Menu
reklama
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

To niewiarygodne - Jaworznianin Sargis Davtyan na festiwalu w Opolu!Sargis Davtyan
Wyraźmy to słowami samego Sargisa, który oszalał ze szczęścia!

Nie mogę w to uwierzyć!!!!
Moi Drodzy Dostałem się na Debiuty w Opolu!!!

probamankamale 7Z Moją Piosenką "Powiedz " już 14 czerwca zobaczycie mnie w TVP1 o 22:30 jak będę stał na deskach Opolskiego Amfiteatru.

Będą potrzebne SMS-y od was moi Kochani żeby spełniło się moje marzenie. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie.

Słowami nie mogę opisać radości którą odczuwam, tyle dobrego się dzieje. Jestem też bardzo szczęśliwy że mam wokół siebie ludzi którzy mnie wspierają . Dziękuję wam Kochani.

Jeśli ktoś z was chce usłyszeć na żywo mój występ jest możliwość zakupu biletu na piątkowy wieczór. Bilety sprzedają się w szybkim tempie dlatego warto się pospieszyć a mnie będzie bardzo miło zobaczyć wśród publiczności znajome twarze. Pozdrawiam was cieplutko i będę informował na bieżąco o tym, co się będzie działo.

sargis davtyan 2

Dzień dziecka ze Stowarzyszeniem Jaworzno Moje Miasto
dziendziecka19jmmJeśli Dzień Dziecka to z JMM.

Już 1 czerwca, w sobotę na milusińskich czeka sporo atrakcji.

Na tegoroczne święto dziecka stowarzyszenie wraz z partnerami przygotowało ciekawy program, podczas którego nie zabraknie konkursów z nagrodami, quizów, wielkich dmuchańców, gier multimedialnych, koncertów, efektownych eksperymentów… i tradycyjnej odlotowej podniebnej niespodzianki!

Warto być na jaworznickim Rynku od 13:00 do 17:00.

dziendziecka19jmm1

15-lecie Manhattanu Podłęże - Piknik Rodzinny
piknikmanhattaMoc atrakcji dla małych i większych, znakomita atmosfera, uśmiechnięte buzie.

Organizatorzy pikniku rodzinnego z okazji 15 lecia stowarzyszenia Manhattan - Podłęże oraz 10 lecia otwarcia pasażu handlowego zadbają, żeby był to niezapomniany dzień.

Piknik odbędzie się 25 maja przy pasażu handlowym.

W programie pikniku będzie tort jubileuszowy, animacje dla dzieci, konkursy, poczęstunek, galeria odzieży damskiej fuks zaprezentuje pokaz mody, a piekarnia Bigaj pokaz piekarniczy.

Będzie prezentacja kart lojalnościowych Manhattan oraz prezentacja programu społecznego „Nadaj rzeczom drugie życie”, który polegać będzie na przekazaniu innym zbędnych rzeczy: książek, ubrań, zabawek itp. za symboliczne kwoty lub bezpłatnie.

Specjalny koncert Sargisa Davtyana z zespołem, to początek atrakcji muzycznych i nie tylko.
Piknik poprowadzi jeden z najpopularniejszych aktorów na śląsku - Dariusz Niebudek.


piknikmanhattan

Trwają Dni Godności Osób Niepełnosprawnychddnigodnosci19 2 39 of 82
ddnigodnosci19 2 75 of 82Dni godności Osób niepełnosprawnych nie zasłużyły na łaskawość niebios, które zafundowały chłodną, dżdżystą pogodę,.

A może właśnie ten fakt spowodował, że o wiele większą atencję przywiązano do tego, aby wszyscy adresaci atrakcji przygotowanych na dzień drugi święta, poczuł jeszcze mocniej więź, jaką darzą ich bliscy, opiekunowie, terapeuci, wychowawcy i urzędnicy na co dzień zajmujący się ogromnie szeroką problematyką egzystencji niepełnosprawności w naszej codziennej rzeczywistości.

