0620
Czerwiec tradycyjnie jest momentem ogłaszania zmian duszpasterskich w naszych parafiach. 18 czerwca Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wręczył w Kurii dekrety nowym administratorom, a także kapłanom przechodzącym na emeryturę i neoprezbiterom, obejmującym swoje pierwsze parafie.

Na emeryturę przechodzą następujący księża, którzy przez wiele lat byli proboszczami i administratorami parafii: ks. Donat Manterys z parafii św. Józefa w Sosnowcu, ks. Czesław Mielczarek z parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu oraz ks. Stanisław Pyla z parafii św. Barbary w Jaworznie-Podłężu.

Za stroną diecezja.sosnowiec.pl - więcej tamże.

Ks. Janusz Glanowski, dotychczasowy administrator parafii Świętego Krzyża w Jaworznie - Jeleniu, zostanie następcą ks. Pyli w parafii na jaworznickim Podłężu. Jego miejsce w Jeleniu zajmie jako administrator ks. Jan Wadas, dotychczas posługujący w parafii św. Jana Chrzciciela w Bukownie. Administrowaniem parafii w Bukownie zajmie się dotychczasowy wikariusz parafii w Jaworznie - Byczynie, ks. Dariusz Jaros. Następcą ks. Manterysa w parafii św. Józefa w Sosnowcu będzie dotychczasowy wikariusz parafii NMP Różańcowej w tym samym mieście, ks. Dariusz Kujawa.
Do diecezji wraca także dwóch księży, którzy posługiwali za granicą. Ks. Stanisław Łabuda, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w angielskim Bristolu, mianowany został administratorem parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu, zaś ks. Marek Zaręba (ostatnio pracujący w Austrii, a wcześniej w Zambii) - administratorem parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie.

Parafie dla neoprezbiterów to wspólnoty św. Andrzeja Boboli w Bukownie, gdzie pracę rozpocznie ks. Adam Rogal, oraz św. Barbary w Sosnowcu, gdzie posługiwać będzie ks. Jakub Zuchowicz.

Kilku księżom Biskup powierzył także nowe zadania duszpasterskie. Ks. Robert Gacek został mianowany Diecezjalnym Moderatorem Ruchu Światło – Życie, ks. Paweł Tracz - referentem Wydziału Finansowo – Gospodarczego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odpowiedzialnym za nowy Dom Diecezjalny w Czeladzi. Ks. Marek Łabuda został kapelanem Oddziału Gminnego Związku OSP w Kluczach, zaś ks. Czesław Rechul kapelanem Nowego Szpitala w Olkuszu.

18 czerwca to także dzień konferencji księży dziekanów w Kurii. Spotkanie poświęcone było m.in. zasadom duszpasterstwa w czasie epidemii oraz wyzwaniom stojącym w związku z tym przed duchownymi.

zmiany parafie0620a

%MCEPASTEBIN%

Salwator Zimowski - reżyser odpowiada na pytania


Wywiad w radio
Po pierwszym, premierowym materiale radia SIET mamy dla Państwa kolejny film nagrany w siedzibie radia, a będący zapisem rozmowy dziennikarki z reżyserem Salwatorem Zimowskim na temat nakręconego przezeń filmu traktującego na jakże wrażliwy temat ... filii...

radioseit1

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us