Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: sierpnia 2019 - Mojejaworzno.pl

Zagadkowe pokoje w Galerii Galena

  • Dział: Archiwumzagadki 1 b0 druk 719x1024
W dniach 6-14 września wejdź do pokoju nie byle, jakiego, uruchom wyobraźnię, wyostrz zmysły i baw się świetnie sam lub z przyjaciółmi.
W rozwiązaniu Tajemnicy Angielskiej Kamienicy oraz Piernikowej Chaty pomogą ukryte rekwizyty, sekretne schowki, tajemnicze przedmioty, klucze, układanki, szyfry. Bądź uważny, rozglądaj się dookoła – wszystko może okazać się niezbędne do rozwiązania głównej zagadki. Pamiętaj, masz określony czas na rozwiązanie zadania i wyjście z pokoju! Każdy pokój ma dwa scenariusze różniące się poziomem trudności, dzięki czemu z zabawy mogą skorzystać dzieci, jak i osoby dorosłe.

Pokoje Zagadek będą dostępne na pasażu przy wejściu głównym do galerii przez 8 dni, a wstęp do nich będzie całkowicie bezpłatny. Zapisy przyjmowane są w punkcie obsługi, w dniach i porach jej dostępności tj. w godz. 12.00 – 20.00. O udziale w grze decyduje kolejność zgłoszeń.

Sprawdź  REGULAMIN

 

 

zagadki 1gal

Czytaj dalej...

Pamięci jaworznickich górników z Dąbrowy

  • Dział: Relacje
pomnikpotopionych19 2
pomnikpotopionych19 626 sierpnia obchodzona jest rocznica najtragiczniejszych wydarzeń w historii jaworznickiego górnictwa. 62 lata temu w upadowej "Danuta" z kopalni "Jan Kanty" życie straciło 18 górników.

Niedaleko pomnika poświęconego tym wydarzeniom, 62 lata temu - dokładnie 26 sierpnia 1954 roku, jak co dzień, górnicy kopalni Komuna Paryska, stawili się na upadowej Danuta, by rozpocząć poranną szychtę.

Około godziny 11:00 całe wyrobisko pochłonęła woda i w tragiczny sposób zabrała życie 18 górnikom.

Obecność podczas uroczystości jest podkreśleniem pamięci o tych wydarzeniach.

pomnikpotopionych19 44Uroczystości upamiętniające zmarłych rozpoczęły się w poniedziałek, 26 sierpnia o godz. 17:15 pod Pomnikiem Poległych Górników przy ul. Zubrzyckiego. Hołd poległym oddali m.in. major rezerwy Stanisław Pakuła, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Tadeusz Kaczmarek, przedstawiciel Biura Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Dariusza Starzyckiego, Pan Maciej Stanek, radni Rady Miejskiej, mieszkańcy, członkowie rodzin potopionych górników, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, orkiestra górnicza Tauron Wydobycie, poczty sztandarowe.

Głos zabrał major Stanisław Pakuła - inicjator corocznych spotkań, przypominając tragiczne chwile sprzed 65 lat i walkę o pamięć o ofiarach.

Następnie Apel Pamięci wygłosił dowódca z 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Uroczystości uświetniła Salwa Honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Obchody pod pomnikiem zakończyło składanie wieńców i kwiatów przez zgromadzonych. O godzinie 18.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych górników.

pomnikpotopionych19 68***
Dramat rodzin górników nie zakończył się w chwili zalania wyrobiska - jeszcze przez kilka tygodni żyły one nadzieją na ocalenie swoich bliskich.

Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu.

Jednak dzięki takim osobom jak mjr rezerwy Stanisław Pakuła, który rokrocznie organizuje uroczystości ku czci poległych górników, pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

 

Czytaj dalej...

Koncert nad koncertami - Trebunie Tutki i Tischner

  • Dział: Relacje

 


betlejemtrebunie0819 86
Od długich już lat folklor w naszym kraju przeżywa naprawdę wielką popularność. Po okresie, kiedy muzyka ludowa była niespecjalnie lubiana przez młodzież a i starszych, nastąpił czas, kiedy za sprawą profesjonalnych muzyków sielskie, wiejskie, góralskie czy z innych regionów kraju nuty zagościły na ekskluzywnych scenach, przyciągając widownię, powodując wielkie zainteresowanie nie tylko sama muzyką, ale i tekstami oraz historią i różnymi dziedzinami  życia, w miastach zapomnianych.