Taki z pozoru nieprzyjemny dzień pokazał, jak bardzo zarówno dzieci, jak i dorośli, którym Bóg poskąpił niektórych atutów, są nasze i nasi, jak bardzo można u nich zaobserwować inne, często niezwykle rozwinięte talenty, możliwości, jak potrafią szczerze i otwarcie okazywać uczucia oraz po prostu być z nami.


ddnigodnosci19 2 6 of 82To, czego brakuje nam w naszej wydawać by się szarej rzeczywistości, mogliśmy zaobserwować i doświadczyć właśnie tutaj, w Geosferze, wśród deszczu, mżawki i chłodu zewnętrznego. A jest to ciepło uśmiechu dzieci, radość z każdego podania dłoni, z każdego drobnego upominku, nagrody, czy też zwykłego ciasteczka, czy cukierka.

Jeśli są łzy, to tylko łzy szczęścia, jeśli są wyrazy smutku, to chyba tylko takie, że dzień się musi skończyć i trzeba wrócić do swojej rzeczywistości. - przyznaje Pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna do spraw Osób Niepełnosprawnych, Pani Maria Materla. Zapraszamy do obejrzenia serii zdjęć z deszczowego, szczęśliwego przedpołudnia w Geosferze na Dniach Godności Osób Niepełnosprawnych 2019.


Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza – jak można uniknąć zachorowania?kleszcz
Zbliża się lato - lęk przed kleszczami rośnie. Kleszcze mogą przenosić wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, nie tylko boreliozę (wywoływaną przez bakterie), ale również groźne kleszczowe zapalenie mózgu (KZM, wywoływane przez wirusy). Na szczęście są sposoby pozwalające ustrzec się przed tymi chorobami i je leczyć w sposób racjonalny i oparty o badania naukowe.

