Menu
reklama
reklama
reklama

Z kraju (19)

Kwiatowe aranżacje w jednym ze śląskich miast - odgapiamy?


bytom 3Nie tak dawno - w lipcu, pisaliśmy o Sandomierzu, w którym na każdym, dosłownie każdym rogu ulicy, w każdej wolnej przestrzeni umieszcza się kwiaty. To wygląda pięknie i chyba w Jaworznie coś w tym roku ruszyło w temacie, bo w różnych miejscach pojawiają się gazony, donice obsadzone zielenią i kwiatami.

Ale to, co można zobaczyć w niedalekim Bytomiu naprawdę jest powodem do zazdrości. Miasto i jego wygląd raczej optymizmem - uchodzi za jedno z najbardziej zniszczonych i zaniedbanych miast -  ani pozytywnymi odczuciami estetycznymi niespecjalnie napawają, przynajmniej w niektórych miejscach.
Natomiast gdzieniegdzie kwiatowe rozwiązania są fantastyczne. Nam udało się zaobserwować kilka z nich. Podobają się? Odgapiamy?

Na zdjęciach -oprócz kwiatów również ciekawy pomysł na samochodowy złom oraz... grzyby w mieście - na chodniku - tego jeszcze nie było!

O Sandomierzu piszemy tutaj - Temat na niedzielę - A może by tak kwiaty na ulicach?
oraz - również o roślinach
- Co dalej z Geosferą? Czy więcej roślin to dobry pomysł?

Czytaj dalej...

Stadion Narodowy utonie w śmieciach? Skutki palenia odpadami

kominek0917Rocznie w Polsce produkuje się średnio 58 milionów m3 odpadów komunalnych. To jakby zapełnić śmieciami po dach Stadion Narodowy aż 58 razy. Część z odpadów staje się paliwem opałowym – wielu Polaków uważa, że palenie śmieci jest bardziej ekologiczne, niż ich segregowanie. Jakie są jednak skutki wrzucania śmieci do kominka?

W badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia aż 35% odpowiadających uważa, że palenie śmieci w warunkach domowych nie wyrządza szkód środowisku. Kolejne 20% twierdzi, że ogrzewanie domu odpadami jest proekologiczne. 26% nie ma na ten temat zdania. Wyniki pokazują, że źródłem wielu problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska może być postawa Polaków, którym często brakuje podstawowej wiedzy.

Czytaj dalej...

Zdrowe kieszonkowe uczy dzieci jak mądrze się odżywiać. Coraz więcej szkół w projekcie

 
szkolazywnoscWakacje dobiegły końca, zatem uczniowie, chcąc nie chcąc, musieli wrócić do szkolnej codzienności. Wielu mogło jednak przeżyć zdziwienie, gdy na korytarzu zamiast automatu ze słodkimi napojami i batonikami ujrzeli urządzenie wydające zdrową żywność. Urządzenia vendingowe projektu Zdrowe Kieszonkowe trafiły bowiem do kolejnych szkół. Liczba placówek uczestniczących w ogólnopolskim projekcie, który propaguje mądre odżywanie systematycznie rośnie.

Szkoła Podstawowa im. Ks. Michała Sopoćki w Księżynie – to tam od kilku miesięcy działa już urządzenie Zdrowe Kieszonkowe, które serwuje uczniom wyłącznie zdrową i sprawdzoną żywność.

Czytaj dalej...

Backstage sesji w Wenecji z Michałem Szpakiem - Ambasadorem marki Nails Companymichal szpak ambasador marki nails company modelki zdj 5 CustomSpecjalnie dla naszych czytelników, specjalnie dla wielbicieli talentu Michała Szpaka w Jaworznie, w kilka dni po Jego koncercie w sali koncertowej MDK, prezentujemy zdjęcia z pewnej wielkiej sesji fotograficznej z Michałem Szpakiem w roli głównej...

