Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Dzień Dziecka w Stajni u Michała

dzdzieckaJMM22ppol 210Moc atrakcji z końmi na pierwszym planie w Dniu Dziecka przygotowała "Stajnia u Michała", znanych w całym mieście Państwa Stańczaków.
Wszyscy, którzy lubują się w jeździe konnej, ale i w obcowaniu z jednymi z największych zwierząt, z którymi możemy mieć kontakt, nie odwiedzając ogrodu zoologicznego mogli poznać codzienność panującą w stadninie, dowiedzieć się wiele na temat warunków, w jakich żyją konie, odbyć przejażdżkę, ale i zabawić się na przygotowanych dmuchanych atrakcjach, z których jedną był szalejący żądny ujeżdżania byk.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego krótkiego pobytu w stajni.
Oczywiście zapraszamy do skorzystania z możliwości częstszego odwiedzenia tego miejsca, jako wspaniałej alternatywy do nudnego siedzenia przed telewizorem, czy komputerem.


Otwarto strefę rekreacji w Jeleniu Dębie

dzdzieckajelendab22 42Z okazji Dnia Dziecka w Jeleniu Dębie po raz pierwszy urządzono imprezę dla najmłodszych, ale nie tylko. Oto wskutek społecznikowskich działań dwóch Pań, Angeliki Woźniak i Angeliki Ligas na gruncie Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego, zagospodarowano kilkaset metrów kwadratowych terenu i ustawiono urządzenia do ćwiczeń oraz wykonano boisko dla młodzieży.

W otwarciu obiektu wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Łukasz Kolarczyk oraz jaworzniccy radni - Janusz Papuga, jako wspierający inicjatywę oraz Teresa Kondoszek, Maciej Stanek i Mirosław Pieczara.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się poniżej.

 

Spotkanie w trosce o dostępność dla mieszkańców węgla do celów opałowych

spotkanie z Marszałkiem 1200Spotkanie w trosce o dostępność dla mieszkańców węgla do celów opałowych

W spotkaniu udział wzięli:

Wicemarszałek woj. Śląskiego Dariusz Starzycki, Radni Rady Miejskiej w Jaworznie: Anna Lichota, Wiesław Więckowski oraz Dawid Domagalski, a ze strony Tauron Wydobycie Prezes Zarządu Jacek Pytel oraz dyrektor ds. Handlu Piotr Potoniec

Alicja Dudek i Aleksander Tura koncertują...

Adudekatura240522010To było czwarte w krótkim czasie spotkanie ze słuchaczami i widzami poezji i piosenki duetu Alicja Dudek i Aleksander Tura. Tym razem odwiedzili Stowarzyszenie "Nasza Przystań".

Za każdym razem program naszych występów jest inny. Tym razem wiersze o matce, o wiośnie i o kwiatach wymieszały się z piosenkami o miłości, przyjaźni, życiowym optymizmie i radości.

Niezwykłe wiersze Alicji, które powodują wielkie emocje, czasem radość, czasem rozrzewnienie, czasem piękne wspomnienia są przyjmowane z wielkim uznaniem przez słuchaczy. Opis każdego skrawka uczuć, każdej drobnej istoty, rośliny, wrażenia jest tak sugestywny, a zarazem prosty i przyjemny w odbiorze że słuchający są oczarowani. 

Zarówno przez podopiecznych jak i przez dyrekcję w osobie Pana Łukasza Michaela, artyści zostali ugoszczeni bardzo serdecznie z obietnicą kolejnego zaproszenia za jakiś czas z innym programem.
Zdjęcia zawdzięczamy Panu Jackowi Maliszczakowi .
 
Adudekatura240522001Adudekatura240522003Adudekatura240522005Adudekatura240522006Adudekatura240522008Adudekatura240522009

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych


dnigodn2022 99Uroczystym przemarszem przez jaworznicki rynek zainaugurowano 21. edycję Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie. Dla uczestników tego wydarzenia, na Hali Widowiskowo – Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi wraz z dyrektorem Zbigniewem Blujem odebrali symboliczny „klucz do bram miasta” przekazany przez Zastępcę Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasza Kolarczyka i przedstawicieli SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, którzy posiadali klucz od ubiegłego roku.

