Menu
reklama
reklama

Relacje 2 (158)

Festiwal Nauki w Geosferze po raz pierwszy

festiwal nauki geosfera 13Pierwszy, czyli z pewnością nie jest to jednorazowa inicjatywa, Festiwal Nauki w Geosferze trwał a piątek, 25 maja od godzin rannych. Na zapowiadane zajęcia zapisanych zostało około 350 uczniów jaworznickich szkół, a dodatkowo uczestniczyli niezapisani, nazwijmy ich wolnymi słuchaczami.

Stoiska poustawiane w centralnym punkcie ośrodka miały za zadanie zainteresować dzieci i młodzież ciekawostkami na temat służby nauki w przyrodzie, ochronie środowiska, w ochronie zdrowia, ale także w tak fascynującej dyscyplinie, jaką jest kryminalistyka.

Czytaj dalej...

Dzień inwalidy obchodzony w Jaworznie

dzieninwalidy18 1Jaworznicki oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów co roku spotyka się w rocznicę powstania w mieście oddziału związku. Wraz z tą rocznicą jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Inwalidy. W uroczystym spotkaniu wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki oraz Zastępca Prezydenta Miasta Monika Bryl.

Głównym celem ustanowionego 1956 r. "Dnia Inwalidy" jest uświadomienie wszystkim, jak cienka jest granica między światem osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych, a najważniejszym przesłaniem jest walka z różnymi stereotypami na temat niepełnosprawności. To również doskonała okazja do przypomnienia o obowiązku traktowania niepełnosprawnych obywateli, jako pełnosprawnych członków społeczeństwa.

Czytaj dalej...

26 rocznica JSA "Razem"

abstynenci jaworzno 2018maj 51Jak bawią się abstynenci? Bawią się tak samo. Tak samo dobrze i radośnie, jak osoby używające alkoholu, a tą różnicą, że każdy anbstyenent jest pewien, ze następnego dnia rano będzie pamiętał wszystko z wieczora, nie będzie musiał walczyć z bólem głowy i uzupełniać elektrolitów, oraz nie będzie musiał obiecywać sobie: "już nie wezmę ani kropli alkoholu do ust".

Bo po prostu filozofią życia abstynenta jest nieużywanie alkoholu ale też innych substancji do niczego niepotrzebnych, jak na przykład tytoniu.

Pijacy powie: :Ech tam! Wszystkiego trzeba spróbować, raz za czas stracić film to nic złego, ból głowy można przeżyć - w końcu raz się żyje.

Czytaj dalej...

Dzień Strażaka w jednostce OSP Osiedle Stałe

 

strazacyjaworznom190518 8W sobotę, 19 maja w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym została odprawiona uroczysta msza święta w intencji strażaków oraz ich rodzin, wpisana w coroczne obchody Dnia Strażaka.

Wprawdzie dzień strażaka przypada na 4 maja, ale uroczystości na różnych szczeblach strażackiej braci jest tak dużo, ze odbywają się one sukcesywnie w różnych terminach w różnych jednostkach.

Msza Święta został odprawiona w obecności figury świętego Floriana, która na co dzień zdobi lokal jednostki przy ulicy Wojska Polskiego.

Czytaj dalej...

"Polska Jest Jedna" zatrzymała się w Jaworznie

minosteradamczyk 18W niedzielę, 20 maja do Jaworzna na zaproszenie Posła na Sejm RP Dariusza Starzyckiego przyjechał Minister Infrastruktury w rządzie Premiera Mateusza Morawieckiego – Andrzej Adamczyk. Spotkanie w MBP Jaworzno odbyło się w ramach spotkań polityków PiS w całej Polsce pod hasłem „Polska Jest Jedna”.

Minister opowiedział o dotychczasowych dokonaniach i dalszych planach rządu Prawa i Sprawiedliwości w wielu dziedzinach, skupiając się jednak w większości na sprawach resortowych.

Nie obyło się bez tematów związanych z Jaworznem.

Czytaj dalej...

