Menu
reklama

Maria MaterlaSmolilo zabinska 750 Jacek Kielski 750Mariusz Kowalski 750

 

reklama
reklama

Breaking news (278)

Dotacje do termomodernizacji, wymiany pieca, okien, dachu. Wielki program rządu

czystepowietrze0918Pierwsza w historii tak wielka akcja rusza. Rozmiar i zakres oraz programu rządowego dotyczącego ograniczenia niskiej emisji porównuje się tylko z programem 500 plus.

Ogromne pieniądze uruchomione przez rząd RP w celu poprawy jakości naszego życia poprzez ograniczenie niskiej emisji czyli substancji, które podczas spalania wydzielają się z naszych kominów i powodują zagrożenie zarówno dla przyrody nas otaczającej, jak i nas samych.

Prezentację programu dal zainteresowanych jaworznian przygotowało Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj dalej...

Wybory samorządowe w Jaworznie. Partie ujawniają kandydatów

 

kandydaci2018Kandydaci na radnych dwóch ugrupowań znani.
Po gorącym okresie zbierania podpisów poparcia na listach ugrupowań, nastąpił czas rejestracji list kandydatów na radnych.

Wielki sukces ogłosiła partia Prawo i Sprawiedliwość, która zebrała niemal 5 tysięcy podpisów, dystansując innych o "pięć długości".

To zapewne jest sporym dowodem poparcia partii, która obecnie rządzi w kraju, legitymując się wielkimi sukcesami w zasadzie wszystkich dziedzinach kierowania państwem.

Czytaj dalej...

18 milionów na modernizację oczyszczalni Jeleń Dąb

 

DSC 0194 CustomTo już jest pewne. Rusza kolejna przebudowa oczyszczalni. Tym razem zhermetyzowany
i odnowiony zostanie układ mechaniczny i osadowy obiektu. Po podpisaniu umowy 6 września nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy głównemu wykonawcy.

Oczyszczalnia Jeleń Dąb, jest ważnym elementem całego układu kanalizacyjnego Jaworzna. Zlokalizowana jest w dzielnicy Jeleń, pomiędzy drogą Jaworzno – Chełmek a rzeką Przemszą. Pierwsze ścieki dopłynęły do niej ponad 20 lat temu i od tego czasu pracuje nieprzerwanie.
Jej układ technologiczny, o charakterze mechaniczno – biologicznym, zajmuje obszar ok. 11,6 ha i może przyjąć 25 000 m3 ścieków na dobę. Ta liczba pozwala na przyjęcie ścieków z miasta oraz z nowo skanalizowanych dzielnic (Ciężkowic, Góry Piasku, Pieczysk, Długoszyna, Borów, Warpia, Jelenia Łęgu), a także z obecnie realizowanej sieci kanalizacyjnej w Byczynie.

DSC 0206 CustomW 2015 roku zmodernizowana, rozbudowana i częściowo uszczelniona została jej część biologiczna. Teraz przeprowadzony zostanie drugi etap modernizacji obiektu, obejmujący przebudowę i hermetyzację komory wlotowej i hali krat, wymianę pomp i rurociągów podziemnych, przebudowę instalacji do wirowania osadu oraz dostosowanie piaskownika do obecnych potrzeb. Ponadto sprzed oczyszczalni na jej teren przeniesiona zostanie stacja zlewcza, co w ocenie ma zmniejszyć i odizolować niepożądane zjawiska zapachowe pojawiające się przy zrzucie ścieków przez beczkowozy.

Wartość inwestycji to ponad 18 mln złotych netto. Planowana kwota uzyskania dofinasowania to 13 mln zł netto. Głównym wykonawcą zadania jest firma Instal Warszawa, która na jego realizację ma 24 miesiące. Przebudowa oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb jest jednym
z kontraktów VI fazy unijnego projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna”.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

 

Czytaj dalej...

Bruksela vs Jaworzno. Jak wypadamy na tle stolicy Europy?

bruksela1art 9 z 25Misja specjalna Jaworznian w stolicy Unii Europejskiej.
Bruksela, 2- 5 września 2018

Na zaproszenie poseł do europarlamentu, Pani Jadwigi Wiśniewskiej i we współpracy z posłem na Sejm Panem Dariuszem Starzyckim trzech mieszkańców Jaworzna, wraz z innymi osobami z województwa śląskiego wzięło udział w studyjnej wizycie w parlamencie Europejskim w Brukseli.

Wizycie w najważniejszym gmachu politycznej Europy towarzyszyło zwiedzanie siedziby PE oraz miasta, ale i dwóch niezwykłych miast w Belgii: Brugii i Gandawy.

Sami zainteresowani przyjęli na siebie misję, mającą na celu skonfrontowanie rozwiązań w miejskiej i nie tylko, infrastruktury, ze stosowanymi od dawna w Jaworznie.

