Menu
reklama
reklama

Archiwum (126)

Spotkanie autorskie z poetką Krystyną Baran

wierszets0518aW ramach Saloniku Literackiego serdecznie zapraszamy 11 maja na godz. 17.00, na spotkanie autorskie z Krystyną Baran, której debiutancki tomik poezji pt. "Prześwit" ukazał się na rynku wydawniczym w marcu 2017 r. Autorka, jaworznianka, z wykształcenia ekonomistka, fascynuje się pięknem i bogactwem języka polskiego. Jej wiersze "Ja" oraz "Inaczej" opublikował w 2016 r. Magazyn Świąteczny Gazety Wyborczej.

Tomik "Prześwit" zawiera 34 wiersze, których źródłem jest uważne przypatrywanie się światu i sobie w świecie oraz pragnienie zbliżenia się do tajemnicy.

Nie tylko kosmos jest tajemnicą. Jest nią także człowiek, drzewo, motyl, wiatr, dusza i życie. Moment zachwytu, zdziwienia, potrzeba wyrażenia zadawnionego bólu lub wdzięczności sprawiają, że to, co wydawało się oczywiste, codzienne, nabiera głębszego znaczenia i staje się rozświetlone.

Poezja jest potrzebą wewnętrzną, podzieleniem się swoimi obserwacjami i refleksjami, łagodzi chaos wewnętrzny i zewnętrzny, ofiarowując harmonię na podobieństwo harmonii wszechświata. Poezja zawiera w sobie poczucie wspólnoty, bo mimo różnych losów łączy nas tajemnica życia.

Czytaj dalej...

Noc Muzeów w ŚCWIS - Pamięci górników KWK Wujek

kwkwujeknocmuz18Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na NOC MUZEÓW

Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (ul. Wincentego Pola 38, Katowice)


19 maja 2018 r.

17.00-23.00

17.00 i 18.00 Zwiedzanie miejsc związanych z pacyfikacją KWK „Wujek”. Po kopalni oprowadzą górnicy, uczestnicy historycznego strajku. Zwiedzający zobaczą m.in:

• łaźnię łańcuszkową, w której odbyły się Msze święte odprawione przez ks. Henryka Bolczyka

• plac przy kotłowni, gdzie zginęli górnicy, zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO

• przyszybowy punkt opatrunkowy, w którym udzielano pomocy rannym górnikom

• Stację Ratownictwa Górniczego, gdzie złożono ciała zastrzelonych górników

 Ilość miejsc ograniczona, rezerwacja telefoniczna: 32 601 21 08

 Zwiedzających zapraszamy do Muzeum Izby Pamięci Kopalni „Wujek” (wstęp wolny bez zapisów):

17.00-23.00 Zwiedzanie Muzeum – Izby Pamięci Kopalni „Wujek”, oprowadzać będą uczestnicy strajku w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r.

Pokazy Filmów:

18.00 i 19.00 Życiorysy z bliznami, reż. Agnieszka Świdzińska

21.00 Dziewięciu z „Wujka” - pokaz trzyminutowych filmów o każdym z zastrzelonych górników, reż. Wojciech Królikowski

Wystawa

Anna Walentynowicz. Legenda „Solidarności” 1929-2010, ekspozycja przedstawia życie i działalność jednej z najbardziej rozpoznawalnych kobiet współtworzących „Solidarność”.

Podziemna drukarnia ‘80

100 bezpłatnych koszulek na 100-lecie odzyskania niepodległości z unikalną grafiką wykonaną metodą sitodrukową!

 

Atrakcje dla najmłodszych

• Kącik gier planszowych i karcianych: Kolejka, Znaj Znak

• Kącik dla najmłodszych (kolorowanki, puzzle)

23.00 Zakończenie

Czytaj dalej...

Grafen I Gentle Blow w Jazz Clubie

Zapraszamy na koncerty dwóch zespołów - czwartek, 10 maja

grafengentleblow

Czytaj dalej...

Cheap Tobacco w Jazz Clubie Muzeum

chiptobaccoKrakowski zespół działający od 2010 roku.

W tym czasie zagrał grubo ponad 200 koncertów, zarówno klubowych jak i festiwalowaych i oraz zebrał niezliczoną ilość nagród i wyróżnień, m.in: I miejsca Synestezje 2014, Rawa Blues 2013, XXII Festiwal Blues Nad Bobrem, drugie miejsce oraz nagroda publiczności na drugiej edycji festiwalu Bluesroads.

Byli również laureatami Galicja Blues Festival 2011 i wielu wielu innych. Ich brzmienie można opisać jako połączenie bluesa i rocka dopełnione ciepłym, ale momentami drapieżnym wokalem, niezwykle charyzmatycznej a przy tym urodziwej Natalii Kwiatkowskiej. U nas po raz pierwszy i tym goręcej zapraszamy.

Bilety do nabycia w klubie. Cena w przedsprzedaży 20 zł., w dniu koncertu 25 zł.

Czytaj dalej...

Zagra dla jaworznian. Na akordeonie! Na bosaka! Na majówce!

koncertgramdlawasJaworznicka Inicjatywa Narodowa organizuje koncert, który odbędzie się 20 maja (niedziela), o godz. 17.00, w parku na Podłężu.

Wystąpi Witek Muzyk Ulicy, a nazywają go Akordeonistą, który chodzi boso.


