Menu
reklama

Breaking news (350)

Bruksela, jakiej nie znacie - wystawa fotografii Aleksandra Turywystawaturabruksela 2
"Bruksela, jakiej nie znacie", to ekspozycja 33 zdjęć zrobionych podczas wizyty studyjnej w Parlamencie Europejskim oraz w trzech belgijskich miastach - Brukseli, Brugii i Gandawie na zaproszenie Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

Wizyta odbyła się we wrześniu 2018 roku, a jej plon to około 3 tysiące zdjęć precyzyjnie dokumentujących każdą chwilę pobytu i odwiedziny w wielu wyjątkowych miejscach.
Patronat Honorowy nad wystawą objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki.

Wystawa dostępna będzie do oglądania w dniach 19 czerwca do 5 lipca w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej, a wernisaż z udziałem zaproszonych gości, którymi również mogą się poczuć mieszkańcy Jaworzna, zaplanowany jest na 27 czerwca na godzinę 17.00.

Serdecznie zapraszam

Aleksander Tura
wystawaturabruksela

Czytaj dalej...

SPORTOWO MUZYCZNY PIKNIK Przywitanie Lata W Kręgu Formy z "Nocnymi Podchodami"
piknikgeo1200

Drogie Panie, Drodzy Panowie
Jesteście GOTOWI, aby przywitać LATO ze Stowarzyszeniem W Kręgu Formy oraz innymi klubami i stowarzyszeniami sportowymi Jaworzna?

Zapraszamy wszystkich jaworznian na sportowo muzyczny piknik, który odbędzie się 20 czerwca
Przygotowaliśmy dla Was trening wieloprofilowy
Dla każdego i w każdym wieku!
Biegasz
Jeździsz na rowerze
Podnosisz ciężary
Walczysz
A może chcesz spróbować czegoś nowego
Każdy znajdzie coś dla siebie

Dodatkowo, każdy uczestnik pikniku będzie mógł skorzystać z konsultacji z profesjonalnymi trenerami

Fabryka Talentów Zagra i zaśpiewa

Aleksander Tura z zespołem Shanta Rei zaprosi nas do wspólnego śpiewania do białego rana

O godzinie 20:00 rozpoczniemy Nocne Podchody!

DWIE GRUPY!

1 - RODZINA MAX 6 osób!
2 - OPEN Minimum dwie os. dorosłe!

 ZASADY ZACHOWANIA UCZESTNIKÓW PODCHODÓW NOCNYCH
- Uczestnicy muszą być wyposażeni w latarki (czołówki itp.)
- W czasie zabawy jej uczestnicy podporządkowują się regulaminowi i zaleceniom organizatorów zabawy
- Zabrania się niszczenia oznakowań trasy i punktów zadaniowych, pod groźba dyskwalifikacji.
- Na trasie będą przystanki, przy których drużyny będą miały dowykonania zadania podane przez osoby nadzorujące przebieg podchodów
- Drużyna, która dogoniła grupę poprzedzającą ma prawo pierwszeństwa w wykonywaniu zadania.
- Grupa realizuje poszczególne zadania w pełnym składzie.
- Obecność wszystkich członków grupy jest warunkiem zaliczenia zadania.
- Czas końcowy jest zatrzymany po dobiegnięciu ostatniej osoby w grupie.
Podchody są podzielone na dwie grupy;
1. Grupa rodzina ; Dwoje rodziców i dzieci rodziny można łączyć
2. Grupa OPEN ; Minimum dwie osoby dorosłe 4- 6 os

Organizator ma prawo do zmiany powyższego regulaminu.
Uwaga: Wszystkie zmiany zostaną przekazane drużynom przed rozpoczęciem imprezy.
Na wszelki wypadek prosimy zabrać kurtki lub peleryny przeciwdeszczowe.

Na Podchodach zabrania się:

- Zabrania się używania otwartego ognia
- Spożywania alkoholu i innych środków odurzających,
- Zaśmiecania trasy rajdu oraz miejsc przyległych,
- Niszczenia przyrody,
- Hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem wypadków wymagających wszczęcia alarmu.

piknikgeo1200a

Czytaj dalej...

