Menu

Artykuły filtrowane wg daty: października 2020 - Mojejaworzno.pl

Nie żyje kochany przez wszystkich Arnold Boczek

  • Dział: Relacje

Kolejna przykra wiadomość. Zmarł Dariusz Gnatowski. Aktor krakowskiego Teatru STU. pamiętany z ról Cześnika w "Zemście", Lebiadkina w "Biesach", Ciąga-Dmuchanowskiego w "Rewizorze", Walpurga w "Wariacie i Zakonnicy", no i dla wielu przede wszystkim Pana Arnolda Boczka

W Jaworznie ostatnio był między innymi ze sztuką Jana Jakuba Należytego "slodki drań" (październik 2017) Wspomnijmy Go na zdjęciach.

cukrzycaspektakl1017 7Cukrzyca, to taka choroba, która nie pozwala przez długi czas dotrzeć do świadomości pacjenta, że ją po prostu ma. Że jest chory i że będzie musiał z nią żyć do końca swoich dni, a wcale nie powiedziane, że te dni ostatnie nastąpią prędko.

Im wcześniej cukrzyk pogodzi się ze swoją dolą, tym, prędzej będzie można wdrożyć leczenie, odpowiednią dietę, z którymi to elementami jest trochę ciężej, mniej wygodnie żyć, ale można się dość szybko do tego przyzwyczaić i korzystać z uroków świata ile dusza zapragnie.

Cukrzyca, podobnie jak .. uzależnienia jest we wstępnym okresie, kiedy dociera do pacjenta, albo kiedy jeszcze nie dotarła, chorobą zaprzeczeń.

Czytaj dalej...

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor. W Jaworznie był w 2007 roku

  • Dział: Breaking news

 

pszoniakwjaworznie 3
Odwiedził nasze miasto w roku 2007, podczas spotkań teatralnych prezentując fenomenalną sztukę "Belfer" którą zagrał w Polsce setki razy. Jaworzna po raz kolejny nie odwiedzi, niestanie na żadnej scenie, nie rozśmieszy, nie wywoła podziwu, czy zadymy. Wywoła ewentualnie łzy  Mamy zdjęcia z tamtego wydarzenia. Zapraszamy do wspomnienia.

Wojciech Pszoniak przyszedł na świat 2 maja 1942 roku we Lwowie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W 1971 roku po raz pierwszy jego ścieżka zawodowa skrzyżowała się z Andrzejem Wajdą, u którego w Starym Teatrze zagrał w przedstawieniu „Biesy” według Fiodora Dostojewskiego. W późniejszych latach zagrał u Wajdy wielokrotnie, m.in. w „Ziemi obiecanej”, „Weselu”, „Dantonie” i „Wielkim Tygodniu”.

Pszoniak grał u najwybitniejszych reżyserów swojego pokolenia – Kawalerowicza, Gruzy, Zanussiego, Morgensterna, Majewskiego, Żuławskiego, Schlöndorffa.

 

pszoniak autpgraf

Czytaj dalej...

Konkurs o Złotą Lirę po raz 16. Rozstrzygnięcie

  • Dział: Breaking news 2

Plakat2 Złota Lira 2020 ogłoszenie wynikównew

XVI edycja konkursu poetyckiego „O Złotą Lirę” organizowanego corocznie przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie a objęta ciepłym patronatem już od wielu lat Prezydenta Miasta Jaworzna – Pawła Silberta – dotarła do finału. I choć rok 2020-ty okazał się trudnym czasem, to sprawił on, że kilku miesięczna izolacja wyzwoliła w nas mocną potrzebę wyrażania swoich przemyśleń i spostrzeżeń w formie pisanej – między innymi w poezji.

