Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: kwietnia 2019 - Mojejaworzno.pl

Stowarzyszenie W Kręgu Formy zorganizowało mocny trening

 • Dział: Relacje 2
wkreguformy270419 146
wkreguformy270419 108W szereg propozycji towarzyszących otwarciu Tężni w Geosferze włączyło się stowarzyszenie W Kręgu Formy, które coraz szerzej w Jaworznie propaguje zdrowy tryb życia, w naprawdę profesjonalny i efektywny sposób.

To nie spacerki, to nie udawanie, ale solidne, regularne forsowanie możliwości organizmu, który na obciążenie odpowiada podniesieniem możliwości kondycyjnych i wydolnościowych.

Zapraszając do udziału w treningach otwartych ale i w regularnej działalności stowarzyszenia, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć w obrębie tężni.

wkreguformy270419 151

Czytaj dalej...

Tężnia solankowa w Geosferze już działa!

 • Dział: Breaking news


tezniaotwarcie270419 55
tezniaotwarcie270419 47O tężni solankowej w Geosferze pisaliśmy od samego początku, czyli od momentu, kiedy projekt ten został poddany pod głosowanie w budżecie obywatelskim.

Inicjatywa Pań Jadwigi Grzybek i Marii Królikowskiej spotkała się z wielkim poparciem jaworznickiej społeczności i oto właśnie dziś, w sobotę, 27 kwietnia 2019 roku nastąpiło uroczyste uruchomienie - otwarcie obiektu i oddanie go do użytku mieszkańcom.

Na tę chwilę czekała pogoda, która mimo tego, że była mało wiosenna, to jednak oszczędziła deszczu i chłodu - po południu stało się nieco cieplej, co sprzyjało odpoczynkowi i udziale w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

Zapraszamy do przypomnienia sobie - jak to było z powstawaniem obiektu i do obejrzenia dzisiejszych zdjęć z uroczystego otwarcia.

Wkrótce fotoreportaż z otwartego treningu przeprowadzonego przez stowarzyszenie "W kręgu Formy".


Tężnia solankowa w Geosferze - Projekt wygrał - MojeJaworzno gratuluje..

O tężni solankowej rozmawiamy z Panią Jadwigą Grzybek - jedną z pomysłodawczyń projektu JBO

Tężnia dniem i tężnia nocą - prace ukończone. Powstał piękny obiekttezniaotwarcie270419 78

Czytaj dalej...

Ciężkowicki Nordic Walking przeszedł po raz czwarty!

 • Dział: Relacje

 

 

nordicciezkow19 77

nordicciezkow19 80Czwarty rajd Nordic Walking w Ciężkowicach, mimo kiepskiej pogody udał się znakomicie,. Bo pogoda to nie wszystko. Ważni są ludzie oi organizacja a ta przebiegła w sposób wzorowy. nad wszystkim czuwał, doglądał i dwoił się, i roił Radny Mirosław Pieczara ze stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic, ze wspomaganiem współorganizatorów.

A w przygotowanie zaangażowali się między innymi strażacy, wraz z drużyną młodzieżową, Piekarnia Bigaj oraz NSZZ Solidarność,

Trasa nie była trudna, ale drobny deszcz i chłód dał się niektórym we znaki, niemniej nieb było skwaszonych min, ani narzekania.
Każdy, kto dotarł na metę, otrzymał zestaw gastronomiczny oraz medal a dla najstarszego i najmłodszego uczestnika były puchaty.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

Czytaj dalej...

Upadłość konsumencka małżonków

 • Dział: Breaking news 2upadkonsMałżonkowie bardzo często zaciągają zobowiązania razem, a następnie spłacają je z majątku wspólnego. Za przykład może posłużyć kredyt hipoteczny na zakup domu bądź mieszkania. Problem pojawia się w momencie kłopotów ze spłatą zobowiązań. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Choć małżonkowie składają dwa osobne wnioski, możliwe jest ich łączne rozpoznanie. Natomiast w związku z brakiem odpowiednich uregulowań sporną kwestią jest połączenie postępowań upadłościowych prowadzonych wobec małżonków. Nie da się zaprzeczyć, że obecne przepisy budzą wiele wątpliwości i pytań.