Naukowcy szukają sposobów nie tylko na leczenie chorób, ale przede wszystkim na zapobieganie. Jak podaje portal Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP PZH) szczepenia.info trwają prace nad szczepionką przeciw kleszczom: „Jeżeli udałoby się opracować taką szczepionkę, jeden preparat chroniłby przeciwko wielu chorobom przenoszonym przez kleszcze. Perspektywa ta wydaje się kusząca, ponieważ na część chorób przenoszonych przez kleszcze nie mamy dostępnych leków.” (http://szczepienia.pzh.gov.pl/ciekawostki/czy-mozna-zaszczepic-sie-przeciw-kleszczom/). To jednak pieśń przyszłości. Obecnie szczepienia mogą nas uchronić przed kleszczowym zapaleniem mózgu – chorobą bagatelizowaną i, co gorsza, nadal niedostatecznie diagnozowaną.
Rocznie mieliśmy w Polsce około 250 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu – powiedziała w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl lekarz Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych z Medicover Polska - W 2018 zachorowań było 450. Może wydawać się, że jest to dość mało, ale naukowcy są zgodni, iż liczby te są niedoszacowane i to nawet bardzo. Nie jest prawdą też, że na zachorowania narażone są najczęściej osoby przebywające na terenie północno-wschodniej i południowo-zachodniej Polski. Kleszcze są wszędzie.
Ocieplenie klimatu przyczynia się do ekspansji kleszczy na tereny, które do tej pory nie były endemiczne. Przyczyną zwiększonej zachorowalności, obok zmian klimatycznych, są również podróże do obszarów endemicznego występowania KZM.
Dane przedstawione przez NIZP PZH potwierdzają obawy dotyczące niedoszacowania występowania KZM w Polsce: „Wykazaliśmy, że jedyną różnicą pomiędzy tymi obszarami jest to, że na terenach, gdzie choroba nie jest rejestrowana, lekarze praktycznie nie zlecają badań serologicznych w kierunku KZM” (http://szczepienia.pzh.gov.pl/wiekszosc-zachorowan-na-kleszczowe-zapalenie-mozgu-nie-jest-wykrywana-w-polsce/). Co więcej, kleszcze aktywne są latem, ale okres ich zwiększonej aktywności wypada na wiosnę oraz jesień, co związane jest z cyklem rozwojowym:
Każda osoba spędzająca czas na łonie natury jest potencjalnie zagrożona KZM, szczególnie osoby aktywne np. biegacze, właściciele psów, rodziny z małymi dziećmi czy osoby uprawiające hobby na świeżym powietrzu. W czasie ciepłych zim, jakie zdarzają się coraz częściej i temperaturze około 5-7 stopni Celsjusza, kleszcze mogą atakować i ludzi i zwierzęta – zauważa doktor Anna Plucik-Mrożek - Moje koty, na przykład, już w lutym i marcu miały kleszcze. Nie ma więc powodu przypuszczać, iż ludziom zagrażają one tylko latem.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) na początku przypomina grypę z bólami mięśniowymi, bólami głowy, gorączką. Objawy te mijają po około 10 dniach. Po mniej więcej kolejnych 10 dniach u 20-30% chorych zaczyna się druga faza choroby, a wraz z nią neurologiczne objawy KZM, czyli bardzo wysoka gorączka, wymioty oraz objawy charakterystyczne dla zaplenia opon mózgowych, rdzenia i mózgu, w tym na przykład sztywność karku, nadwrażliwość na światło, zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, zaburzenia narządów ruchu. Do trwałych następstw neurologicznych KZM należą: niedosłuch, niedowład kończyn, a nawet stany depresyjne.
Kleszcze lubią najbardziej trawy i chaszcze, raczej nie spadają z drzew, więc narażamy się na ukłucie nie tylko w lesie, ale także w parku czy przydomowym ogródku – mówi doktor Plucik-Mrożek - Działkowicze, wielbiciele grzybobrania i owoców leśnych, harcerze, spacerowicze, amatorzy wędrówek leśnych, każdy, kto lubi przebywać na łonie przyrody, czyli innymi słowy, praktycznie wszyscy są narażeni na zachorownie na boreliozę i KZM.
W odróżnieniu od boreliozy, leczonej antybiotykami, nie istnieje specjalne leczenie przeciwwirusowe w przypadku KZM. Jedyną metodą jest działanie profilaktyczne, czyli szczepienie ochronne.
Szczepienie ochronne przeciw KZM jest skuteczne w 99-100 proc. Najlepiej zaszczepić się wczesną wiosną. Szczepienie składa się z 3 dawek. Skuteczność szczepionki po dwóch dawkach wynosi 88-96%, a po trzech 96-100%.Osoby powyżej 60 roku życia powinny przyjmować dawkę przypominającą co 3 lata, młodsi - co 5 lat.
Lęk przed boreliozą powoduje, że w pierwszym odruchu po wyjęciu kleszcza potencjalni zakażeni szukają miejsca, gdzie można zbadać, czy kleszcz był nosicielem tej choroby lub KZM:
Badanie kleszcza ma sens tylko wtedy, jeśli mamy zamiar go leczyć- z uśmiechem mówi doktor Anna Plucik-Mrożek - Co 6 kleszcz jest nosicielem flawiwirusa wywołującego KZM, ale to nie oznacza, że osoba ukąszona od razu zachoruje. W przypadku boreliozy natomiast opracowany jest schemat leczenia antybiotykami, zalecenia dotyczą sytuacji, w której wystąpi tzw. rumień wędrujący, a po sześciu tygodniach w badaniach krwi stwierdza się podwyższone przeciwciała w klasie IgM. Konieczne są odpowiednie badania serologiczne przeprowadzane w szpitalu lub przychodni. Przed KZM możemy się chronić poprzez szczepienie, które najlepiej wykonać w lutym lub marcu, a najpóźniej na 3 tygodnie przed wyjazdem wakacyjnym, który chcemy spędzać na łonie przyrody. Szczepić się można przez cały rok. Warto pamiętać o tej ochronie przed KMZ i jego powikłaniami.
Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?” znajdą tu informacje sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią.
Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
Biuro prasowe „Zaszczep się wiedzą”, Karolina Zioło, e-mail: karolina.ziolo@msg.biz.pl

kleszcz2

Mańka z Czerniakowskiej. Bardzo smutna komedia - Po premierze.
manka jaworzno 120519 171 of 201
manka jaworzno 120519 55 of 201C'est La vie - takie życie, padają znane słowa w finałowym akcencie sztuki wystawionej przez zespół aktorski Stowarzyszenia Sympatyków Amatorskiego Ruchu Teatralnego Inygoteatr.

