Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Mieszkanie chronione ma już rok!


mchron202103 5 1200Minął już rok od otwarcia pierwszego w Jaworznie mieszkania chronionego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Z tej okazji pomysłodawca przedsięwzięcia, Radny Pan Maciej Stanek razem z Zastępcą Prezydenta Miasta Moniką Bryl odwiedzili mieszkanie i przekazali mieszkańcom drobne upominki, a Asystentom i osobom z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, którzy każdego dnia pomagają niepełnosprawnym, podziękowali za ich pracę i zaangażowanie.

To ludzie o wielkim sercu.

Z okazji roku funkcjonowania Radny Maciej Stanek jeszcze raz dziękuje wszystkim, którzy ponad rok temu przyczynili się do powstania tego wspaniałego miejsca.

Zdj. UM Jaworzno, arc

mchron202103 1 1200

mchron202103 2 1200mchron202103 3 1200

Gródek oblężony - odstępy zachowane

 

grodek210221 1 2W pierwsze piękne dni roku 2021 jaworznianie,wvbrali się na spacery.

Gromadnie.

Jednak odpowiedzialnie i z zachowaniem obostrzeń. No, może w części przypadków z wyjątkiem obowiązkowych maseczek, ale "trzymając" odstępy przynajmniej między grupami rodzinnymi.

To cieszy, bo nie ma raczej powodów do przewidywania w naszym mieście trzeciej fali pandemii.

Ta pewnie tak, czy owak nastąpi, ale może nie z powodu lekceważenia przepisów.

Zapraszamy do obejrzenia serii zdjęć z Gródka, który na miesiąc przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny wyglądał iście wiosennie i radośnie, choć jeszcze bez ojej oznak w postaci zakwitających i zieleniejących roślin.

 

Pomóżmy Madzi j Jej kociemu szczęściu

 

kotmadzi2 1600Cześć! Moje najukochańsze maleństwo zostało wczoraj zdiagnozowane z FIP. Jest to zakaźne zapalenie otrzewnej, bolesna i śmiertelna choroba. Jest na nią tylko jedno lekarstwo - niesamowicie drogie i sprowadzane z zagranicy. Jest bardzo skuteczne! Jest jedyną nadzieją dla tego malucha.

Jeśli nie zbierzemy środków na leczenie, maluszek nie ma szans! A jest tak rozkosznym, ufnym stworzeniem...! Pomóżcie, głęboko wierzę, że nie musi to tak wyglądać!

Obecnie maluch czuje się jeszcze bardzo dobrze, je i bawi się, a wręcz dokazuje. Tym bardziej serce pęka, że w ciągu najbliższych dni choroba zabierze mu apetyt, chęć do życia, możliwość zaczerpnięcia swobodnego oddechu... Nie chcę do tego dopuścić, dlatego bardzo proszę o wsparcie, które umożliwi mi podjęcie leczenia! Pokażmy, że potrafimy zmobilizować się w walce o to malutkie słodkie życie!

ZRZUTKA TUTAJ - https://zrzutka.pl/ftve8f

kotmadzi1 1600

Kolejny Wielki odszedł do Pańskiego Teatru
kowalewski krzysztof 12Krzysztof Kowalewski wielki ciałem i wielki aktorstwem pożegnał się ze światem. Miał 83 lata i w swoim życiu utrwalił się w świadomości bywalców teatrów i wielbicieli kina niezliczoną ilością ról w produkcjach wielkich polskich reżyserów.


Zaczął od roli w Krzyżakach z roku 1960, a zakończył na "Amatorach w roku 2020. Pamiętamy go z filmów Stanisława Barei, Jerzego Hoffmana: Hochwander, Zagłoba i wielu wielu innych.


Krzysztof Kowalewski znany również radiosłuchaczom z nieśmiertelnego słuchowiska Jacka Janczarskiego: "Panie Sułku, kocham pana".


Aktor zostawił też ślad w Jaworznie, kiedy to w roku 2006 na deskach Teatru Sztuk zagrał komedię "Czapa, Czyli śmierć na raty".

kowalewski krzysztof 16kowalewski krzysztof 13kowalewski krzysztof 29kowalewski krzysztof 41

V Festiwal Piosenki „O wolności”

 

Walkę z systemem komunistycznym toczono za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji.
festpioswolnosc21Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności.