– Cieszę się, że możemy znowu wspólnie świętować, tak ważne wydarzenie jakim są Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk. – Takie spotkania pokazują jak ważna jest integracja społeczności miasta, środowiska osób niepełnosprawnych i instytucji zajmujących się wspieraniem ich w codziennym życiu. Jestem pełen podziwu, że z naszą instytucjonalną pomocą, tworzeniem i poprawianiem bazy szkolno-przedszkolnej, dzieci są coraz bardziej samodzielne i mogą uczestniczyć w wielu organizowanych zajęciach. To powinna być nasza wspólna trosk, by likwidować bariery, ułatwiać życie i codzienne funkcjonowanie. Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień starają się, by świat osób z niepełnosprawnościami był lepszy i ciekawszy.

Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki. Uczestniczący w obchodach tegorocznych Dni Godności Wicemarszałek Starzycki, był jednym z głównych inicjatorów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w mieście.

W wydarzeniu udział wzięli uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół z klasami integracyjnymi i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Uczestnikom towarzyszyli również m.in. Radny Rady Miejskiej Maciej Stanek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. nadzoru właścicielskiego Artur Dzikowski, Naczelnik Wydziału Zdrowia UM w Jaworznie Małgorzata Helbin – Więcek oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie Katarzyna Florek oraz z ramienia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Krystyna BojęśAnna Władyga i Aneta Ślusarczyk.

Głównymi bohaterami dzisiejszej uroczystości niezmienne są dzieci, młodzież, dorośli, opiekunowie, nauczyciele oraz dyrekcje placówek. Organizatorem obchodów ponownie zostało Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. (tekist www.jaworzno.pl)


Święto Rodziny w Jaworznie

swrodzinynew22Jedno z najważniejszych i tradycyjnych aspektów naszego życia – Rodzina. W związku z tym zapraszamy Was serdecznie na moc atrakcji skierowanych do jaworznickich rodzin, a szczególnie do dzieci w ramach Święta Rodziny, które jest inicjatywą mającą na celu pokazanie piękna rodziny i jej wartości poprzez spędzenie wspólnego czasu ze sobą. W tym roku miejscem tych już tradycyjnych obchodów będzie Park Podłęże.

W niedzielę, 29 maja br. w godzinach 16.00 – 19.00 będzie można skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla młodszych, jak i dla starszych członków jaworznickich rodzin, m.in. rodzinne zabawy, gry i konkursy.

Na wydarzenie zaprasza Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
swrodz22

Dzień Dziecka ze Stowarzyszeniem Jaworzno Moje Miasto - Część Pierwsza

dzdzieckaJMM22ppol 125W pięciu punktach miasta ustawione były "posterunki", na których dyżurowali członkowie Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto, a mieszkańcy wraz z dziećmi dla których wszystko to zostało urządzone, przybywali licznie, wykonując postawione przed nimi zadania i "zbierali" punkty, które potem premiowane były nagrodami.
Mimo bardzo różnej pogody, która zmieniała się kilkunastokrotnie w ciągu kilku godzin, rodzin nie zabrakło, a dzieci nawet nie zwracały uwagi na deszcz, tylko z ochotą penetrowały zakątki Geosfery, Gródka, Parku Podłęże, Stadionu Victoria i Chrząstówki.
Wszędzie było pomarańczowo od koszulek i baloników w barwach Stowarzyszenia JMM.
Zabawa trwała cztery godziny, od 10, do 14, po czym jej uczestników i wszystkie inne dzieci zaproszono na Rynek.
W tym artykule jednak zaproponujemy obejrzenie zdjęć z przedpołudniowej części dnia, a kiedy nasi czytelnicy nasycą się już nimi, opublikujemy galerię z jaworznickiego Rynku.


