Menu
...
reklama

Breaking news (310)

Wodociągowe plany na 2019 rok

 

 

Plan Działań 2019wodociagi
Z Nowym Rokiem z nowym, pewnym krokiem. Wodociągowe plany i założenia inwestycyjne na 2019 rok już się ukształtowały i nabrały następującej formy.

Oprócz trwającej i prowadzonej modernizacji oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb, ważnym
i kluczowym przedsięwzięciem będzie dokończenie inwestycji sanitarnej w Byczynie oraz rozpoczęcie budowy kanalizacji w dzielnicy Dąbrowa Narodowa. W pierwszym kwartale 2019 ponownie ogłoszony zostanie przetarg na to nie małe zadanie. Zarówno Spółce, jak
i mieszkańcom zależy, aby inwestycja w Dąbrowie została wykonana w terminie.
Zakres zaprojektowanej kanalizacji obejmuje bowiem około 20 km sieci sanitarnej dla ponad 550 posesji oraz dodatkowo modernizację 19 kilometrów sieci wodociągowej. Realizacja inwestycji jest elementem projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna – faza VI” – tłumaczy rzecznik jaworznickich wodociągów Sławomir Grucel.

W przedsiębiorstwie trwają również prace nad dokończeniem robót wodociągowych
w osiedlu Podwale, w ulicy Ciężkowickiej, robót wod-kan w ulicy Wiosny Ludów i w rejonie Jeleń Rynek, a także nad kolejnym etapem wymiany sieci wodociągowej w os. Gigant.
W nowych planach i zadaniach na rok 2019 znalazła się również budowa kanalizacji w ulicy Kruczej i Tylnej, Upadowej i Zubrzyckiego. Przygotowywane są również przedsięwzięcia projektowe mające na celu opracowanie projektów budowlano – technicznych pozwalających wybudować sieć sanitarną w osiedlu Cezarówka, Jeziorki, i Wilkoszyn. Przygotowanie projektu nie należy mylić z wykonaniem. To może nastąpić dopiero po 2021 roku – dodaje Grucel.

W nowym roku, jednak nie wcześniej niż na wiosnę, ruszy proces i akcja podłączania mieszkańców osiedla Byczyna do kanalizacji sanitarnej. Sukcesywnie rozbudowywany będzie również system monitoringu sieci wodociągowej, dla lepszej kontroli i analizy przepływów wody produkowanej i wtłaczanej do sieci. Niezmiennie oprócz powyższych, cały czas spółka wodociągowa będzie produkować wodę dla mieszkańców oraz stać na straży jej jakości.

 

 

Plan Działań 2019wodociagiab

Czytaj dalej...

Przeciwtrądzikowa terapia IPL – na czym polega i kto może z niej skorzystać?


przeciwtradzikowa terapia ipl na czym polega i kto moze z niej skorzystacKuracje przeciwtrądzikowe stanowią odrębną grupę zabiegów, które są współcześnie przeprowadzane w większości gabinetów kosmetycznych i dermatologicznych. I już samo to mówi wiele o tym, z jak bardzo rozpowszechnionym problemem mamy do czynienia. Wśród dostępnych zabiegów znajduje się m.in. redukowanie trądziku przy użyciu aparatury IPL. I jest to z pewnością jedna z najpopularniejszych terapii tego typu.

Nie jest prawdą, że trądzik to problem występujący wyłącznie w okresie dojrzewania, głównie na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Coraz częściej borykają się z nim przecież osoby dorosłe – nawet po 40. roku życia. Wszystko przez to, że przyczyną powstawania nieestetycznych zmian skórnych mogą być także zła dieta, stres czy predyspozycje genetyczne. Natomiast terapia IPL sprawdza się znakomicie w szczególności przy redukowaniu trądziku zapalnego. I co najważniejsze, w tym przypadku widoczne efekty są osiągane bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Czytaj dalej...

Szkoła jak marzenie! KANA

kana dni otwarte 2019 1a
Dlaczego "szkoła jak marzenie"?

