Menu
reklama
reklama

Relacje 2 (130)

Trzej królowie w kolegiacie i na jaworznickim rynku

trzechkrolijaworzno18 1Najwięcej osób w Jaworznie wzięło udział w orszaku zorganizowanym w centrum. W Kolegiacie Trzej Królowie uczestniczyli we mszy świętej, podczas której, jak to już nieraz bywało, dzieci ze Scholi śpiewały przepięknie pieśni, a dostojnicy przybyli ze Wspólnoty Betlejem, wraz z księdzem Mirkiem Toszą modlili się za dzieciątko.
Korowód wyruszył spod drzwi kolegiaty i przemaszerował w okolice stajenki, gdzie spotkali świętą rodzinę oraz betlejemskie zwierzęta.
Wkrótce pojawił się herod, byli kolędnicy z gwiazdą, a grupa muzyczna pod wodzą rodziny Fedaków intonowała znane i mniej znane kolędy, pastorałki i przyśpiewki ludowe.

Czytaj dalej...

Wigilia jaworznickich rowerzystów "Czterech Pór Roku"

wigilia4pory131217 1223 grudnia Stowarzyszenie "Cztery Pory Roku" zorganizowało dla wszystkich zaprzyjaźnionych rowerzystów - grup rowerowych - plenerową wigilię.
Na Stadionie Azotanii spotkali się wszyscy miłośnicy rowerowego szaleństwa. Wśród grup byli Renegaci z Bytomia, Nol z Tychów, goście z Chrzanowa oraz Niepokonani z Jaworzna.

Oczywiście w ten przedświąteczny dzień nie przyjechano na rowerach bo terminy rajdów ustalone zostały na inne dni. Niemniej tematyką rozmów, życzeń, przemówień były oczywiście plany na rowerowe eskapady i wspomnienia z całego roku.

Przypomnijmy, ze stowarzyszenie "Cztery pory Roku" w mijającym roku zorganizowało trzy rajdy, a na rok przyszły są planowane regularne spotkania zloty i przejażdżki. Pierwszy rajd rekreacyjny już 21 stycznia

Zobaczmy na zdjęciach jak wyglądało spotkanie wigilijne.


Czytaj dalej...

Muzyczny poranek - ostatni w tym roku

poranek muzyczny 12 2017 3Ostatni tegoroczny Poranek Muzyczny, na który zaprosiło Towarzystwo przyjaciół Miasta Jaworzna wraz z Muzeum Miasta Jaworzna zagospodarował Chór Jawor z akompaniamentem Filipa Białasa, oraz czytający poezję łagodną, czasem filuterną, Pani Krystyna Łaźnia i Domink Socha.

W bardzo świątecznym wręcz rodzinnym nastroju wysłuchano kilku piosenek, w tym z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, oraz oczywiście kolęd, które stanowiły pożegnanie z niedzielnym cyklem, na który zaproszenie na rok przyszły zostało wypowiedziane z nadzieją w wręcz z pewnością, że co miesiąc w roku 2018 wszyscy będą się tu spotykać przed niedzielnym obiadem.

Czytaj dalej...

Dzień pamięci - tym którzy dla nas walczyli

dzienpamieci20170112 31Inicjatorem obchodów Dnia Pamięci w Jaworznie był Pan Stanisław Nowakowski, ówczesny Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Jaworznie. Po jego śmierci, która przyniosła wielki żal, Jego myśl kontynuuje Pan Rafał Soból - obecny Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej O/Jaworzno. W Dniu Pamięci, 1 grudnia odbyła się uroczystość wspomnieniowa, a referat wygłoszony przez Pana Rafała Sobóla niech będzie relacją z wydarzenia.
1 grudnia - Dzień Pamięci. Pamięci o wydarzeniach sprzed 74 lat. To właśnie wtedy, w czasie II wojny światowej, na terenie naszego miasta, niemiecki okupant zamordował 10 żołnierzy polskiego podziemia. A kolejnym 80 zostało aresztowanych i wywiezionych do więzień w Mysłowicach, Sosnowcu i Oświęcimia. Większość z nich tam zginęła. Spośród tych dziesięciu najmłodszy miał 17 lat. Dziś, spacerując ulicami Jaworzna możemy napotkać tablice wmurowane w ściany budynków, a na nich nazwiska: Bulga, Faltus, Głowacz, Janikowski, Krawczyk, Rożnowski, Purchałka, Tosza - żołnierze AK - 1 grudnia 1943r. zamordowani przed własnymi domami.