Wspólne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które z różnych przyczyn stały się niewypłacalne. Oczywiście poza posiadaniem statusu konsumenta oraz stanu niewypłacalności konieczne jest spełnienie dodatkowych przesłanek wskazanych w ustawie, na przykład dłużnik nie może doprowadzić do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyć jej stopnia umyślnie bądź wskutek rażącego niedbalstwa.

Czy małżonkowie mogą wspólnie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Przepisy Prawa upadłościowego nie przewidują możliwości wspólnego złożenia jednego wniosku przez małżonków.

Jakie są konsekwencje złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej tylko przez jednego z małżonków? Nie da się zaprzeczyć, że odpowiedź na wskazane pytanie możliwa jest dopiero po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji dłużnika. Jedynym słusznym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który krok po kroku wyjaśni, jak postępować w danym przypadku. Na marginesie warto dodać, że istotne znaczenie może mieć nawet kolejność złożenia wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez małżonków.

Sytuacja majątkowa po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez jednego z małżonków

Należy zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 124 ust. 1 Prawa upadłościowego, jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa, natomiast majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Małżonek upadłego może jedynie dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając tę wierzytelność sędziemu-komisarzowi. Co ważne do masy upadłości nie wchodzą przedmioty służące wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, nawet gdyby były objęte majątkową wspólnością małżeńską, z wyjątkiem przedmiotów majątkowych nabytych do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Należy pamiętać także o tym, że poza majątkiem wspólnym małżonków do masy upadłości wejdzie także majątek osobisty dłużnika.

Co dzieje się w przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej? Ustanowienie rozdzielności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bezskuteczne w stosunku do masy upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Podobnie jest w przypadku gdy rozdzielność majątkowa powstała z mocy prawa w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w wyniku rozwodu, separacji albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, poza sytuacją, w której pozew lub wniosek w sprawie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Dodatkowo ustanowienie rozdzielności majątkowej umową majątkową jest skuteczne w stosunku do masy upadłości, ale tylko wtedy, gdy umowa zawarta została co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Więcej informacji na temat upadłości konsumenckiej można znaleźć pod adresem https://upadlosc-konsumencka.biz.pl/proces/.

upadkonsa

Czytaj dalej...

Jak uchronić się przed skutkami biernego palenia

 • Dział: Breaking news 2papieros smogDym tytoniowy stanowi zagrożenie nie tylko dla samego palacza, ale i dla ludzi przebywających w jego otoczeniu. Większość osób palących papierosy zdaje sobie z tego sprawę, lecz nie chce albo nie potrafi zerwać z nałogiem ani całkowicie zrezygnować z palenia w domu. Mieszkając z palaczem warto wiedzieć, w jaki sposób chronić się przed skutkami biernego palenia oraz szybko usuwać nieprzyjemny zapach tytoniu.

Wpływ dymu tytoniowego na organizm człowieka

Dym tytoniowy złożony jest z prawie 4000 związków chemicznych, z czego ponad 1/10 stanowią substancje o działaniu rakotwórczym. Na liście najbardziej niebezpiecznych składników dymu wytwarzanego podczas spalania tytoniu znajdują się:

 • nikotyna – obkurcza ściany naczyń krwionośnych, podnosi ciśnienie krwi, zaburza i przyspiesza rytm serca oraz osłabia pracę genu p53, odpowiedzialnego za hamowanie rozwoju komórek nowotworowych,
 • cyjanowodór – blokuje enzymy oddechowe i ruch rzęsek w nabłonku dróg oddechowych,
 • tlenek węgla – obniża poziom tlenu we krwi, powodując słabsze dotlenienie narządów wewnętrznych i utrudniając pracę serca,
 • aceton – podrażnia błony śluzowe dróg oddechowych i oczu,
 • ołów – uszkadza szpik kostny i nerwowy, kumuluje się w narządach wewnętrznych i mięśniach,
 • arsen – substancja rakotwórcza, wykorzystywana w produkcji trutek na gryzonie, wywołuje choroby układu krążenia,
 • formaldehyd – podrażnia śluzówkę i działa karcynogennie,
 • benzoapiren – związek rakotwórczy i mutagenny.