Z ogromną satysfakcją pragniemy uchylić rąbka tajemnicy i zaprezentować materiał zza kulis sesji zdjęciowej Michała Szpaka – Ambasadora marki Nails Company. To w bajkowej scenerii romantycznej Wenecji, Michał wraz z pięknymi kobietami zaprezentował wybrane produkty z aktualnej oferty marki na sezon 2017.

Czytaj dalej...

Światowe Dni Młodzieży - Spotkanie na Górze Karmel

 

sdmkcea1Katowice jeszcze tego nie widziały. Kilkanaście tysięcy młodych ludzi z 55 krajów z całego świata i kilkadziesiąt tysięcy ludzi ze Śląska spotka się na katowickim lotnisku Muchowiec, aby zrobić wspólny „raban”, do którego wzywał papież Franciszek. Spotkanie na Górze Karmel już 23 lipca.

Już za niespełna trzy tygodnie do Polski ma przyjechać kilka milionów pielgrzymów z całego świata. Wydarzenia centralne odbędą się w Krakowie a tydzień wcześniej goście z zagranicy odwiedzą diecezje w całym kraju. Do Katowic przyjedzie kilkanaście tysięcy pielgrzymów z ponad 50 państw. Organizatorzy chcą spotkać się na katowickim lotnisku Muchowiec, gdzie zostaną zaprezentowane grupy zagraniczne, które następnie wezmą udział w Eucharystii. Będą oni mieli również okazję, żeby zobaczyć musical w wykonaniu Śląskich artystów, jak również wysłuchają koncertu jednej z największych na świecie gwiazd muzyki chrześcijańskiej - Stevena Curtis Chapmana.

Czytaj dalej...

Zatrzymać ciężarówki - Dzień Praw Zwierząt 2016


konie Zebrzydowice CustomKilkadziesiąt godzin bez wody, tysiące kilometrów w mrozie lub upale, stres, głód, przemęczenie, tak wygląda ostatnia podróż milionów zwierząt. We środę 25. maja 2016 r. o godz. 11.00 Klub Gaja zaprasza do Biblioteki Śląskiej w Katowicach na obchody Dnia Praw Zwierząt oraz happening „Zatrzymać ciężarówki”. Tematem przewodnim wydarzenia będzie transport długodystansowy żywych zwierząt przeznaczonych na rzeź.

Stop the Trucks” to ogólnoeuropejska inicjatywa prowadzona przez Eurogroup for Animals wzywająca państwa UE do zmiany przepisów dotyczących ochrony zwierząt podczas transportów długodystansowych zwierząt przeznaczonych na rzeź. Każdego roku wewnątrz UE oraz poza jej granice transportowanych jest miliard żywych kur, kurcząt i indyków oraz 37 milionów krów, świń, owiec, kóz i koni. Zwierzęta podczas transportu na duże odległości narażone są na wycieńczenie, odwodnienie, urazy fizyczne, a nawet śmierć. Tylko ograniczenie czasu transportu do 8 godzin w przypadku zwierząt kopytnych i 4 godzin w przypadku ptaków może zminimalizować ich cierpienie i stres.

Obchody Dnia Praw Zwierząt rozpoczną się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach 25. maja o godzinie 11.00. Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja przedstawi ideę praw zwierząt. Gościem specjalnym będzie Karolina Gil, prawniczka zajmująca się prawami zwierząt, współzałożycielka pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt działającego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Karolina opowie o transportach długodystansowych żywych zwierząt oraz aspektach prawnych dotyczących tego tematu.

Happening „Zatrzymać ciężarówki” przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 10 z Katowic, Gimnazjum nr 16 z Sosnowca oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 z Rudy Śląskiej będzie kulminacją tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt.

Dzień Praw Zwierząt, obchodzony 22. maja w całej Polsce, został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku. Od początku swojej działalności Klub Gaja promował poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody bez negowania praw społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego. Pod petycją w sprawie wprowadzenia Ustawy o ochronie zwierząt podpisało się 600 tysięcy Polek i Polaków.

