Menu
reklama

Archiwum (238)

51. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” 2020
kolednicy
Karnawał, przebierańcy, wrzawa, śmiech i zabawa. Oto najkrótsza charakterystyka „Żywieckich Godów” – przeglądu kolędniczego, który potrwa od 11 do 26 stycznia 2020. Korowody i konkursowe prezentacje odbędą się Żywcu i Milówce, a finał w Bielsku-Białej. Swój udział zapowiedziało niemal 50 grup i wykonawców.
Fot: Wikipedia

W pierwszy festiwalowy weekend (11–12 stycznia) w atmosferę Godnich Świąt wprowadzi nas ponad 30 wykonawców, grup kolędniczych i obrzędowych, którzy zjadą z różnych stron Beskidów. W Klubie Papiernik w Żywcu zaprezentują się kolędnicy z szopką, gwiazdą, soplem, turoniem, kozą, owsem, rajem, Dorotą, Trzo Króle, herody, szlachcice, winszownicy, połaźnicy. Są wśród nich kolędnicy z dziada pradziada – bo w wielu domach przekaz międzypokoleniowy jest nadal silny. Inni to pasjonaci rekonstruujący tradycje, które już odeszły. Będą winszować „Na scynście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok!”, śpiewać kolędy życzące, pastorałki, kantyczki, odgrywać scenki i wyprawiać różne figle. Pokażą, że w każdej beskidzkiej miejscowości Boże Dziecię nieco inaczej na świat przychodzi.

kolednicy 2Kolejne dwie styczniowe soboty to wesołe korowody i okazja do zabawy. Ulicami Milówki i Żywca przejdą tłumy przebierańców – dziadów noworocznych i jukacy – a wśród nich postacie Niedźwiedzi, Koni, Kominiarzy, Diabłów, Maciduli i inni. To pokazy noworocznych tradycji górali żywieckich, m.in. z Węgierskiej Górki, Suchego, Zwardonia, Ciśca, Milówki, Kamesznicy, Cięciny, Żabnicy, Żywca-Zabłocia, Nieledwi. Zamiast fajerwerków będą więc tradycyjne pokazy trzaskania z bata. Zagrają góralskie kapele złożone z heligonek i wakatu. Będą też bębny, dzwonki, gwizdki, bo huk, hałas ma zgodnie z tradycją odstraszyć wszelkie zło, aby przyszły rok był jak najlepszy. Milówiecki dzień plenerowy zaplanowano na 18 stycznia, a żywiecki na 25 stycznia. Swój udział zapowiedziało kilkanaście grup obrzędowych.

By Fiberek - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8969110

W Milówce (18 stycznia) wszystko rozpocznie się na Rynku już o godz. 8.30 od powitania grup dziadowskich i konkursu trzaskania z bata. O godz. 10.30 barwny korowód przejdzie pod Starą Chałupę, aby tam wziąć udział w prezentacjach konkursowych, ocenianych przez jury złożone z etnografów i folklorystów (od 11.00).
Natomiast w Żywcu (25 stycznia) korowód ruszy spod Karczmy Żywieckiej o godz. 11.00 i przejdzie na Rynek. Tam zobaczyć będzie można niekonkursowe prezentacje zespołów oraz drugi konkurs trzaskania z bata.
Dla przyjezdnych niecodzienne, dziwaczne wręcz stroje, pełne ekspresji maski, a także psoty dziadów i jukacy mogą być zaskakujące. Przebierańcy wydają się zupełnie niedzisiejsi, archaiczni, niemal pierwotni. Ich obrzędy, wywodzące się z czasów przedchrześcijańskich, mają zapewnić dostatek, urodzaj, powodzenie. Dla mieszkańców Żywiecczyzny są symbolem ich tożsamości, sygnalizują początek nowego roku. To zabytkowa i jednocześnie żywa forma folkloru, o czym świadczy wpis tych zwyczajów na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Imprezom towarzyszącym „Żywieckim Godom” przyświeca idea kultywowania tradycji związanych z okresem zimowym. Od 23 do 26 stycznia w Milówce każdego wieczoru jest coś ciekawego w programie. W Starej Chałupie odbędą się pokaz skubania pierza i łuskania fasoli, któremu towarzyszą występy kolędników (23 stycznia, czwartek), oraz wieczór wspomnień o życiu i twórczości Józefa Szczotki (24 stycznia, piątek). Ciekawym punktem programu jest „Potańcówka dziadowska” (Dom Strażaka, 25 stycznia, sobota, wstęp 20 zł), podczas której do tańca przygrywają góralskie kapele. W ramach „Gościny” można będzie skosztować takich przysmaków jak kubuś, galas, czy prażuchy (Dom Strażaka, 26 stycznia, niedziela, wstęp 20 zł). Gminny Ośrodek Kultury w Milówce zaprasza też na warsztaty rękodzieła – ceramiki i zdobnictwa bibułkowego.
Z kolei w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka” (7, 8, 11 stycznia) będzie można posłuchać zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Jak co roku planowany jest również „Beskidzki Karnawał”, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Żywcu (26 stycznia, niedziela). W ramach imprezy przewidziano kiermasz twórczości ludowej oraz degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, prezentacje gmin powiatu żywieckiego, a na zakończenie koncert zespołu Chwila. Ich muzyka to połączenie wielu gatunków muzycznych na bazie utworów kolędowych i pastorałek beskidzkich. Natomiast 31 stycznia (piątek) zaplanowano Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Koncert laureatów „Żywieckich Godów” odbędzie się w tym roku Bielsku-Białej, w Kubiszówce 26 stycznia.