Festiwal skierowany jest do osób w wieku 10-25 lat (w ramach dwóch osobnych kategorii wiekowych), będących zarówno amatorami, jak też młodymi artystami skupionymi wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół muzycznych, ognisk artystycznych, harcerstwa oraz innych organizacji i instytucji. Na naszej scenie mogą wystąpić soliści oraz zespoły. W zgłoszeniu należy podać liczbę uczestników, wybrany do zaprezentowania utwór oraz wymagania sprzętowe.

Już od pierwszej edycji Festiwalu, która odbyła się w 2017 r., w projekcie biorą udział uczestnicy z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo: preeliminacje (online) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). Pierwszy Festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni. Od samego początku wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

W 2021 r. zapraszamy do udziału w piątej już edycji Festiwalu Piosenki „O wolności”.  

Celem konkursu, który odbywa w formie przeglądu muzycznego, jest

  • edukacja historyczna poprzez sztukę muzyczną,
  • kształtowanie postaw patriotycznych,
  • zachęcenie do refleksji nad treścią utworu poprzez pracę nad własną aranżacją,
  • rozwijanie wrażliwości oraz aktywności twórczej młodzieży,
  • przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców.

Zadaniem uczestników Festiwalu jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski. Podstawowym kryterium doboru powinno być przesłanie – wyrażone w piosence pragnienie wolności i niepodległości. Wybrane utwory mogą pochodzić zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, rockowych zespołów lat 80. XX w., jak też współczesnych artystów, którzy coraz częściej sięgają do ważnych dla niepodległości Polski wydarzeń z historii najnowszej. Gatunek muzyczny nie ma znaczenia. W związku z przypadającą w 2021 r. 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego organizatorzy V Festiwalu Piosenki „O wolności” zachęcają do wyboru utworu ze sceny muzycznej lat 80. XX w.

Szczegółowy regulamin wraz z kartą zgłoszenia uczestnika oraz wymaganymi dokumentami można pobrać klikając w ten link -> REGULAMIN

  • zgłoszenia uczestników do udziału w V Festiwalu Piosenki „O wolności” – do 28 lutego 2021 r.
  • ogłoszenie listy wykonawców zakwalifikowanych do finału –  15 marca 2021 r.
  • przesłuchania finałowe – kwiecień 2021 r.  
  • miejsce przeglądu: Teatr Śląski, Scena w Malarni, ul. Teatralna 2, Katowice

W przypadku ograniczeń związanych z panującą epidemią termin festiwalu może ulec przesunięciu. Organizatorzy nie przewidują realizacji wydarzenia online za pośrednictwem Internetu (nie dotyczy preeliminacji). Istnieje ryzyko, że w przypadku braku możliwości (ze względu na ograniczenia sanitarne panujące w danym momencie w kraju) zorganizowania przesłuchania finałowego na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni – wydarzenie zostanie zawieszone bądź odwołane.

Nad przebiegiem konkursu oraz wyłonieniem laureatów czuwa komisja konkursowa, złożona z pięciu osób. Skład komisji zostanie podany do 28 lutego 2021 r.

koordynatorzy:
IPN – Aleksandra Korol-Chudy, tel. 32 207 07 01 / aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl
ŚCWiS – Karol Chwastek, tel. 512 214 600 / karol.chwastek@scwis.pl

Szczepimy się ! PSSE informuje

W związku z przystąpieniem do realizacji przez Państwową Inspekcję Sanitarną kampanii społecznej ph. #SzczepimySię PSSE Jaworzno przekazuje ważne informacje.


szczepimysienewGłównym celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat szczepień w profilaktyce COVID-19, natomiast celem strategicznym kampanii jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad epidemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu standardów bezpieczeństwa.


Szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię.
Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.


Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna. Pierwsze dawki przeznaczone są dla osób najbardziej narażonych, takich jak:
• pracownicy służby zdrowia;
• mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
• seniorzy (osoby, które skończyły 80 lat - będą mogły się rejestrować na szczepienie od 15.01.2021, a osoby, które skończyły 70 lat - od 22.01.2021);
• służby, które wspomagają walkę z COVID-19 - m.in. policja i wojsko;
• nauczyciele.


Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.


Epidemię COVID-19 szczególnie odczuwają przedsiębiorcy. Szczepienia to skuteczny mechanizm ochronny dla polskiej gospodarki. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej będziemy mogli otworzyć restauracje i hotele, a także swobodnie wyjechać na urlop i wakacje.
Zachęcam Państwa do włączenia się w kampanię #SzczepimySię i zamieszczenie załączonych materiałów informacyjno-edukacyjnych na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

szczepimysieplak

WYGRAJ KARTY PODARUNKOWE W KONKURSIE Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA!

 

Z okazji zbliżających się Dni Babci i Dziadka, Galeria Galena przygotowała dla mieszkańców Jaworzna konkurs, w którym do wygrania są karty podarunkowe do sklepu SMYK, zlokalizowanego w Galerii Galena.

galena 5 2Zasady konkurs są bardzo proste: w komentarzu pod postem konkursowym, zamieszczonym na profilu Galerii w serwisie facebook.com (https://www.facebook.com/galeriagalenajaworzno) należy zamieścić pracę konkursową, w postaci ‘Laurki dla Babci i Dziadka’, przygotowaną przez swoją pociechę. Komentarze/zgłoszenia konkursowe z największą ilością ‘polubień’ będą nagrodzone kartami podarunkowymi do sklepu SMYK, które zrealizować będzie można w sklepie znajdującym się na terenie Galerii Galena.

Jury konkursu przyzna łącznie 7 nagród: 3 x I stopnia (karty o wartości 200 zł) oraz 4 x II stopnia (karty o wartości 100 zł). Konkurs trwa od 19 stycznia (godzina 11:00) do 22 stycznia (godzina 18:00). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najpóźniej 27 stycznia o godzinie 14:00.

Szczegóły akcji i regulamin dostępny na www.galeriagalena.pl 

Niedzielski: nie można liczyć na duże poluzowanie obostrzeń po 1 lutego

Na pewno nie można liczyć, że w przypadku ustabilizowanej sytuacji, zakładając optymistycznie, że będziemy nadal na poziomie średnio ok. 10 tys. zachorowań tygodniowo, po 1 lutego dokonamy jakiegoś dużego poluzowania obostrzeń - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

wirus0Minister Zdrowia był pytany na konferencji prasowej w poniedziałek, o to co musi się stać, by 1 lutego skończyła się kwarantanna narodowa lub zostały zmniejszone obowiązujące w jej ramach obostrzenia.

Niedzielski zaznaczył, że trudno jest podejmować decyzje tylko i wyłącznie na podstawie jednego parametru, jakim jest dzienna liczba zakażeń. "Z jednej strony mamy rzeczywiście stabilizację, ale nie możemy być ślepi na to, co się dzieje dookoła nas w Europie. Trudno myśleć, że grancie będą szczelne na wirusa. Na pewno analiza sytuacji międzynarodowej jest zawsze elementem, który musimy brać pod uwagę" - podkreślił minister.

Według niego inne elementy, które należy brać pod uwagę, decydując o obostrzeniach jest zajętość łóżek szpitalnych, w tym liczba łóżek respiratorowych, a także liczba zleceń na testy realizowane w POZ-ach, która jest "wskaźnikiem sygnalnym, czyli wyprzedzającym sytuację pandemiczną".

"Zawsze decyzja, którą przedstawiamy, jest sumą tych przemyśleń, tych wszystkich i wielu innych informacji, które gromadzimy, bo patrzymy też na przekroje regionalne, nie tylko na sytuację w skali całego kraju" - powiedział minister zdrowia.

Jak zaznaczył, definiowanie warunków, kiedy na pewno po 1 lutego będzie miało miejsce luzowanie obostrzeń, jest po prostu niemożliwe. "Na pewno będziemy oczywiście patrzyli na dzienną liczbę zakażeń; przede wszystkim na jej dynamikę, czy ta liczba jest stabilna, czy nie" - powiedział Niedzielski.