Te oraz pozostałe składniki dymu tytoniowego sprawiają, że papierosy każdego roku przyczyniają się do śmierci ponad 60 tysięcy Polaków, a znaczna część zgonów ma związek z paleniem biernym. W samych Stanach Zjednoczonych liczbę osób umierających corocznie na raka płuc z powodu kontaktu z palaczami szacuje się na 3000. W przypadku najmłodszych konsekwencje mieszkania z palącym rodzicem mogą być widoczne dopiero w przyszłości. Dzieci, które były narażone na częsty kontakt z dymem tytoniowym w ciągu pierwszych 12 lat życia, w późniejszych jego etapach częściej zapadają na choroby dróg oddechowych, w tym na astmę i raka płuc. Na https://wybierzoczyszczacz.pl/ można przeczytać poradniki dotyczące czystego powietrza, ochrony swojego zdrowia i rodziny.

Usuwanie dymu tytoniowego z powietrza

Palacze, którzy nie mogą powstrzymać się przed paleniem w mieszkaniu, często starają się pozbyć uciążliwego dla pozostałych domowników dymu poprzez wietrzenie pomieszczeń. Niestety, to nie wystarczy, aby oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji, a więc nie narażać swoich bliskich na choroby wynikające z wdychania dymu tytoniowego.

Jeżeli palacz ma zbyt słabą wolę, aby zrezygnować z palenia papierosów, to dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza z filtrem węglowym. Węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia gazowe, a więc usuwa z pomieszczenia dym tytoniowy wraz ze wszystkimi zawartymi w nim chorobotwórczymi związkami. Na https://ranking-oczyszczaczy.pl/ są najpopularniejsze oczyszczacze powietrza, które cechują się wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń, w tym pyłów PM2,5, PM10.

Wysoka skuteczność filtra węglowego w usuwaniu znajdujących się w smogu węglowodorów aromatycznych i lotnych związków organicznych sprawiła, że znalazł on szerokie zastosowanie w produkcji urządzeń oczyszczających powietrze. Wykorzystują go wszystkie oczyszczacze Xiaomi zrecenzowane na rankingu https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-2s/, które zostały wyposażone także w technologię HEPA, niezastąpioną w usuwaniu pyłów zawieszonych oraz alergenów wziewnych.

Wybór miejsc dla niepalących

Na bierne palenie narażone są nie tylko osoby mieszkające z palaczami, gdyż dym tytoniowy często wdycha się poza domem, np. w pubie albo na przystanku autobusowym. Niektórzy źle reagują na jego zapach, dlatego starają się unikać miejsc, w których palenie jest dozwolone. Należy przypomnieć, że od 2010 r. obowiązuje zakaz palenia w barach i restauracjach, tak więc podczas wizyty w takim lokalu na papierosa można pozwolić sobie wyłącznie w specjalnie wydzielonych strefach. Niestety, właściciele barów i restauracji nie zawsze w pełni przestrzegają obowiązujących przepisów, dlatego w miejscach przeznaczonych dla niepalących nierzadko wyczuwalny jest dym tytoniowy. Warto zatem rozejrzeć się po lokalach w swoim mieście i odwiedzać wyłącznie te spośród nich, gdzie nie będzie się narażonym na kontakt z palaczami.

Ustawa wprowadza także zakaz palenia w innych miejscach, np. na uczelniach i przystankach autobusowych, w obiektach kultury i środkach transportu publicznego. Podobnie jak w przypadku lokali gastronomicznych na papierosa można sobie pozwolić wyłącznie w wyodrębnionych w tym celu strefach. Jeżeli palacz nie stosuje się do obowiązujących przepisów i ignoruje upomnienia ze strony niepalących, to sprawę należy zgłosić na policję lub do straży miejskiej. Za palenie w niedozwolonym miejscu grozi mandat w wysokości 500 zł.

papieros smoga

Czytaj dalej...

