Menu
reklama

Relacje 2 (198)

Święto Polskiego Czerwonego Krzyża i Honorowych Dawców Krwi


krwiodawcy19 35
krwiodawcy19 44Niezwykle uroczyście, obchodzono w Jaworznie stulecie Powstania Polskiego Czerwonego Krzyża, organizacji, która jest członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się: udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa.

Założycielem i twórcą ruchu jest Henry Dunant (1828 – 1910), kupiec szwajcarski z Genewy, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla (1901). Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża powstało 18 stycznia 1919 roku, zostało uznane przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w Genewie w dniu 14 lipca 1919 roku i przyjęte do Ligi Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża (obecnie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i czerwonego Półksiężyca) w dniu 16 września 1919 r.

krwiodawcy19 55Od 1927 roku nosi nazwę „Polski Czerwony Krzyż” zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 września 1927 r. o Stowarzyszeniu „Polski Czerwony Krzyż” (Dz. U. nr 79, poz. 688) i posługuje się skrótem „PCK”.
prezesem PCK w Jaworznie jest Pani Anna Grelowska, która w trakcie uroczystości przbliżyła historię organizacji oraz opowiedziała o jaworznickich działaczach i działaniach jej członków.

Jak co roku zostały wręczone odznaczenia za aktywność oraz za honorowe dawstwo krwi, a artystycznie galę ubarwili młodzi wykonawcy, wokaliści i jeden stary.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

 

Czytaj dalej...

Szóste urodziny Jazz Clubu Muzeum

 


jazzurodziny0919 71
Jak co roku obchodzono urodziny Jazz Clubu Muzeum. Które to już?

Ech... czytelnicy wiedzą. Z tej okazji sobotni wieczór zagospodarowany by muzyką. Klub zaprosił trzy zespoły Warhlack z katowic oraz z Jaworzna, MusArt  i jakże by inaczej, Mandat.

Oprócz muzyki szefostwo klubu w osobie Zbyszka przygotowało szereg niespodzianek. Były konkursy, loterie i promocje. .

My uczestniczyliśmy w dwóch koncertach naszych jaworznickich zespołów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


jazzurodziny0919 70

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Shanta Rei na Festynie zdrowotnym na Manhattanie
shanta rei 0919 9
Podczas festynu zdrowotnego pod nazwą Wygraj zdrowie w pasażu Manhattan w Jaworznie zespół Shanta Rei zagrał kilkanaście piosenek żeglarskich.

Zrządzeniem losu wystąpiliśmy w okrojonym składzie, co zapewne odbiło się na brzmieniu, ale najważniejsze, że było wesoło, a publiczność i śpiewała i brała czynny udział w piosenkach, klaszacząc bądź wydając żeglarskopodobne dźwięki.shanta rei 0919 2

Czytaj dalej...

Dożynki Miejskie 2019 zakończyły kolejny sezon rolniczydozynki 2019 1 2
Coroczne miejskie Dożynki odbyły się w niedzielę, 25 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kolegiacie, podczas której złożono dary powstałe z plonów, które następnie zostały poświęcone przez Proboszcza, Księdza Eugeniusza Cebulskiego, z życzeniami dobrego gospodarowania oraz niegorszych plonów w następnym roku.

Uroczystości oficjalne na rynku objęły przekazanie chleba i wieńca dożynkowego władzom miasta, a artystycznie całość ubarwiły zespoły śpiewacze.

Na okolicznościowych stoiskach można było podziwiać wyroby artystyczne oraz niektóre z okazów wyhodowanych w tym roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dożynek 2019.

 

dozynki 2019 54

Czytaj dalej...

