Menu
reklama

Smolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750

reklama

Breaking news 2 (167)

Żołnierze WOT zaczynają służbę w Śląskiem

wot 1 3Ponad 80 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczy jutro (22.09) bramę jednostki w Gliwicach. Punktualnie o 7:00 rozpoczynają się pierwsze w województwie śląskim powołanie do OT (Obrony Terytorialnej). Wśród kandydatów jest 12 kobiet.
Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostaną umundurowani, otrzymają ekwipunek oraz załatwiane zostaną kwestie ewidencyjne. Ochotnicy poddawani są również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Czytaj dalej...

Proste czy specjalistyczne elektronarzędzia? Które wybrać?

zdjecie glowne 1Elektronarzędzia odgrywają dużą rolę zarówno w przypadku profesjonalnych przedsiębiorstw, jak i w niewielkich warsztatach pasjonatów majsterkowania.

Z racji tego, iż są napędzane energią elektryczną pozwalają nam na szybsze, wydajne, bardziej efektywne oraz precyzyjne wykonywanie wielu rozmaitych zadań – począwszy od skomplikowanej naprawy auta, poprzez przycięcie żywopłotu, aż po montaż szafki nocnej w sypialni. Jakimi kryteriami zatem należy się kierować dokonując wyboru elektronarzędzi? Sprawdźmy!

Warsztat, dom oraz ogród

Zanim przejdziemy do zastosowania oraz wspomnianych kryteriów, warto na początku zdefiniować tytułowe elektronarzędzia. A zatem – elektronarzędziami nazywamy wszystkie narzędzia na które oddziałuje energia elektryczna. Pojęcie to jest zatem niezwykle szerokie, a tezę potwierdza szerokie zastosowanie elektronarzędzi.

Współcześnie stosuje się je w wielu branżach – do najważniejszych zaliczamy następujące :

- ogrodnictwo

- budownictwo

- motoryzacja

- przemysł

- proste prace domowe
ebrnia 1

Podstawowym podziałem elektronarzędzi jest nie tylko ich zastosowanie, ale także forma. W związku z tym elektronarzędzia dzielimy na stojące oraz ręczne. Elektronarzędzia stacjonarne są zdecydowanie bardziej stabilne, a co za tym idzie – bardziej precyzyjne. Najczęściej można spotkać je w profesjonalnych warsztatach – rzadziej w zakątku majsterkowicza. Szeroką ofertą elektronarzędzi specjalistycznych oraz tych przeznaczonych dla pasjonatów można kupić w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-c-1805.html

Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu elektronarzędzi?

Niestety - za wysokiej jakości elektronarzędzia trzeba słono zapłacić. Profesjonalny sprzęt jest wydajny i znacznie bardziej wytrzymały, a jak wiemy – to kosztuje. Zanim jednak wydamy ogrom środków na specjalistyczne narzędzia pochylmy się nad ich parametrami. Pamiętajmy – zakup powinien być dostosowany do naszych realnych potrzeb. Z najwyższej jakości elektronarzędzi, które posiadają wytrzymałą obudowę oraz funkcje dodatkowe korzystają profesjonalne – duże marki funkcjonujące w branży budownictwa, przemysłu oraz motoryzacji.
ebrnia 2

W przypadku prostych prac ogrodowych, czy domowych wystarczy zainwestować w sprzęt, który będzie proporcjonalnie dostosowany do naszych potrzeb i wcale nie musi wiązać się z wydaniem dużej sumy pieniędzy. W tym przypadku ważną rolę odgrywa producent. Kupując elektronarzędzia sprawdzonych firm możemy mieć pewność, że odwdzięczą się nam one dużą wytrzymałością oraz żywotnością. Dlatego podczas wyboru nie kierujmy się wyłącznie ceną, ale przede wszystkim stosownymi parametrami – głównie mocą oraz wydajnością. Najważniejszą rolę odgrywają niezmienne komponenty ulokowane pod obudową.

