Menu
...
reklama

Relacje 2 (184)

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Jelenia

trzechkrolijelen19 17
trzechkrolijelen19 9Barwny i długi orszak trzech króli jako jeden z kilkuset w całym kraju przeszedł ulicami Jelenia. Marsz kolędników na czele których była gwiazda, która prowadziła ich do miejsca urodzenia Pana Jezusa, rozpoczął się w szkole podstawowej nr 22, a pierwszy ich postój zorganizowany został u progu siedziby "Archetti" Orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna.

Szukających żłóbka powitał zespół Jawor, który kolędami rozgrzał chłodną tego dnia atmosferę.

trzechkrolijelen19 71Na schodach została odegrana scenka z czasów sprzed 2019 lat, kiedy to po świecie rozeszła się radosna wieść.

Wokół zebrało się kilkuset mieszkańców Jelenia, którzy obserwowali i oklaskiwali mały spektakl.Kolejny postój odbył się na rozdrożu, gdzie w zainscenizowanej gospodzie odbył się kolejny epizod, a następnie po raz ostatni orszak zatrzymał się przy jeleńskiej studni, gdzie odbyła się walka dobra ze złem. Wynik oczywiście mógł być jedyny,.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Orszaku w Jeleniu.
Czytaj dalej...

Koncert dla Niepodległej - w bibliotece

koncniepodlbibliot271118 58Święto niepodległości, 11 listopada już za nami, ale słów, wspomnień i wydarzeń dotyczących tego najważniejszego naszego święta narodowego będzie jeszcze wiele.

17 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na koncert z udziałem wspaniałych śpiewaków, którzy klasycznymi głosami spowodowali, ze piosenki prowadzące Polaków przez dzieje miały nowy, niespotykany, acz wielce przemawiający do duszy klimat.

Czytaj dalej...

Koncert Archetti na zakończenie obchodów Święta Narodowego

archetti100latniepodl960 71Koncertem Orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna "Archetti" zakończył się dzień, w którym w Jaworznie świętowano niepodległość.

Na widowni zasiedli zarówno przedstawiciele instytucji miejskich z Zastępcą Prezydenta Panią Moniką Bryl na czele, jak i kombatanci, oraz wielu mieszkańców Miasta,

Niezwykle odświętnie przygotowana sala, piękne foldery rozdane gościom i przede wszystkim wspaniałe brzmienie jaworznickich kameralistów robiły ogromne wrażenie. Na koncert zaplanowano ważne utwory największych polskich kompozytorów, w których słychać ducha polskości, słowiańską melodykę, góralskie motywy.

Czytaj dalej...

Msza święta i koncert dla Seniorów w Kolegiacie

dzseniora71018 1 2Niedzielna propozycja dla seniorów w ramach ich tygodnia obejmowała bardziej duchowe przeżycia, ale w artystycznej oprawie. Mszą świętą o godzinie 12 w jaworznickiej kolegiacie rozpoczął się południowy punkt programu.

W intencji seniorów modlił się ksiądz proboszcz, Eugeniusz Cebulski wraz z pozostałymi księżmi z parafii.

Czytaj dalej...

Jesienny Festiwal Kobiecości

 

festkobiet1018 30"Jesienny Festiwal Kobiecości?, odbył się 5 października br. w jaworznickiej Bibliotece. Wydarzenie miało na celu promocję zdrowego stylu życia oraz wskazanie możliwości radzenia sobie z codziennymi kryzysami.

Z wielkimi nadziejami co do otrzymania odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak ma wyglądać codzienność współczesnej kobiety, czy to Pani domu, czy kobiety biznesu, przybyły  młode osoby, pełne energii, ale i oczekiwań co do nabycia jej jeszcze więcej.

Czytaj dalej...

Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Czwarta edycja zakończona

 

pioremnitka301118 58

pioremnitka301118 34Pokaż co potrafisz - i pokazują - twórcy amatorzy, mający talent, mający wyobraźnię, poczucie estetyki i wrażliwość na otaczające piękno świata.

Pod hasłem "Pokaż co potrafisz" po raz czwarty odbył się konkurs dla twórców kultury, w którym artyści mogli zaprezentować swoje prace malowane tradycyjnym pędzlem, wyszywane i rzeźbione.

Ta trzecia kategoria po raz pierwszy zaistniała w tym roku, dzięki decyzji Stowarzyszenia Twórców Kultury, które jest organizatorem konkursu.

Gościnny Teatr Sztuk przyjął laureatów na uroczystym rozstrzygnięciu, na którym ogłoszono wyniki i zaprezentowano podczas wernisażu prace, które napłynęły z wielu zakątków kraju.
Swoje zadowolenie z przebiegu konkursu wyrazili Pan Jacek Maliszczak, prezes Stowarzyszenia i Pani Marta Figura - Członek zarządu STK.

Dekoracji zwycięzców dokonały trzy wielce szanujące działalność artystyczną Jaworznickie Radne: Ewa Zuber, Anna Lichota i Teresa Kondoszek, a muzyczną niespodziankę zaproponował Sargis Davtyan - uczeń III Liceum ZSO w Jaworznie
Do zapoznania się z protokołem Jury oraz do obejrzenia zdjęć prac oraz przebiegu uroczystości serdecznie zapraszamy.