Pojechał Rajd Diecezjalny Silna grupa z Jaworzna

rajddiecezjalny2019 37
rajddiecezjalny2019 43Niedzielnym popołudnie odbył się finał Diecezjalnego Rajd Rowerowego i Zlotu Motocyklowego ku czci św. Jana Pawła II,dla uczczenia dwudziestej rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu. To wyjątkowy sposób na uczczenie tego wydarzenia.

Pomysł na rajd był prosty, a zarazem spektakularny i świetnie łączący całą diecezję! W niedzielę, 16 czerwca, grupy zarejestrowanych wcześniej rowerzystów wyjechały m.in. z Siewierza, Ogrodzieńca, Klucz, Olkusza, Bolesławia, Bukowna, Sławkowa, Sosnowca, Jaworzna, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Będzina i Wolbromia.

Wszystkie trasy łączy jeden cel - parking przy sosnowieckim Auchan, gdzie w 1999 roku wylądował papieski helikopter. Ten punkt to także miejsce startu zlotu motocyklowego, którego organizatorem jest Katolicki Klub Motocyklowy Souls' Hunters.


rajddiecezjalny2019 52O godzinie 15 wszyscy uczestnicy na motocyklach i rowerach wyruszają na Plac Papieski, gdzie o godzinie 16 rozpoczyna się Msza św. odprawiana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Całość wydarzenia na Placu Papieskim zakończy zorganizowany przez miasto Sosnowiec koncert zespołu Golec uOrkiestra o godz. 20.30.

A my mamy zdjęcia z wyjazdu Jaworznickiej grupy do Sosnowca, tuż przed burzą, która przeszła nad Jaworznem.  Wśród rowerzystów członkowie jaworznickich grup rowerowych, a nawet jeden z radnych - Dawid Domagalski.

Czytaj dalej...

Sargis Davtyan już w Opolu
sargis davtyan tv 1
sargis davtyan tv 3Przed swoim występem w Opolu, podobnie, jak inni wykonawcy, nasz przyjaciel, jaworznianin, Sargis Davtyan znalazł się na Opolskim rynku aby spotkać się z opolanami, którzy do tej tradycji są przyzwyczajeni od dziesięcioleci.
Dumny z tego, ze wystąpi na deskach amfiteatru, który gościł największe sławy polskiej piosenki, udzielił wywiadu dziennikarzom Telewizji Polskiej. a w tle można było zobaczyć debiutancki teledysk z motywami z naszego miasta. Mamy kilka zdjęć z ekranu telewizji.

Zapraszamy do oglądania występu jaworznianina podczas koncertu debiutów. Sargisowi życzymy powodzenia.

sargis davtyan tv 2sargis davtyan tv 4sargis davtyan tv 5sargis davtyan tv 6

 

Czytaj dalej...

Zmiany w zarządzie TAURON Wydobycie
prezestauronRada nadzorcza TAURON Wydobycie dokonała we wtorek, 4 czerwca zmian w składzie zarządu spółki. Stanowisko prezesa zarządu objął Sławomir Obidziński.

Sławomir Obidziński jest absolwentem Wydziału Górnictwa i Geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalność - technika podziemnych eksploatacji złóż węgla. Ukończył też studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i bankowości.

W 2012 r. uzyskał dyplom uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w 2014 r. ukończył studia z zakresu Executive Doctor of Business Administration (dwa lata wcześniej studia podyplomowe Executive Master of Business Administration).

W latach 1988-1991 pracował na stanowisku inżynieryjno-technicznym w kopalni Czeczott w Woli. W latach 1992-2007 pracował w SGS Polska (oddział szwajcarskiego holdingu SGS), pełniąc kolejno funkcje kierownika biura, dyrektora regionalnego oraz dyrektora branży mineralnej. W latach 2007-2014 był prezesem Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej w Brzeszczach. Od lutego 2014 r. był wiceprezesem ds. produkcji we Wspólnym Przedsiębiorstwie Energetycznym (obecnie Węglokoks Energia), następnie w maju 2015 r. został jego prezesem. W czerwcu 2016 roku został prezesem zarządu Węglokoks S.A., którą to funkcję pełnił do maja 2019 roku.

