Menu
reklama

Breaking news (326)

Jak samochody autonomiczne zmienią nasze miasta?Renault EZ GO 1 960

- Samochody autonomiczne mogą całkowicie zmienić sposób przemieszczania się po miastach. Nie jest to odległa perspektywa – badanie przeprowadzone na zlecenie Renault Polska przez Kantar TNS wykazało, że większość mieszkańców polskich miast uważa, iż takie pojazdy wyjadą na ulice już w ciągu najbliższych 10-15 lat lub wcześniej*. Pojawienie się takich samochodów może mieć znaczenie szczególnie dla osób, które nie potrafią prowadzić samochodu, np. młodzieży czy osób starszych, ale także może przyczynić się do zmniejszenia liczby potrzebnych miejsc parkingowych.

- Zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla pojazdu autonomicznego Renault EZ-GO jest zadaniem uczestników konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Na przesyłanie zgłoszeń mają czas do 15 maja 2019 r.

 

Aż 58% mieszkańców polskich miast przewiduje, że samochody autonomiczne pojawią się na ulicach w ciągu najbliższych 10-15 lat lub wcześniej – w tym według 11% stanie się to już w ciągu 5 lat. Samochody autonomiczne są ważnym elementem w procesie tworzenia transportu przyszłości i mogą stanowić odpowiedź na wiele problemów w dziedzinie mobilności, z którymi obecnie borykają się miasta.

Renault Easy City. Design the Future 960Łatwiejsza mobilność dla wielu grup społecznych

Wśród największych zalet pojazdów autonomicznych połowa badanych wskazuje większą mobilność osób, które nie potrafią prowadzić samochodu, np. młodzieży i osób starszych. Auta bez kierowcy mogą odebrać te osoby z dogodnego miejsca, bez konieczności pokonywania drogi na przystanek, co może być uciążliwe zwłaszcza w przypadku seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Mobilność na żądanie może pomóc takim osobom zachować niezależność i swobodnie przemieszczać się po miejscu zamieszkania. To ważne w obliczu przewidywań Eurostatu, które wskazują, że w 2060 r. co trzecia osoba w Polsce będzie w wieku senioralnym (65+).

Jednocześnie rozwój samochodów autonomicznych może ułatwić podróżowanie po mieście młodzieży, która nie posiada prawa jazdy i własnego samochodu, a także rodzicom z małymi dziećmi. Komunikacja miejska nie zawsze sprawdza się w przypadku przejazdu z dzieckiem w wózku ze względu na bariery architektoniczne oraz tabor, który nie wszędzie jest dostosowany do potrzeb takich osób, np. do wielu autobusów czy tramwajów można dostać się jedynie po schodach. Pojazdy autonomiczne takie jak Renault EZ-GO będą oferować łatwy dostęp do transportu dla wszystkich użytkowników.

Czy miejsca parkingowe staną się zbędne?

Drugą w kolejności zaletą pojazdów autonomicznych wybraną przez ankietowanych jest redukcja miejsc parkingowych (21% odpowiedzi). Auta krążące w poszukiwaniu miejsca parkingowego odpowiadają obecnie za znaczącą część emisji zanieczyszczeń, przyczyniają się również do zwiększenia natężenia ruchu drogowego. Jeśli samochód autonomiczny po dotarciu do celu sam wróci do garażu właściciela albo, jak w przypadku pojazdów współdzielonych, pojedzie odebrać kolejną osobę, nie będzie on potrzebować miejsca parkingowego w centrum miasta – dłuższy postój będzie mógł się odbywać w innej przestrzeni, np. garażu podziemnym na przedmieściach. Oprócz tego upowszechnienie mobilności współdzielonej może sprawić, że wiele osób zrezygnuje z jazdy własnym samochodem właśnie na rzecz samochodów autonomicznych.