Wiosna przyszła z poezją Alicji Dudek

 • Dział: Relacje

 

 

adydek250419 19
adydek250419 11Po raz kolejny, a zliczyć już nie sposób, Pani Alicja Dudek zaprosiła do przywitania wiosny w rytm i zgodnie z rymami swoich wierszy.

W Jaworznie nie ma wiosny bez Pani Alicji, nie ma radości wynikającej z kwitnienia majowych roślin, bez barwnych ogrodów w niezwykły sposób opisanych w jej poezji.

Grządki, rabatki, pojedyncze pąki, wijące się pnącza i źdźbła traw są powodem do pokazania nam piękna we wszystkim co widzimy.

Fotograf potrafi w mniej lub bardziej realistyczny sposób uchwycić w kadrze chwilę, drgnienie łodygi, spadający liść.

adydek250419 2To samo potrafi opisać słowami nasza Alicja - zawsze trafnie.

Przypomnijmy najważniejsze fakty z Jej barwnego i poświęconego innym, życia

Praca zawodowa Alicji Dudek związana była z kulturą i oświatą. Prowadziła między innymi Klub "Tęcza", Klub Nauczyciela, współpracowała z Domami Kultury na terenie Jaworzna, w których organizowała zespoły taneczno-rytmiczne, współpracowała z muzykami i akompaniatorami.

Pisze wiersze bardzo osobiste, zawierające, niejednokrotnie, najbardziej intymne refleksje, znajduje się w nich również odbicie mojej miłości do przyrody potocznej mowy

adydek250419 15Jest laureatką wielu konkursów poetyckich na terenie Jaworzna i kraju.

Od roku 1984 należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, za swoją pracę w dziedzinie kultury i oświaty otzymała wiele nagród i odznaczeń: "Złoty Liść Jaworu" - honorowe odznaczenie MCKiS w Jawor/nie - 2001 r., Nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna - 2001 r., 2005 r., 2008 r.

Współpracuje ze szkołami przedszkolami domami pomocy społecznej, hospicjum, bibliotekami poświęca też swój czas seniorom, chętnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta można ją spotkać na wieczorkach literackich, koncertach wernisażach ciągle ma apetyt na życie nie narzeka.

W spotkaniu uczestniczyli Jej przyjaciele, a artystycznie ubarwili je Panie Lucyna i Martyna Pluta, Zofia Lipska oraz Dominik Socha.

 

Czytaj dalej...

Czarnobyl - czarno to widziano, a my śpiewaliśmy...

 • Dział: Breaking news
czarnobyl26 kwietnia co roku mija rocznica wybuchu reaktora atomowego w elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie. Kilka dni później rocznica, kiedy świat dowiedział się o tym wydarzeniu. Przez te kilka dni ciszy i ukrywania przez radzieckie władze faktu, że radioaktywny obłok o niespotykanej wielkości dryfuje w kierunku Europy można było zapobiec wielu tragediom. Konsekwencje wydarzeń z tamtych czasów jeszcze długo będą odczuwane przez tysiące ludzi. Nie wspominając o przyrodzie; lasach, dzikiej faunie... Była to największa katastrofa ekologiczna w historii cywilizacji.

Tak się zdarzyło, że w 1986 roku wraz z przyjaciółmi byliśmy zaproszeni, jak co roku, przez Akademicki Klub Turystyczny "Kortowo" w Olsztynie, na tradycyjny rajd pieszy "WAMA" (Po Warmii i Mazurach). Przygotowania trwały już od około 20 kwietnia, aby 8 maja wyjechać pociągiem wprost do stolicy Warmii. Jakież mieliśmy wtedy obawy, kiedy to parę dni wcześniej media zaczęły nieśmiało informować o tym, że wyleciał w powietrze blok atomowy na Ukrainie, ale i uspokajano, że  nie należy się niczego obawiać. Hmm, łatwo powiedzieć.