Jednocześnie na stanowisko wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych spółki powołano
Jacka Pytla, pełniącego dotychczas w spółce stanowisko dyrektora zarządzającego ds. ekonomiczno-finansowych.

Zarząd TAURON Wydobycie S.A. będzie pracował w składzie:

Sławomir Obidziński – prezes zarządu, dyrektor naczelny

Andrzej Okoń – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. technicznych

Jacek Pytel  – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych

Ze spółką TAURON Wydobycie pożegnał się jej dotychczasowy prezes. Zdzisław Filip złożył na ręcę Rady Nadzorczej rezygnację z pełnienia funkcji.

prezestaurona

Czytaj dalej...

W Betlejem rządzi styl Hudertwasserabetlejemdziedziniec 26 of 85
betlejemdziedziniec 22 of 85Długie godziny pracy, dopasowywania kawałków granitu, sprawdzania zgodności z wyrysowanym, zaplanowanym projektem, umacniania, pobijania kostek i oto naszym oczom ukazała się przepiękna mozaika na dziedzińcu, parkingu wokół budynku wspólnoty Betlejem.

Ksiądz Mirosław Tosza jest wielce dumny z tego, co powstało, bo jest to w zgodzie z dawno planowanym stylem Friedensreicha Hundertwassera - austriackiego malarza, grafika, rzeźbiarza. Cechą charakterystyczną jego stylu jest rezygnacja z linii proste.


betlejemdziedziniec 1 of 85W architekturze stosuje „cebulowe” kopuły i barokowe kolumnady. Hundertwassera fascynowała forma spirali. I te sprale najbardziej rzucają się w oczy na parkingu, zwłaszcza, kiedy pozostaje on pusty.

Osobnym motywem jest odsłonięty niedawno pomnik Włodka – bezdomnego, który stoi na zbudowanym z granitu sercu.

Prace nad otoczeniem Betlejem trwają i mimo ukończenia dużej części zamyślonych projektów, rzeczy do zrobienia nie zabraknie,. Wciąż powstaje coś nowego, pojawiają się ciekawe pomysły i za każdym razem, kiedy przychodzi się do wspólnoty, można natrafić na coś, czego jeszcze się tu nie widziało.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć otoczenia Betlejem i kilku z wnętrza domu Wspólnoty

Czytaj dalej...

Zintegrowany System Kwalifikacji – rozwiązanie dla rynku pracy w województwie śląskim
zik1a

zintegrowany system kwalifikacji 2 of 7Ustandaryzowanie wymagań kwalifikacyjnych pracowników w konkretnych dziedzinach gospodarki, przemysłu, edukacji, czy usług, to spore wyzwanie zarówno dla jednostek szkolących, jak i pracodawców, ale i dla samych pracowników szukających pracy, bądź szukających możliwości podniesienia swoich umiejętności, potwierdzonych odpowiednim dokumentem, będącym akceptowanym nie tylko w kraju, ale przede wszystkim za granicą, w ramach naszego kontynentu oraz w perspektywie - poza nim.
Posiadając certyfikat wydany na podstawie konkretnej skali wymagań na danym stanowisku pracy można bez dodatkowych szkoleń, bez poświęcania czasu na przekwalifikowania, zgłosić swoją gotowość do podjęcia obowiązków w pewnej dziedzinie rynku pracy, na obszarze, gdzie system działa.
To ważne również dla krajowego i międzynarodowego pośrednictwa pracy.