Namacalnym faktem tego zjawiska stał się omawiany konkurs poetycki, do którego napłynęło dużo prac, co niezmiernie ucieszyło organizatorów. Do konkursu przystąpiło 80-ciu twórców w trzech kategoriach wiekowych; „A”- do lat 16, „B”- od 16-19lat, „C”- powyżej 19 lat. Prace nadeszły z takich miejscowości jak; Warszawa, Mysłowice, Ruda Śl, Bukowno, Bytom, Sosnowiec, Wolbrom, Poznań, Gliwice, Orzesze, Chrzanów. Dąbrowa Gór, Balin, Pyskowice, Knurów, Piła, Trzciana, Racibórz, Suwałki, Radom, Kraków, Jastrzębie-Zdr, Katowice, Częstochowa, Sanok, Piła oraz Jaworzno.

Tegoroczne Jury w składzie; Anna Adamus, Jolanta Adwent oraz Dorota Liszkowska miały nie lada problem do rozstrzygnięcia, a organizatorzy stanęli przed trudnym zadaniem zorganizowania finału. Jednak dynamiczna sytuacja epidemiologiczna doprowadziła do najtrudniejszej decyzji, a mianowicie w trosce o bezpieczeństwo uczestników organizatorzy zdecydowali odwołać finał w dotychczasowej formie a wyniki podać poprzez media internetowe i radiowe. Natomiast laureaci, zostali indywidualnie powiadomieni o wynikach konkursu oraz o formie przekazania dyplomów, upominków oraz pięknych statuetek.
A oto oficjalne wyniki konkursu;

KATEGORIA WIEKOWA „A”

I miejsce, wiersz pt. …...........Olga Boguś - Jadłowstręt psychiczny
II miejsce, wiersz pt. …..........Aleksandra Pacuła - Przesyłka powietrznym kurierem
III miejsce, wiersz pt. ….........Hanna Rutkowska - Kiedy piszę
Wyróżnienie, wiersz pt. …......Piotr Szczurek - Wirtualny raj
Wyróżnienie, wiersz pt. …......Katarzyna Olas - Robaczek i wróbelek

KATEGORIA WIEKOWA „B”

I miejsce, wiersz pt. …............Julia Sierakowska - Motyle
II miejsce, wiersz pt. …............Borys Piasecki - Amazonka
III miejsce, wiersz pt. …...........Urszula Makowska - Kuro, Imi, Kukyo
Wyróżnienie, wiersz pt. ….......Roksana Rogalska - Okno, Pola, Sens
Wyróżnienie, wiersz pt. …........Tomasz Guzik - Nie warto mieć wszystkiego

KATEGORIA WIEKOWA „C”

I miejsce, wiersz pt. ….............Krystyna Baran - Madagaskar
II miejsce, wiersz pt. …............Maciej Anczyk - Prawo spółek
III miejsce, wiersz pt. …...........Izabela Joanna Gańcza-Pacuła - Autoportret
Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Dariusz Wróbel - Ciało obce
Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Krystyna Spyt - W palecie barw
Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Henryk Liszkiewicz - Fotografia 1964


Warto nadmienić, że w zaistniałej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się, organizatorzy chcąc dodatkowo wynagrodzić wszystkim laureatom oraz zainteresowanym miłośnikom poezji tą niedogodność jaka powstała, są już w trakcie nagrywania audycji radiowej w zaprzyjaźnionym Radiu ART, która poświęcona zostanie właśnie temu wydarzeniu. Oprócz rozmowy na ten temat, będziemy mogli wysłuchać wszystkie wyróżnione utwory. Data i godzina nadania audycji będzie wcześniej opublikowana.
Rok 2020-ty zapada głęboko w pamięć, to też warto podziękować wszystkim mocno zaangażowanym współorganizatorom tego corocznego wydarzenia - których najczęściej nie widać, a wykonujących bardzo potrzebną robotę; Klub Relax (dyr. Marek Malisz), III Liceum Ogólnokształcące im.Orła Białego w Jaworznie (dyr. Marta Figura), Urząd Miasta Jaworzna (Roman Jońca, Iwona Zytko, Leszek Gancarczyk) oraz członkom STK Jaworzno od lat społecznie działającym na rzecz upowszechniania kultury w swoim mieście.
Wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok – ufamy, że w dużo bardzie sprzyjających warunkach.

zlotalira2020a

Czytaj dalej...