Wiele interesujących porad przy wyborze narzędzi ręcznych, elektronarzędzi, maszyn CNC znajdą Państwo na portalu EBMiA Wiedza - https://www.ebmia.pl/wiedza/
ebrnia 3

 

 

Czytaj dalej...

Kupiłeś mieszkanie przy lotnisku? Sprawdź, jak możesz postarać się o odszkodowanie

ct cs kupiles mieszkanie przy lotnisku 2Kupno mieszkania przy lotnisku może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Do najważniejszych z nich zalicza się hałas, który towarzyszy startowaniu lub lądowaniu samolotów, i może utrudniać codzienne funkcjonowanie domowników. Jakie prawa przysługują Ci, jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania przy lotnisku? Jak starać się o odszkodowanie z tytułu uciążliwych warunków? Zapraszamy do lektury.

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania w pobliżu lotniska?

Czytaj dalej...

W kolejnych 80 sklepach i punktach usługowych Jaworzna można robić zakupy bez gotówki!

handelDzięki darmowym terminalom mieszkańcy mogą pójść na zakupy zostawiając portfel w domu

W ciągu ostatnich 6 miesięcy w Jaworznie zainstalowano 80 nowych terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. W całej Polsce w ramach Programu do przedsiębiorców trafiło już ponad 65,5 tys. terminali. Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa reprezentują ponad 350 rodzajów działalności - przede wszystkim sektor usługowo-handlowy.

Czytaj dalej...

Szczakowianka skończyła 95 lat


szczkowianka95lat 47aTo już tyle lat, a Szczaksa w dalszym ciągu jak nastolatka. Prężna energiczna i gotowa do podejmowania najtrudniejszych wyzwań.
Uroczystości 95 lecia to oczywiście turniej. Turniej oldboyów, który rozpoczął się od akcentów związanych z uczczeniem tej spektakularnej długowieczności klubu.jubileuszem.

Od godziny 9 rano na stadionie klubu zgromadzili się działacze, zawodnicy i goście, którzy z należytą godnością, minuta ciszy, uczcili tych, których już nie ma między nami, a którzy przyczynili się do świetności zespołu.

szczkowianka95lat 13Na obchody przybył pan Tadeusz Kaczmarek, zastępca Prezydenta Jaworzna, który uczestniczył również w zakończeniu dnia, rozdaniu nagród. Wręczając prezesowi Klubu, Panu Andrzejowi Sojce okolicznościowy puchar, zapewnił o swoim wsparciu dla działaczy i sympatyków.

Wyjątkowym momentem w inauguracji jubileuszu, było poświęcenie i podzielenie chleba pomiędzy wszystkich gości i zawodników. Dokonał tego Ksiądz Józef Gut.

Artystycznie imprezę uświetniły Szczakowianki - zespół śpiewaczy pod opieka Dariusza Feca.

Po oficjalnych chwilach odbył się regularny turniej. A po nim wręczenie nagród i zakończenie dnia ze sportem.


Czytaj dalej...

Adwokat czy radca prawny - jakie mają kompetencje?

prawnik 8 960W kancelarii adwokackiej w Warszawie pracują adwokaci - to rzecz jasna, ale wiele osób myli pojęcie adwokata z zawodem radcy prawnego, który również może być zatrudniony w kancelarii.
Trzeba jednak mieć świadomość, że radca prawny i adwokat mają inne kompetencje.
To dwa zupełnie odmienne zawody, które prowadzą inne sprawy.

Zadania radców prawnych i adwokatów

Ogólnie rzecz ujmując zarówno radcy prawni, jak i adwokaci, świadczą usługi z zakresu pomocy prawnej. Jednak różnica tkwi pomiędzy nimi w formie wykonywania zawodu. Radca prawny może zostać zatrudniony w kancelarii na podstawie umowy o pracę, tak jak każdy inny pracownik. Natomiast, jeśli jest się adwokatem, to zawód ten można wykonywać w formie indywidualnej, jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki.