W roku 2020 podczas „Godów” prezentowane będzie również nowe wydawnictwo. W grudniu 2019 roku z okazji ubiegłorocznego 50-lecia Przeglądu Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej wydał książkę pt. „Czas wielkiej radości. Żywieckie Gody”, w której swoimi refleksjami podzielili się m.in. wieloletni uczestnicy imprezy. Osobny rozdział poświęcono także jej historii.

Organizatorami Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Żywieccy górale zapraszają na swój karnawał.

Czytaj dalej...

Styczeń w Klubie Relax

Styczeń w Klubie Relax to dawka niezapomnianych wrażeń a wszystko za sprawą wyjątkowych wydarzeń, które przygotowaliśmy dla mieszkańców naszego miasta. 

6.01.2020 - Wspólne kolędowanie z Gospel Wings & Shanta Rei.
*Bilety w cenie 15,00 zł dostępne w Klubie oraz online https://bit.ly/2PNDA6k
19.01.2020 - godz. 18.00 - Koncert BLUNT RAZOR
*Bilety w cenie 15,00 zł (przedsprzedaż) i 25,00 zł (w dniu koncertu) dostępne w Klubie oraz online https://bit.ly/2PNDA6k
22.01.2020 - godz. 16.00 - Koncert Kolęd i Pastorałek w wyk. Zespołów Śpiewaczych Miasta Jaworzna
* wstęp za zaproszeniem
23.01.2020 - godz. 19.00 - Stand-Up Modzelewski & Banaś
Bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż) i 35 zł (w dniu występu) dostępne w Klubie oraz online https://bit.ly/2PNDA6k
Szczegółowe informacje: www.klubrelax.jaworzno.pl
 
Zaprasza
eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna/ Klub Relax
ul. Szczakowska 35b, tel. 32 762 91 49
Czytaj dalej...

II JFK Jaworznicki Festiwal Komedii

 

 


jfk20 1

II JFK Jaworznicki Festiwal Komedii odbędzie się w dniach 31 stycznia - 2 lutego 2020.

Dzień 1
31 stycznia 2020
ŚCIANA

Czterdziestopięcioletni Jacek, kawaler z Mokotowa, agent nieruchomości chce wypłacić pieniądze w banku. Z pozoru zwykła sytuacja, staje się bardzo niecodzienną, gdyż pracownicy banku, rozpoczynają dochodzenie, czy aby ich klient nie ma za dużo pieniędzy… Bohater dowiaduje się, że polski bank został wykupiony przez indyjską grupę kapitałową i on sam podlega już nie polskiemu, a indyjskiemu ustawodawstwu.

Traktowany jak przestępca z racji na „wysoki współczynnik awansu społecznego” uczestniczy w serii coraz bardziej surrealistycznych, momentami przezabawnych i dziwacznych sytuacji, które prowokują go do skrajnie różnych emocji, od zniecierpliwienia, przez furię, po zobojętnienie. Bawi do rozpuku śmiały, ostry jak brzytwa i surrealistyczny humor rodem z Monty Pythona.

W popisowa rolę Klienta wciela się Paweł Okraska, krakowski aktor teatralny znanym m.in. z filmu „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego.

„Ściana” w reżyserii Artura Barcisia aktora i reżysera nagrodzonego Złotą Maską, za spektakl na deskach Teatru Żelaznego pt. „Jabłko”, łączy w sobie sztukę zaangażowaną i przewrotną komedię z przesłaniem w oparach absurdu.