Przede wszystkim dlatego, że nasi uczniowie każdego dnia nie chcą wychodzić ze szkoły. Ciągle słyszymy jak mówią do rodziców: za wcześnie po mnie przyjechaliście, mamy jeszcze takie fajne zajęcia. Chcę zostać! To dla nas ogromnie motywujące i miłe.

Skąd taki entuzjazm wśród dzieci?

Przede wszystkim z dwóch powodów: po pierwsze - mamy nauczycieli, którzy naprawdę pracują z pasją i są autentycznie zaangażowani w pracę z dziećmi. Po drugie - oferujemy naszym uczniom bardzo bogaty wachlarz zajęć dodatkowych, zarówno artystycznych, "techniczo-inżynierskich", jak i ruchowych. Każde dziecko znajduje coś dla siebie. Nie bez znaczenia są też liczne wyjścia i wyjazdy edukacyjne. Dlatego też szkoła nie kojarzy się dzieciom z długimi, trudnymi lekcjami, a z ciekawymi zajęciami, które ich rzeczywiście interesują.

Co jeszcze odróżnia Waszą szkołę od szkół publicznych?

W związku ze szczególnym charakterem naszej szkoły i zastosowaniem niektórych metod, zaczerpniętych z pedagogiki Marii Montessori, mamy możliwość elastycznego prowadzenia zajęć. Nie używamy dzwonków - bywa, że lekcje trwają dłużej lub krócej, bo dostosowujemy czas pracy do możliwości dzieci w danym momencie, tak by pracowały najbardziej efektywnie.

Większość zadań domowych dzieci odrabiają jeszcze w szkole, więc rodzice mają mniej dodatkowych obowiązków, a dzieci czas po południu na inne zajęcia lub na rozrywkę i odpoczynek.

Mamy kilkuosobowe klasy, dlatego nauczyciel może poświęcić czas każdemu uczniowi z osobna.

Niektóre zajęcia odbywają się w grupach wielorocznikowych, w których młodsi uczą się od starszych, a starsi pomagają młodszym.

To wszystko powoduje, że atmosfera w szkole jest rodzinna, każdy zna każdego, a do tego autentycznie się lubimy, co ma kapitalne znaczenie, jeśli chodzi o aspekt wychowawczy szkoły.

Co z Pani punktu widzenia jest najistotniejsze w tworzeniu takiej szkoły?

Niewątpliwie najważniejsze jest tworzenie nowej jakości w edukacji. Jest to proces niełatwy i długotrwały, ale dzień po dniu staramy się tworzyć szkołę, do której sami chcielibyśmy chodzić. Jednym z głównych naszych celów jest zmiana myślenia o nauce i szkole jako o przykrym obowiązku. Obserwacja małych dzieci pokazuje, że są one w naturalny sposób zainteresowane otaczającym je światem. Chcą wszystkiego dotknąć, polizać, obejrzeć - w ten sposób poznają swoje otoczenie, a potem..... idą do szkoły i cała ciekawość świata znika. Naszą ambicją jest, by podtrzymać w dzieciach tę naturalną radość i zainteresowanie światem, co przekłada się w dalszych latach na chęć zdobywania wiedzy. To jest klucz do pełnego rozwoju człowieka.

A jak wygląda metoda nauczania w Waszym liceum?