Klub Gaja jest pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła kampanię związaną z transportem zwierząt, głównie koni. Przed 1999 r., w którym zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię „Zwierzę nie jest rzeczą” liczba wywożonych z kraju koni dochodziła do 90 tys. Dzięki kampanii poprawiły się warunki transportu, a liczba wywożonych zwierząt spadła. Pięćset tysięcy popisów Polek i Polaków popierających zakaz transportu - zebranych i złożonych przez nas do Sejmu - było podstawą skutecznej kampanii medialnej i społecznej. Problem ten został wielokrotnie udokumentowany i stał się tematem publicznych debat.

Obecnie Klub Gaja zachęca do zapoznania się z materiałami kampanii prowadzonej przez Eurogroup for Animals oraz do podpisania petycji do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ograniczenia transportu żywych zwierząt przeznaczonych na rzeź do 8 godzin w przypadku ssaków i 4 godzin w przypadku ptaków na stronie: http://www.stopthetrucks.eu/en/

Więcej informacji:
www.klubgaja.pl
www.stopthetrucks.eu

Kontakt:
Jacek Bożek – przezes Klubu Gaja – 603 636 554 

Fot. Klub Gaja. Konie na bazie przeładunkowej w Zebrzydowicach.

WESPRZYJ!
http://klubgaja.enewsletter.pl/k3/367/10g/1s74/ddee7f3a71cbe/bERy9SWj

 

Czytaj dalej...

Akcja Czysta Przemsza

Akcja czysta Przemsza fot115 kwietnia 2016r. w godz. 10.00 - 18.00 Klub Miłośników Ziemi Chełmeckiej, Klub Gaja, Gmina Chełmek oraz Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zapraszają w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” do udziału w obywatelskiej akcji sprzątania rzeki Przemszy i jej nadbrzeży. Miejsce: Chełmek, okolice kładki przy ul. B. Chrobrego.

Naszym pragnieniem jest, żeby Przemsza była czysta, żeby zwrócić jej godność. W tej chwili płynie w niej coraz czystsza woda, a nawet nad rzeką pojawił się żółty piasek, który może być traktowany jako pierwszy znak świadczący o poprawie jakości wody. Przemsza jest rzeką, która zasługuje na naszą uwagę, powinniśmy móc się nią cieszyć, ale najpierw musimy ją posprzątać – powiedział Waldemar Rudyk dyrektor MOKSiR w Chełmku.

Komu nie jest obojętny los rzeki Przemszy zapraszamy do Chełmka 15 kwietnia (piątek) w godzinach od 10.00 do 18.00. Gorąca kawa, rękawiczki i worki na śmieci będą czekały na wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu rzeki. Zbiórka nad Przemszą przy kładce (ul. Bolesława Chrobrego). W ramach lokalnej inicjatywy „Ujście Przemszy - Szlak dawnych galarów” realizowanej w ramach projektu Klub Gaja „Zaadoptuj rzekę”, zakupione zostały 4 kajaki, które podczas akcji sprzątania rzeki będą wykorzystane do zbierania śmieci bezpośrednio z wody.

Dla chętnych, w celu sprzątania Przemszylub monitoringu przyrodniczego, Klub Miłośników Ziemi Chełmeckiej udostępnia nieodpłatnie zakupione przez Klub Gaja kajaki również w inne dni, wystarczy umówić się na dogodny termin – mówi Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.

Ujście Przemszy, czyli obszar obejmujący rzekę wraz z przylegającymi łąkami i łęgami, między miejscowościami Chełmek i Gorzów, to teren o bogatych walorach przyrodniczych, kulturowych i społecznych. Potrzeba ochrony i jego popularyzacja stały się inspiracją dla osób z Klubu Miłośników Ziemi Chełmeckiej do tworzenia szlaku dawnych galarów. Projekt „Ujście Przemszy - Szlak dawnych galarów” realizowany wraz z Klubem Gaja i MOKSiR w Chełmku nawiązuje do starych tradycji flisackich oraz przywraca mieszkańcom świadomość znaczenia rzeki.