Obecność prawie 280 osób na spektaklu, świadczy o wyjątkowym głodzie twórczości rodzimych grup teatralnych, co wyjątkowo mobilizuje do pracy nad repertuarem.

O premierze, mającej nastąpić właśnie 12 maja pisaliśmy dużo wcześniej, zapraszając naszych czytelników na wyjątkowe doznania płynące ze sceny, na której mają się rozgrywać wydarzenia wprost przeniesione z warszawskiej ulicy i przyległej do niej Cafe pod Aniołkiem, o której Stefan Wiechecki "Wiech" pisał w swojej komedii obyczajowej zekranizowanej dokładnie 60 lat temu, w roku 1959.

Przeniesienia motywów na deski teatralne w Jaworznie podjęła się Pani Danuta Noszczyńska, wybitna osobowość świata kultury, pisarka, reżyserka, scenarzystka, autorka siedemnastu powieści, którymi zaczytują się nie tylko kobiety.

manka jaworzno 120519 116 of 201To laureatka ogólnopolskich plebiscytów czytelniczych, mająca znaczące osiągnięcia również właśnie w realizacjach teatralnych.

Akcja spektaklu odbywa się na przemian na ulicy i w kawiarni, gdzie zbiera się Warszawski światek i półświatek, rozprawiając o życiu codziennym, o wydarzenia, o których donosi prasa, o tym kto ukradł, kogo złapali, kto umarł, a kto komu ofiarował miłość.

Czarna Mańka oto legendarna postać Warszawska, takich Czarnych Maniek było wiele. Ta od Wiecha to piękna, ale niespełniona szukająca i pieniędzy, i miłości, zakochana do granic w Antku, złodziejaszku, cwaniaczku. To była wielka miłość, ale zakończona nie po myśli Marianny...

Takie życie - C'est La vie, taka kolej rzeczy - ale gdyby nie to, o czymże byłaby ta barwna inscenizacja?

Nie będziemy więc zdradzać szczegółów fabuły, ale o grze aktorskiej, muzyce i aktorach musimy parę słów skreślić.manka jaworzno 120519 181 of 201

A więc aktorzy jak z warszawskiej ulicy, zarówno świetnie dobrane kostiumy, jak i mowa, typowo "czerniakowska". Naiwna pragnąca uczucia Mańka - Katarzyna Paryż , zawadiacki Antek - Michał Wiewióra, oraz o złotym głosie zakochany Sargis Davtyan, wszystkowiedząca Ludwika Smalcerz, manka jaworzno 120519 193 of 201"plotkarska" Danuta Noszczyńska, dostojny Kazimierz Głowacz, elegancki redaktor alkoholowy Przemysław Kujawski, modelowa kelnerka - Sabina Jamrozik i "czarnoskóry" chłopak ze starówki Bronek Gregorczyk.

W muzycznym repertuarze wystąpili oprócz aktorów istnie szałowa Ewa Bąkowska, na żywo muzykę serwował jako cała kapela Jacek Kielski, a w roli asystentki reżysera pracowała urocza Agnieszka Gręda.

Mamy mnóstwo zdjęć ze spektaklu, niestety musimy ograniczyć się do kilkudziesięciu. Zapraszamy również do obejrzenia treściwego skrótu kilku piosenek, które, mamy nadzieję zachęcą naszych czytelników do przybycia na kolejne przedstawienie tego spektaklu.

 

Spotkanie z Ministrem Michałem Wójcikiem...

 

 

 

Prawo i sprawiedliwość zaprasza na spotkanie z Wiceministrem Sprawiedliwości,
Michałem Wójcikiem

Poniedziałek, 13 maja, godzina 17. 30 Miejska Biblioteka Publiczna

mwojcik130519

Rodzinna Noc w jaworznickim Muzeum

 
nocwmuzeum19 29 of 41
nocwmuzeum19 34 of 41Tym razem wygrała pogoda. Po świetnie zapowiadającym się popołudniu, przyszła pora grozy, kiedy niebo pokryły potężne ciemne chmury i czar sobotniej nocy prysnął jak bańka mydlana. Wprawdzie część osób nie wystraszyła się deszczu, ale ten nie dał za wygrana i po pierwszym delikatnym postraszeniu przybył ponownie z wielką siłą krzyżując plany plenerowych wydarzeń.