Podstawą prawną w działalności radcy prawnego są przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Natomiast dla adwokatów będą to przepisy ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze.

Radca prawny i adwokat mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, czyli nie mogą rozpowszechniać w żaden sposób informacji, jakie pozyskali w toku obsługi i prowadzenia spraw swoich klientów. Mają też obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, co do czynności wykonywanych przy udzielaniu pomocy prawnej.

Kiedy korzysta się z pomocy radcy prawnego, a kiedy z pomocy adwokata?

Indywidualny klient będzie korzystał z pomocy radcy prawnego wtedy, gdy chce zasięgnąć prostej porady prawnej lub uzyskać opinię prawną. Radca może wystąpić w jego imieniu przed sądem lub urzędem, jako pełnomocnik klienta lub jego obrońca. Radca prawny może też być zatrudniony przez dowolne przedsiębiorstwo na stanowisku prawnika. Będzie wówczas oceniał pod względem prawnym umowy i kontrakty czy konstruował pisma.

Adwokat może także udzielić porady prawnej lub wydać opinię prawną, ale w przeciwieństwie do radcy prawnego, może być obrońcą swoich klientów w sprawach karnych i karnych skarbowych, czego nie można osiągnąć w przypadku radców.

Źródło: https://dm-adwokaci.pl

Czytaj dalej...

Nieswoiste choroby zapale jelita grubego

jelitaSą to ciężkie choroby o nieznanej etiologii. Zakłada się, że są to choroby autoimmunologiczne. Całkowicie wyleczenie gwarantuje na dzień dzisiejszy tylko operacja.

Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Nieswoiste wrzodziejące zapalenie okrężnicy lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy jest przewlekłą chorobą okrężnicy, która wraz z chorobą Crohna jest klasyfikowana jako "zapalna choroba jelit" (IBD). Słowo "zapalenie okrężnicy" oznacza zapalenie jelita grubego, "wrzodziejące" - podkreśla jego charakterystyczną cechę, powstawanie wrzodów.

W porównaniu z chorobą Leśniowskiego-Crohna jest diagnozowana 3 razy częściej. Według statystyk polskich specjalistów, na 100 000 osób średnio 10-12 otrzymuje tą diagnozę. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Większość przypadków rozpoznaje się w wieku 15-25 lat (20-25% pacjentów w wieku poniżej 20 lat) lub 55-65 lat. Dzieci poniżej 10 lat bardzo rzadko chorują na choroby jelitowe.

Przyczyny i czynniki ryzyka wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Przyczyny tej choroby są nieznane. Większość badaczy uważa, że ​​jest to problem autoimmunologiczny. Podejrzewane czynniki ryzyka to:

Genetyczne - często chorzy, którzy mają krewnych z tą samą diagnozą. Dokładniej mówiąc, ten wzór obserwuje się w jednym na cztery przypadki.

Czynniki środowiskowe - większość przypadków choroby notuje się wśród mieszkańców północnych regionów Europy Wschodniej i Ameryki. Występowanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zależy od zanieczyszczenia powietrza oraz diety. Należy również zauważyć, że w krajach o wysokim poziomie higieny choroby paradoksalnie występują częściej.

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Jedynym sposobem na pozbycie się choroby jest interwencja chirurgiczna. Nawet operacja nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia. Głównym zadaniem terapii lekowej jest złagodzenie objawów, przełożenie choroby na postać bezobjawową i próba zapewnienia, że ​​taka remisja będzie trwała tak długo, jak to tylko możliwe.

Stosowane grupy leków

Leki przeciwzapalne - z reguły stanowią one podstawę leczenia. W pierwszym etapie stosuje się aminosalicylany w postaci tabletek lub doodbytniczych czopków. W ciężkich przypadkach lub przy braku działania kortykosteroidy są dodawane do leczenia. Mają wyraźniejszy efekt przeciwzapalny, ale także poważne działania niepożądane. Często są przepisywane w celu utrzymania remisji.