Reżyseria: Artur Barciś
Autor: Sébastien Thiéry
Tłumaczenie: Bartosz Wierzbieta

Muzyka: Bartosz Ebert
Scenografia: Artur Barciś

Występują: Paweł Okraska
Bogumiła Murzyńska
Anna Wesołowska/Małgorzata Gadecka/Elżbieta Okupska
Marta Marzęcka-Wiśniewska
Piotr Wiśniewski

Premiera 1 września 2018
czas trwania: 90 min

Bilety w cenie 60 zł dostępne online: http://kbq.pl/44444
oraz od 2 stycznia w CK Teatr Sztuk

Dzień 2
1 lutego 2020
Teatr Improwizowany Hofesinka

Hofesinka to grupa zajmująca się improwizacją teatralną, o charakterze komediowym. Wszystkie występy są w 100% improwizowane. Do momentu pojawienia się na scenie nie wiadomo co aktorzy będą grać. Żaden spektakl nie jest taki sam. Wszystko wydarza się tylko raz i powstaje na oczach publiczności. Spektakl improwizowany zapewnia doskonałą rozrywkę przez swoją nieprzewidywalność. Improwizacja niesie ze sobą element zaskoczenia zarówno dla publiczności jak i samych improwizatorów. Angażuje i skupia uwagę widza, który sugestią lub słowem inspiracji ma bezpośredni wpływ na przebieg spektaklu. Świetna zabawa gwarantowana!
W Jaworznie wystąpią: Aleksandra Markowska, Joanna Pawluśkiewicz, Robert Pieńkowski, Antoni Syrek-Dąbrowski

Bilety w cenie 30 zł dostępne http://kbq.pl/43996
oraz od 2 stycznia w CK Teatr Sztuk


Dzień 3
2 lutego 2020
HIPNOTYZER - Teatr Nowy Proxima

Na scenie widzimy dwójkę aktorów, kanapę, fotel, stół z krzesłami oraz choinkę. W domową przestrzeń około świąteczną wkraczamy wraz z utarczką słowną bohaterów. Oto Boria, głowa rodziny, która nie stroni od alkoholu, ukrył gdzieś w swoim pijackim transie ostatnią wypłatę i za nic w świecie nie może sobie przypomnieć co z nią zrobił. Pomysłowa małżonka Nadia postanawia wezwać więc hipnotyzera, który wydusi z krnąbrnego małżonka miejsce ulokowania pieniędzy. W taki sposób uporządkowany chaos tego domu ulega totalnemu przekształceniu, któremu blisko do katastrofy. Farsa z minuty na minutę nakręca się coraz bardziej i niewiele brakuje jej do przerodzenia się w tragedię, tym bardziej, że hipnozie poddaje się także Nadia... Dokąd zaprowadzi bohaterów to powolne odkrywanie sekretów?
Występują: Tomasz Schimscheiner, Piotr Sieklucki, Martyna Krzysztofik

Bilety w cenie 60 zł dostępne http://kbq.pl/43995
oraz od 2 stycznia w CK Teatr Sztuk

UWAGA UWAGA:
Karnety na trzy powyższe przedstawienia w cenie 139 zł do nabycia: http://kbq.pl/43998
Ilość ograniczona!


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Wystawa rysunków Pawła Jarońskiego.
Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 31 stycznia o godzinie 18 w Galeria Obecna (CK TEATR SZTUK, 1 piętro). Wstęp na wystawę, która potrwa do końca lutego jest bezpłatny.

Open Mic - Stand-Up Night (tylko dla dorosłych)
godz. 21, Jazz Club Muzeum

W pierwszej edycji JFK wystąpiło mnóstwo fantastycznych komików, którzy obecnie zdobywają sceny polskich klubów. Czy i tym razem będziemy gościć następców Gizy, Paczesia czy Lotka? Młodzi adepci komedii stand-up zawalczą o nagrodę publiczności. Na scenie dziesięciu komików, 3 godziny zabawy. Prowadzenie wieczoru - Damian Kubik, znany jako Antoni Gorgoń Grucha, ale tym razem będzie prowadził imprezę jako on sam. Tanio wychodzi, mniej niż 2,50 za komika
bilety:
http://kbq.pl/43997 oraz od 10 grudnia w Jazz Club Muzeum

Jaworznicki Festiwal Komedii NA BIS!
5 lutego godz. 19 - Jazz Club Muzeum
Stand-up Bartosz Zalewski + Cezary Ponteffski :)
Bilety: http://kbq.pl/46322

jfk20 2

Czytaj dalej...