Nam udało się zastać w Muzeum Miasta Jaworzna nieco zwiedzających podczas rodzinnej Nocy w Muzeum i mamy kilka zdjęć, które obrazują jak bogato i ciekawie zaplanowano atrakcje na ten czas.

Piotr Bukartyk - mistrz nad mistrzebukartyk0619Świat opisywany przez Bukartyka, jego niezwykle osobisty i często ironiczny sposób kreowania rzeczywistości w piosence, od lat jest niezwykle bliski muzykom AJAGORE.

Spotkanie Artystów stanowi swego rodzaju RAPORT o stanie współczesności, kondycji człowieka, który w niej żyje.

Liryczna opowieść Bukartyka i jego poezja łączą się z niepowtarzalną ekspresją AJAGORE.

W czasach, kiedy słowo się dewaluuje, a dźwięk staje się nic nieznaczącym tłem, spotkanie artystów przenosi słuchacza w świat głębokich doznań i wartości.

MYŚLISZ, DUMASZ, TAŃCZYSZ.Bilety w cenie 45 zł. (przedsprzedaż) oraz 50 zł. (w dniu koncertu) do nabycia w klubie i na kupbielcik.pl

 

 

bukartyk0619a

Maj w Klubie Relax


klubrelax1

06.05. - godz. 16.30 Joga dla początkujących
07.05. - godz. 15.00 Warsztaty wikliniarskie
09.05. - godz. 9.00 XVII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD PIOSENKI EKOLOGICZNEJ
10.05. - godz. 9.00 IV Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej
10.05. - godz. 15.00 Teatrzyk "Dawnej Formy" - zajęcia teatralne dla dzieci
 
13.05. - godz. 16.30 Joga dla początkujących
14.05. - godz. 16.00 Spotkanie Stowarzyszenia Twórców Kultury
16.05. - godz. 16.00 Warsztaty malarsko-rysunkowe
17.05. - godz. 17.00 Gala wręczenia nagród IV Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej
18.05. - godz. 19.00 "HAŃBA" - KONCERT/płatny
 
20.05. - godz. 16.30 Joga dla poczatkujących
21.05. - godz. 15.00 Warsztaty wikliniarskie
22.05. - godz. 16.00 Próba Zespołu Śpiewaczego "Jaworznianki"
23.05. - godz. 16.00 Warsztaty malarsko-rysunkowe
24.05. - godz. 15.00 Teatrzyk "Dawnej Formy" - zajęcia teatralne dla dzieci
 
27.05. - godz. 16.30 Joga dla początkujących
28.05. - godz. 15.00 Warsztaty wikliniarskie
29.05. - godz. 16.00 Próba Zespołu Śpiewaczego "Jaworznianki"
30.05. - godz. 16.00 Warsztaty malarsko-rysunkowe

 

 
Więcej informacji na stronie klubrelax.jaworzno.pl
 
klubrelax1a

Letni Festiwal Rocka 2019 - zapraszamy do zgłoszeńletni festiwalrocka 2019

Zapraszamy wszystkie chętne zespoły na LFR 2019. W tym roku festiwal przypada na 13,14 i 20,21 lipca.

Uwaga!!!

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca, liczba miejsc jest ograniczona, więc spieszcie się!

Regulamin i karta zgłoszeń: http://klubrelax.jaworzno.pl/wp-content/uploads/2019/05/Regulamin-i-karta-zg%C5%82oszeniowa-LFR-2019.pdf

 

letnifestrocka19

Konkurs fotograficzny Miejskiej Biblioteki Publicznej
hashtag bibliotekakonk1

Z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2019, pod hasłem „#biblioteka”, zachęcamy do udziału w zabawie konkursowej.

Fotografie lub grafiki ilustrujące hashtag „#bibliotekajaworzno”, będzie można składać w Punkcie Informacji Turystycznej, Dziale Informacji Regionalnej lub drogą mailową (pit@biblioteka.jaw.pl), w dniach od 6 maja do 19 maja 2019 r.

Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem.