Renault EZ GO 2 960Ułatwienie dla kierowców

Samochody autonomiczne mają jeszcze inną zaletę: gdy zniknie konieczność prowadzenia auta, kierowcy zyskają dodatkowy czas dla siebie. W badaniu opinii 8% mieszkańców miast wskazało, że takie pojazdy zapewnią możliwość odpoczynku albo przeciwnie – pracy podczas podróży (2% odpowiedzi). Bardziej efektywne wykorzystanie czasu będzie jednocześnie oznaczać poprawę jakości życia użytkowników autonomicznych samochodów.

Bez stresu, cicho i ekologicznie

Mobilność autonomiczna może również sprawić, że użytkownicy aut staną się… zdrowsi i spokojniejsi. Prowadzenie auta w zatłoczonym mieście może być źródłem stresu. Tymczasem w przypadku samochodów autonomicznych o wszystko zatroszczy się sam pojazd. Jednocześnie dzięki temu, że jedno auto będzie mogło być użytkowane przez wiele osób, możliwa będzie redukcja korków w miastach.

Dodatkową zaletą elektrycznych pojazdów autonomicznych jest brak emisji spalin i hałasu, bez ograniczenia swobody przemieszczania się. To bardzo ważne zarówno dla zdrowia i jakości życia mieszkańców miast, jak i dla środowiska naturalnego.

Transport dla każdego

Obecnie korzystanie z samochodu wiąże się z kosztami takimi jak zakup samochodu, eksploatacja, opłaty za ubezpieczenie czy przeglądy. Inaczej jest w przypadku usług jak carpooling czy carsharing. Dzięki oszczędności energii i współdzieleniu kosztów eksploatacji wygodna mobilność w miastach będzie dostępna dla wszystkich.

Renault EZ GO 3 960Renault EZ-GO

Renault EZ-GO jest jednocześnie pojazdem i usługą. To pierwszy współdzielony pojazd autonomiczny o napędzie elektrycznym, zaprojektowany do indywidualnego przewozu lub transportu małych grup. Umożliwia wyruszenie w drogę ze stacji wynajmu lub z miejsca zgeolokalizowanego przez aplikację.

 EZ-GO jest alternatywą dla prywatnych samochodów oraz dla zbiorowego transportu publicznego, metra lub autobusu, ponieważ łączy w sobie elastyczność i komfort transportu indywidualnego ze skutecznością i bezpieczeństwem transportu publicznego.

Konkurs „Renault Easy City. Design the Future”

Zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla współdzielonego pojazdu autonomicznego Renault EZ-GO to zadanie uczestników konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Nagroda za najlepszy projekt wynosi 20.000 zł, za drugie miejsce przewidziano 10.000 zł, a za trzecie 5.000 zł. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 15 maja 2019 r. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie renaulteasycity.pl

* Badanie opinii mieszkańców polskich miast w kwestii mobilności zrównoważonej w miastach, Kantar TNS dla Renault Polska w ramach projektu „Renault Easy City. Design the Future”, grudzień 2018, ogólnopolska reprezentatywna grupa mieszkańców miast powyżej 50 tys. mieszkańców w wieku 15+; N=1300.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Samochód autonomiczny w Jaworznie coraz bliżej - list intencyjny podpisany

Auta bez kierowców w Jaworznie coraz bliżej. Komunikacja autobusowa prawie za darmo!

Podróż w czasie i przestrzeni Hyperloop w Jaworznie

 

Czytaj dalej...

Dzień wróbla - Kochajcie dziewczęta wróbelka...wrobelek 1W Dniu Wróbla, aj jakże, z wielkiej litery, proponujemy przyjrzenie się temu małemu stworzeniu, wyjątkowo sympatycznemu i umilającemu nam czas podczas wędrówek, podczas pielęgnowania grządek w ogrodzie, abo w czasie wypoczynku.

Dzień wróbelka w Jaworznie

Wróbel to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków na świecie, zasiedlający niemal wszystkie kontynenty. Polskę zamieszkuje od 5 do 7 mln par wróbli. W miastach jest bardzo popularnym ptasim sąsiadem człowieka, ale jego populacja miejska wyraźnie maleje. Naukowcy ciągle szukają pełnego wyjaśnienia tego zjawiska.