Marcin Pater Trio - 19 stycznia
patertrio
Oscylacja między jazzowo – rockowym brzmieniem w połączeniu z wibrafonem, to mieszanka będąca wizytówką zespołu Marcin Pater Trio. Muzyka znajduje odzwierciedlenie w osobowościach każdego członka zespołu. Jest jak ogień i woda, pełna nieprzeciętnych historii. Katowicka formacja powstała z inicjatywy Marcina Patera – lidera, wibrafonisty, kompozytora. Każdy utwór jest jego osobistą konfrontacją ze światem zarówno tym wewnętrznym jak i zewnętrznym.
Debiutancki album studyjny Nothing But Trouble został wyprodukowany oraz wydany nakładem włoskiej wytwórni Emme Record Label. Jest wynikiem wygranego konkursu międzynarodowego w ramach jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych ‘Jazz Juniors’, w 2018 roku, odbywającego się w Krakowie. Zespół zaprosił gościnnie do współpracy jednego z najznakomitszych gitarzystów młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej – Jakuba Mizerackiego.
Intensywny rok koncertowy wypełniony występami w prestiżowych salach koncertowych oraz na festiwalach takich jak: Nisville Jazz Festival (Serbia), Sibiu Jazz Festival (Rumunia), Jazz nad Odrą Festival (PL), Fara Music Festival (Włochy), RCK PRO Jazz Festival (PL), Polska Jazz Budapest (Węgry), a także trasa w Chinach (m.in. na Taichung Jazz Festival, Real Live Jazz Festival, OctLoft Jazz Festival), czy występ w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, otworzył drzwi na świat dojrzewającej muzyce zespołu, a to jeszcze nie koniec! Już w nowym roku trio wyruszy w trasy promując swój najnowszy album.
Skład zespołu: Marcin Pater – wibrafon Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa Adam Wajdzik – perkusja
Nagrody i wyróżnienia: Grand Prix na Jazz Juniors Festival 2018 (Polska) Grand Prix na Sibiu Jazz Contest 2018 (Rumunia) oraz pierwsza nagroda za najlepszy utwór ‘Take Down’ Pierwsza nagroda podczas RCK PRO Jazz Festival w Kołobrzegu 2018 (Polska) Finaliści B-Jazz International Contest w Leuven (Belgia)
patertrio a

Czytaj dalej...

Bukartyk i Ajagore "Raport z przesłuchania"bykartykajagore
Projekt Bukartyk/AJAGORE to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka -znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, radiowca, wnikliwego obserwatora rzeczywistości i muzyków grupy AJAGORE- instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy- od Jazzu, rhythm n blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe.

Warto nadmienić iż muzycy AJAGORE towarzyszą na codzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi. Z kolaboracji Bukartyk/AJAGORE musiało powstać zatem coś nietuzinkowego a gdy dodamy do tego bezkompromisowy komentarz wobec otaczającej nas rzeczywistości będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem absolutnie dziś na scenie niespotykanym.

BUKARTYK/AJAGORE- Myślisz, Dumasz, Tańczysz… i jest Ci dobrze!

Ich poprzedni koncert (czerwiec 2019) w naszym klubie jest wspominany do dzisiaj. Wtedy nie wszyscy mieli szansę go zobaczyć i posłuchać (z braku wolnych miejsc), dlatego postanowiliśmy go powtórzyć.
Istnieje możliwość rezerwacji miejsc (osobiście lub drogą elektroniczną - mail, mesanger) wraz z zakupionym biletem.

 

bykartykajagore a

Czytaj dalej...