Jednym z zespołów kultywujących tradycję, jest grupa Trebunie Tutki - to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także Azji i Ameryce Północnej.
Wraz z zawodowymi muzykami, znanymi z naszym kraju tworzy doskonałe aranżacje zarówno tradycyjnych, wiejskich przyśpiewek, jak i poważnej poezji.
Tym razem dla Wspólnoty Betlejem zagrali wraz z między innymi braćmi Pospieszalskimi w liczbie trzech - piękny koncert oparty na poezji księdza Józefa Tischnera.
Wielką niespodzianką był udział w występie najmłodszego brata księdza Józefa - Kazimierza, który swoimi opowieściami okrasił popołudniowe granie.
Do Bacówki przybyło kilkuset jaworznian, którzy ugoszczeni grillowanymi smakołykami, kawą i herbatą, wyjątkowo rzęsiście oklaskiwali pieśni, nie mogąc uwierzyć, że koncert skończył się tak szybko.

Całość tego wydarzenia zawdzięczamy oczywiście Księdzu Mirkowi Toszy- szefa Betlejem.
Wydarzenie wsparli Wicemarszałek Województwa Ślaskiego, Pan Dariusz Starzycki oraz Pani Maria Materla - Radna Sejmiku Woj, Sląskiego.

Poniżej film oraz galeria zdjęć


betlejemtrebunie0819 18

Czytaj dalej...

Dożynki Miejskie 2019 zakończyły kolejny sezon rolniczy

  • Dział: Relacje 2dozynki 2019 1 2
Coroczne miejskie Dożynki odbyły się w niedzielę, 25 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kolegiacie, podczas której złożono dary powstałe z plonów, które następnie zostały poświęcone przez Proboszcza, Księdza Eugeniusza Cebulskiego, z życzeniami dobrego gospodarowania oraz niegorszych plonów w następnym roku.

Uroczystości oficjalne na rynku objęły przekazanie chleba i wieńca dożynkowego władzom miasta, a artystycznie całość ubarwiły zespoły śpiewacze.

Na okolicznościowych stoiskach można było podziwiać wyroby artystyczne oraz niektóre z okazów wyhodowanych w tym roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dożynek 2019.

 

dozynki 2019 54

Czytaj dalej...

Dramat XX wieku - wystawa w Muzeum Miasta jaworzna

  • Dział: Archiwumwystawaxxwiek
Dyrektor Muzeum ma zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. "Dramat XX wieku - Jaworznianie i Jaworzno w czasie II wojny światowej", które odbędzie się 1 września 2019 roku o godzinie 11:30 w budynku Muzeum. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się o niektórych aspektach dotyczących Jaworzna w czasie II wojny światowej oraz poznać bohaterskie sylwetki jaworznian uczestniczących w wojnie.


wystawaxxwiek1

Czytaj dalej...

Szkoła Tańca "Sukces" zaprasza...

  • Dział: Breaking news 2


szkolatancasukces

SZKOŁA TAŃCA SUKCES W JAWORZNIE
Zaprasza mamy, córki, siostry, babcie na:

LATINO SOLO DLA PAŃ POCZĄTKUJĄCYCH ‼️

taniec 1

- Połączenie zajęć ruchowych z rytmami gorących tańców latynoskich
- Idealne dla pań, które nie mogą skorzystać z kursów tańca w parach
- To aktywnie i interesująco spędzony czas w gronie znajomych niezależnie od wieku
- To praca nad swoją sylwetką oraz doświadczanie pozytywnych reakcji , wynikających z samej formy ruchu i artystycznej strony tańca i muzyki
- Na koniec dnia to również czas na rozładowanie emocji

DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH "LATINEK"!!!
Zapraszamy do zapisów :501105134, 503115175 lub kontakt@sukces-jaworzno.pl
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Szkoła Tańca SUKCES w Jaworznie
Zaprasza na KURS TAŃCA UŻYTKOWEGO
dla par dorosłych 40+,50+,60+....

taniec 2

- Dołącz do grona naszych kursantów, którzy pod okiem cierpliwego instruktora doskonalą swoje umiejętności
- Po trzech miesiącach nauki dołącz do naszego Klubu Dorosłego Miłośnika Tańca
- Spędź miło i efektywnie czas ze swoją drugą połową
- Zaproś swoich znajomych- i znajdźcie w tańcu wspólną pasję
- Szalej z nami na naszych wieczorkach tanecznych
Zapraszamy do zapisów :
501105134, 503115175 lub kontakt@sukces-jaworzno.pl

P. S.

Jeśli się boisz lub wstydzisz, to pomyśl sobie, że inni kursanci też się boją lub wstydzą, a my zapewniamy, że nasz instruktor wie, że się boisz lub wstydzisz, więc stanie na głowie, żebyś z każdym dniem coraz mniej się bał i wstydził ?

---------------------------------------------------------------------------------------------------

SZKOŁA TAŃCA SUKCES W JAWORZNIE rozpoczyna
NABÓR CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT
na zajęcia tańca towarzyskiego!!!