Największy wpływ na spadek liczebności wróbla w miastach może mieć mniejsza dostępność miejsc lęgowych. Wróble chętnie zakładają gniazda w szczelinach budynków, za rynnami, na poddaszach i stropodachach. W wyniku remontów i prac ociepleniowych takich miejsc jest coraz mniej. Z tego też względu w dzielnicach, gdzie dominuje starsze budownictwo wróbla spotkać możemy częściej.
wrobelek240716002 2W przypadku parków i skwerów okazuje się jednak, iż wróbel domowy praktycznie przestał korzystać ze skrzynek lęgowych. Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z tzw. efektem Allee'go. Nazywa się tak zjawisko zahamowania rozrodczości wśród zwierząt, gdy wielkość kolonii spadnie poniżej pewnego poziomu. Tymczasem wróbel domowy jest typowo społecznym gatunkiem, gniazdującym kolonijnie, np. w jednym gnieździe bociana czy w jednym stropodachu może być kilkadziesiąt ich gniazd.

Tak czy owak, wróbelek to nasz przyjaciel, a o tym że potrzeba szanowania tej istoty jest w nas zakorzeniona informował Konstanty Ildefons Gałczyński w swoim wierszu... "O wróbelku"

Wróbelek jest mała ptaszyna,
wróbelek istota niewielka,
on brzydką stonogę pochłania,
Lecz nikt nie popiera wróbelka
Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta,
że wróbelek jest druh nasz szczery?!
........................................................
kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie do jasnej cholery!


wrobelek2Oczywiście pamiętamy również o wróbelku Elemelku, którego różne przygody opisała Hanna Łochocka. Oto fragment jednej z nich.

Rzekł wróbelek Elemelek:
- Chcę nauczyć się literek. Jakże to? Analfabeta? Niepiśmienny? Och, gdzie tam! To już wolę, choć w mozole, siedzieć w szkole w uczniów kole i od jutra, wiedzcie o tym, zabieram się do roboty.
    Właśnie sowa wraz z dzięciołem założyli w lesie szkołę, i to nawet nie daleko, na pagórku, tuż za rzeką. Po cóż się namyślać wiele? Umył dziobek Elemelek, przetarł oczy, strzepnął piórka i frr! Ot- za rzeczką górka .
 Rzekł dyrektor, stary dzięcioł:
- Przyjąć cię do szkoły? Z chęcią! Dziobek czysty masz, wróblasku, oczka bystre, pełne blasku, byleś pilny był, wytrwały, będziesz uczniem doskonałym.
   W szkole uczy pani sowa. Mądra głowa, ani słowa! Okulary ma na dziobie i pazurkiem ostrym skrobie różnych liter piękne wzory na tablicy z ciemnej kory.

 

Czytaj dalej...

Odwiedzamy sąsiadów zza miedzy. Urbexowo w Kopalni Mysłowice

 

 

kopaklniamyslowice170319 16Wiele obiektów z XX wieku stało się ruinami, w Jaworznie nawet po niektórych nie ma już śladu.

Choćby elektrownia Jaworzno 1, zlikwidowana i zrównana z ziemią.

Maszyny i urządzenia oaz zabudowania dziś zapewne byłyby smakowitym kąskiem dla eksploratorów przeszłości, dla wycieczek z całego świata.

Niestety, nikt nie pomyślał o tym w latach 90 XX wieku, kiedy to największą sensacją było wyburzenie komina, które relacjonowała ówczesna prasa.


kopaklniamyslowice170319 22Los elektrowni podzieliła cementowania, której obiekty pozostające w całkowitej ruinie jeszcze do dziś są chętnie fotografowane przez pasjonatów tej sztuki.

W sąsiednich Mysłowicach rozpada się na oczach mieszkańców Kopania Mysłowice, której zabudowania, komin, młyn, szyb, inne gmachy stanowią dziś zagrożenie dla przebywających w okolicy osób.

Wprawdzie teren jest patrolowany przez ochronę, niemniej na rumowiskach spotyka się osoby wyszukujące miedzi, aluminium, aby podreperować swój budżet.