Leki immunosupresyjne (cyklosporyny, infliksymab, azatiopryna) - są lekami, które hamują odpowiedź immunologiczną. Są przepisane w celu złagodzenia objawów i remisji.

Antybiotyki - stosowane w celu kontroli infekcji.

Preparaty przeciwbiegunkowe - regulują ilość wypróżnień.

Środki przeciwbólowe (paracetamol) - pacjenci z chorobami jelitowymi nie powinni przyjmować leków takich jak: ibuprofen, diklofenak, naproksen.

Preparaty żelaza - w celu leczenia anemii.

Chirurgiczne leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Główną wadą operacji jest jej poziom traumatyzacji tkanek otaczających. U większości pacjentów usuwa się fragment jelita grubego, czasami z odbytem. Aby usunąć masę stolca, należy wykonać ileostomę: w ścianie brzusznej wykonać niewielki otwór, do którego przymocowana jest krawędź jelita cienkiego. Kał zbiera się w małej torebce (kalopriememnik), która jest przyczepiona do ileostomii. Badaniem diagnostycznym może być gastroskopia w przypadku choroby Crohna.

Dieta we wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Odżywianie jest ważne w celu niwelowania zaostrzeń. Jeśli stan się pogorszy, należy przestrzegać diety. Ogólne zalecenia to:

- ograniczenie spożycia produktów mlecznych;
- wybieranie produktów o niskiej zawartości tłuszczu;
- zmniejszenie zawartości błonnika w diecie (świeże owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste). Warzywa i owoce powinny być gotowane na parze, duszone lub pieczone;
- zaprzestanie picia alkoholu, ostrego jedzenia, napojów zawierających kofeinę.

Czytaj dalej...

Toczeń i stwardnienie rozsiane - nowe trendy w leczeniu

toczenstwardnienie 960Toczeń rumieniowaty układowy - jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy które normalnie chroni ciało przed infekcjami, uszkadza i atakują zdrowe tkanki ciała. Chociaż istnieje kilka różnych postaci tocznia, klasyczny pacjent z toczniem to zwykle młoda kobieta z kombinacją symptomów takich jak gorączka, nabrzmiałe gruczoły limfatyczne, wysypki (szczególnie wysypka na twarzy w kształcie motyla), zapalenie stawów, zmęczenie, wypadanie włosów, ból w klatce piersiowej lub w jamie brzusznej, owrzodzenie jamy ustnej i problemy neuropsychiatryczne takie jak ból głowy, utrata pamięci, zaburzenia nastroju i / lub dezorientacja.

Nowe sposoby leczenia chorób autoimmunologicznych

Leczenie tocznia obejmuje stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), kortykosteroidów, leków immunosupresyjnych takich jak metotreksat i leków eksperymentalnych takich jak dożylnie stosowana immunoglobulina i witaminy lub przeciwutleniacze.

Czytaj dalej...

Jakie leki na reumatoidalne zapalenie stawów

stawy minReumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą, wynikającą z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Twój system odpornościowy ma za zadanie identyfikację ciał obcych (takich jak bakterie i wirusy) i atakowanie ich, abyś pozostał zdrowy. Jednak w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów twój układ odpornościowy błędnie atakuje twoje zdrowe tkanki w obrębie i wokół stawów, powodując ciągły stan zapalny i ból.

Stawy są miejscami, gdzie łączą się kości. Kości, mięśnie, więzadła i ścięgna współpracują razem, dzięki czemu mogą się zginać, skręcać, rozciągać i poruszać. Końce twoich kości pokryte są cienką warstwą chrząstki. Działają one jak śliska poduszka pochłaniająca wstrząsy i pomagająca płynnie wykonywać ruchy w stawach.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us