Chodzi o pewność, że pracodawca zgłaszający zapotrzebowanie, otrzyma ofertę pośrednika taką, że po zaznajomieniu fachowca z podstawowymi realiami miejsca pracy, może polecić mu wykonywanie zadań z pewnością, iż będzie on wykonywał je prawidłowo.
Zintegrowany System Kwalifikacji ma służyć również sytuacjom, kiedy pracownik nie ukończył szkół, czy nie odbył szkoleń czyniących zeń fachowca, a jednak w inny sposób zdobył wiedzę na temat zawodu, czy to przez pracę w sektorze, czy przez osobiste zainteresowania.
Ciężar pozyskiwania pracowników wtedy może przejść z systemu szkoleń na system egzaminów. Jeżeli pracownik ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, i zostanie przeegzaminowany według danych standardów, może otrzymać świadectwo i ubiegać się pracę.
Tym zagadnieniom poświęcony był briefing prasowy zorganizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych, który jest odpowiedzialny za wdrożenie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Wzięli w nim udział: Aleksandra Wojciechowska i Artur Wieczorek - Doradcy regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,  Jacek Szczotka - Wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach, gabriel Cyrulik - Prezes Zarządu jastrzębskiej Spółki Węglowej Szkolenie i Górnictwo oraz Aldona Urbanek Kierownik Działu Szkoleń i Adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo.

Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową IBE na omawiany temat.

Czas wyzwań na rynku pracy trwa – przedsiębiorstwa zgłaszają wyraźną potrzebę powiększenia grona wykwalifikowanych pracowników. Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku

i w gospodarce może być wdrażany obecnie Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). System ten wspiera weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego – w tym także dla  województw śląskiego.

Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji


Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych przez całe życie, dzięki czemu można nie tylko odnieść sukces zawodowy, ale również w dość szybki i łatwy sposób uzyskać awans, przekwalifikować się, pozyskać pracownika o wymaganych kwalifikacjach.

ZSK nie tylko stwarza nowe możliwości rozwoju, ale także jest idealną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Podobne systemy przyjęto już w ponad 150 krajach na całym świecie, dlatego ZSK jest także dobrą alternatywą dla Polaków w kontekście zmiany kompetencji i kierunku zawodowego. Przystąpienie do walidacji (sprawdzenia tego, co faktycznie umiemy i jaką wiedzę posiadamy) i uzyskanie certyfikatu to dobre rozwiązanie, a korzyści płynące z otrzymania certyfikatu lub dyplomu pozwolą rozwinąć skrzydła pracownikowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

- Istotą systemu jest przeniesienie środka ciężkości ze szkoleń na sprawdzanie umiejętności (walidację). Zgodnie z zasadą uczenia się przez całe życie (Life Long Learning) nie jest ważne jakimi sposobami się czegoś nauczyliśmy, ale czy to naprawdę umiemy. Nie interesuje nas ile godzin ktoś spędził na sali szkoleniowej, tylko czy ma wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. To korzyść dla osób, które chcą uzyskać certyfikat, ale nie mają potrzeby pójścia na kurs czy szkolenie. Mają kompetencje, ale potrzebują dokumentu, który je potwierdzi. mówi Artur Wieczorek, Doradca Regionalny ds. ZSK

ZSK - Wyznacz swoją drogę rozwoju


Co ważne, przekrój kwalifikacji, który pojawia się w systemie, jest bardzo rozległy. W ZSK mogą się znaleźć także kwalifikacje, które dotyczą obszarów istotnych dla każdego z regionów – Województwo śląskie jest jednym z najsilniejszych gospodarczo i demograficznie regionów w Polsce, a także jednym z najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie, o najgęstszej w kraju sieci dróg i autostrad. Jest regionem łączącym tradycję z nowoczesnością – z jednej strony górnictwo, odgrywające niezwykle ważną rolę w gospodarce, a z drugiej bardzo prężnie rozwijający się przemysł motoryzacyjny, ICT, budowa maszyn i urządzeń, przemysł spożywczy czy turystyka. W Katowicach swoją siedzibę ma Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – największa strefa w Polsce oraz najlepsza strefa ekonomiczna w Europie 2015-2017 roku według rankingu FDI Business Financial. W KSSE działa ponad 350 przedsiębiorstw, które zainwestowały 34 mld zł i stworzyły 76 tys. miejsc pracy. Śląsk to także największy w Polsce eksporter takich towarów jak maszyny przemysłowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny czy węgiel i koks. To także 3,48 mld euro przyznane na Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego 2014-2020, przeznaczone m.in. na prace badawcze, innowacje, TIK czy dofinansowanie szkoleń. Niska stopa bezrobocia, dobrze rozwinięte szkolnictwo zawodowe i szkolnictwo wyższe, wykwalifikowana kadra, przed którą stoją cięgle to nowe wyzwania związane ze zmianami gospodarczymi województwa, a co za tym idzie – zmianami na rynku pracy. We wszystkie te działania wpisuje się Zintegrowany System Kwalifikacji. W naszej regionalnej przestrzeni jest on idealnym narzędziem do oddziaływania na rozwój biznesu, pracodawców oraz potencjalnych pracowników i, co kluczowe, jest systemem dającym możliwość realizacji indywidualnych planów zawodowych i biznesowych. mówi Aleksandra Wojciechowska, Doradca Regionalny ds. ZSK.