Ogrodzenie rozpada się, a rzesze fotografów obchodzą dookoła teren aby złapać dobre kadry.

Postanowiliśmy i my odwiedzić KWK Mysłowice, a kilka ze zrobionych zdjęć pokazujemy jako dowód umierania poprzedniej epoki.

Czytaj dalej...

Nowa sztuka autorstwa Danuty Noszczyńskiej - już wkrótce

 

 

 teatrproba110319 63
"Mańka z Czerniakowskiej. bardzo smutna komedia" to historia na motywach "Kafe pod Minogą" Wiecha.
Żywa Warszawa międzywojnia, charakterystyczne postacie, niepowtarzalny klimat kawiarnianej codzienności, piękne, warszawskie słownictwo i akcent w wypowiadanych kwestiach - to będzie bardzo miła, nieco romantyczna czasami wesoła, a czasami refleksyjna historia.

Do tego wspaniałe przedwojenne piosenki do których muzykę zaaranżowali zagrają Jacek Kielski, i Darek Fec będą na pewno małym, a może i dużym przebojem w Jaworznie.

teatrproba110319 48Sztukę wystawi Autorski Teatr INDYGO reaktywowany w październiku ubiegłego roku, działający w ramach Stowarzyszenia Sympatyków Amatorskiego Ruchu Teatralnego Amarant założonego przez Jacka Kielskiego, Danutę Noszczyską i Przemysława Kujawskiego.

Danuta Noszczyńska to jedna z najbardziej lubianych pisarek literatury kobiecej.
Jedna z najbardziej znanych i cenionych w Polsce jaworznianek.

Autorka szesnastu powieści. W czerwcu ukaże się siedemnasta.
Trzykrotna laureatka Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur” w Siedlcach. Jako pisarka zadebiutowała w 2007 r. książką Historia nie Magdaleny.

Potem ukazały się m.in.: Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana (Nagroda Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur”), Wszystkie życia Heleny P., Harpia, Farbowana blondynka. Obecnie powstaje cykl: Siedem grzechów głównych – złożoną z siedmiu odrębnych powieści.

Czytaj dalej...

Zmiany na jaworznickim rynku Czy czas płynie szybko?

 

 

rynekkolaz


Spośród kilkuset zdjęć zrobionych niegdyś na jaworznickim rynku rynku wybraliśmy na razie trzy, aby pokazać, jak zmieniała się ta część miasta,

Jaworzno rynek historia

Czy to są duże, czy małe zmiany - pozostawiamy do oceny naszym czytelnikom, ale powrót do tego, co było kiedyś jest niemal zawsze miły, bo nasz sentyment do przeszłości, przywołanie wspomnień sprzed lat zawsze powoduje uśmiech, rozrzewnienie, pozwala przenieść się tam, gdzie dorastaliśmy, gdzie spędzaliśmy dzieciństwo.
Do zdjęć dołączam tekst piosenki, która na skutek takich sentymentów powstała.

Spowity rynek białą mgłą, zszarzałe kamieniczki.
I ciemno wieczór, że aż strach zabłądzić gdzieś w uliczkę
Drwalowi listek z wąsa spadł, na szyi biały szalik
Ktoś pewnie nie chciał aby w noc stary się zakatarzył

Rynkowe opowieści, rynkowe wędrowanie
Gdy w domach już rodzina śpi jest czas na wspominanie
Rynkowe wędrowanie rynkowe opowieści
gdy - dziesiąt lat ma człowiek, a kiedyś miał lat -dzieścia

                                                            

1 maja 2008  

rynek0319 3

10 marca 2019

rynek0319 4

                            
Tu kiedyś stał zielony kiosk, a tam był sklep z kwiatami
Tam znowu zarośnięty klomb, gdzie piło się z kumplami (oczywiście oranżadę)
A za tym rogiem pierwszy raz dziewczynę całowałeś
A dzisiaj nie pamiętasz już jak na imię miała  

1 maja 2008  

rynek0319 5

10 marca 2019rynek0319 6

 

 

U góry handlarz z kramem stał sprzedawał smakołyki
Cukrową watę, w rurkach krem, donaldy z Ameryki
A dzisiaj nie ma kramu już i nie ma już handlarza
Jest róg, gdzie młodym jeszcze dziś całować się przydarza                                                                           

Lata 70 XX w.

rynek0319 1

  10 marca 2019
rynek0319 2

                   UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

 

Czytaj dalej...