   Władze radzieckie miały zapewnić, że nie ma dla Polski żadnego zagrożenia, no... ale aby być spokojnym należy spożyć kilkaset miligramów wodnego roztworu płynu Lugola, aby zneutralizować ewentualne izotopy mogące zagrozić organizmowi. Pomijając fakt, że niewiele by to dało, to jednak wypiliśmy co trzeba i nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji wsiedliśmy w pociąg i ruszyliśmy w mazurską dzicz. Wcześniej jednak, przygotowując się do imprezy, jak co roku opracowywaliśmy piosenkę, którą mieliśmy zaśpiewać w ramach jednego z konkursów na WAMIE.

Standardem były wszelkie rajdowe teksty o przemoczonych butach i rozlatującym się plecaku, o tym, "jak na Mazurach ktoś złamał wiosło, o tym jak patyk trzasnął, gdy wiatr za mocno dmuchał... " Ale w tymże roku postanowiliśmy zaśpiewać coś na czasie. I tak w dwa dni powstał tekst, który wtedy zdobył pierwszą nagrodę na pamiętnym rajdzie. Muzykę zawdzięczaliśmy Krzysztofowi Daukszewiczowi, którego "Leniwa niedziela" święciła wtedy rekordy popularności. Właśnie melodia tej piosenki idealnie spasowała do naszej opowieści, której tytuł brzmiał :
"Na Mazurach bez zmian", a jej wymowa jest aktualna chyba do dziś.

  czar01Coś się dziwnie wcześnie ściemnia,
tylko patrzeć jak deszcz lunie,
Chyba burza to wiosenna,
Antek wartko do dom sunie,
Już wiatr powiał zimnym dechem,
gnąc agresty i maliny,
Antek wpada do chałupy
i tak wrzeszczy do rodziny
  
   Leci chmura, patrzaj stara, leci chmura,
   Leci chmura, koń łysieje, gdacze kura,
   Leci chmura, kogut pieje baran beczy,
   Leci chmura, stara lugol daj dla dzieci.
Antek bety już pakuje,
Wiater dziwnie podmuchuje,
Ciemno niby w jakim grobie,
Gdzie nieboszczyk leży sobie.
Telewizor głucho milczy,
W lesie wyją głodni wilcy,
Coś huknęło w Czarnobylu,
Toż to chyba boży wyrok.
   Leci chmura, już nam słońce zasłoniła,
   Leci chmura, już nad góry zapędziła,
   Leci chmura, co to będzie, co to będzie,
   Nikt nic nie wie, nie odbiera nikt w urzędzie.
To nie my, wciąż winni mówią,
Satelity też się gubią.
Co dzień inne wiadomości,
Ale wierzą ludzie prości.
Izotopy w mleku widać,
Dziwnie się odmienił klimat...
Antek siedzi na kredensie
I portkami w strachu trzęsie
   Co to będzie, kiedy chmura nas pokocha,
   Co to będzie, przecież w ciąży jesteś Zocha,
   Co to będzie za pół roku, za pięć lat...  
   Co za potwór będzie znów nam straszył świat...
Ciężarówki z przyczepami,
Ta z jodyną ta z deskami;
Dębowymi, świerkowymi,
Sosnowymi, bukowymi,
Do wyboru do koloru,
Aby dół wykopać w polu,
Lepiej chyba zejść w podziemie,
Po co nam to rozbrojenie. 
   Leci chmura, patrzaj stara, leci chmura,
   Leci chmura, koń łysieje, gdacze kura,
   Leci chmura, kogut pieje baran beczy,
   Leci chmura, stara lugol daj dla dzieci.
Roczek minął, minął drugi,
Mija trzeci, słońce świeci.
Chmury nie ma, chmura cała
Gdzieś po świecie się rozwiała
Dzieci bawią się spokojnie,
Nikt nie myśli już o wojnie,
Antek wraca z tobołami,
Konie dzwonią kopytami.
   Była chmura, gronie było, strasznie było,
   Chmura przeszła, znowu radość zagościła,
   Zapomnieli ludzie, winnym wybaczyli,
   No bo przecież każdy może się pomylić.