Prace nad Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji prowadzone są równolegle: na płaszczyźnie centralnej – przy wsparciu ministerstw oraz na poziomie lokalnym. Jak zaznacza Aleksandra Wojciechowska – na poziomie lokalnym, w każdym z województw, aktywnie działają doradcy regionalni, promotorzy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W regionie śląskim skupiamy się na współpracy z instytucjami rynku pracy, instytucjami oświatowymi, przedsiębiorcami, jednostkami samorządu terytorialnego. Wspólnie z naszymi partnerami podejmujemy działania upowszechniające informacje o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Organizujemy i prowadzimy seminaria regionalne, adresowane dla różnych grup uczestników. Jesteśmy na ważnych dla regionu wydarzeniach, konferencjach, targach, spotkaniach, gdzie mówimy o Systemie, o jego potencjale, wskazujemy korzyści płynące z ZSK. Wspieramy podmioty, które chcą opisywać kwalifikacje czy pełnić funkcję instytucji certyfikującej. Naszym celem, jaki postawiliśmy, jest dotarcie i zainteresowanie Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji szerokiego kręgu interesariuszy.

ZSK w pigułce dla pracodawcy

Jak to działa?

Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej) jest dokładnie opisana – wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć oraz jaki zasób kompetencji społecznych posiadać, żeby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji jest przypisany także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

Aby dostosować się do rynku pracy, zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej, musimy nieustannie uczyć się i podnosić swoje kompetencje. ZSK pozwala potwierdzić, co już wiemy, jakie mamy umiejętności – także te, które zdobyliśmy poza szkołą, np. w ramach kursów, szkoleń czy też nabyte w toku pracy zawodowej, realizacji własnych zainteresowań. Z punktu widzenia pracodawcy certyfikaty ze znakiem Polskiej Ramy Kwalifikacji pozwalają uniknąć błędów w rekrutacji oraz skrócić czas jej trwania. Zatem system niesie korzyści dla każdej ze stron. – mówi Aleksandra Wojciechowska, Doradca Regionalny ds. ZSK.

Bezbłędna rekrutacja i kompetentny zespół

Umiejętność zbudowania zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników to dziś ważny atut przedsiębiorstwa, który nierzadko wpływa na konkurencyjność firmy i jej sukcesy. W zdobywaniu dodatkowych umiejętności i potwierdzaniu ich odpowiednimi dokumentami może pomóc ZSK. Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Pozwala to na ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje dobrze dobrany, kompetentny zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

ZSK w pigułce dla pracownika


Maksymalizacja możliwości i aktywizacja zawodowa?

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji dla potencjalnego pracownika mogą być rozpatrywane na różnych płaszczyznach: zawodowej, społecznej oraz psychologicznej. Po pierwsze, po potwierdzeniu w sposób formalny swoich umiejętności, stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem. Certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji.

Zintegrowany System Kwalifikacji pozwoli potencjalnym pracownikom z regionu stać się bardziej elastycznymi w kontekście potrzeb rynkowych, a co za tym idzie - konkurencyjnymi na rynku pracy. W dobie dynamicznej sytuacji rynkowej, ważne jest, aby kandydat na dane stanowisko był nie tylko profesjonalny w swoim zawodzie, ale także był otwarty na dostosowanie się do wymagań dzisiejszego rynku. ZSK pozwala na potwierdzenie  kompetencji zdobytych poza edukacją szkolną. Certyfikat z numerem PRK uwiarygadnia umiejętności nabyte w procesie samodzielnego uczenia sięmówi Artur Wieczorek, Doradca Regionalny ds. ZSK.