Inicjatywa obywatelska „Ujście Przemszy - Szlak dawnych galarów” realizowana jest przez Klub Miłośników Ziemi Chełmeckiej, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

Czytaj dalej...

GRAMY DLA MARKA - piękny koncert z pomocą dla fotografika Marka Karewicza

2015 11 05 201546


21 listopada o godz. 19:00
w warszawskiej Stodole rozpocznie się bez mała czterogodzinny koncert „
GRAMY DLA MARKA”, z którego cały dochód przekazany zostanie na leczenie i rehabilitację Marka Karewicza, wybitnego fotografika jazzowego.

W koncercie weźmie czynny udział przeszło 60 artystów

m.in. Hanna Banaszak, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Dorota Miśkiewicz

Maryla Rodowicz i Aga Zaryan

Krzysztof Cugowski, Krzysztof Daukszewicz, Andrzej Dąbrowski, Tomek Lipiński

Stanisław Soyka, Janusz Szrom, Krzesimir Dębski, Artur Dutkiewicz

Krzysztof Herdzin, Andrzej Jagodziński, Milo Kurtis, Robert Majewski, Marcin Masecki

Fazi Mielczarek, Henryk Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny

Włodek Pawlik, Tomasz Stańko i Krzysztof Ścierański

oraz Blues Fellows, Klan i Old Timers

a także m.in.: Piotr Baron, Paweł Brodowski, Krzysztof Materna, Piotr Metz

Marek Niedźwiecki, Marek Sierocki

Piotr Stelmach, Tomasz Szachowski, Paweł Sztompke

Agnieszka Szydłowska, Tomasz Tłuczkiewicz i Marek Wiernik

 

Podczas koncertu odbędą się licytacje: fotografii, pamiątek i płyt

W Internecie przeprowadzona też zostanie licytacja dzieł wybitnych fotografików.


Organizatorzy: Polska Fundacja Muzyczna, Fundacja Jazz Jamboree, Muzeum Jazzu

i Klub Politechniki Warszawskiej „Stodoła”.

Partnerzy: Craftman, Hotel Reytan, Hotel MDM, Program 3 Polskiego Radia

 

Bilety: www.ticketpro.pl , www.eventim.pl, www.ebilet.pl, oraz kasa Stodoły


Marek Karewicz to jeden z najbardziej znanych w Europie fotografików muzycznych i jedna z najbarwniejszych postaci polskiej estrady. Sam o sobie mówi, że z wielkich świata jazzu nie udało mu się sfotografować jedynie Louisa Armstronga, ale za to pił wódkę z Rolling Stonesami. W jego archiwum ukryta jest prawie cała historia polskiego jazzu i big-beatu oraz panteon największych gwiazd światowej muzyki jazzowej. Jest też autorem ponad tysiąca okładek płytowych, z których „Blues Breakout” uważany jest za najlepszą w historii.

Marek Karewiczprzed kilkoma laty doznał ciężkiego udaru, który uniemożliwił mu dalsze wykonywanie zawodu. Utrzymuje się z niewielkiej emerytury, a jego pogarszający się stan zdrowia wymaga coraz większych nakładów na rehabilitację, stąd ta akcja.


Osoby chcące wspomóc Marka Karewicza bezpośrednio mogą to zrobić za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej, która uruchomiła specjalne, adresowane konto nr:

95 1140 1977 0000 2634 0600 1002
 
dodatkowe informacje: Marcin Jacobson > 600 379 612
 
gramydlamarka1115 Custom
Czytaj dalej...