Zachęcamy do ofiarności dla Włodka, Dla Betlejem

wlodeka1aCzy już wiecie komu przekażecie swoją wielkopostną jałmużnę? A może Włodkowi?

Inwalidzie, uzdrowionemu alkoholikowi, człowiekowi biednemu ale o wielkim sercu. On, za życia, chociaż miał niewiele, chętnie dzielił się z innymi:

"Jeździłem do tego kościoła i ja lubił coś komuś dać, był taki w moim życiu czas. Dziadek się za mnie modlił, bez jednej nogi był, to ja mu trochę podsuwał pieniędzy. Któregoś dnia, nawet zdziwiony, powiedział: Panie, coś pan za człowiek. To są uczynki miłosierdzia - co daje prawica, niech nie wie lewica. Miałem tych uczynków niemalutko. Tego nigdy nie będę żałował. No i byłem w tym kościele, a po tych uczynkach to ja się czułem jakby szczęśliwy. Bo uczynki uszczęśliwiają człowieka, jak się w tego Pana Boga jakoś tam wierzy."

Prosimy Was o przekazanie pieniędzy na pomnik Włodka, zachęcanie innych i udostępnianie. Upamiętnijmy wspólnie ubogich i przypomnijmy o ich godności: https://zrzutka.pl/5buw7s - każdy grosz się liczy

 

 

wlodeka1aaa

Czytaj dalej...

Pająki - koszmar z najstraszniejszych snów - od dziś w Jaworzniepajaki70319 19

To nie jest zwykła wystawa. Z reguły na wystawach nie wolno dotykać eksponatów. Tutaj mamy inną sytuację - nawet idącą nieco dalej - to eksponat może dotknąć nas... Tak, możemy być zaszczyceni obecnością na swojej dłoni kilkunastocentymetrowej wielkości pająka, Potwór, po prostu potwór powoli idzie, przestawiając nogę za nogą, przechodzi z jednej dłoni na drugą, łaskotając nas swoimi kosmatymi odnóżami.

>>Pająki w Jaworznie - wystawa<<

A delikwent, który poddał się temu eksperymentowi czeka nieruchomo, mając już tym samym, w swoim życiorysie jedno z najbardziej niesamowitych rzeżyć, czeka tylko aż prowadzący wystawę jednak zabierze bestię.. Ufff i już po wszystkim. Drugi raz w życiu na to się nie zdecyduje, ale zdjęcie - selfie z pająkiem pozostanie. Tylko 12 złotych kosztuje wejście do klubu Relax, gdzie w 36 akwariach zaprezentowano 3 6 zwierząt. Większość to pająki, ale są i skorpiony oraz krocionóg. Obrzydliwe, ktoś powie, ale fascynujące, odpowie drugi.

pajaki70319 17Pan opiekujący się wystawą z cierpliwością odpowiada na wszelkie pytania - pewnie ma ich już dość - odwiedzający chca wiedzieć wszystko. A czy to są największe okazy, czy dużo jedzą, czy są wśród zgromadzonych okazy "śmiertelne", mogący jednym ciosem zabić człowieka, , czy często jedzą, co jedzą, czy są drogie? Tak są drogie, są tu sztuki kosztujące i tysiąc i więcej złociszów.

Sporo, dlatego są traktowane jak najbardziej kruche kosztowności. Pająki są bardzo delikatne, ich odwłok może uszkodzić nawet nasz zadzior koło paznokcia. Może go rozerwać mysz, którą stawonogów złapie, aby ją zjeść. Dlatego te pająki nie są karmione myszami. Dostają świerszcze, szarańczę i podobne obrzydliwości. Siedzą w swoich terrariach i nie mają nic do roboty. Typowe darmozjady. One nie zdają sobie sprawy z tego gdzie są, wystarczy im odpowiednia temperatura, możliwość odpoczynku i regularnie dostarczane jedzenie.