Wspieraj system i rynek!

Za prace dotyczące rozwoju ZSK odpowiedzialny jest Instytut Badań Edukacyjnych. Na co dzień współpracuje on z partnerami społecznymi, a także grupami środowiskowym, tak, aby rozmowy i konsultacje miały istotny wpływ na kształt i renomę certyfikacji ZSK.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie:

https://www.kwalifikacje.edu.pl/

belka ZSK kolor

Czytaj dalej...

Ta jedna chwila - to tytuł piosenki dla Wspólnoty Betlejem
betlejempomnik250519 99 of 207 1200
Podczas odsłonięcia pomnika Włodka, Bezdomnego, Pana miotełki, który mieszkał 7 lat w domu Wspólnoty, przy ulicy Długiej, budujący się zespół Shanta Rei zaśpiewał piosenkę dedykowana właśnie wspólnocie Betlejem. Zapraszamy do jej wysłuchania i obejrzenia.
"Ta jedna chwila" Shanta Rei w składzie: Alex Tura, Artur Jakóbik, Wojtek Mruk Słowa, muz: Alex Tura Realizacja: Andrzej Pokuta. Oliwier Dubiel.

Ta jedna chwila

Groszem nie śmierdziałem zapach potu dławił mnie
Czasem gdzieś pod płotem spałem na kolację suchy chleb
Za poduszkę kilka puszek zamiast kołdry mokry łach
W bucie dziura w głowie żal że życie przeminęło jak

Ta jedna chwila, ten jeden dzień Ten jeden moment i wszystko poszło w cień
I już tu po mnie nie zostanie nic I tak naprawdę nie miałem po co żyć.
Ta jedna chwila, ten jeden dzień Ten jeden moment i wszystko poszło w cień
I już tu po mnie nie zostanie nic I tak naprawdę nie miałem po co żyć

Było to kiedyś nad ranem Kiedy wstawał pierwszy świt
Jeden z takich podłych dni Kiedy nie chciało się już nic
Pochylony stał nade mną Coś tam mruczał mówił coś
Usłyszałem tylko tyle, że czeka na mnie ktoś

Ta jedna chwila, ten jeden dzień ten jeden moment, gdy coś zbudziło się
Próg przekroczyłem dłoń podano mi I po raz pierwszy pomyślałem - chce się żyć.
Ta jedna chwila, ten jeden dzień ten jeden moment, gdy coś zbudziło się
Próg przekroczyłem dłoń podano mi I po raz pierwszy pomyślałem - chce się żyć.

Pomyślicie pewnie mili - bajki opowiada nam,
A ja mówię szczerą prawdę, niech ksiądz Mirek powie Wam
Tu dostałem nową drogę Nową szansę dał mi Pan
Tu w Betlejem mam swój cel Życie przestało mijać jak

Ta jedna chwila, Ten jeden dzień Ten jeden moment, bo coś zbudziło się
Dla wszystkich nas tu wstaje lepszy świt I tak naprawdę mamy znowu po co żyć
Ta jedna chwila, Ten jeden dzień Ten jeden moment, bo coś zbudziło się
Ta jedna chwila, ten jeden świt I tak naprawdę tu w Betlejem chce się żyć...

pomnikodsl

Czytaj dalej...

Trzy dni świętowania w Betlejem

 

 

konferbetlrjemmaj19 20
konferbetlrjemmaj19 24W piątek, 24 maja rozpoczyna się szczególny weekend we Wspólnocie Betlejem.
Wspólnota zaprasza na konferencję „Nie problem, lecz dar – ubodzy w Kościele i świecie”. Spotkanie organizowane jest z okazji odsłonięcia pomnika Włodka Mostownika – bezdomnego, mieszkańca Betlejem i niezastąpionego zamiatacza ulic, które odbędzie się dzień później.
Również w sobotę odbędzie się koncert Antoniny Krzysztoń, a piszący te słowa zaprezentuje piosenkę napisaną specjalnie dla Betlejem, pod tytułem "Ta jedna chwila"

W niedzielę odbędzie się koncert zespołu Raz Dwa trzy pod tytułem Ważne piosenki".