W szkole średniej, gdy mamy do czynienia z niemal dorosłą młodzieżą, jeszcze mocniej stawiamy na samodzielność i odpowiedzialność uczniów. Stosowana przez nas metoda Indywidualnego Nauczania Symultanicznego pozwala każdemu na naukę we własnym tempie i zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami i możliwościami, a także eliminuje niezdrową wśród uczniów rywalizację. Nasze liceum jest zupełnie inne niż wszystkie dotąd nam znane. Uczniowie, sami planując swój dzień nauki, mają szansę na maksymalne wykorzystanie czasu w szkole, zyskując go na liczne swoje aktywności pozaszkolne, mają też możliwość swobodnego konfigurowania rozszerzeń, a że metoda nauki przypomina system akademicki, fantastycznie przygotowuje ich do studiów. Najważniejszą jednak wartością jest to, że w ramach tak prowadzonego nauczania młodzi ludzie uczą się uczyć! To umiejętność nie do przecenienia w czasach, gdy kilkakrotnie w dorosłym życiu musimy zmienić miejsce pracy, a nawet wykonywany zawód. Nasi absolwenci mówią nam jak ogromne znaczenie dla ich dalszej edukacji miało zdobycie tej umiejętności samodzielnego i efektywnego uczenia się. Nie muszę chyba dodawać, że wszyscy nasi uczniowie zdają pomyślnie egzaminy końcowe, znajdując się wysoko w rankingu szkół naszego województwa! Taka metoda nauki po prostu musi przynosić efekt!

Jak wygląda rekrutacja?

Prowadzimy zapisy do wszystkich klas szkoły podstawowej oraz do liceum.

Na naszej stronie internetowej można zarezerwować miejsce w szkole. Potem jest czas na spotkanie - albo podczas dni otwartych, albo w innym, dogodnym momencie. Podczas takiego spotkania można szkołę obejrzeć i zapoznać się z pełną ofertą. Zapraszamy do odwiedzania nas w Jaworznie i w Sosnowcu, w ramach dnia otwartego, bowiem wówczas jest możliwość porozmawiania nie tylko ze mną czy nauczycielami, ale też z uczniami i ich rodzicami, którzy najlepiej opowiedzą o własnych odczuciach i doświadczeniach. Poza tym dzień otwarty to takie nasze święto szkoły i okazja, by razem bawić się i uczyć. Zawsze przygotowujemy szereg ciekawych zajęć - dla naszych uczniów oraz tych wszystkich, którzy chcą nas poznać.

Zapraszamy zatem na Dni Otwarte:

  • w szkole podstawowej - 6 lutego, godz. 17.00, Jaworzno, ul. Chopina 40,
  • w liceum - 31 stycznia, godz. 17.00, Sosnowiec, ul. Legionów 10.

I jeszcze słowo zachęty.....

Warto starannie wybrać szkołę podstawową dla swojego dziecka, bo jak mówiła Maria Montessori: „Okres wczesnego dzieciństwa jest bez wątpienia najbogatszy. (...) Straty tego czasu nie da się odnowić.”

W dzisiejszych czasach umiejętność samodzielnego i szybkiego zdobywania wiedzy wyposaży człowieka na całe dalsze życie i da mu swobodę wyboru zawodu, miejsca pracy i sposobu życia. Szkoła średnia stawiająca na te zdolności jest szkołą na miarę współczesnego świata.

Daj sobie szansę na edukacyjną przygodę! Dołącz do nas

Więcej informacji na stronie: www.kana.edu.pl lub pod tel. 32 363 10 30.

  dr Magdalena Kielska                       

Dyrektor                       

Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich KANA                       

kana dni otwarte 2019 1

Czytaj dalej...

Noworoczne spotkanie opłatkowe - zaprosił Marszałek Dariusz Starzycki


spotknowormarszalek 1 2

Na tradycyjne spotkanie noworoczne, połączone z opłatkiem i wzajemnie składanymi życzeniami zaprosił Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki.
Szef jaworznickich struktur Prawa i Sprawiedliwości trzy lata sprawował mandat Posła Na Sejm Rzeczypospolitej, a po wyborach w listopadzie 2018 roku został wybrany przez Sejmik Województwa Ślaskiego na Wicemarszałka.

spotknowormarszalek 121W spotkaniu udział wzięło szereg zaproszonych gości, w tym Poseł do parlamentu Europejskiego, Pani Jadwiga Wiśniewska, Wojewoda Śląski, Pan Jarosław Wieczorek, Radna Sejmiku, Pani maria Materla, Posłowie na Sejm VIII kadencji, prezydenci i burmistrzowie zaprzyjaźnionych miast, oraz władze Jaworzna z Prezydentem, Panem Pawłem Silbertem na czele.