I tyle - tyle piszemy my, a jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Klubu Relax. tam można sprawdzić czy rzeczywiście boimy się pająków, czy tylko nam się to wydaje, Czy arachnofobia to lęk do wyleczenia?

Czy można można pokusić się o stwierdzenie że arachnoterapia leczy z kompleksów, lęków, depresji,  daje poczucie bohaterstwa, bo przecież jeśli dotknie nas wielki kosmaty pająk, to czymże w porównaniu z nim jest kontakt z teściową, jak zauważył jeden ze zwiedzających. Zdjęcia zawdzięczamy dwóm śmiałkom z obiektywami.

Czytaj dalej...

Okolice Jaworzna – urbex – odkrywanie opuszczonych miejscpiernikarka0319 32Niedaleko Jaworzna, nie będziemy wskazywać dokładnie gdzie, jest miejsce niezwykłe, które urzeka swoja uroda, względnym nienaruszeniem,od wielu, wielu lat.

Wiele świadczy to tym, że jeszcze kilka lat temu były to budynki zamieszkane, choć, śladów doprowadzenia prądu tu nie uświadczy.

Studnia korbowa, studnia z żurawiem, małe stodółki sąsieki przy domach, składziki narzędzi... niesamowite, że to wszystko tu zatrzymało się w czasie i nie zostało zdewastowane przez choćby przypadkowych wandali.

Można by tu nakręcić film choćby z XIX wieku, i niewiele by trzeba dostosowywać – usunąć tablicę „SPRZEDAM”, kilka współczesnych kłódek i oczywiście zagospodarować wnętrza, w których brak sprzętów. Choć jakieś łóżko, komoda, czy kredens, fotel, stół, czy taboret gdzieniegdzie stoi.

Dwa domki nawet sprawiają wrażenie odwiedzanych, o które ktoś dba regularnie – trawa skoszona, są ślady uprawy warzyw na grządce.Ale na co dzień osada jest opuszczona lecz być może na jakimś drzewie w pobliżu jest jakaś kamera, albo fotopułapka, co by nie dziwiło, aby ostudzić zapędy niecnych osób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej wiekowej osady.


piernikarka0319 34

Czytaj dalej...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaworzniezolnierze wyklexi10319 78Spotkanie JIN z mieszkańcami na rynku, wręczanie ulotek, prezentacja postaci Wyklętych, msza święta z udziałem pocztów sztandarowych oraz złożenie kwiatów i uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Pomnikiem Niepodległości, w obecności instalacji złożonej z obrazów owych żołnierzy i flag z barwami narodowymi, złożyło się na obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Jaworznie.Narodowy Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych jest poświęcony pamięci bohaterskich żołnierzy konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi i jego poplecznikom

zolnierze wyklexi10319 74W uroczystościach uczestniczyli z ramienia miasta Pani Ewa Sidełko Paleczny - Sekretarz Miasta i  Pan Tadeusz Kaczmarek - Przewodniczący Rady Miejskiej.

Zaszczytem dla Jaworzna była obecność Pana Senatora Michała Potocznego, Radnej Sejmiku Śląskiego, Pani Marii Materli oraz przedstawiciela Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Pana Macieja Stanka.

Przybyli przedstawiciele Solidarności oraz miesazkańcy Jaworznia, niestety nie była to liczna grupa, co jest faktem przykrym wobec szacunku, jaki jesteśmy winni ludziom, który dla nas walczyli z niemieckim i sowieckim reżimem.

Obchody przygotowało Stowarzyszenie Przyjaźń Jaworznicka oraz Jaworznicka Inicjatywa Narodowa.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!
Czytaj dalej...