Według niego, trzeba pamiętać, że nawet jeśli mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją, to jest stabilizacja na poziomie średnio, w skali tygodnia, blisko 10 tys. zachorowań. Jak dodał, jest to cały czas duże obciążenie dla infrastruktury ochrony zdrowia. "O ile może rzeczywiście nie ma przyrostu hospitalizacji, to można powiedzieć, że liczba łóżek zajętych po pewnym okresie dynamicznego spadku, ustabilizowała się. Mamy już bardzo niewielkie spadki" - mówił Niedzielski.

Podkreślił, że "fala zachorowań, z jaką mieliśmy do czynienia przede wszystkim w listopadzie, startowała z poziomu mniej więcej tysiąca zachorowań a skończyła się na 28 tys. zachorowań dziennie". "Nie chcę myśleć, co będzie, jeżeli wystartujemy z poziomu 10 tys. czy mniej więcej tyle; gdzie wtedy będzie szczyt i co to będzie oznaczało dla wydolności systemu opieki zdrowotnej" - powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że rząd przede wszystkim będzie uważnie monitorować wszystkie informacje. "Będziemy też dokonywali cały czas analizy tego, co się będzie działo po otworzeniu szkół w zakresie klas 1-3, bo trudno zakładać, że nie będzie to miało żadnego efektu" - powiedział minister zdrowia.

Według niego 2-tygodniowy okres pozwoli stopniowo podejmować decyzje. "Natomiast na pewno nie można liczyć, że w przypadku ustabilizowanej sytuacji, zakładając optymistycznie, że będziemy nadal na poziomie średnim około 10 tys. zachorowań, dokonamy jakiegoś kolejnego odważnego kroku, dużego poluzowania" - powiedział Niedzielski. Jak dodał, "historia wakacji pokazuje, że nadmierne luzowanie, rozprężenie postawy społecznej niestety może powodować eksplozję pandemiczną".(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

Sprzęt komputerowy dla Straży Pożarnej od jaworznickiej firmy


Rok 2020 jest wyjątkowo trudny dla wszystkich z uwagi na pandemię Covid-19.

monitorysp 2Wiele rodzin i firm zmaga się z problemami finansowymi. Nie inaczej jest z organizacjami, których celem jest służba dla lokalnej społeczności.

Lokalna firma z Jaworzna, Nestor Springs, reprezentowana przez Pana Adriana Moskałę postanowiła pomóc naszym dzielnym strażakom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie.

Producent sprężyn do materacy, postanowił przekazać w formie darowizny rzeczowej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie nowoczesny sprzęt komputerowy w postaci wysokiej klasy monitorów, które  usprawnią ich codzienną pracę.

Nestor Springs to firma, która zatrudnia wiele osób z naszego miasta i  dba o lokalną społeczność. Razem tworzymy wygodę.

Kwarantanna narodowa - już od 28 grudnia

epidemiaSame apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie - ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że "same apele nie pomogą, same apele to za mało". Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy, gdzie w wielu z nich wprowadzono lockdown.

"Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową" - ogłosił minister.

Jak dodał, oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy zamknięte zostaną hotele. "Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii" - wskazał.

Szef MZ dodał, że zamknięte zostaną też stoki narciarskie - nie będą mogły funkcjonować w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia. (PAP)

autor: Rafał BiałkowskiIzera w Jaworznie - to oficjalna wiadomość- Jaworzno wykorzystuje swój potencjał i staje się bardzo istotną częścią planu rozwoju elektromobilności w Polsce, a województwo śląskie po raz kolejny udowadnia, że jest regionem nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego i automotive. Chociaż branża motoryzacyjna jest drugim sektorem przemysłowym w Polsce, to nie mamy jeszcze swojej marki samochodowej. Trzeba to zmienić! Budowa polskiego elektryka, to duża szansa dla regionu. Po przekopie Mierzei Wiślanej i budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, polski samochód elektryczny, to kolejny milowy krok dla polskiej gospodarki – mówi Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa Śląskiego.

Fabryka samochodów elektrycznych Izera zlokalizowana będzie w Jaworznie. Produkcja auta ma ruszyć w 2023 roku.

Czy miasto będzie potrafiło wykorzystać potencjał tej inwestycji? Wszystko przed nami.

izera1

 

Fabryka samochodów elektrycznych Izera zlokalizowana będzie w Jaworznie. Produkcja auta ma ruszyć w 2023 roku.

Czy miasto będzie potrafiło wykorzystać potencjał tej inwestycji? Wszystko przed nami.