Zapraszamy do galerii z przedpołudnia a poniżej druga galeria zdjęć

Konferencja mała następujący przebieg.

– Konferencja: abp Grzegorz Ryś – „Nie problem, lecz dar – ubodzy w Kościele”.
– Konferencja Jarosław Makowski – „Marzenie Franciszka: Kościół ubogi i dla ubogich”.
Podsumowanie I części, rozmowa i pytania – Zbigniew Nosowski
– Konferencja ks. Piotr Wencel i Alina Sulirz – „Kiedy ksiądz zrobi porządek z tymi bezdomnymi?”
– Konferencja Jan Pająk – „Mozaika z niechcianych resztek” – o Wspólnocie Betlejem
Podsumowanie II części, rozmowa i pytania – Zbigniew Nosowski
Konferencja O. Henryk Cisowski – Jolanta Kaczmarczyk – „Wyjść z okopów – 800 lat po spotkaniu św. Franciszka z sułtanem”
– Konferencja Janek Mela – „Brak wiary w siebie to największa bieda”
Podsumowanie III części, rozmowa i pytania – Zbigniew Nosowski oraz podsumowanie całej konferencji: Zbigniew Nosowski i ks. Mirosław Tosza
Jacek Hajnos OP – Wernisaż wystawy „Różnica”
Antonina Krzysztoń – śpiew

Mimo tego, ze wykłady i dyskusje trwały cały dzień nikt nie narzekał na nudę. Tematy były zarówno pouczające, jak i w pewnych treściach kontrowersyjne,

Po konferencji Antonina Krzysztoń zaprosiła do wysłuchania kilku piosenek, które były przedsmakiem tego, co ma się wydarzyć w sobotę.
Oto zdjęcia z popołudnia

 

Czytaj dalej...

Uwaga drugi stopień alarmowy CRP na całym terytorium Rzeczypospolitej1akomunikatPowiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796) podpisał Zarządzenie nr 68 z dnia 23 maja 2019 r. w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium RP obowiązujący od dnia 23 maja 2019 r od godz. 22.00 do dnia 27 maja 2019 r. do godz. 16.00.

 Na podstawie ustawy o działaniach antyterrorystycznych, stopnie alarmowe mogą być wprowadzane, zmieniane i odwoływane w drodze zarządzenia, w zależności od rodzaju zagrożenia zdarzeniem terrorystycznym, przez Prezesa Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w sytuacjach niecierpiących zwłoki – przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który informował będzie o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW.

Stopień alarmowy lub stopień alarmowy CRP może zostać wprowadzony:

 • na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 • na obszarze jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego kraju;
 • na obszarze określonym w sposób inny niż przez odniesienie do jednostek podziału terytorialnego kraju;
 • dla określonych obiektów jednostek organizacyjnych administracji publicznej, prokuratury, sądów lub innych obiektów infrastruktury administracji publicznej lub infrastruktury krytycznej;
 • w przypadku, gdy skutki zdarzenia o charakterze terrorystycznym mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą Rzeczypospolitej Polskiej lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, innych niż placówki zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej.

Ponadto dla określonych placówek zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej lub w odniesieniu do systemów teleinformatycznych ministra właściwego do spraw zagranicznych, stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, w zależności od rodzaju zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych i Szefa Agencji Wywiadu, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw zagranicznych, po zasięgnięciu opinii Szefa Agencji Wywiadu, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.

 • DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY – STOPIEŃ BRAVO (BRAVO–CRP)
  • Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

 

WYBRANE PRZEDSIĘWZIĘCIA WYKONYWANE W II STOPNIU ALARMOWYM

 • drugi stopień alarmowy – stopień BRAVO (BRAVO–CRP)
  • dostępność w trybie alarmowym personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym kontrola pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
  • kontrola wszystkich przesyłek pocztowych kierowanych do urzędu lub instytucji
  • przegląd zapasów materiałowych i sprzętu, w tym dostępności środków i materiałów medycznych, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystyczny

 

1akomunikata

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us