Sezon nurkowy na Koparkach rozpoczęty


koparkisezon18 42Kilkaset osób nurkujących w tym bardzo dużo pań przybyło do Diving Marina "Koparki" w Jaworznie, aby rozpocząć sezon nurkowania podczas którego większość z nich zapewne odwiedzi wiele miejsc w całej Polsce ale i Europie, gdzie będą poznawać podwodne światy - wszędzie inne, wszędzie proponujące inne niespodzianki, podwodne skarby, różną głębokość i różną przejrzystość wody.

To wyjątkowo spokojny, wymagający rozwagi, ogromnej koncentracji sport. Ważne jest opanowanie, wytrzymałe nerwy i odwaga.

Czytaj dalej...

Konkurs "100 lat Niepodległej" zakończony

konkurs100latposel 10Dużo chronologii, dużo pytań o przynależność partyjną oraz o najważniejsze daty z działalności polskich działaczy niepodległościowych od roku 1928 po dzień dzisiejszy, uwzględniając również wydarzenia najnowsze - to ogólna tematyka konkursu pod nazwą "100 lat Niepodległej", którego organizatorem był Poseł na Sejm Rp, Pan Dariusz Starzycki.

Trzeba było rozwinąć skróty, takie jak KOR, KSS KOR, WZZ, KNP, czy ROPcCiO, należało podać daty ogłoszenia i odwołania stanu wojennego, wyborów kontraktowych, czy wstąpienia Polski do NATO, czy też przyporządkować okresy sprawowania funkcji przez pierwszych sekretarzy KC PZPR od 1948 roku po rok 1990.

Najlepsi w eliminacjach szkolnych w czwartek, 26 kwietnia przybyli do biura poselskiego, gdzie czekały na nich testy.

konkurs100latposel 1Uczniowie mieli godzinę na odpowiedź na 34 pytania, zarówno będące testem wyboru, ale najczęściej polegały na wydobyciu wiedzy - samodzielnego myślenia, powiązania faktów i konsekwencji, jakie z nich wynikały.

Nad przebiegiem konkursu czuwali Pan Adrian Rams, autor testu oraz Pan Maciej Stanek, Dyrektor Biura Poselskiego. Byli Oni również jurorami, którzy oceniali poprawność udzielonych odpowiedzi.

Zwycięzca mógł być tylko jeden, a okazał się nim uczeń III LO w Jaworznie, Szymon Łuszcz, który dla swojej klasy, 2B wygrał możliwość wyjazdu do Sejmu na zaproszenie Pana Posła.

Gratulujemy wiedzy i zainteresowania tematyką historyczną wszystkim uczestnikom.

Czytaj dalej...

Konkurs Wiedzy o Sejmie - nagrody rozdane

konkursosejmie0418 36Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęca się świadomości szerokich grup społecznych na temat istotnych spraw kraju, wiedzy o świecie współczesnym, o społeczeństwie.

To dobry trend bowiem obywatele sami z siebie w dość ograniczony sposób zapoznają się z otaczającą ich rzeczywistością, a jeśli już, to jest to wiedza  spolaryzowana w zależności od choćby mediów, które oglądają, czytają, obserwują.

Niestety na pewno nie jest to wiedza obiektywna, a już na pewno nie służąca dobrze pomyślności naszej codzienności.

Czytaj dalej...

Konstytucja Biznesu - wszystko o nowych uregulowaniach dla przedsiębiorców

rada konsultacyjna jaworzno 170418 5KONSTYTUCJA BIZNESU obejmuje szereg aktów prawnych służących zmianie warunków funkcjonowania przedsiębiorstw, zarówno małych jak i wielkich w Polsce.
W dniu 17 kwietnia, Poseł na Sejm, Dariusz Starzycki, który był w sejmie posłem sprawozdawcą tak zwanej Konstytucji Biznesu, zwołał powołaną przez siebie Społeczną Radę Konsultacyjno - doradczą.
Stało się to dosłownie równe dwa lata po spotkaniu założycielskim Rady - było to 16 kwietnia 2016 roku.

Poseł przekazał zainteresowanym główne założenia pakietu ustaw, które mają ułatwić prowadzenie firmy. Na spotkaniu omówiono również inne ułatwienia wprowadzone dotychczas przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, jak i te zapowiedziane m.in. na ostatniej konwencji PiS.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us