Menu
reklama

Artykuły filtrowane wg daty: stycznia 2019 - Mojejaworzno.pl

Bal karnawałowy dla dzieci w Jeleniu

  • Dział: Bez komentarza


balkarnawalowy310119 25

W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy wyłącznie zdjęcia z wydarzeń, które działy się na terenie miasta.
"Bez komentarza" - niech same za siebie mówią kolory, kształty i to, co utrwaliliśmy za pomocą naszych obiektywów.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!


balkarnawalowy310119 63

Czytaj dalej...

Strefa piosenki - to były karnawałowo kabaretowe klimaty

  • Dział: Relacje


alexpiosPierwsze w tym roku spotkanie z piosenką w ramach Muzycznej Kawiarenki w Centrum Kultury Archetti w Jeleniu przebiegło pod hasłem twórczości kabaretowej, satyrycznej czy po prostu wesołej, na przestrzeni dziesięcioleci od przedwojnia po lata współczesne.
Rozpoczęło się jednak nietypowo - chwilą zadumy po śmierci wielkiego barda, muzyka, poety, Romana Kołakowskiego i piosenką "Przypowieść Błękitna" nawiązującą do twórczości tych, którzy odeszli zbyt wcześnie - Stachura, Wojaczek, Borowski, Hłasko.
Po chwili wspomnień publiczność usłyszała na przykład wielki przebój "Zimny Drań" Zbigniewa Kurtycza, który w przebój zamienili Adam Aston, Mieczysław Fogg, czy Eugeniusz Bodo.
Najwięcej piosenek pochodziło  z lat 80 i 90 a wśród nich między innymi "Obok Hotelu Grand", "Mój Kraj", "Leniwa Niedziela", "Easy Rider" Krzysztofa Daukszewicza, "Szoruj babciu do kolejki" Jacka Zwoźniaka, "Kurcze blade" Stanisława Zygmunta", "Do serca przytul psa" - kabaretu Elita, czy "Starych ni ma" Zenona Laskowika, czy "Osłupienie moje" Jana Pietrzaka.
Jako zapowiedź marcowego koncertu mającego mieć charakter żeglarski, zabrzmiało kilka piosenek, potocznie zwanych szantami: "Morskie pogody", "Horror szanty", "Przechyły", "Tawerna pod pijaną zgrają".
Gospodarz Muzycznej kawiarenki serdecznie dziękuje publiczności za liczne przybycie i zaprasza na koncert 14 marca w dniu Świętego Patryka. Będzie zielono i bardzo wesoło.
szantareiplakat03162aa

Czytaj dalej...

Bezpieczne ferie - PSSE radzi

  • Dział: Breaking news 2


Bezpieczne ferie 2018new
Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać, czego się wystrzegać, na co uważać, z kim nie rozmawiać, a komu nie ufać. To szereg przestróg, które przygotowała dla rodziców i dzieci oraz wszystkich korzystających z zimowego wypoczynku, czy to na wyjeździe czy w miejscu zamieszkania, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna.

Zapraszamy do zapoznania się z plakatami - niech przemówią obrazy...
Bezpieczneferie2018bezpferiea2berzpferiea1

Czytaj dalej...

Archetti - Prawdziwie wirtuozowskie wejście w nowy rok

  • Dział: Relacjearchetti270119 72
archetti270119 52Kolejny koncert Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna wybrzmiał w niedzielę, 27 stycznia w sali koncertowej w Jeleniu.

To po raz kolejny wyjątkowy koncert zarówno z racji wspaniale wybranych i doskonale wykonanych utworów w ramach programu TUTTI.pl promującego muzykę polską, jak i z racji dwóch niezwykłych instrumentów, które pojawiły się na scenie.