 

 

 

 

 

 

hashtag bibliotekakonk2

Komentarz eksperta matematyki dotyczący matury na poziomie podstawowym
 matura19mat1

„Egzamin z matematyki 2019 nie powinien przysporzyć zbyt dużych kłopotów tegorocznym maturzystom” – komentarz eksperta matematyki dotyczący matury na poziomie podstawowym

matura19mat2Tegoroczny egzamin maturalny z matematyki w opinii eksperta matematyki był na podobnym poziomie co zeszłoroczny. Na maturze z matematyki pojawiły się jak zwykle zadania ze wszystkich działów. Najtrudniejszym zadaniem mogło okazać się zadanie otwarte na dowodzenie, związane z okręgiem i jego cięciwą. Aby zdać maturę z matematyki należy uzyskać 30 proc. punktów – czy zdaniem eksperta uda się to większości uczniów?

Matura z matematyki dla wszystkich maturzystów jest obowiązkowa. Od wielu lat spędza sen z powiek uczniom. Maturzyści odczuwają dużą presję – to od jej wyników zależy dostanie się na wymarzone studia. Arkusz egzaminacyjny składał się z dwóch rodzajów zadań. Pierwsza część zawierała 25 zadań zamkniętych wraz z podanymi odpowiedziami, z których jedna była właściwa. Drugą część egzaminu stanowiły zadania otwarte, które wymagały przedstawienia toku rozumowania i rozwiązania, które prowadziło do odpowiedzi.
Tegoroczna matura na poziomie podstawowym nie powinna specjalnie zaskoczyć przystępujących do niej uczniów. Zagadnienia na niej poruszane były, tak jak powinny, na poziomie bazowej wiedzy i jej wykorzystania w praktyce. Zadania testowe raczej nie wymagały dużego zastanowienia, a jedynie zastosowania odpowiednich wzorów lub twierdzeń. Jeżeli ktoś przez rok przygotowywał się sumiennie do matury z matematyki, nie powinien mieć problemu z rozwiązaniem większości zadań z tegorocznego arkusza – komentuje Małgorzata Grymuza, ekspertka MathRiders.
Porównując arkusze z 2019 roku z tymi z 2018 roku ewidentnie widzimy sporo zadań analogicznych na obu wersjach. Zeszłoroczny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym potwierdził, że maturzystom nie sprawiają trudności zadania, które sprawdzają pojedyncze, mało skomplikowane umiejętności. Najlepsze wyniki zdający uzyskali w zadaniach zamkniętych: z rachunku prawdopodobieństwa za obliczenie prawdopodobieństwa w prostej sytuacji z zastosowaniem klasycznej definicji prawdopodobieństwa, za wykonanie obliczeń procentowych oraz z ciągów liczbowych za wykorzystanie wzoru na n-ty wyraz ciągu arytmetycznego. Zdający osiągnęli bardzo dobre wyniki w zadaniach krótkich, wymagających jedynie zastosowania wzorów. Które zadania poszły najlepiej uczniom w tym roku, dowiemy się już za dwa miesiące.
Zgodnie ze statystykami dotyczącymi poziomu zdawalności matury – od 2014 roku zdawalność nie przekracza poziomu 80%, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych. Ubiegłoroczna matura poszła najlepiej od 2014 roku. Jak poszło maturzystom w tym roku, dowiemy się 4 lipca 2019 roku.

***
MathRiders to międzynarodowy program edukacji matematycznej, będący jednym z systemów franczyzowych wchodzących w skład grupy Helen Doron. Konsorcjum od ponad 25 lat dostarcza nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych dzieciom na całym świecie. Zajęcia MathRiders prowadzone są na od ponad 10 lat, z czego w Polsce od 2009 r. Aktualnie na terenie całego kraju znajduje się prawie 40 placówek, a ich liczba stale rośnie.
Program edukacji matematycznej MathRiders przeznaczony jest dla uczniów w wieku 2 do 19 lat. Opracowana przez światowej klasy pedagogów metoda łączy najnowocześniejsze techniki nauczania przedmiotów ścisłych. Jej istotą jest zwiększanie motywacji dzieci i młodzieży do nauki algebry, arytmetyki oraz geometrii. MathRiders ukazuje uczestnikom kursów codzienne zastosowanie matematyki i kształtuje umiejętność logicznego myślenia.

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us