- Klub Maluszka (rocznik 2015)
- Poziom 1, grupa młodsza (roczniki 2013,2014)
- Poziom 1, grupa starsza (roczniki 2012-2008)

taniec 3jpg

SZKOŁA Z KILKUNASTOLETNIM DOŚWIADCZENIEM ORAZ WIELOMA SUKCESAMI KRAJOWYMI I MIĘDZYNARODOWYMI.
Zapraszamy do zapisów :
501105134, 503115175 lub kontakt@sukces-jaworzno.pl

DOŁĄCZ DO GRONA NASZYCH MISTRZÓW ‼️

Nasza strona na Facebooku - https://www.facebook.com/sukces.jaworzno

szkolatancasukces1

Czytaj dalej...

Wanda Johnson - wybitny głos soulu i bluesa po raz drugi w Jaworznie!

  • Dział: Archiwumwandajohnson0312003
Pochodzi z Południowej Karoliny, z rodziny o muzycznych tradycjach. Choć z muzyką jest związana od dziecka, profesjonalnie śpiewać zaczęła dopiero w drugiej połowie lat 90, a debiutancką płytę „Call Me Miss Wanda” wydała w 2003 roku. Jej talent eksplodował trzy lata później, kiedy to ukazała się jej druga płyta „Natural Resource”, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w jednej z najbardziej znaczących imprez bluesowych świata, Pocono Blues Festival. W pofestiwalowych recenzjach pisano, że Johnson była największą niespodzianką weekendu. Rok później wystąpiła na Chicago Blues Festival i reakcje były równie entuzjastyczne.
wandajohnsonNic dziwnego! Podczas koncertów Wanda prezentuje świetnie wykonane, własne piosenki, obdarzając słuchaczy uśmiechem tak promiennym, że mógłby rozjaśnić najczarniejszą jaskinię. Z cudowną łatwością nawiązuje kontakt z zachwyconą publicznością, w kilka sekund ujmując ją swoją bezpretensjonalną osobowością. Jej krystalicznie czysty, nie potrzebujący efektów ani ulepszeń, głos, chwyta za serca, zdobywając jej porównania do „młodej Irmy Thomas.”
Jej pierwsza wizyta w Polsce w listopadzie 2008 roku okazała się olbrzymim sukcesem: „Wandzia” absolutnie podbiła polską publiczność. Kolejne trasy tylko to potwierdziły. Latem 2019 zawita do Polski już szósty raz! Przywiezie ze sobą dwa najnowsze wydawnictwa: właśnie powstający album z całkiem nowymi autorskimi piosenkami, oraz płytę z 2015 roku zatytułowaną „Times Change”, o której w wywiadzie dla Kwartalnik „Twój Blues” powiedziała, że album ten był spełnieniem jej marzeń, bo w odróżnieniu od wszystkich poprzednich, zawiera głównie covery – utwory, które towarzyszą jej od samego początku kariery, przez co stały się bardzo bliskie jej sercu, ale z różnych powodów nie znalazły się na żadnym z wcześniejszych wydawnictw.
To będzie drugi koncert Wandy w naszym klubie. Poprzedni odbył się kilka lat temu i do dzisiaj jest gorąco wspominany.
wandajohnson0312015

Czytaj dalej...

Defilada w Katowicach - Wielka fotorelacja

  • Dział: Relacje
defilada150819 74
O defiladzie wojskowej, która dobyła się w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego oraz w stuletnią rocznicę Powstań Ślaskich, wszyscy już wiedzą wszystko.

Niestety nie każdemu udało się w Katowicach być i zobaczyć wszystko z bliska.

Nasz portal przygotował dla jaworznian olbrzymią galerię, w której można pooglądać piękne zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia na naszym terenie.

Zapraszamy do GALERII -> TUTAJ - życzymy miłych wrażeń z oglądania zdjęć.

defilada150819 78

Czytaj dalej...

Pani Maria Materla kandydatką do sejmu z Jaworzna

  • Dział: Breaking news 2defilada 150819 1 8
Zjednoczona prawica ogłosiła listę osób kandydujących do sejmu w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Jedną z osób, które reprezentować będą nasze miasto jest Pani Maria Materla, członkini prawa i sprawiedliwości, radna Sejmiku Śląskiego, a w Jaworznie pełniąca funkcję Pełnomocnika Prezydenta Jaworzna do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Pani Maria Materla kandyduje z miejsca nr 5

Gratulujemy i życzymy sukcesu wyborczego.

Pozostałymi kandydatami z Jaworzna są Pan Marcin Kozik z Solidarnej Polski, zajmujący miejsce 6 na liście, oraz Pan Łukasz Curyło z Prawa i Sprawiedliwości na miejscu 18.

 

defilada 150819 1 9

Czytaj dalej...

Duże pieniądze dla województwa

  • Dział: KRÓTKO

 obwodnracib1
Dziś, 12 sierpnia, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisano umowy na budowę Wschodniej Obwodnicy Raciborza i przebudowę DW 913.

Kwota kontraktów to łącznie ponad 400 mln zł z czego ok.240 mln pochodzi ze środków europejskich.
(mat. Urzędu Marszałkowskiego)
obwodnracib2

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us