Wielki artysta odszedł. Wspomnijmy Jego koncert w Jaworznie

  • Dział: Relacje

Zmarł wielki artysta, wspaniały rockman i balladzista Gordon Haskell - Gościliśmy Go w Jaworznie 10 października 2016 roku. Równe 4 lata temu. Wspomnijmy relację z tego wydarzenia.

gordon haskell 91016058Gordon Haskell we własnej osobie.
Kiedy mamy do czynienia z taką osobowością, to nawet przez myśl nie przejdzie, że można opuścić wydarzenie. Tego pokroju muzyk w Jaworznie! I to jeszcze występujący z naszą, własną orkiestrą to wielka sprawa prestiżowa, będąca powodem do dumy. Bo niewiele jest zespołów, których zaroszenie przyjmuje tak znamienity piosenkarz, wokalista.
Trzeba naprawdę prezentować światowy poziom, aby legenda muzyki zechciała wspólnie wystąpić. Taki jest eM Band pod dyrekcją Marka Malisza. Zresztą nigdy w naszym portalu nie wyrażaliśmy jakiejkolwiek wątpliwości co do mistrzostwa muzyków i ich dorobku estradowo - płytowego.

Czytaj dalej...

Papież Polak. Jak to było w 1978 - wspomnienia, wycinki, fakty

  • Dział: Breaking news


 

 

dziennik zachodni CustomWszystkie media odnotowują rocznicę - dzień, kiedy Karol Kardynał Wojtyła wybrany był na Stolicę Piotrową.
I my przypominamy ten dzień, na podstawie autentycznych, archiwalnych wycinków z ówczesnych gazet i osobistych przeżyć.


Poniżej artykuł -  przypomnienie wyboru Papieża Polaka - wszak w tym dniu to się zaczęło. Skany pochodzą z gazet z tamtego okresu, które zachowały się do dziś.

W latach 70 xx wieku słowo Papież nie wywoływało w młodzieży wielkich emocji. Za czasów komuny tylko w kościele, przy okazji mszy świętych, albo na lekcjach religii w salkach katechetycznych od siostry, bądź księdza można było usłyszeć, że Papież to następca świętego Piotra na ziemi, ale były to słowa dość abstrakcyjne.

Dla mojej rodziny jednak słowa Papież, Watykan, Stolica Piotrowa, znaczyły nieco więcej, z racji takiej, że jeden z najbliższych członków rodziny, Józef Dużyk, zawodowo bibliotekarz i literaturoznawca, miłośnik Krakowa, a przede wszystkim biograf artystów młodej Polski - Władysława Orkana, Lucjana Rydla, Włodzimierza Tetmajera, Henryka Siemiradzkiego, otrzymał niezwykłą propozycję pracy.

Czytaj dalej...

Spektakl "Porwanie" w gwiazdorskiej obsadzie

  • Dział: Zapowiedzi

Porwanie plakat
Występ odbędzie się 14 listopada o godzinie 19
Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków ul.
Inwalidów Wojennych 2, Jaworzno

"Porwanie" to energiczna, zabawna farsa z rozbudowanymi wątkiem politycznym i sensacyjnym. Piotr od kilkunastu lat sprzedaje ryby na osiedlowym bazarku. Lubi swoją pracę i kiedy dowiaduje się, że targowisko ma zostać zlikwidowane, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i za wszelką cenę do tego nie dopuścić. Porywa syna ministra, który jest odpowiedzialny za sprzedanie działki deweloperowi. Może i plan nie byłby taki zły, niestety Piotr nie grzeszy inteligencją (jest za to uroczo dobroduszny), co z kolei prowadzi do serii niekończących się wpadek. "Misterny" plan zaczyna się sypać... W sprawę zostają wplątani także siostra Piotra i jej mąż - ulubiony partner Piotra do sobotnich partyjek karcianych. Kto zachowa zimną krew? Co zrobi minister? Czy bohaterom uda się stanąć na drodze nieuczciwym urzędnikom? Kto wygra?