Cena benzyny znowu spadła. Kiedy zauważymy to na stacjach paliw?


wykres 1 malyPrzez ostatnie trzy tygodnie hurtowa cena benzyny bezołowiowej spadła o ponad 40 gr za litr. Kiedy te zmiany przełożą się na ceny detaliczne popularnej bezołowiówki? Będzie to zależeć głównie od konkurencji między stacjami. Komentarz Marcina Lipki, analityka walutowego Cinkciarz.pl.

 
Ostatnie miesiące charakteryzują się wyjątkowym zamieszaniem na rynku ropy naftowej oraz jej produktów. Przyczyny spadku cen tego surowca wynikają przede wszystkim z walki o utrzymanie rynku pomiędzy krajami OPEC a innymi producentami. Wśród tych ostatnich są Stany Zjednoczone, które dzięki rewolucji łupkowej przez trzy lata zwiększyły wydobycie o 50 proc.
Mimo silnego spadku cen ropy Brent stosunkowo wolno obniża się koszt samej benzyny na świecie. Jest to przede wszystkim efekt wyższego od oczekiwań popytu na paliwa w USA. Dodatkowo przestoje w niektórych rafineriach były dłuższe niż planowano. W rezultacie stosunkowo wysoki popyt i ograniczona podaż spowodowały, że marże na paliwach były w minionych miesiącach nienaturalnie wysokie.
W przypadku krajowego rynku notowania zaburzają również zmiany na walutach. Osłabienie złotego powoduje, że dla polskiego odbiorcy paliwa są droższe, niż wynikałoby to z nominalnych zmian cen. Przez to w mniejszym stopniu korzystamy z obniżek na rynku światowym.
wykres 2 malyW tej analizie główny nacisk został jednak położony na zależność pomiędzy ceną paliw na europejskim rynku ARA 95 spot (Amsterdam/ Rotterdam/ Antwerpia, podstawowy wyznacznik ceny PB 95 w Europie) oraz kosztami PB 95 w hurcie krajowym wraz z akcyzą i opłatą paliwową. Dane są oparte na informacjach opublikowanych przez firmę Lotos. Polskie ceny detaliczne pochodzą z cotygodniowych raportów, przygotowywanych przez Komisję Europejską. (patrz wykres 1)
Dużo łatwiej analizować jednak dane nie w poszczególnych jednostkach, ale znormalizowane do wartości 100. Pozwala to na łatwiejszą obserwację zmian procentowych. Wybieramy więc początek roku 2014, kiedy wszystkie elementy składowe były w miarę stabilne. Łatwiej zauważymy, jak zachowywały się ceny paliw w stosunku do zmian na rynku ropy Brent, paliw ARA oraz do krajowego hurtu. (patrz wykres 2)
Cena ropy Brent w złotych spadła o 48.5 proc. od początku 2014 r. do 13 stycznia 2015 r. ARA 95, wyrażona także w polskiej walucie, obniżyła się już o 43 proc. To efekt wyższych wspomnianych wcześniej marż rafineryjnych.
Jeżeli spojrzymy również na krajowy rynek hurtowy i ARA, to zmiany tego pierwszego są znacznie łagodniejsze. Wynika to z faktu, że zwarte w cenie hurtowej podatki stanowią połowę jej wysokości. Jednak nawet to nie tłumaczy powolnego spadku wartości benzyny na przełomie grudnia 2014 r. i stycznia 2015 r. Ponad 15 proc. spadek ARA przełożył się jedynie na 3 proc spadek ceny w krajowym hurcie. Trzeba jednak przyznać, że późniejsze wzrosty także były mniej gwałtowne.
Warto również zauważyć, że firma Lotos praktycznie nie zareagowała na silny wzrost cen ARA 95 w lipcu. Nie przełożyło się to więc na rynek hurtowy, a kierowcy nie odczuli tej zmiany. Wynikało to jednak prawdopodobnie z krótkotrwałego zaburzenia podaży w Europie, gdyż w tym samym okresie ceny na świecie praktycznie się nie zmieniały.