Oto oczom widzów ukazały się dwie, aż dwie harfy, czyli instrumenty owiane tajemnicą i kojarzone z dżwiękiem wręcz niebiańskim.

archetti270119 69Emocje które powstają w momencie popłynięcia pierwszych dźwięków harfy sięgają zenitu, a kiedy czarowne melodie wypływają spod dwóch instrumentów publiczność po prostu zamiera w zachwycie, tak było tym razem, tym bardziej, że kolejną niezwykłością był fakt, że na harfach grało rodzeństwo!

Była to Anna Scheller oraz Wojciech Trefon. Wykonali oni wspólnie z orkiestrą „Concertino na dwie harfy i orkiestrę smyczkową” autorstwa Macieja Małeckiego.

Za pulpitem dyrygenckim tym razem pojawił się profesor dyrygentury, mający w swoim pedagogicznym dorobku miedzy innymi takich absolwentów jak Maciej Tomasiewicz, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, Szymon Bywalec. Specjalista w dziedzinie muzyki współczesnej, laureat między innymi Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
archetti270119 8W programie znalazły się miedzy innymi miniatury autorstwa wielkiej damy polskiej kompozycji i wiolinistyki – Grażyny Bacewicz.

Po dwóch koncertach styczniowych - Noworocznym w MDK i niedzielnym w wykonaniu Arcetti aż dziw bierz, że chluba naszego miasta, wybitna orkiestra kameralna, która może być dowolnie rozszerzana i uzupełniana o kolejne sekcje instrumentów, do składu symfonicznego, nie jest głównym wykonawcą koncertów noworocznych.
Decyzja nie leży niestety w gestii muzyków.

Nie umniejszając nic orkiestrze ze Lwowa, która koncert noworoczny zagrała, to w porównaniu z jakością, wirtuozerią, brzmieniem naszej Archetti, wypadła delikatnie mówiąc mizernie, zarówno w warstwie muzycznej, wykonawczej, jak i prowadzenia - konferansjerki.

Archetti zagrała koncert noworoczny w 2015 roku i był to chyba najlepszy koncert noworoczny w Jaworznie - nie dość że z udziałem wybitnych muzyków, to był najbardziej jaworznicki z jaworznickich koncertów, bo w wykonaniu naszej dumy. (sic!).


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu w Jeleniu i zapraszamy na kolejne koncerty, z których kolejny już w marcu.

Czytaj dalej...

WHO ostrzega- odmowy szczepień zagrożeniem dla zdrowia publicznego

  • Dział: KRÓTKO

szczepienieW dokumencie wyszczególniającym problemy wpływające negatywnie na życie mieszkańców naszego globu, obok odmów szczepień, WHO wymienia między innymi: zanieczyszczenie powietrza, choroby cywilizacyjne, niski poziom opieki zdrowotnej, HIV, wirusy Ebola i Dengi, zagrożenie pandemią grypy oraz antybiotykooporność. Dwóm ostatnim zagrożeniom również można zapobiegać dzięki szczepieniom1.

„Na całym świecie rośnie ilość osób odmawiających szczepień, nic więc dziwnego, iż Światowa Organizacja Zdrowia dostrzegła ten poważny problem - zauważa w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl profesor Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny- Jeśli wystarczająca ilość osób byłaby odporna, zaszczepiona, wirus mógłby wyginąć, tak jak to miało miejsce w przypadku ospy prawdziwej oraz drugiego typu polio, które udało się wyeliminować dzięki szczepieniom. Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że w ich ślady pójdą inne choroby, na przykład odra czy różyczka, ale spadek wszczepialności spowodował, że ta perspektywa odsunęła się na dalsze lata. Zależy to od nas, czy szczepiąc się wyeliminujemy niektóre choroby, czy nie będziemy się szczepić i chorować”.

Czytaj dalej...

Kolędy w kościele w Jeleniu

  • Dział: Relacjejelenkosciol270119 37
27 stycznia w kościele w Jeleniu wierni spotkali się aby posłuchać kolęd, ale też aby je śpiewać. Formuła koncertu po mszy świętej polegała na tym, ze każdy mógł wyjść na środek i zaprezentować swoje wersje kolęd i pastorałek.