Czytaj dalej...

Na manhattanie coroczne kolędowanie...

jarmarkzyczeniaprez 30Na Manhattanie tamtejsze stowarzyszenie kupców urządziło piękne przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami, klientami sklepów  oraz władzami miasta. Na przedpołudniowe godziny do hali została zaproszona kapela góralska, która w doskonały, sposób wprowadziła klimat świąt Bożego Narodzenia, śpiewając kolędy i pastorałki zachęcając do wspólnego kolędowania każdego, kto tylko znalazł się w pobliżu.
Nie dało się odmówić wspólnego śpiewania. Trzeba było choć zanucić refren albo kawałek zwrotki.
Będący tu z odwiedzinami Prezydent, Pan Paweł Silbert oraz Jego Zastępca, Pani Monika Bryl również z chęcią wtórowali kapeli.

Czytaj dalej...

Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich

 

rondomariiilecha 9W niedzielę, 10 grudnia odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia nowego obiektu publicznego - ronda imienia Marii i Lecha Kaczyńskich u zbiegu ulicy Św. Wojciecha i "Obwodnicy Północnej". W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz, związków zawodowych oraz mieszkańcy Jaworzna.

Po uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta, specjalnie podstawionym autobusem udali się z Rynku - na rondo imienia Marii i Lecha Kaczyńskich u zbiegu ulicy Św. Wojciecha i Obwodnicy Północnej, gdzie odsłonięto tablice pamiątkowe i poświęcono obiekt.

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie "Jaworzno to My" i święty Mikołaj w Domu Dziecka

 

jtmwdomudziecka 2Święty Mikołaj za sprawą Stowarzyszenia ,,Jaworzno to My" zawitał w tym roku także do jaworznickiego Domu Dziecka.

Nie był osamotniony bowiem do placówki przybył wraz z urodziwymi Śnieżynkami.

Zazwyczaj to on wręcza prezenty grzecznym dzieciom, ale tym razem również dla niego przygotowano niespodziankę!

Dzieci pięknie zarecytowały wierszyk, odśpiewały piosenkę a następnie wręczyły rysunki z podobiznami Świętego Mikołaja.

Wzruszony ,,Miko" rozdał w podziękowaniu prezenty, które już po chwili cieszyły całą gromadkę. Radości nie było końca.

Czytaj dalej...

Jak pies z kotem - akcja młodzieży i "Kotów z Kociej"

pieszkotem21217 42Wszyscy przygotowujemy się do świąt, a nasi bracie mniejsi w ogóle nie czują tego klimatu. Zwłaszcza ci, którzy nie mają ciepłych domów, pełnych misek, czy po prostu ludzkiej przyjaźni.

Dla nic to Fundacja Koty z Kociej, zachęcone przez uczniów 1 LO, urządziło w sobotnie popołudnie zbiórkę funduszy, karmy i zaproponowało adopcję zwierzaków.

Wszystko odbyło się w Galerii Galena.

Akcja trwała kilka godzin podczas których wielu jaworznian dowiedziało się o możliwościach "zaproszenia" pod swój dom czworonoga, o wcale nietrudnym chowaniu i opiece nad nim.

Czytaj dalej...

Janusz Radek - Halina Poświatowska - duet niezwykły

 

jradek221117 26Są takie koncerty, które wzbudzają wielki respekt od samego początku, a są takie, które przyjmuje się z mniejszą dozą akceptacji, Ale koncert Janusza Radka wywołał, i pewnie takie było założenie artysty, odczucia zlokalizowane na różnych biegunach emocji. Od zachwytu, po niespecjalny entuzjazm.

Kim ty jesteś dla mnie - zebrane pod takim zbiorczym tytułem utwory, których podstawą jest poezja Haliny Poświatowskiej oraz niesamowity głos Janusza Radka. Aranżacje pełne emocji, interpretacje bardzo eksperymentalne, z dużą dozą elektroniki- tak właśnie wygląda najnowszy materiał Janusza Radka, który ukazuje zupełnie nowe zabarwienie poezji Poświatowskiej.
To właśnie głównie utwory z albumu Poświatowska/Radek - Kim ty jesteś dla mnie, artysta o zniewalającym głosie zaprezentował jaworznickiej publiczności w czwartkowy wieczór w Bibliotece.
Ubranie słów poetki, która w niezwykły sposób potrafiła uchwycić wszelkie emocje, w muzykę płynącą wprost z ust Janusza Radka musiało zakończyć się sukcesem.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us