Czytaj dalej...

Weekend światła - od rana trwają przygotowania

 

parktauronrano 1Rano park w Jaworznie wyglądał już intrygująco, ale jeszcze nie w pełnej krasie kolorów, które obiecane mamy na wieczór. Alejki, grządki i pola zielone, oraz przestrzeń pod koronami drzew wypełnią się wszystkim barwami świata, aby uczcić jubileusz jaworznickiej energetyki.

Nocą Jaworzno będzie tylko tam. Oczywiście zaprosimy do relacji z tego wydarzenia.

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Wieczór poetycki Alicji Dudek - wieczór wśród przyjaciół - muzyka słowo

alicjadudek 1280Co jakiś czas Alicja Dudek raczy nas przepięknymi doznaniami związanymi z tworzona przez nią poezją ulotną, pachnącą kwiatami, przydomowym ogrodem albo ciepłym letnim lasem, miłością i zachwytem nad światem.

Tym razem Alicja zaprosiła do swojego królestwa wersów, metafor, kilka osób, które postarają się słowem i muzyką przenieść wszystkich znajomych, przyjaciół w świat inny, lepszy, śpiewny i beztroski.

Już 8 września o godzinie 18 w Teatrze sztuk wystąpi na scenie sama poetka, a klimat wprowadzą Dominik Socha, słowem, oraz trio Mirosław Graczek, Jacek Maliszczak i Mateusz Motyka, w autorskim repertuarze Jacka Maliszczaka, oraz Aleksander Tura, który zaprezentuje piosenki bardów: Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego.

Wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie.

Czytaj dalej...

Na naukę nigdy nie jest za późno - darmowa nauka dla dorosłych jest możliwa!

 

pskuchranowPowiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie to adres pod który powinien trafić każdy, kto chce zdobyć nowy zawód. Nie ma znaczenia wiek, poziom wykształcenia, a nawet sytuacja finansowa. Jest tylko jeden warunek formalny – ukończone 18 lat i jeden warunek nieformalny – chęć zmiany swojego życia. Nauka jest bezpłatna, jedyny koszt jaki trzeba ponieść to wysiłek i poświęcony czas.

Zajęcia odbywają się w formie zaocznej, w weekendy. Jedynie ci, którzy zdecydują się na zawód technik masażysta lub terapeuta zajęciowy, będą uczyć się w formie stacjonarnej, 3 razy w tygodniu.

Zajęcia praktyczne odbywają się w szkole, w doskonale wyposażonych pracowniach, wg. modułowych programów nauczania.

Czytaj dalej...

Jazda skończyła się na krzewie głogu... na szczęście

flupark160818 2 2Chwila nieuwagi i skończyło się na... drzewie. I dobrze, że to było takie drzewo, a raczej rozkrzewiony głóg, który dobrze zamortyzował uderzenie. Gdyby to było mocne, grube drzewo, jakich wiele tworzy szpalery wzdłuż naszych dróg, to istnieje obawa, że mogłoby dojść do tragedii.
Tym razem skończyło się na raczej powierzchownych urazach, choć poszkodowana osoba, pasażerka, została zabrana na obserwację. Młody kierowca będąc w dość sporym szoku, nie bardzo umiał wytłumaczyć jak doszło do zdarzenia, podczas którego zjechał na przeciwny pas drogi i na poboczu zatrzymał się na krzewie, który być może uratował mu życie.

Być może było to zwykłe zagapienie się, może spojrzenie na telefon, albo przebiegające drogę dzikie zwierze, ale żadna z tych informacji nie jest potwierdzona. Samochód na literę "B" będzie wymagał sporych nakładów finansowych, alby przywrócić go do stanu używalności.
Sytuacja wydarzyła się na odcinku ulicy Sulińskiego, w kierunku od Jelenia.

flupark160818 4 2flupark160818 5 2flupark160818 6 2flupark160818 7 2flupark160818 9 2

Czytaj dalej...

Wodociągi Jaworzno Woda pod specjalnym nadzorem

wodociagi90818 2Żadna woda nie jest tak kontrolowana, co woda z kranu. I to jest zupełna prawda. Woda, zanim trafi do naszych kranów, musi przejść złożony proces uzdatniania i kontroli oraz spełniać surowe wskaźniki jakościowe zapisane w rozporządzeniu ministra zdrowia. Dodatkowo nad jakością wody w mieście czuwa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, czyli Sanepid. W samym 2017 roku laboratorium analityczne prowadzone przez wyspecjalizowany personel jaworznickich wodociągów wykonało blisko 35 tysięcy analiz fizykochemicznych
i mikrobiologicznych wody. Jaworznicka woda była nawet badana przez Greenpeace
w laboratorium w Exeter, na odczynnikach znacznie czulszych niż te stosowane w Polsce.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us