W rolach głównych:
W rolę Marty wcieli się Agnieszka Litwin aktorka z kabaretu Jurki. Rolę Ministra wymiennie zagrają Artur Andrus lub Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Postać Michała zagra Przemysław..Sasza,, Żejmo z Kabaretu Jurki. Marek Litwin aktor i muzyk z Kabaretu Jurki zagra Adama - syna Ministra . W sprzedawcę Piotra przeistoczy się Marcel Wiercichowski - aktor z Teatru Bagatela w Krakowie.

Obsada:
Marta: Agnieszka Litwin
Michał: Przemysław Żejmo
Minister: Artur Adrus / Dariusz Kamys
Syn Adam : Marek Litwin
Piotr: Marcel Wiercichowski
Autor: Fran Nortes
Tłumaczenie: Rubi Biroen
Reżyseria: Marcel Wiercichowski
Produkcja: Awangarda Jakub Majewski

Cena biletu: 90zł
Indywidualnie bilety można nabyć w na stronie internetowej. www.biletyna.pl

Zamówienia grupowe przyjmowane są pod nr tel.: 608-785-994
Porwaniepalk

Występ odbędzie się 14 listopada o godzinie 19
Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków ul. Inwalidów Wojennych 2, Jaworzno
"Porwanie" to energiczna, zabawna farsa z rozbudowanymi wątkiem politycznym i sensacyjnym. Piotr od kilkunastu lat sprzedaje ryby na osiedlowym bazarku. Lubi swoją pracę i kiedy dowiaduje się, że targowisko ma zostać zlikwidowane, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i za wszelką cenę do tego nie dopuścić. Porywa syna ministra, który jest odpowiedzialny za sprzedanie działki deweloperowi. Może i plan nie byłby taki zły, niestety Piotr nie grzeszy inteligencją (jest za to uroczo dobroduszny), co z kolei prowadzi do serii niekończących się wpadek. "Misterny" plan zaczyna się sypać... W sprawę zostają wplątani także siostra Piotra i jej mąż - ulubiony partner Piotra do sobotnich partyjek karcianych. Kto zachowa zimną krew? Co zrobi minister? Czy bohaterom uda się stanąć na drodze nieuczciwym urzędnikom? Kto wygra?
W rolach głównych:
W rolę Marty wcieli się Agnieszka Litwin aktorka z kabaretu Jurki. Rolę Ministra wymiennie zagrają Artur Andrus lub Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Postać Michała zagra Przemysław..Sasza,, Żejmo z Kabaretu Jurki. Marek Litwin aktor i muzyk z Kabaretu Jurki zagra Adama - syna Ministra . W sprzedawcę Piotra przeistoczy się Marcel Wiercichowski - aktor z Teatru Bagatela w Krakowie.
Obsada:
Marta: Agnieszka Litwin
Michał: Przemysław Żejmo
Minister: Artur Adrus / Dariusz Kamys
Syn Adam : Marek Litwin
Piotr: Marcel Wiercichowski
Autor: Fran Nortes
Tłumaczenie: Rubi Biroen
Reżyseria: Marcel Wiercichowski
Produkcja: Awangarda Jakub Majewski
Cena biletu: 90zł
Indywidualnie bilety można nabyć w na stronie internetowej. www.biletyna.pl
Zamówienia grupowe przyjmowane są pod nr tel.: 608-785-994
Czytaj dalej...

Patrzymy w dal i co widzimy?

  • Dział: Breaking news


widokogorapiachu 1 2W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy zdjęcia miejsc i z wydarzeń, które działy się na terenie miasta.
"Bez komentarza" - niech same za siebie mówią kolory, kształty i to, co utrwaliliśmy za pomocą naszych obiektywów.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

widokogorapiachu 16

Czytaj dalej...

Rndo na Chełmońskiego ma nazwę

  • Dział: Bez komentarzarondodyw308 7
W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy zdjęcia miejsc i z wydarzeń, które działy się na terenie miasta.
"Bez komentarza" - niech same za siebie mówią kolory, kształty i to, co utrwaliliśmy za pomocą naszych obiektywów.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

rondodyw308 6

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us