Przybyli jaworzniccy radni PiS i JMM oraz członkowie i sympatycy obu ugrupowań koalicyjnych w jaworznickiej Radzie Miejskiej.

Najznamienitsi uczestnicy spotkania zabrali głos podsumowując ubiegłoroczne wydarzenia związane z wyborami samorządowymi i sukcesem, jakim było zwycięstwo w kluczowych dziedzinach polskiej samorządności oraz wyrażając wiele wyrazów uznania dla samorządowców i parlamentarzystów ale i dla szeregowych członków Prawa i Sprawiedliwości, bez których trudno byłoby mówić o reformowaniu kluczowych dziedzin służących funkcjonowaniu państwa polskiego.

spotknowormarszalek 29Szczególnie wyróżniły się słowa Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, która wyjątkowo emocjonalnie i z troską o prawdziwe wartości, jakie winny stanowić kanwę funkcjonowania Państwa w dzisiejszej Europie, mówiła o przyszłości i czekających kraj w tym roku dwóch ważnych wyborach.

 Pierwsze to wybory do Parlamentu Europejskiego w maju oraz do do parlamentu krajowego w jesieni.

Dziękując za poparcie i wsparcie, Pan Dariusz Starzycki zadeklarował ścisłą współpracę samorządu śląskiego z miastami województwa w tym oczywiście z władzami Jaworzna.

spotknowormarszalek 48Otrzymał w swoich słowach poparcie Wojewody Śląskiego, Pana Jarosława Wieczorka oraz deklaracje współpracy ze strony Prezydenta Pana Pawła Silberta, ale i ze strony związkowej, którą reprezentował Pan Waldemar Sopata Szef Jaworznickiej Solidarności i zarazem członek Komisji Krajowej związku.

Przy okazji spotkania odbyło się błogosławieństwo udzielone przez Księdza Prałata Eugeniusza Cebulskiego, a po tym akcie wszyscy zebrani złożyli sobie nawzajem życzenia noworoczne wyrażając nadzieję na kontynuację rozpoczętych inicjatyw, projektów i zadań.

UWAGA! Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń finansowych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

Czytaj dalej...

Rusza druga edycja bezpłatnych szkoleń!

 

ekompetencje Jaworzno 1Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie we współpracy ze Stowarzyszeniem Katolickim „Przyjaźń Jaworznicka” zapraszają na II edycję bezpłatnych szkoleń pn. „E-kompetencje cyfrowe”.

Jeśli jesteś zainteresowany/a udziałem w szkoleniach, w których możesz rozwinąć swoje umiejętności korzystania z e-usług publicznych i komercyjnych, wszechstronnie i aktywnie korzystać z nowych technologii w życiu codziennym to zgłoś się do nas już teraz i weź udział w projekcie.

ekompetencje Jaworzno 1aProjekt zakłada przeszkolenie uczestników w 7 modułach tematycznych:

1. Rodzic w Internecie, 
2. Rolnik w sieci, 
3. Działam w sieciach społecznościowych, 
4. Tworzę własną stronę internetową/blog, 
5. Kultura w sieci, 
6. Moje finanse i transakcje w sieci , 
7. Mój biznes w sieci.

Szkolenia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w ścisłym centrum Jaworzna.

Przewidzianych jest 6 spotkań po 2 godziny zegarowe = 12h

Podczas przerw będzie można skorzystać z bezpłatnego cateringu.

Na zakończenie szkolenia uczestnik otrzyma certyfikat oraz gadżety

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel 32 6181915/19?lub poprzez email: ekompetencjecyfrowe@gmail.com

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz zakres modułów dostępny jest pod adresemhttp://jaworzno.praca.gov.pl/-/8015810-zdobadz-kompetencje-…

ekompetencje Jaworzno 2Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotycząc projektu

❓Kto może uczestniczyć w projekcie❓

Uczestnikami szkoleń mogą być osoby w wieku+25 (pracujące lub bezrobotne, zarejestrowane w PUP) oraz zamieszkujące miasto Jaworzno.