Człowiek zaraża niezwykłym optymizmem i pogodnym uosobieniem. Tym razem zagra dla Jaworzna i podzieli się z mieszkańcami swoją twórczością, która, jak sam mówi, jest jego życiem. Witek przyznaje, że przeżył wszystko, co śpiewa. Pewnie właśnie dzięki temu jego piosenki są tak szczere i emocjonalne.

WSTĘP CAŁKOWICIE BEZPŁATNY.

Warto już dziś zaplanować sobie tę majową niedzielę i wraz z rodziną wybrać się do parku. Oprócz koncertu zaplanowanych jest mnóstwo innych atrakcji związanych z nadchodzącą majówką na Podłężu – kiedy będziecie zasłuchani w niezwykłą muzykę, wasze dzieci będą mogły pomalować samochód, czy poskakać na dmuchanym zamku.
Zaplanowano także pokazy strzeleckie i loterię z nagrodami. Do tego przez cały czas dostępne będą ciepłe posiłki.

Jaworznicka Inicjatywa Narodowa zaprasza!

Czytaj dalej...

Z profilaktyką nie można czekać

zlouzalezn0418Zespół Lecznictwa Otwartego organizuje (23 kwietnia, o godz. 11.30 w Bibliotece Głównej w Jaworznie) spotkanie „Systemowe rozumienie profilaktyki wobec zjawiska uzależnienia – perspektywa praktyczna pracy w środowisku lokalnym”, dedykowane dyrektorom szkół, pedagogom szkolnym, lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom socjalnym, interwentom kryzysowym oraz innym reprezentantom instytucji pomocowych z terenu Jaworzna.

Niebawem w mieście ruszą programy ZLO: Razem ku DOBRU, dedykowany pacjentom i ich rodzinom oraz „Nie (i)graj z siecią”, do udziału w którym zaproszeni zostaną uczniowie jaworznickich szkół.

Ważnym elementem spotkania będzie także omówienie problemów alkoholowych i metod ich leczenia.Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Czytaj dalej...

II Festiwal Piosenki „O Wolności” 21 kwietnia w Katowicach

o wolnosci.2018.plakat CustomII Festiwal Piosenki „O Wolności” odbędzie się 21 kwietnia 2018 r. w Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM (Katowice, ul. Świętego Jana 10), w godzinach 9.30 - 16.30.  W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział ponad 30 artystów m.in. z Kielc, Częstochowy oraz Katowic.

Walka z systemem komunistycznym prowadzona była za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji.

Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o  pragnieniu wolności.

Celem konkursu, który odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 14 do 25 lat. Do udziału zgłosili się zarówno amatorzy tworzący w zaciszu domowym jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa.

Czytaj dalej...

Renata Przemyk, dama muzycznego undergroundu w Katowicach już w niedzielę !

renata przemyk 1KONCERT
RENATA PRZEMYK

Specjalna Oferta !

Występ odbędzie się 22 kwietnia 2018 roku o godz. 19:00
w Pałacu Młodzieży w Katowicach


Renata Przemyk "Ya Hozna" i "The Best Of" w Katowicach!

Po niezwykle udanych koncertach w Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i w Krakowie podczas którego mieliśmy okazję do wysłuchania po raz pierwszy od wielu lat pełnego materiału z kultowej już płyty „Ya Hozna”, Renata Przemyk powraca do Katowic i z pełnym składem koncertowym zagra 22 kwietnia w sali Pałacu Młodzieży w Katowicach .

Podczas koncertu usłyszymy znane publiczności, a dawno nie wykonywane, piosenki z pierwszej płyty Renaty Przemyk „Ya Hozna” takie jak: „Babę zesłał Bóg”, „Samolot”, „Makijaż twarzy”, „ Prinsówna”, „Kochaj mnie jak wariat”, „Tortury” a może i „Protest Dance” oraz najbardziej znane utwory Renaty z jej wszystkich płyt

(m.in.: „Ten taniec”, „Zero”, „Kochana”, „Odjazd”, „Bo jeśli tak ma być” i wiele innych) i kilka piosenek z najnowsze płyty „RZEŹBA DNIA”. Koncert wyróżnia dynamiczny i rockowy charakter oraz specjalnie przygotowany repertuar i zaskakujące aranżacje.

Renacie na koncercie towarzyszy zespół w składzie: Grzegorz Palka (gitary), Piotr Wojtanowski (bas, wokal), Sławek Puka (perkusja), Kamil Błoniarz (akordeon) i Krzysztof Pająk (instrumenty klawiszowe).

Czas trwania programu to prawie 2 godziny.
Cena biletów:
60 zł!

Indywidualnie bilety można nabyć na stronie internetowej: www.biletyna.pl
Zamówienia zbiorowe przyjmowane są pod nr tel.: 608-785-994

Bilety wraz z fakturą dostarczane są na miejsce pod wskazany adres, płatność za faktury do uzgodnienia. Ilość miejsc ograniczona.
Zapraszamy!

Czytaj dalej...

78. rocznica zbrodni katyńskiej

 

 

echakatynia2018 CustomZapraszamy na 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”.
Pokaz zorganizowany przez Oddział IPN w Katowicach odbędzie się:

17 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 (pokaz dla młodzieży) i 17.00 (pokaz otwarty) w Muzeum Miasta Jaworzna, ul. Pocztowa 5,

Filmy prezentowane w ramach przeglądu:

„Nie pamiętam“ (2018), scenariusz: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, reżyseria: Mirosław Mamczur;

"Rozstrzelać Polaków“ (2017), scenariusz: Tomasz Sommer, reżyseria: Mirosław Majeran.

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us