Menu
reklama

Relacje 2 (201)

Świąteczny jarmark na Rynku

jarmarkbozon125017Od wczesnych godzin porannych w sobotę, rynek tętnił jak co roku przed świętami, gwarem i rozmowami oraz zachwalaniem towarów - głównie ozdób świątecznych, choinkowych oraz stroików, ale też słodkich przysmaków. Koła gospodyń wiejskich przedszkola, szkoły i organizacje pozarządowe odpowiedziały na zapotrzebowanie zorganizowania jarmarku i już od kilku tygodni przygotowywały to, co będą sprzedawać. Ale jeśli ktoś nie miał pieniędzy, to i za darmo dostał figurkę, bukiecik, czy piernika.

Bo ten przedświąteczny czas, to czas obdarowywania się i chyba najważniejsze są drobne, własnoręcznie przygotowane przedmioty, ofiarowane od serca, niż drogie i często niepotrzebne, z mody, a nie z miłości sprezentowane podarunki.

Czytaj dalej...

Wigilia ludowa - pełen wzruszeń wieczór w Muzeum Miasta Jaworzna

wigiliamuzeum15 15W ramach spotkań z kulturą ludową, Pracownicy Muzeum Miasta Jaworzna mieli przyjemność zorganizować dla mieszkańców miasta wigilię o charakterze ludowym. Zaproszeni goście mieli możliwość posmakować dawnych, tradycyjnych potraw oraz uczestniczyć w obrzędach związanych z wigilią (m.in. ubieranie "podłaźniczki").
Wigilia w Muzeum to nie pierwsze tego typu wydarzenie na zywo, dzisiaj mówiąc interaktywne. To nie statyczne podziwianie eksponatów, ale uczestniczenie w wydarzeniu zrekonstruowanym wedle ludowych i historycznych przekazów i opisów.

Czytaj dalej...

Betlejemskie światełko pokoju już w jaworznickich domach


swiatpokoju15125014Tradycyjnie na nasz rynek dotarło Światełko Pokoju, czyli symbol, jak sama jego nazwa wskazuje, pokoju, przyjaźni i wspólnego przeżywania świątecznego czasu.
Mimo, że na dworze pogoda mało zimowa i nie kojarząca się ze świętami grudniowymi i to nie należąca do tych pogód, które określamy mianem, piękna, to na rynku zebrało się sporo osób chcących powitać światełko i złożyć sobie pierwsze świąteczne życzenia.
Akcja ?Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę ?Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Czytaj dalej...

Aeroblus w Jazz Clubie Muzeum - konsekwentna klasyka gatunku

 

aeroblus121215003Grają teraz po salach, klubach, knajpkach właściwie w całym kraju. Przekonują do dobrego bluesa, do korzeni rock and rolla, do zabawy w klasyczny sposób, taki, w jaki bawić się można nie znając disco polo, czy innych tego typu mdłych wynalazków.

Rock and roll to wartość ponadczasowa i jako taką uważają go członkowie: Piotr LUPI Lubertowicz - śpiew, gitara, Andrzej Paprot - gitara, Tomek Dzień - bas, Arek Rębisz - perkusja.


aeroblus121215007Grzmocą w swoje struny, a jeden w bębny w niesłychanie równy sposób - bardzo selektywnie docierają do uszu słuchacza ich dźwięki, dające poczucie pozostawania wewnątrz tego, co dzieje się na scenie. Mimo prostoty kompozycje są misterne, aranżacje bardzo dobrze dopracowane i co najważniejsze - konsekwentne, na tyle, że po kilku utworach jesteśmy w stanie stwierdzić, że kiedykolwiek usłyszymy taka muzykę, będziemy w stanie stwierdzić,  czy to gra Aeroblus, czy kto inny.

Dla potwierdzenia tych też zapraszamy do wysłuchania kompozycji Jimi Hendrixa "Wzdłuż wieży strażniczej?. Warto posłuchać co najmniej dwa razy - wtedy zaczynają docierać do nas fenomeny mistrza gitary i mistrzów Aero - to nie żart...

 


aeroblues1215Lider zespołu Aeroblus - Piotr Lupi Lubertowicz - wokalista, gitarzysta, autor tekstów. Koncertował i nagrywał m.in. z Sławkiem Wierzcholskim (Nocna Zmiana Bluesa), Krzysztofem Ścierańskim oraz gwiazdami amerykańskiego bluesa Carlosem Johnsonem oraz Louisiana Red. Współpracował i nagrywał z także z zespołem ?Hrabia?.

Wraz z grupą przyjaciół i znakomitych muzyków tworzy Aeroblues.

Zagrają standardy takich legend jak: Jimy Hendrix, Eric Clapton, B.B. King, John Lee Hooker i inni oraz własne kompozycje.
Wstąp na koncert to koszt tylko 10 zł.
Zapraszamy!

Czytaj dalej...

Program W-F na 100% podsumowany

 

wfna100fin16018Rok szkolny to jednak niewiele czasu. Dopiero co zaczynaliśmy relacjonować akcję związaną z kondycją fizyczną gimnazjalistów, zainicjowaną w tym roku przez Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto, przy współpracy Zespołu Lecznictwa Otwartego, potem w styczniu podsumowywaliśmy półmetek, a już dziś akcja została zakończona, uczniowie otrzymali nagrody, a wyróżniający się szkolni koordynatorzy dyplomy z podziękowaniami za dużą inicjatywę.
Można mieć pewność, że akcja przynosi dobre efekty, a potwierdzeniem tego ma być ankieta przeprowadzona w szkołach, dotycząca podejścia uczniów do różnych aspektów wychowania fizycznego, do lekcji, uczestnictwa w nich oraz do samego pielęgnowania kultury fizycznej. Wprawdzie jest jeszcze wiele do zrobienia, bo w ankiecie spora część uczniów przyznaje się - anonimowo - do tego, że na zajęcia WF chodzi niechętnie i najlepiej gdyby to był czas wolny, ale, jak stwierdził partner programu Pan  Mirosław Sobczak, socjolog, gdyby nie było uczniów którzy nie widzą w Wychowaniu fizycznym pozytywów, to akcja byłaby niepotrzebna. tak więc jak w każdej innej dziedzinie równowaga musi być, a cieszyć się należy z efektów tu i teraz.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us