Wystąpiły dzieci z Jeleńskich szkół i przedszkoli oraz dorośli w osobach członków zespołu Jawor, mającego swoją siedzibę i działający

pod egidą Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.
Podczas godzinnego spotkania zaśpiewano wiele znanych i nieznanych pieśni religinych oraz związanych z Bożym narodzeniem.
Zarówno dzieci jak i Jawor otrzymali gromkie brawa po każdym występie, po każdej piosence.


jelenkosciol270119 50

Czytaj dalej...

Jena Polak - Mój zawód Moją pasją

  • Dział: Relacje

jenapolak250119 2

jenapolak250119 3Niezwykłe jest życie artysty. I ciekawe, i trudne, ale i szczególnie satysfakcjonujące. Stawianie przed samym sobą wymagań, konsekwentne realizowanie zaplanowanych czynności w określonym czasie, często padające słowa: "Nie ma że boli" to normalność dla Jeny Polak, z którą spotkanie odbyło się w piątek, 25 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Z Jeną Polak, artystką, malarką, projektantką wnętrz nasz portal poznał się kilkanaście lat temu w czasie, kiedy dopiero raczkowały w Jaworznie wydarzenia kulturalne w lokalach. W jednym z nich przy udziale tłumu młodych ludzi artystka zaprezentowała swoje prace. To było duże wydarzenie, które wspominamy do tej pory. Potem, po kilku latach znaleźliśmy się na wystawie w bibliotece, gdzie malarka zaprezentowała szereg swoich dzieł, a ostatnio uczyniła to podczas światowego dnia ubogich we Wspólnocie Betlejem.

jenapolak250119 4Tym razem prace były zaprezentowane za pomocą projektora, a zarówno Jena Polak, jak i gospodynie spotkania, oraz słuchacze skupili się na prywatnym życiu artystki oraz na próbie zrozumienia, jak odczuwa się rzeczywistość, będąc zupełnie szczególnie wrażliwą osoba, odbierającą otaczający świat na pewno inaczej, ale i na pewno głębiej, delikatniej, a czasem wręcz przeciwnie - brutalniej niż przeciętny zjadacz chleba.

W kilka minut, po kilku pytaniach okazało się że mamy do czynienia rzeczywiście z niebywale wrażliwą osobowością, która jednak doskonale panuje nad swoimi emocjami i nie daje się ponosić fali popularności. Stąpa twardo po ziemi... może z wyjątkiem sytuacji ekstremalnych, kiedy zmaga się z problemem natury artystycznej, z przemyśleniami dotyczącymi wyrażenia, bądź to twarzy portretowanej osoby, bądź zadanego tematu - zadanego sobie, bo Jena Polak kroczy własną drogą, własnymi wypracowanymi technikami tworzy i w swój wyjątkowy sposób odbiera ludzi, którzy zawsze są dla nich inspiracją, tematem do przemyśleń i do szukania prawdy w twarzach, w dłoniach, w postaciach. Nie daje się sklasyfikować.

jenapolak250119 14Jako artystka niespecjalnie lubi tak zwane piękno oblicza – na twarzach gładkich, wypielęgnowanych trudno znaleźć jakąś historie, którą da się opowiedzieć pędzlem. Może oczy zdradzą cokolwiek, jednak najwspanialsze są zmarszczki, a kiedy nabierają one postaci bruzd zdobiących oblicze, wtedy wiadomo, że obraz będzie nie tylko przedstawieniem powierzchowności portretowanego, ale, co ważniejsze, będzie obrazem duszy.

W godzinę można było dowiedzieć się coś na temat rodziny i sposobów wytrzymywania ze sobą, kiedy myśli krążą wokół rozpoczętego dzieła, niedającego się okiełznać, oraz coś na temat sposobów spędzania wolnego czasu, który jest równy sposobowi odradzania się, kiedy natchnienia trudno zaczerpnąć w codzienności. Wystarczy dzień, dwa w górach, gdzie wzrok się wyostrza i oddech staje się przenikliwy i już można wracać z pełnym bagażem pomysłów i rozwiązań.

Jena Polak to wyjątkowo ciekawa malarka i przy tym miła osobowość, co potwierdzili wszyscy będący na spotkaniu. A tak to wyglądało okiem obiektywu.

Zapraszamy do poprzedniego artykułu o Artystce Jena Polak i Jej obrazy w Betlejem

Czytaj dalej...

Rajd Zimowy Czterech Pór Roku

  • Dział: Relacje 2

rajdzimowy270119 30
rajdzimowy270119 60Rajd zimowy Stowarzyszenia Cztery Pory Roku pojechał 27 stycznia wyznaczoną trasą, kiedy to łaskawa pogoda sprawiła, że droga pozostała w miarę sucha, odśnieżona a mróz nie doskwierał. kilkadziesiąt osób nie wystraszyło się mimo wszystko zimowych warunków i zebrało się na plantach, aby wspólnie odbyć najpierw rozgrzewkę, a później popedałować kilkanaście kilometrów przed siebie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęćrajdzimowy270119 30

Czytaj dalej...

Dr Misio dekadencko i mocno rockowo

  • Dział: Relacje

 

drmisio260119 21
drmisio260119 81
Ekspresyjna sugestywna i mocna rockandrollowo muzyka popłynęła ze sceny Domu Kultury w Szczakowej, kiedy to w ramach nowego cyklu DekaTon wystąpił zespół Dr Misio.

R‪ock and Roll - żywe słowa i wyjątkowo dominująca muzyka wychodząca spod najprostszego z prostych rockowego składu: gitara, bas, perkusja i mały klawisz trafiły do ponad setki publiczności zgromadzonej tu w nowej konwencji - pozwolono na widowni pozbawionej krzeseł pić napoje rozrywkowe i palić papierosy elektroniczne.


drmisio260119 97Publiczność zresztą, podobnie jak muzyka prawdziwie rockandrollowa - wyznawcy mocnych brzmień i dosadnych tekstów oraz charakterystycznych ubiorów i zachowań.
Dr Misio zagrał, a zaśpiewał przyciągający całą uwagę Arkadiusz Jakubik i stare, i nowe swoje kawałki, które w większości były znane przez przybyłych fanów, a to sprawiło, że publika bawiła się śpiewając ku uciesze artystów.
Sporego klimatu do występów Dr. Misia dodają skojarzenia Arkadiusza Jakubika z jego rolami filmowymi, chośby w produkcjach Smarzowskiego.
Tematyka piosenek śpiewanych przez niego wyjątkowo mocno koresponduje z postaciami z tychże filmów, co w starciu z charakterystycznymi tekstami ocierającymi się o śmierć i sprawy ponuro egzystencjalne.

 

Czytaj dalej...

Kolędowanie z zespołem Jawor

  • Dział: Archiwum

jaworkoledy0119Zespół Jawor dwukrotnie spotka się z mieszkańcami, aby razem zaśpiewać najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Będzie to w siedzibie Archetti, w przytulnej sali kominkowej w poniedziałek, 28 stycznia o godz. 15.00 i w niedzielę 27 stycznia w Kościele św. Krzyża w Jeleniu po mszy św. o godz 15.00.

W programie najwspanialsze kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe, w pięknych aranżacjach, nawiązujących w stylistyce zarówno do muzyki ludowej oraz do klasycznych wykonań kolęd, które każdy z nas doskonale zna od czasów dzieciństwa.

Zimowa aura sprzyja przeniesieniu się jeszcze raz w okres świąteczny. Na kolejne święta będziemy czekać długie 11 miesięcy, toteż... warto zachować wspomnienia.

 

 

 

jaworkoledy0119

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us