Odsłonięcie obrazu Jezusa Miłosiernego w Kaplicy Szpitala w Jaworznie

odsloniecie obrazu kaplica Jaworzno 29W sobotę, 30 kwietnia w kaplicy szpitala w Jaworznie został odsłonięty obraz Jezusa Miłosiernego ufundowany przez Pana Dariusza Starzyckiego, Wicemarszałka Województwa Śląskiego.
To osobista inicjatywa Pana Marszałka, powodowana własną intencją. Obraz został namalowany techniką olejną, ręcznie na płótnie lnianym o wymiarach 110 na 80 cm. Jest oprawiony w drewniana ramę i zabezpieczony werniksem. Dzieła tego dokonała Pani Katarzyna Mairer, Artysta Plastyk. Jego powstanie datuje się na rok obecny, czyli 2022.
W dniu 24 kwietnia podczas Święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, w tamtejszym sanktuarium, obraz został poświęcony przez biskupów krakowskich w obecności grupy jaworznian.
odsloniecie obrazu kaplica Jaworzno 1 2
Dziś został odsłonięty przez kanclerza Kurii Sosnowieckiej, Księdza dr. Mariusza Karasia i księdza Jacentego Piwowarskiego w towarzystwie Księdza Eugeniusza Cebulskiego.
W uroczystej mszy świętej wziął udział ofiarodawca, Pan Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Łukasz Kolarczyk, Pan Artur Dzikowski, Pełnomocnik PM Jaworzna, jaworzniccy Radni, autorka obrazu oraz dyrekcja i pracownicy szpitala.
W trakcie tej samej mszy świętej został poświęcony obraz Świętej Siostry Faustyny, namalowany przez tą samą autorkę. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Krakowa

oraz z jaworznickiego akcentu tego doniosłego wydarzenia.lagiewniki 240422 27Obraz Jezusa Miłosiernego.

Kopia obrazu z 1944 r. autorstwa Adolfa Hyły. Obraz olejny namalowany ręcznie na płótnie lnianym o wymiarach 80x110cm. Oprawiony w drewnianą ramę. Zabezpieczony werniksem, chroni farbę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Wymiary oprawionego obrazu: 90x120cm Miejsce i czas powstania obrazu: Jaworzno 2022 r.


Katarzyna Mairer 

mieszka i tworzy w Jaworznie. Z wykształcenia artysta plastyk. Umiejętności i wiedzę w dziedzinie malarstwa poszerzała na Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje, rysuje, ilustruje. Specjalizuje się w technice rysunkowej (rysunek tradycyjny) i cyfrowej. W twórczości w dużej mierze przeważa realizm. Najczęstszym punktem wyjściowym prac, a zarazem głównym tematem jest obraz człowieka, w szczególności portret.

Święto Konstytucji - 3 maja

3maja2022konstytucja 80Dziś 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji, jak co roku odbyły się miejskie uroczystości świętujące tę rocznicę. 

O godzinie 9 w Kolegiacie Św. Wojciecha rozpoczęła się msza święta, którą odprawił  ksiądz Eugeniusz Cebulski, wspominając w homilii wagę wydarzenia jaką było powstanie pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. 

Po przemarszu wiernych pod pomnik niepodległości odbyły się świeckie, miejskie uroczystości podczas których prezydent Miasta, Pan Paweł Silbert wygłosił okolicznościowe ważkie przemówienie. Poniżej cytujemy jego fragmenty nawiązujące do obecnej sytuacji w Europie i wojny, jaką rozpętała Rosja na terenie Ukrainy. 

Badanie Osteoporozy Zbadaj swoje kości

osteobusBADANIE OSTEOPOROZY:

04 maja 2022 -  Przychodnia Elvita ul. Gwarków 1 w Jaworznie

Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS

Zapisy telefonicznie 512 351 600.

Cena jednego badania wynosi 45 złotych

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

osteobus2 1200Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

ZAPRASZAMY NA BADANIA.

W Łagiewnikach modliły się tysiące wiernych, w tym jaworznianie

lagiewniki 240422 50“Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień.

Święto Miłosierdzia Bożego jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Po trudnym czasie pandemii

Tysiące wiernych, przybyłych z różnych stron kraju i świata, mimo deszczowej pogody zgromadziło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz przed świątynią, by wspólnie modlić się z okazji obchodzonego święta.