Szeleństwa we Fly Parku wraz z "W kręgu Formy"
flywkregu 4Współpraca Stowarzyszenia W kręgu Formy i Fly Parku w Jaworznie rozwija się znakomicie, już po raz drugi zwolennicy rozwoju fizycznego i aktywnego spędzania wolnego czasu spotkali sie na kilkugodzinnym treningu połączonym z zabawami na trampolinach i linach. Do dorosłych dołączyły dzieci a nimi zaopiekowała się firma MyDay.

 flywkregu 31

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie W Kręgu Formy zorganizowało mocny trening
wkreguformy270419 146
wkreguformy270419 108W szereg propozycji towarzyszących otwarciu Tężni w Geosferze włączyło się stowarzyszenie W Kręgu Formy, które coraz szerzej w Jaworznie propaguje zdrowy tryb życia, w naprawdę profesjonalny i efektywny sposób.

To nie spacerki, to nie udawanie, ale solidne, regularne forsowanie możliwości organizmu, który na obciążenie odpowiada podniesieniem możliwości kondycyjnych i wydolnościowych.

Zapraszając do udziału w treningach otwartych ale i w regularnej działalności stowarzyszenia, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć w obrębie tężni.

wkreguformy270419 151

Czytaj dalej...

Scholka śpiewa podczas świątecznych mszy św. w Kolegiacieschola jaworzno 2019 83
schola jaworzno 2019 63Kto na Mszę świętą w niedziele i święta przychodzi na godzinę 10 30 ma okazję posłuchać doskonałego zespołu dziecięco młodzieżowego pod kierownictwem Pani Marty Stępniewskiej i Księdza Adriana Piętki.

Inicjatywa założenia takiej grupy była strzałem w dziesiątkę.

Nie bez powodu na mszy o tej godzinie przychodzi więcej osób, a szczególnie lubią to dzieci, które uwielbiają słuchać, jak ich rówieśnicy ubarwiają swoim śpiewem nabożeństwo.

Piękny śpiew oraz piękne ubranka chóralne tworzą niepowtarzalną atmosferę radości i wspólnoty.

Zdarza się że i ksiądz Adrian zaśpiewa swoim wyjątkowym, góralskim głosem rozkołysze mury świątyni.

Tym razem w mszy uczestniczyli również jubilaci, obchodzący 50 rocznicę ślubu. Życzymy im kolejnych długich wspólnych lat.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego dnia świąt wielkanocnych.


Czytaj dalej...

Warta strażaków przy Grobie Pańskim

 

 

strazgrobpanski2019190419 13

Jak co roku, wspólnie z druhami z OSP Osiedle Stałe, Druh Dariusz Starzycki, tym razem jednocześnie Wicemarszałek Województwa Śląskiego miał ogromny zaszczyt pełnić wartę honorową przy Grobie Pańskim w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Za naszym pośrednictwem, Pan Marszałek dziękuje wszystkim strażakom ochotnikom, którzy również pełnili wartę.

strazgrobpanski2019190419 6strazgrobpanski2019190419 11strazgrobpanski2019190419 14strazgrobpanski2019190419 10strazgrobpanski2019190419 8

 

strazgrobpanski2019190419 12

Czytaj dalej...

Sp 11 zasadziła piękne drzewa

 

sadzeniedrzewsp11 4Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc.

Dlatego też Szkoła Podstawowa nr 11 w Jaworznie – Pieczyskach przyłączyła się do współpracy z Lasami Państwowymi i w piątek 5 kwietnia 2019r. uczniowie z klasy ósmej brali udział w akcji sadzenia drzew.

Społeczność uczniowska pod czujnym okiem opiekuna - pana leśniczego Jerzego Siewiorka oraz dwóch strażników leśnych, panów: Marka Batora i Sebastiana Gruszki, posadziła swój własny las, na terenie dzielnicy Jaworzna – Pieczyska.

Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.

Okres sadzenia to wielkie święto nie tylko dla leśników, ale też dla osób związanych z lasem i przyrodą. Wiele nadleśnictw organizuje wiosenne akcje sadzenia lasu. Można to sprawdzić w lokalnym nadleśnictwie i wspólnie z leśnikami posadzić kolejne pokolenie lasu, co też uczynili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaworznie wraz z opiekunem p. Edytą Wiernek.

Po wyczerpującej pracy nadeszła długo oczekiwana chwila wytchnienia – dla uczniów zorganizowano ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek.