                                                                   Słowa - Alex

   Wróciliśmy cali i zdrowi i szczęściem nie odczuliśmy żadnych ujemnych skutków obcowania z izotopami, a może do naszych organizmów one w ogóle nie dotarły. Byliśmy jednak dumni, że poetycko muzyczna reakcja na to, co działo się w tamtym czasie była nadzwyczaj szybka.
  Z piosenką wiąże się jeszcze jedno wydarzenie, kiedy to postanowiliśmy zaśpiewać ją na festiwalu piosenki studenckiej w Danielce, koło Zwardonia. Kosztowała nas ta odwaga karę, jaką musieliśmy ponieść w związku z interwencją Pani Cenzor, która wtedy znalazła się wśród publiczności, ale okazało się że publiczność była tak łaskawa, że przyznała nam swoja nagrodę, i wyszliśmy suma summarum i tak na plus.
Na koniec wspomnijmy o warzywach, które zrodziły się w wyniku całego zdarzenia A więc radbarbar, fasolka strontkowa, jodkiewka, cezbulka, szczypjodek...


czarnob014.jpg
Czytaj dalej...

Geosfera zaczyna kwitnąć

 • Dział: Breaking news

 

geosferawiosna19 40

Jeden długi weekend za nami, kolejny przed nami, co bardziej przebiegli wzięli kilka dni urlopu i ponad dwa tygodnie będą się lenić, albo czynnie wypoczywać. Dla tych drugich propozycja na kilkugodzinny spacer i obserwację przyrody - to w geosferze można przyglądać się pączkującym kwiatom i budzącym się do życia wszelkim okazom fauny. A i flora zaskoczy, przeleci obok ucha, albo wpadnie w oko wygrzewając się w promieniach słońca. Dla zachęty mamy kilka zdjęć

geosferawiosna19 11

Czytaj dalej...

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2019

 • Dział: Breaking news 2
tydzszczep19

W dniach od 24 do 30 kwietnia br. obchodzimy kolejną już edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week). W tym roku motywem przewodnim są hasła: „Poznaj
i udostępnij fakty na temat szczepień” oraz „Bohaterowie szczepień”. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem jest  zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa
o szczepieniach ochronnych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia. Temat tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień dotyczy przekazu oraz udostępniania faktów na temat szczepień. Europejski Tydzień Szczepień jest okazją do podkreślenia znaczenia osób, które w różny sposób na co dzień umożliwiają i wspierają szczepienia. Nazwano ich „Bohaterami szczepień”. Należy tu wymienić naukowców, którzy opracowują bezpieczne i skuteczne szczepionki, pracowników ochrony zdrowia, którzy są wiarygodnym źródłem informacji na temat szczepień dla swoich pacjentów, rodziców którzy decydując się na szczepienia swoich dzieci, chronią również tych których nie można zaszczepić, decydentów, których działania zapewniają jak najszerszy dostęp do szczepień oraz każdego kto poszukuje i udostępnia oparte na faktach naukowych informacje na temat szczepień.

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi poradnictwo z zakresu szczepień ochronnych. Wszelkie informacje dotyczące szczepień obowiązkowych i zalecanych oraz szczepień dla osób podróżujących można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie, przy ul. Pocztowej 7 – osobiście lub pod numerem telefonu (32) 616 41 98.
europejski tydzień szczepień

Czytaj dalej...

Ślady Anny Walentynowicz na Śląsku

 • Dział: ArchiwumPLAKAT Anna Walentynowicz na Śląsku 960Od marca Katowice mają Skwer Anny Walentynowicz.

Z tej okazji w piątek 26 kwietnia 2019 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (Katowice, ul. Wincentego Pola 38) odbędzie się spotkanie „Ślady Anny Walentynowicz na Śląsku”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 wykładem Adama Chmieleckiego: „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności”. Pół godziny później będzie można posłuchać wykładu Sebastiana Reńcy „Ślady Anny Walentynowicz na Śląsku”.

O godz. 15.00 odbędzie się odsłonięcie Skweru Anny Walentynowicz.

Na zakończenie w ŚCWiS będzie można zobaczyć wystawę „ Anna Walentynowicz. Legenda „Solidarności” 1929–2010”. Wstęp bezpłatny.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us