Pytania i odpowiedzi na temat ubezpieczenia komunikacyjnegopytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniakomunikacyjnego1Przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego ubezpieczenia komunikacyjnego?
A może od lat korzystasz z oferty tej samej firmy ubezpieczeniowej i nie bardzo orientujesz się, o co chodzi z tymi wszystkimi dodatkowymi ofertami?
Przeczytaj podstawowe pytania z zakresu polis samochodowych i poznaj odpowiedzi na nie.
Dzięki nowej wiedzy wybierz lepsze ubezpieczenie!


Jakie ubezpieczenie muszę kupić, żeby uniknąć kary?

Podstawowe i jedyne wymagane prawnie ubezpieczenie komunikacyjne to OC. Wykupuje się je na rok, po tym okresie zaś automatycznie się odnawia. Pamiętaj, by opłacać składki na czas, a na pewno unikniesz kary za zaniedbanie obowiązków. Gdy już zadbasz o podstawę, rozważ zakup innych, dodatkowych ubezpieczeń. Przeczytaj słownik pojęć ubezpieczenia komunikacyjnego, by dowiedzieć się o nim nieco więcej: https://kioskpolis.pl/slownik-pojec-dla-ubezpieczenia-komunikacyjnego/.

pytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniakomunikacyjnego2
Jakie dodatkowe ubezpieczenia warto kupić?

Jedyna właściwa odpowiedź brzmi: na wszystkie, ponieważ każde ubezpieczenie chroni przed czymś innym. Wiemy jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup pełnego pakietu polis samochodowych. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na AC, które zapewni Ci odszkodowanie, gdy Twoje auto zostanie zniszczone (z wielu różnych przyczyn) lub ukradzione. NNW opłaci leczenie i rehabilitację, jeżeli podczas wypadku samochodowego Ty lub Twoi pasażerowie doznacie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Z kolei Assistance to cały przekrój różnych rodzajów ochrony. Sprawdzi się m.in. gdy auto dozna awarii i będzie Ci potrzeba pomoc drogowa (dostarczenie paliwa, uruchomienie zamarzniętego silnika, holowanie itd.).
pytaniaiodpowiedzinatematubezpieczeniakomunikacyjnego3

Czy można kupić ubezpieczenie komunikacyjne na krótszy okres?

Podstawowym okresem ochronnym ubezpieczeń komunikacyjnych jest jeden rok. OC odnawia się automatycznie, dodatkowe polisy zaś nie. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których można skrócić czas ochrony, np. do 30 dni. Do wykupywania krótkoterminowego OC mają prawo posiadacze zabytkowych aut, właściciele komisów czy nabywcy aut z zagranicy, którzy potrzebują tymczasowego ubezpieczenia, by sprowadzić je do kraju. Krótkoterminowy Assistance oferowany jest np. na wyjazd za granicę. Możesz mieć trudności ze znalezieniem 30-dniowego AC, ale jest kilka towarzystw, które taką opcję umożliwiają.

Jak zmienić ubezpieczyciela i kupić tańsze OC u innego?

Do zmiany ubezpieczyciela masz prawo na dowolnym etapie trwania polisy OC. Jednocześnie tylko kilka sytuacji sprawia, że ochrona zostanie przerwana natychmiast, a Ty odzyskasz pieniądze za niewykorzystany czas. Są to m.in. wyrejestrowanie, kradzież lub szkoda całkowita pojazdu, podwójne ubezpieczenie. W przeciwnym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmie Twoje wypowiedzenie, ale OC i tak będzie trwało aż do końca okresu ochronnego.

Gdzie kupić tanie OC?

Zaoszczędzisz czas i pieniądze, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. W formularzu podasz dane, a to darmowe internetowe narzędzie wliczy zniżki i na ich podstawie ułoży dla Ciebie listę ofert z cenami i dodatkowymi informacjami. Co ważne, nie jesteś zobowiązany do skorzystania z żadnej z nich, to tylko podpowiedzi. A ponieważ zostały wyliczone z Twoich danych, ceny są wiarygodne, odpowiadają rzeczywistej sytuacji.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us