Poniżej zapraszamy do krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.
sadzeniedrzewsp11 1sadzeniedrzewsp11 2sadzeniedrzewsp11 5sadzeniedrzewsp11 3

 

 

sadzeniedrzewsp11 5

 

Czytaj dalej...

Złote Pióro Prezydenta Jaworzna. Gala Finałowa
zlote pioro 2019 56
zlote pioro 2019 114 czerwca w samo południe w Miejskiej bibliotece Publicznej odbyła się gala finałowa XXIII edycji Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna".

Jak zwykle w holu biblioteki zgromadzili się uczestnicy konkursu,, jego jury, honorowi gości oraz patron - Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert.

W dobrze ochłodzonym wnętrzu naszej książnicy w wielce dystyngowany sposób, po podsumowaniu tegorocznej edycji, Prezydent Miasta wręczył nagrody i wyróżnienia, wcześniej kierując do młodzieży sugestywne słowa, wyrażające podziw i doceniające talent i pracowitość. Aktu dekoracji wraz z naszym włodarzem dokonała również Pani Monika Rejdych - Dyrektor Biblioteki.

Niespodziewanym, szacownym gościem, była Marszałek Sejmu, Pani Barbara Dolniak.

Muzycznie uroczystość uświetnili absolwenci Śląskiej Akademii Muzycznej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z południowego wydarzenia, a poniżej laureaci.


LAUREACI KONKURSU

Kategoria proza – Szkoły podstawowe

I miejsce
Maja Drobniak - Szkoła Podstawowa nr 15 w Jaworznie za utwór „Moje marzenie”

II miejsce
Szymon Soból - Szkoła Podstawowa nr 22 w Jaworznie za utwór „Mroczna strona księżyca

III miejsce
Patrycja Kuzera – Szkoła Podstawowa nr 5 w Jaworznie za utwór „Współwięźniowie”

Kategoria poezja – Szkoły podstawowe

I miejsce
Alicja Morgała - Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Przepiękna okładka”

II miejsce
Zuzanna Żmudzka - Szkoła Podstawowa nr 20 w Jaworznie za utwór „Cztery pory roku”

III miejsce
Justyna Kumiega - Szkoła Podstawowa nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego w Jaworznie za utwór „Muzyka – klucz do magicznego świata”

Wyróżnienie
Paweł Jachymczyk - Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Brzechwy w Jaworznie za utwór „Kawałek Ojczyzny”

Kategoria proza – Szkoły Podstawowe (klasy VII-VIII) i gimnazja

I miejsce
Jakub Nęcka - Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Rudawie za utwór „Alter ego”

II miejsce
Martyna Bednarz - Szkoła Podstawowa nr 2 Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Koncert”

III miejsce
Maria Frysztacka - Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Płótno”

Wyróżnienie
Zofia Domagała - Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Przeźroczysta”

Kategoria poezja – Szkoły Podstawowe (klasy VII-VIII) i gimnazja

I miejsce
Kinga Kaszuba - Szkoła Podstawowa nr 11 w Jaworznie za utwór „Florystyka serca”
II miejsce
Iga Szady - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Chuda”
III miejsce
Justyna Taranek - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Jaworznie za utwór „Przyjaźń”

Wyróżnienie
Marta Głąb - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Nie lubię”
Wyróżnienie
Anna Pieczara - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Przedstawienie”
Kategoria proza – Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce
Piotr Wyrobiec – Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach
za utwór „90 minut”

II miejsce
Michał Szyndera - I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie za utwór „Muzyka Maxa Lindgena”

Wyróżnienie
Karolina Adwent – III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Z Juliusem Timeswitcherem przez wieki”

Kategoria poezja – Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce
Matylda Szpindor - I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie za utwór „Poste Restante”

II miejsce
Tomasz Nędza - III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Jak cztery pory roku…”

III miejsce
Michał Masternak – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie za utwór „Miłośnie”

Wyróżnienie
Natalia Mroszczak - I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie za utwór „Styks”

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us