Blunt Razor - jaworznicki zespół eksportowy
blunt razor a
Zespół Blunt Razor powstał w 2012 roku, a w obecnym składzie: Andrzej Nocoń (wokal, pianino), Łukasz Bochenek (gitara), Łukasz Pierzchała (perkusja), Szymon Golec (bas), występuje na scenie od marca 2016 roku.
Ich muzyka stanowi połączenie - bardzo często eksperymentalne - wielu gatunków i stylów muzycznych. W granych przez nich kawałkach można usłyszeć indierock, elektronikę oraz pop, ale również motywy muzyki ludowej z całego świata.
W roku 2016 zespół wygrał ogólnopolski konkurs ŠKODA Auto Muzyka, co poskutkowało wydaniem kawałka „Stil Alive” na konkursowej składance, która jest do kupienia w salonach Empik. Podczas konkursu muzyka zespołu została doceniona przez Katarzynę Nosowską oraz Dawida Podsiadło, który opisał zespół słowem „wybitny”.
Rok 2017 również obfitował w nagrody, bowiem zespół zajął drugie miejsce na podium ogólnopolskiego konkursu Firestone Headliners of Tomorrow, gdzie w jury zasiadała sama Monika Brodka. Dzięki drugiemu miejscu blunt razor, po warsztatach przeprowadzonych przez jurorkę konkursu, nagrał profesjonalną sesje live w warszawskim studiu Jedynki - Polskiego Radia.
Prężnie rozwijająca się kariera męskiego składu poskutkowała zwycięstwem w Festiwalu Młodych Talentów w roku 2018, gdzie o sukcesie zadecydowały takie sławy polskiej sceny muzycznej jak Katarzyna Nosowska i Piotr Metz. W ramach finału konkursu zespół wystąpił podczas wspólnego koncertu z zespołami Luxtorpeda oraz T.Love.
Jedną z nagród konkursu było wydanie singla przez wytwórnie Kayax, co zaowocowało również nawiązaniem współpracy w ramach projektu My Name Is New tworzonego przez wytwórnię.
Rok 2019 zespół rozpoczął od zajęcia drugiego miejsca w prestiżowym Festiwalu Supportów, gdzie miał okazję wystąpić przed takimi gwiazdami jak O.S.T.R, Lao Che, Ania Dąbrowska oraz Maciej Maleńczuk.
28 września miała miejsce premiera debiutanckiego albumu „Szczebrzeszyn”. Do dwóch kawałków z tego krążka powstały również teledyski. Płyta ukazała się wyłącznie w wydaniu cyfrowym, ale planowane jest wydanie limitowanej serii egzemplarzy fizycznych.

19 stycznia 2020 roku zapraszamy na koncert do Klubu Relax.
Bilety w cenie 15 zł w przdsprzedaży i 25 zł w dniu koncertu dostępne w Klubie Relax i na kupbilecik.pl.

blunt razor

Czytaj dalej...

Krzysztof Bosak w Jaworznie
boask jaworzno poziom1 rgb 1600x1068 1200

Zapraszamy na spotkanie z posłem Krzysztofem Bosakiem!

Kandydat w prawyborach prezydenckich Konfederacji będzie w Jaworznie 17.12.2019 r. o godzinie 18:00 w Hotelu Pańska Góra, przy ul. Krakowskiej 1.

Przyjdź, poznaj i zadaj pytanie kandydatowi!

Spotkanie jest elementem trwającej obecnie kampanii w Prawyborach Prezydenckich Konfederacji.
Porozmawiamy o sytuacji politycznej i perspektywie startu w wyborach prezydenckich 2020.

Po pierwszym weekendzie zjazdów prawyborczych Pan Krzysztof Bosak prowadzi w stawce kandydatów na kandydata na Prezydenta RP. Bardzo prawdopodobne, że będzie to pierwszy z Kandydatów na Prezydenta PR, który wystartuje w przyszłorocznych wyborach i odwiedzi miasto Jaworzno.
#Bosak2020 #Konfederacja.

KB w jaworznie 1200

 
Czytaj dalej...

Manhattan Podłęże zaprasza na spotkanie ze świętym Mikołajem.
Zapraszamy na sobotnie przedpołudnie ze świętym mikołajem i towarzyszące temu wydarzeniu atrakcje
mikolajpodleze19

 

 

 

 

 

 

mikolajpodleze2019

 

Czytaj dalej...

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W GALERII GALENA
Galena plakat B1 mikołaj2019 1 1200

6 i 7 grudnia zapraszamy wszystkie dzieci te małe i duże na spotkanie ze Świętym Mikołajem, który wraz z pomocnikami nie tylko wręczy prezenty, ale również zrobi sobie wyjątkowe zdjęcie w bajkowej scenerii. Mikołaj przybędzie do Galerii Galena o godzinie 12.00 i zostanie z nami do wieczora, do godz. 19.00. Będzie go można spotkać przy choince znajdującej się przy wejściu głównym do Galerii Galena.

7 grudnia wraz z Mikołajem odwiedzą nas także psotne elfy, które dostarczą dzieciom dużo świetnej zabawy! W Wiosce Świętego Mikołaja czeka wiele atrakcji: będą zabawy taneczno-kuglarskie, mini spektakl z udziałem wszystkich dzieci, fabryka ozdób świątecznych takich jak dekoracje na choinkę, czy dekoracje świątecznych pierników. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Udział w zajęciach jest bezpłatny i bez zapisów, a liczba miejsc ograniczona.

 

 

Galena plakat B1 mikołaj2019

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us