❓Jak będzie przebiegać rekrutacja do projektu❓

Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć go w Powiatowym Urzędzie Pracy ul.Północna 9b (I piętro, pok.119/115 w godz. 12:00-15:00)

Formularze będą przyjmowane do 15 stycznia 2019r.

ekompetencje Jaworzno 3O przyjęciu do projektu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

❓Czy uczestnictwo w projekcie jest odpłatne❓

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne!

❓Czy można brać udział we wszystkich modułach tematycznych❓

Uczestnik projektu może wybrać tylko 1 moduł tematyczny

❓Kiedy i gdzie będą odbywać się szkolenia ❓

Szkolenia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w ścisłym centrum Jaworzna.

Przewidzianych jest 6 spotkań po 2 godziny zegarowe = 12h

Jeśli nie możesz złożyć wniosku osobiście lub masz problem z wypełnieniem formularza napisz lub zadzwoń a my skontaktujemy się z Tobą i pomożemy rozwiązać problem! 

Czytaj dalej...

Apel - w związku z wejściem w okres zimowy

 

 

rynek201116010
POWIATOWE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W JAWORZNIE PRZYPOMINA

iż w związku z wejściem w okres zimowy oraz pojawiającymi się opadami śniegu właściciel, zarządca lub administrator obiektów budowlanych (zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane) jest obowiązany:

  1. utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami;
  2. zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne,(…)” w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Obowiązek usuwania nawisów śniegu oraz sopli z dachu nakłada także Uchwała Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jaworzna. W rozdziale 2 § 3 pkt 10 znajduje się zapis, iż „właściciele nieruchomości zobowiązani są do usuwania stwarzających zagrożeń dla przechodniów sopli i nawisów śniegu z dachu.”.

Dlatego też, apelujemy do właścicieli oraz zarządców obiektów budowlanych
o przestrzeganie powyższych przepisów prawnych dotyczących usuwania śniegu i sopli z dachów, balkonów i innych wystających elementów budynków.
rynek201116030

Czytaj dalej...

Góralska kolęda w Kolegiacie Św. Wojciecha. Śpiewają dzieci ze Scholi

kolędakolegiata18
Jak zwykle bożonarodzeniowe nabożeństwa w Kolegiacie Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny zostały ubarwione kolędami śpiewanymi przez Scholę prowadzoną przez Panią Martę Stępniewską i Księdza Adriana Piętkę.

Dzieci wykonały najbardziej znane kolędy ale i jedną taką, którą przywiózł ze sobą z gór, ksiądz Adrian. tę właśnie kolędę nagraliśmy i prezentujemy naszym czytelnikom.

Już niedługo podamy terminy koncertów kolędowych w wykonaniu scholi, a dziś kolęda góralska.


kopleda 1 2

 
 
 
 
Czytaj dalej...

Psy - wielka pasja Marka Mamicy

psyamrekmamica 41
Na świąteczne dni zapraszamy do poznania fantastycznej historii związanej z naszymi braćmi mniejszymi - psami, których wielkim przyjacielem i wychowawczą jest jaworznianin Pan Marek Mamica.
Artykuł powstał z inspiracji firmy Tauron Wydobycie, dla docenienia wielkiej pasji pracownika tejże firmy.


psyamrekmamica 80Pan Marek Mamica i jest Głównym Inżynierem ds. BHP i Szkoleń ZG Sobieski. Jak każdy z naszych pracowników poza obowiązkami zawodowymi spędza czas z rodzina, na odpoczynku, na realizacji własnych pasji, zainteresowań, hobby.

Pasja Marka Mamicy jest niecodzienna, wyjątkowa, godna wielkiego uznania, ale i pozazdroszczenia.