Podczas niedzielnych uroczystości został poświęcony obraz do kaplicy szpitalnej Szpitala w Jaworznie - więcej na ten temat w kolejnym artykule. Jest to obraz Obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Katarzyny Mairer. 

lagiewniki 240422 21Metropolita krakowski w wygłoszonej podczas głównej mszy św. homilii nawiązał do aktualnej sytuacji w Ukrainie. Jak podkreślił, dwa miesiące po wypowiedzeniu wojny suwerennemu państwu przez Rosję, wielu zadaje sobie pytanie o to, „gdzie tu jest Bóg i jego miłosierdzie”.

– Te pytania stają się tym bardziej dramatyczne, gdy wiemy, iż na dzisiejsze święto wielkanocne, przeżywane i obchodzone w Kościele Prawosławnym żołnierze rosyjscy przygotowywali pociski skierowane przeciwko Ukraińcom z napisem: Chrystus zmartwychwstał – wskazywał arcybiskup, oceniając takie zachowanie jako „bluźniercze i cyniczne”.(TVP)

lagiewniki 240422 9Grupa jaworznian uczestniczyła w niedzielnych obchodach święta Miłosierdzia po południu, biorąc udział w jednej z kolejnych mszy świętych na błoniach przed świątynią. Po południu pogoda ustabilizowała się nawet wyszło słońce, z czego zadowolenie wyraził celebrujący mszę świętą biskup diecezjalny tarnowski Andrzej Jeż.

Uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego trwały do niedzielnego wieczora. Od rana do wieczora na wiernych czekali spowiednicy, gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Siódmy Ciężkowicki Rajd Nordic Walking

nordicwalk230222 3Po raz siódmy w Ciężkowicach za sprawą stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Ciężkowic oraz tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, we współpracy z Urzędem Miejskim w Jaworznie i MCKiS, NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz pod patronatami Wicemarszałka Woj. Śląskiego Pana Dariusza Starzyckiego oraz Prezydenta Jaworzna, Pana Pawła Silberta odbył się w Ciężkowicach doroczny rajd Nordic Walking.


W tym roku przystąpiło do niego około 250 zawodników, w tym część oficjalnie, a część bez zapisów, tylko dla przyjemności, A maja czego żałować bo wśród uczestników mających swoje numery, losowano atrakcyjne upominki.

Jak zwykle na chętnych czekał słodki poczęstunek ale i tradycyjny chleb ze smalcem i ogórki kiszone oraz dla zmęczonych chodziarzy żurek.

Podczas rajdu zbierano środki na ważny cel - na leczenie Maksia Tomali - i my zapraszamy do wsparcia chłopca, którego czeka długie i ciężkie leczenie. Link podajemy tutaj - https://www.facebook.com/profile.php?id=100070776053562

Grupa walkerów i ich wspomagających obfitowała w osoby z pierwszych stron gazet, a byli nimi wymienieni wcześniej Prezydent Jaworzna, Wicemarszałek Województwa, ale i Zastępca Prezydenta, Pan Łukasz Kolarczyk, przewodniczący NSZZ Solidarność Pan Waldemar Sopata, oraz Radni w osobach Pani Teresy Kondoszek i Panów Macieja Stanka i  Mirosława Pieczary.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze startu i mety rajdu.


Spotkanie poetyckie Alicji Dudek

adudek202228 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00 w holu Biblioteki Głównej odbędzie się spotkanie poetyckie Alicji Dudek pt. „Zakwitły bzy”.

Alicja Dudek przyzwyczaiła nas do swoich poetyckich spotkań co najmniej dwa razy do roku,
Niestety pandemia pokrzyżowała plany w ostatnich dwóch latach, ale dziś już wraca wszystko do normy. Wysłuchamy pięknych lirycznych wierszy dotyczących wiosny i uczuć towarzyszących nam podczas tej pory roku. 
Pani Alicja w tym roku obchodzi piękny Jubileusz, ale
o tym... dopiero podczas spotkania. 

Wszystkich miłośników poezji Pani Alicji serdecznie zapraszamy na spotkanie. ?

Autorce towarzyszyć będzie Aleksander Tura, który zagra i zaśpiewa  kilkanaście piosenek na gitarze w tym swojego autorstwa.
bzy 1 adudek

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us