 IV Ogólnopolski Konkurs Malarski "Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz"...
Tegoroczny konkurs odbył się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Jaworzna - Pawła Silberta.
W IV-ej edycji wzięło udział 25 uczestników, w tym 13 z miasta Jaworzna, którzy nadesłali aż 80 prac.
Prace wykonane były różnymi technikami tj; oleje, akwarela, malowany jedwab, akryl, linoryt, grafika, rzeźba oraz haft.
Na konkurs nadesłano prace z; Jaworzno, Radomsko, Mielec, Kraków, Jerzmanowice, Tenczynek, Przytyk k.Radomia, Legnica, Rzeszów.
Jury w składzie; Jacek Gąsior, Małgorzata Wosik, Zbigniew Kramarz, Iwona Brandys, Barbara Wiktorowicz.
Przyznało nagrody
- w kategorii malarstwo:
I Natalia Jankowska - Urant - "Droga do światła"
II Jan Ryszard Drąg - Grafiki
II Zofia Łącka - "Zwózka siana"
Wyróżnienie- Sabina Piotrowska - "Na pograniczu"
Wyróżnienie - Jadwiga Godzik - "Granowo"
Wyróżnienie - Bogumił Serczyk - Linoryty
- w kategorii haft:
I Józefa Stańczak - "Zimorodek"
II Lucja Góralska - "Bajkowy las"
III Ewelina Pawelec - "Cała w kwiatach"
Wyróżnienie - Krystyna Kłosowicz - "Ryby z krainy fantazji"
Dodatkowa nagroda sponsorowana przez CORICAMO:
Lucja Góralska - "Bajkowy las"
- w kategorii rzeźba :
Wyróżnienie - Jan Knapik - „Mężczyzna z chłopcem na rękach"
Wyróżnienie - Józefina Szkółka - "Piłsudski"

Wszystkie prace będą do obejrzenia do 31 grudnia 2018r. w Teatrze Sztuk na sali wystawowej.

 

 pedzlemnitka2018 Medium

 

 

 

 

 

 


Czytaj dalej...

W Kręgu Formy na świeżym powietrzu - to tylko rozgrzewka...

fabrformytren300918 8To wcale nie jest zajęcie dla wybranych. Każdy może przyjść i mimo, że wytrzyma nawet tylko pięć, czy siedem minut, to nikt krzywym wzrokiem na niego nie popatrzy.

Każdy ćwiczy tyle ile chce, ile da rady.

Chce się wymęczyć, forsuje swoją wydolność. Chce tylko lekko rozgrzać mięśnie, zatrzymuje się po kilku minutach i siada, albo obserwuje innych.

Nawet, wydawałoby się twardziele, wymiękli, kiedy trener sztuk walki prowadził rozgrzewkę.

Czytaj dalej...

Przebojowy koncert eM Bandu

emband300918 28Nieco zawiedziona była publiczność, kiedy dowiedziała się, że zapowiadanego artysty z Wielkiej Brytanii nie będzie.

Ale publiczność swojemu idolowi jest w stanie wybaczyć wszystko, tym bardziej, że jego absencja to nie widzimisię, tylko poważna choroba, która nie pozwoliła mu wsiąść do samolotu i przylecieć do Polski.

Gordon Haskell już rok temu, kiedy wraz z jaworznickim eM Bandem występował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, nie wyglądał najlepiej, co zmartwiło jego fanów, ale koncert był rewelacyjny, więc być może to była chwilowa słabsza dyspozycja fizyczna.
Tym razem jednak musiał zostać w domu.

Czytaj dalej...

W nowym żłobku w Jaworznie już głośno dziecięcym gaworzeniem

zlobekpodwale0918 58Pluszowe misie, tort i pachnące radością łóżeczka i zabawki.

Wszystko nowe, wszystko świeżutkie i radosne, kolorowe, a zwłaszcza pościel, która czeka na dzieci, mające w niej spać.

Prezydent miasta, Pan Paweł Silbert wspominał swoje doświadczenia z tego typu jednostkami, kiedy był jeszcze dzieckiem.
Przyznał, że dzisiejszy wygląd żłobka w niczym nie przypomina tamtego, czy tamtych przedszkoli, sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie łóżeczka były albo surowe, metalowe, pokryte białą, niepierwszej jakości poszewkami, spranymi i mało przytulnymi, bądź też łóżeczka drewniane - takie składane leżaki, na których niespecjalnie chciało się leżeć.

zlobekpodwale0918 33Na skromne, ale bardzo radosne otwarcie żłobka przybyli oprócz Prezydenta, Pani Monika Bryl - Jego zastępca i Pan Dariusz Starzycki, poseł na Sejm.
To była okazja dla mam, aby poznać osobiście osoby od który w dużym stopniu zależało to, że żłobek powstanie i będzie służył, i to z dopłatami 300 zł dla każdego dziecka.

Jest tu miejsca dla 30 dzieci, a to dzięki remontowi budynku, za kwotę około 1,7 miliona złotych.
Żłobek dla rodzin oznacza ni mniej ni więcej, tylko to, że mamy będą mogły wrócić do pracy, czyli zadbać o podtrzymanie domowego budżetu, który, jak wiadomo, w wypadku obecności w rodzinie małego człowieczka, nigdy za bogaty nie jest.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć z otwarcia placówki.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us