Tak jak w pracy, gdzie trzeba być doskonałym specjalistą, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, czyli w kopalni, tak w swoim wolnym czasie jest wyjątkowym znawcą, świetnym obserwatorem, wielkim miłośnikiem najwspanialszych przyjaciół ludzi, czyli psów.

Czytaj dalej...

Betlejemskie Światło Pokoju już w Jaworznie

 

swiatelkopokoju18 64

swiatelkopokoju18 60Po raz kolejny do naszego miasta przybyło z Betlejem światełko pokoju, które dzięki harcerzom pozwoli wprowadzić w naszych domach radosny i przesycony miłością klimat. Harcerze wręczyli światełko włodarzom miasta oraz mieszkańcom, którzy zechcieli przyjść i podzielił się ciepłem z innymi, zabierając je do domów.

Akcja "Betlejemskie ?wiat?o Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożnarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję.

swiatelkopokoju18 62Później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się ono żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i młości.
łopiec, wybrani przez Austriackie Radio i Telewizję wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają ?wiatło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

swiatelkopokoju18 36Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbiera wiatło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim światłem Pokoju z Prymasem Polski, a następnie z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

Przekazanie Światełka trwało bardzo krótko, ale sporo czasu wypełniły kolędy śpiewane przez harcerzy oraz schole z Parafii Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny oraz z Parafii Świętej Elżbiety, podczas których wszyscy składali sobie nawzajem życzenia świąteczne, a na koniec utworzyli krąg podając sobie ręce.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

Czytaj dalej...

Tężnia dniem i tężnia nocą - prace ukończone. Powstał piękny obiekt

teznia221218dzieninoc 11
teznia221218dzieninoc 27W dniu, kiedy wszystkie prace związane z budową tężni zostały wykonane, pozostało tylko jeszcze zmycie kostki brukowej, którą wyłożone jest jej otoczenie, udało się zrobić kilka zdjęć z ciekawych perspektyw zarówno w dzień, jak i w nocy.

Wrocławska firma BBI ma jeszcze między innymi do zsadzenia pnącza wokół palisady, ale to stanie się na wiosnę.

Pnącza będą roślinami odpornymi na wysokie zasolenie wilgotnego powietrza, jakie będzie panowało wokół obiektu.
Uruchomienie pomp również na wiosnę, zapoczątkuje nową jakość funkcjonowania geosfery, a sądząc po tym, jak duże grupy społeczeństwa bardzo poważnie dbają dziś o zdrowie, o kondycję, o samopoczucie, tężnia będzie oblegana przez amatorów solnego oddychania.

teznia221218dzieninoc 4Przysłużą się temu dwie pompy Jedna będzie windować nasyconą solą wodę na sam szczyt, gdzie będzie ona rozprowadzana modrzewiowymi rynnami po całej szerokości konstrukcji, skąd spłynie po tarninie przywiezionej aż z Bieszczad.

Druga pompa będzie pompować solankę w okolice środkowej półki, która jest do zauważenia wśród tarninowych gałązek i stamtąd spadać będzie jak z wodospadu na podłoże.

Wokół tężni zorganizowano ławki, nocą podświetlane, a zażywać zdrowia będzie można z obu stron obiektu. Jedna strona bardziej kameralna, druga sprzyjająca większym grupom osób.
Obiekt wyposażony jest w instalację oświetleniową zmierzchową, więc iluminacja samoistnie będzie włączać się co wieczór.
Ciekawostką jest fakt, że do pokrycia terenu - podłoża użyto aż 500 metrów kwadratowych surowca - drobnej kostki brukowej.

Na temat tężni od samego pomysłu, poprzez głosowanie w JBO pisaliśmy W TYM ARTYKULE -  Tężnia solankowa w Geosferze - Projekt wygrał - MojeJaworzno gratuluje  i w TYM ARTYKULE - O tężni solankowej rozmawiamy z Panią Jadwigą Grzybek - jedną z pomysłodawczyń projektu JBO

A dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć, jakie portal mojejaworzno.pl, kibicujący projektowi od samego początku, przygotował dla czytelników.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us