Do Krakowa ze Szczakowej w 40 minut! Duża galeria zdjęć!

 

szczakowadworzec13122020 47Już od dziś - 13 grudnia -  kilkadziesiąt pociągów POLREGIO (Małopolska) oraz Kolei Śląskich dziennie połączy Kraków i Katowice z przystankiem w Jaworznie Szczakowej oraz Ciężkowicach.

Nowa, wspólna oferta połączeń kolejowych Polregio oraz KŚ pozwoli na szybkie i komfortowe podróżowanie na tej trasie za jedyne 13 zł.


Czas przejazdu na trasie Kraków-Katowice wyniesie nieco ponad 60 minut. Z Jaworzna do Krakowa podróż wyniesie ok 40 minut, a do Katowic ok 20.

Dla Jaworznian to doskonała alternatywa dla transportu drogowego zarówno do Krakowa, jak i na Śląsk.

ROZKŁAD JAZDY - KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ

roskladjazdy 1roskladjazdy 2


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oferta jest szczególnie atrakcyjna dla osób codziennie dojeżdżających do pracy, uczniów oraz studentów, szczególnie jeśli chodzi o Kraków, ale to również konkurencyjna forma podróżowania do Katowic. To również możliwość podróżowania jedną najbardziej ekologicznych form transportu.To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie modernizacja linii kolejowej E-30 Kraków-Katowice prowadzona przez PKP PLK.

Dziś pierwsze pociągi wyjechały na trasę. Naszym mieszkańcom życzymy udanego i miłego podróżowania!

 

 

Co musisz wiedzieć o szczepieniu przeciw COVID-19?

 

zaszczepsiewidzaSzczepionka jest najlepszym narzędziem powrotu do normalności – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Liczba zachorowań na COVID-19 w naszym kraju przekroczyła milion, a na świecie 64 miliony. Polska podpisała umowy z trzema firmami na 45 milionów dawek szczepionek. Preparaty mogą zostać dopuszczone przez Europejską Agencję Leków już w ciągu kilku najbliższych tygodni. Akcja Zaszczep się wiedzą wyjaśnia proces wydania decyzji oraz podsumowuje, co wiemy o dostępnych szczepionkach oraz odporności na COVID-19.

Trzy preparaty, miliony dawek

Polska podpisała umowy na zamówienia szczepień z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizeri BioNTech Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Posiedzenie komisji Europejskiej Agencji Leków, zajmującej się dopuszczeniem do obrotu szczepionki firmy Pifzer BioNTech ma się odbyć najpóźniej 29 grudnia. Natomiast zgromadzenie dedykowane preparatowi Moderny zostało zaplanowane na 12 stycznia. Opinia pozwalająca na dopuszczenie do obrotu może zostać wydana nawet w ciągu kilku tygodni. Istnieje zatem możliwość, że szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się w Polsce już na przełomie stycznia i lutego.

Wydanie decyzji w tak szybkim tempie jest możliwe ze względu na dokonany już przez Europejską Agencję Leków rolling review. Przypomnijmy, że ta forma przeglądu stanowi narzędzie regulacyjne stosowane do przyspieszonej oceny obiecującego preparatu w sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego. W tradycyjnym trybie wszystkie dane dotyczące m.in. skuteczności i bezpieczeństwa oraz inne wymagane dokumenty muszą być gotowe już na początku oceny w formalnym wniosku. Natomiast przy rolling rewiev Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi dokonuje analizy danych w miarę ich udostępniania. Warto pamiętać, że w trakcie pandemii zarówno Europejska Agencja Leków jak i jej komitety naukowe są wspierane przez specjalną grupę zadaniową. Skupia ona ekspertów z całej europejskiej sieci regulacyjnej leków. Do jej zadań należy m.in. doradztwo w zakresie opracowywania, zatwierdzania i monitorowania bezpieczeństwa leków i szczepionek.

Pfizer i BioNTech jako pierwszy poinformował o wstępnych wynikach badań III fazy swojego preparatu. Po 28 dniach od podania pierwszej dawki, w kilkumiesięcznym okresie obserwacji skuteczność szczepionki wyniosła ponad 90%. 1 W badaniach wzięło udział ponad 40 tysięcy dorosłych osób; u ani jednej nie odnotowano ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Preparat AstraZeneca, również w okresie kilku miesięcy dotychczasowej obserwacji, zapewnia ochronę przed COVID-19 do nawet 90%.2 O wstępnych wynikach badań III fazy producent poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym. W badaniach wzięło udział ponad 24 tysiące ochotników, u których nie zauważono ciężkich zdarzeń niepożądanych.

Johnson & Johnson poinformował we wrześniu o rozpoczęciu badań III fazy, w których weźmie udział nawet 60 tysięcy ochotników.3

 

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciw COVID-19 będą dobrowolne i darmowe. Wszystkie zamówione przez Polskę preparaty są dwudawkowe, co oznacza, że do wytworzenia odporności wymagane jest odbycie dwóch wizyt szczepiennych w odstępie 21 dni. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną: pracownicy ochrony zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, seniorzy w wieku powyżej 60 lat oraz służby pracujące przy COVID-19 (m.in. policjanci i wojsko).

Kancelaria Premiera poinformowała na Twitterze, jak będzie przebiegać rejestracja na szczepienie. Na wizytę szczepienną przeciw COVID-19 będzie można się umówić przez lekarza POZ, infolinię, dedykowany portal oraz Internetowe Konto Pacjenta. W piątek, czwartego grudnia, rozpoczął się nabór podmiotów odpowiedzialnych za organizację punktów szczepiennych. Mają się one znajdować w jednostkach POZ oraz pozostałych miejscach opieki zdrowotnej i szpitalach rezerwowych. Powołane zostaną także mobilne zespoły szczepiące, działające w różnych miejscach na terenie całego kraju.

Odporność na COVID-19 – po przechorowaniu, szczepienna oraz zbiorowiskowa

Utrzymywanie się odporności po przechorowaniu COVID-19 wciąż jest obiektem badań. Według najnowszych doniesień Oxford University Hospitalsprawdopodobieństwo ponownego zachorowania jest bardzo niskie w ciągu co najmniej sześciu miesięcy po pierwszej infekcji.4

Długość trwania odporności poszczepiennej również nie jest jeszcze znana, jednak istnieją przesłanki, żeby twierdzić, że będzie długofalowa. Optymizmem napawa wypowiedź prof. Andrewa Pollarda, szefa zespołu na Uniwersytecie Oksfordzkim, który stworzył szczepionkę razem z AstraZeneca:

"Mamy powody do optymizmu co do odpowiedzi układu odpornościowego trwającej co najmniej rok" - powiedział Pollard, cytowany przez agencję Reutera.

A co z odpornością zbiorowiskową? Przypomnijmy, że polega ona na tym, że osoba uodporniona, w wyniku zaszczepienia lub po przechorowaniu, nie tylko sama nie zachoruje (lub nie zachoruje ponownie), ale również nie przeniesie zakażenia dalej. Dodatkowo, jeżeli w populacji występuje wystarczająco dużo osób uodpornionych (nie transmitujących wirusa), to bezpiecznie mogą się czuć również osoby, które nie są uodpornione. Dzięki temu możemy chronić osoby, które nie mogą się zaszczepić, na przykład z powodu wieku lub przeciwwskazań klinicznych.

Próg odporności zbiorowiskowej jest inny dla każdej choroby – wyjaśniła w rozmowie z www.zaszczepsiewiedza.pl  lek. Agnieszka Motyl, epidemiolog, dyrektor ds. standardów medycznych Medicover Polska– Dla ospy prawdziwej, choroby wyeliminowanej dzięki szczepieniom, wynosił on 80%, co oznaczało, że 80% populacji powinno być odporne, aby choroba nie mogła się rozprzestrzeniać. Dla polio wynosi on 97%, zaś dla krztuśca 92-95%, a dla odry 95%. Wartości te pokazują, że odmowy szczepień, które nie są związane z czynnikami medycznymi, po pewnym czasie mogą odprowadzić do zwiększonej ilości zachorowań i epidemii.

Zaszczepienie się przeciw COVID-19 stanowi zatem wyraz odpowiedzialności. Im więcej osób przyjmie szczepionkę, tym większą ilość także niezaszczepionych uda się ochronić przed zachorowaniem.

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us