Jednak kierowców najbardziej interesują ceny detaliczne. Pod koniec 2014 r. intuicja nie zawiodła konsumentów, kiedy uznawali koszt paliwa przy dystrybutorze za nienaturalnie wysoki. Od 10 października do 15 grudnia cena paliwa ARA 95 wyrażonego w zł spadła o 37 proc. Hurtowa cena PB 95 obniżyła się w tym samym okresie o 20 proc.
Według danych Komisji Europejskiej średnia cena paliwa spadła natomiast tylko o 7 proc. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze zależności, powinna się obniżyć przynajmniej o 15 proc.
Późniejszy wzrost ceny detalicznej był z kolei znacznie wolniejszy niż ceny hurtowej. Wyraźnie widać to w okresie od połowy stycznia do połowy marca. Warto także zwrócić uwagę, że pod koniec pierwszego kwartału krajowy rynek hurtowy nie zareagował na wyraźne spadki ARA. Zdecydowanie bardziej sugerował się notowaniami ropy Brent, która była na stałym poziomie.
Bardzo dobre prognozy dla kierowców
27 sierpnia hurtowa cena benzyny 95 wynosiła 3.39 zł za litr. W tym zawiera się 1.54 zł akcyzy oraz 12.9 gr opłaty paliwowej. Jeżeli do ceny hurtowej dodamy standardową marżę detaliczną w wysokości 20 gr i podatek VAT, wyjdzie nam 4.42 zł. Jest to o ok. 40 gr więcej, niż wynosi obecnie średnia cena przy dystrybutorze popularnej bezołowiówki. Biorąc pod uwagę fakt, że cena Brent wyrażona w złotych jest poniżej minimów ze stycznia oraz fakt, że ARA jest także na minimach z początku roku, dodatkowe 10 gr spadku jest możliwe już w najbliższych dniach.
W rezutlacie docelowa obniżka może wynieść nawet 50 gr na litrze w porównaniu do obecnej średniej ceny detalicznej. Interesujące jest więc, jak szybko ta różnica przełoży się na koszty ponoszone przez kierowców. Prawdopodobnie w perspektywie tygodnia lub dwóch pozytywne zmiany odczują tankujący na stacjach przy supermarketach oraz w miejscach z silną konkurencją cenową. W wielu przypadkach jeszcze długo jednak będziemy płacić znacznie więcej. Oznacza to, że strata na tankowaniu 50 litrów może wynosić nawet 25 zł.
Utrzymywanie wysokich cen na niektórych stacjach nie jest tylko polskim problemem. Szeroka dyskusja na ten temat odbyła się na początku roku w Wielkiej Brytanii, gdy niższe ceny w hurcie nie przekładały się na koszty paliw. W rezultacie konieczna była interwencja premiera i sekretarza skarbu. Cytowany przez „The Telegraph” brytyjski premier David Cameron mówił, że ceny detaliczne paliw powinny spadać szybciej. Natomiast George Osborne, sekretarz skarbu zapowiedział, że w stosunku do firm paliwowych zostaną podjęte “pewne działania”.
źródło: cinkciarz.pl

Czytaj dalej...

Osadzeni będą ratować pluszcze w Beskidzie Śląskim

pluszczWieloletnia współpraca Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej i Klubu Gaja zaowocowała realnymi działaniami. Osadzeni w dniach 27-28.08.2015r. będą składać, a następnie instalować w terenie budki lęgowe dla pluszczy nad potokami górskimi w Beskidzie Śląskim. Pluszcze wymagają czynnej ochrony, ze względu na zmniejszanie się ilości naturalnych siedlisk.

Inicjatywa obywatelska „Pluszcze nad potokami Beskidu Śląskiego”, organizowana  we współpracy z Nadleśnictwem Bielsko i Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej, to jedna z 23 lokalnych inicjatyw realizowanych przez Klub Gaja, w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS