Menu
reklama
reklama
reklama

KRÓTKO (88)

Manhattan Podłęże dla dzieci


dziendzieckamanhat 35Czas, aby dzieciom sprezentować miłe chwile nie mija właściwie przez cały rok. Dzieci chciałyby, aby co najmniej raz na tydzień organizowana została choćby mała impreza wyłącznie dla nich, bo dzieciństwo szybko mija i czasy beztroski nie wrócą.
O tym wie Stowarzyszenie Kupców, Manhattan, które w sobotnie przedpołudnie, 09 czerwca zorganizowało miłe spotkanie dla najmłodszych, z atrakcjami zabawowymi, artystycznymi i z poczęstunkiem.

Występy wokalne, taneczne w tym z udziałem utalentowanych dzieci niepełnosprawnych były uświetniły imprezę.

Były i drobne prezenty, a aby dzieci poczuły się przez chwilę dorosło, imprezę odwiedziły zacne osoby - Poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki wraz z dyrektorem swojego biura, Panem Maciejem Stankiem, Pani Maria Materla - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego i Pan Wojciech Błachnio - przedstawiciel "Solidarności".

Gospodarzem był zarząd Stowarzyszenia Manhattan Podłęże w osobach Pana Andrzeja kościańskiego i Pani Jadwigi Grzybek, którzy przygotowali niezwykły akcent - w uznaniu stulecia Niepodległej Ojczyzny wręczyli dzieciom i rodzicom biało czerwone chorągiewki, co sprawiło, ze wydarzenie na pewno nie pozostanie bez echa wśród  najmłodszych. To ważne, by od najmłodszych lat uczyć dzieci szacunku do własnej historii.
Moc życzeń, serdeczności i wspaniała zabawa to atuty tego wydarzenia.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć.

Czytaj dalej...

Wypadek z udziałem motocyklisty

wypadek240518 9Około godziny 15.30 (24 maja) na Osiedlu Stałym doszło do groźnie wyglądającego wypadku.

Okoliczności i przyczyny bada policja, niemniej wiadomo, że motocyklista uderzył w samochód osobowy w okolicach przystanku. prędkość nie mogła być mała, bo maszyna znajdowała się około 4o metrów od uderzenia, czyli że siła bezwładności była duża.

Z luźnych wypowiedzi przypadkowych osób obecnych na miejscu zdarzenia wynika jednak, że samochód poruszał się prawidłowo. W zdarzeniu brał udział równie drugi samochód osobowy. 

Poszkodowanego zabrało lotnicze pogotowie ratunkowe, a utrudnienia w ruchu zniwelowano po około 2.5 godzinach od zdarzenia.


wypadek240518 11wypadek240518 3wypadek240518 7wypadek240518 8

Czytaj dalej...

Twoje Smart 500 – czyli nowa oferta TAURONA dla domu

 

 

tauronruryaTAURON prezentuje gamę inteligentnych urządzeń, które zadbają  o bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. To m.in. czujniki czadu, dymu i gazu oraz inteligentne wtyczki. W nowej ofercie „Twoje Smart 500” zestawy urządzeń o wartości ok. 500 zł są dla klientów indywidualnych gratis.

Z oferty może skorzystać każde gospodarstwo domowe w Polsce, które zamówi prąd i gaz wraz z usługami Serwisantów 24H w TAURONIE. Do wyboru są dwa zestawy urządzeń. Jeden zawiera czujnik dymu, czadu i gazu, drugi to centrala czujników oraz czujnik dymu.

Czytaj dalej...

Kamper gotowy na wakacyjny wyjazd?

 

kamper ubezpieczenieMarzysz już o wakacyjnym wypadzie swoim kamperem? W takim razie czas pomyśleć także o tym, aby przygotować go do sezonu letniego – zrobić przegląd techniczny, posprzątać oraz załatwić kwestie ubezpieczenia.

Czym Polacy najchętniej jeżdżą na wakacje? Okazuje, że aż 6 na 10 osób wybiera samochód jako główny środek lokomocji. Dla osób tych znaczenie ma przede wszystkim szybkość przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego oraz komfort podróży. Dowodzi tego raport „Polak jedzie na wakacje” wykonany na zlecenie firmy Kongsberg Automotive. Jeśli marzysz już o tym, aby zasiąść za kierownicą swojego kampera i udać się w daleką podróż, to najpierw sprawdź, czy Twój pojazd jest już przygotowany do sezonu letniego.

Czytaj dalej...

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2018 Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep

 

szczepienieW dniach od 23 do 29 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia.

Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych i indywidualnych – poprzez zwiększanie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych oraz zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka. Tegoroczne obchody poświęcone są w szczególności działaniom na rzecz eliminacji odry i różyczki.

Państwowa Inspekcja Sanitarna promuje szczepienia ochronne poprzez akcję informacyjną „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” www.szczepienia.gis.gov.pl

Adresatami przedsięwzięcia są wszyscy zainteresowani tematyką szczepień ochronnych,
w szczególności rodzice i opiekunowie dzieci oraz lekarze i pielęgniarki wykonujący szczepienia ochronne.

Wszelkie informacje dotyczące szczepień obowiązkowych i zalecanych oraz szczepień dla osób podróżujących można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie
ul. Pocztowa 7 – osobiście lub pod numerem telefonu (32) 616 41 98.

 

Czytaj dalej...

Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy

dzientargowy 130418 19Tak pisał Jan brzechwa w swoim bardzo znanym wierszu, przytaczając jak to ze sobą seler i pietruszka, groch z koprem, czy burak z cebulą konwersują.

Na jaworznickim "jarmaku" - bo tak po jaworznicku mówiło się na to miejsce - "jarmak" - dzieją się rzeczy niczym z wiersza poety.

Dziś czasy Brzechwy minęły, stąd ani śmieliśmy podsłuchiwać kto, na jaki temat z kim rozmawia, ale pooglądać jak na razie wolno.

Wolno uwiecznić kolorowe stragany, skrzynki z kwiatami, które nader obficie na wiosnę na targu - na Małym Rynku we wtorki i piątki pojawiają się, kusząc właścicieli ogródków, działek ale i skrzynek balkonowych czy parapetowych doniczek.

Czytaj dalej...

Farbowane jaja - jak to robić dobrze


jajka malowaneJednym z elementów zbliżających się świąt Wielkiejnocy są pisanki. Symbolizują one nadzieję, a także nowe życie. Co ciekawe, zwyczaj dekorowania jajek czy to kurzych, czy np. gęsich, jest znacznie starszy niż historia chrześcijaństwa i sięga czasów pogańskich. Obecnie, mimo że wiele tradycji ulega zapomnieniu, to zwyczaj malowania jajek na WIelkanoc jest ciągle żywy i nic nie zapowiada, aby sytuacja ta miała ulec zmianie.

Koszyk pełen jajek

Najprostszą i jednocześnie tradycyjną metodą jest wykorzystanie naturalnych produktów, które dodaje się do wody i gotuje wraz z jajkami. Różne dodatki dają w efekcie odmienne zabarwienie skorupek. I tak łupiny cebuli dymki barwią na żółto-brązowo, łupiny cebuli czerwonej na bordowo, a kora brzozy lub szpinak na zielono. Najlepsze efekty uzyskuje się, wybierając jajka o jasnych skorupkach.

Czytaj dalej...

Master IT - Konkurs Informatyczny - jeden z półfinałów w Jaworznie!

 

masterit18zsp2Ogólnopolski konkurs informatyczny "Master IT" właśnie "wchodzi" w decydującą fazę.

Ideą konkursu jest propagowanie i rozwój szeroko pojętej informatyki i jej stosowania na różnych płaszczyznach życia.
1 marca 2018 r. odbył się test on-line, w którym wzięło udział przeszło 1000 uczniów i ich opiekunów.

Uczestnicy odpowiadali na pytania przygotowane przez specjalistów z zakresu szeroko pojętej informatyki. Osiemdziesięciu uczniów z najlepszymi wynikami awansowało do półfinałów konkursu. 

 4 półfinały odbędą się jednocześnie w czterech szkołach województwa śląskiego już 22 marca:

 - Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu

- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu

- Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie

Półfinałom będzie towarzyszył WEBINAR organizowany przez MICROSOFT nt. wykorzystania OFFICE 365 w edukacji. 

Finał konkursu wyznaczony jest na dzień 24 maja 2018 r. i odbędzie się w siedzibie Wyższej Szkoły "Humanitas" w Sosnowcu - Patrona Naukowego konkursu. 

Na laureatów i ich opiekunów czekają bardzo atrakcyjne nagrody, m.in. laptopy ACER, roboty Photon, tablety Lenovo, profesjonalne krzesła komputerowe i wiele innych. 

Patronem Technologicznym konkursu jest MICROSOFT. 

 

 

Czytaj dalej...

JEDYNA TAKA SZKOŁA W MIEŚCIE!

 

 

szkniepublicz18newWiedza-Wychowanie-Wartości

Dlaczego "jedyna szkoła w mieście"? Co ją wyróżnia?

Od pięciu lata działa w Jaworznie jedyna niepubliczna szkoła podstawowa. Tak jak szkoły publiczne realizujemy podstawę programową i zapewniamy dzieciom opiekę na świetlicy do godziny 16.30. Dzieci spędzające czas w szkole do godzin popołudniowych mogą zjeść gorący obiad. Tym co nas wyróżnia jest wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, a także bogaty wachlarz zajęć - cyklicznie prowadzone zajęcia plastyczne, muzyczne, logopedyczne, przyrodnicze, ekologiczne, origami, robotyka, szachy i sprawności zuchowe. Wszyscy uczniowie mają także dodatkową lekcję języka angielskiego oraz lekcje języka włoskiego lub francuskiego. Nasi uczniowie na terenie szkoły mają także zorganizowane zajęcia z samoobrony, prowadzone przez naszego jaworznickiego mistrza świata p. Tomasza Guję z Jaworznickiej Szkoły Wali Wręcz.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us