Menu
reklama
reklama
reklama

Breaking news (215)

Hej kolęda kolęda - na rynku dzieci śpiewają i odbierają nagrody

koledowanierynekweekJuż w najbliższy weekend zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami na Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku.

Będzie to szczególny czas, bo oprócz możliwości zakupu świątecznych artykułów, dzieci będą mogły wyśpiewać upominek.

Każde dziecko, które zaśpiewa kolędę lub pastorałkę, albo choć jej część, otrzyma prezent.

Wspólne kolędowanie rozpocznie się w sobotę o godzinie 15. 00.

W niedzielę, o godzinie 11. 30 coś dla miłośników domowych wypieków. Odbędą się warsztaty zdobienia pierników.

Warto przyjść, nauczyć się i zaskoczyć rodzinę niecodziennym wyglądem bożonarodzeniowego placka.
koledyplak1217

Czytaj dalej...

Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich w Jaworznieobwodnica polnocna jaworzno 0617a 28W dniu 30 listopada Rada Miejska w Jaworznie podjęła uchwałę o nadaniu rondu położonemu u zbiegu ulicy św. Wojciecha i "Obwodnicy Północnej", nazwy Marii i Lecha Kaczyńskich.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy:

W związku z zakończeniem procesu inwestycyjnego w Jaworznie w zakresie budowy kolejnego odcinka „Obwodnicy Północnej”, w ramach której zostało zabudowane rondo położone u zbiegu ulicy
św. Wojciecha i "Obwodnicy Północnej", możliwe jest nazwanie nowego obiektu publicznego, na co Prezydent Miasta Jaworzna wyraził zgodę. Rondo położone jest w ciągu drogi wewnętrznej na działkach będących własnością Miasta na prawach powiatu Jaworzna.

Biorąc pod uwagę oczekiwania mieszkańców wyrażone w stosownych wnioskach, w tym posła
na Sejm RP, Pana Dariusza Starzyckiego, dotyczące upamiętnienia na terenie miasta Pary Prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich, Miejski Zespół Nazewnictwa Obiektów Publicznych zarekomendował nadanie nowemu obiektowi nazwę Rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Niniejsze jest podziękowaniem i uhonorowaniem ważnych dla historii Polski postaci - Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Jaworznianie pamiętając i doceniając działalność i oddanie Pary Prezydenckiej dla Ojczyzny chcą, by jeden z ważniejszych obiektów w przestrzeni Jaworzna nazwany był Ich imieniem.

Cieszy fakt, że tak pamięć o tak ważnych osobistościach będzie miała swoje stałe miejsce w naszym mieście. Cieszy również fakt, że uchawał została przyjęta jednogłośnie, bez podziałów.

Czytaj dalej...

Jaworzno nominowane w plebiscycie Kocham to Miasto – Miasto Roku 2017. Głosuj i wesprzyj swoje miasto!

HRS Miasto Roku 17Jaworzno ma szansę zostać Miastem Roku 2017. Udowodnijmy, że to właśnie nasze miasto zasługuje na tegoroczny tytuł. Pokażmy, za co je kochamy, doceńmy jego atrakcje, klimat, najwspanialsze miejsca i wyjątkowych ludzi. Zwycięskie miasto otrzyma prestiżowy tytuł i możliwość promocji w sieci. Zachęcamy do głosowania w drugiej edycji ogólnopolskiego plebiscytu wspieranego przez HRS.

Widoki, architektura, miejsca, a może ludzie – co najbardziej kochasz w swoim mieście? Czy z sentymentem do niego wracasz, a może to dla Ciebie najważniejszy punkt na ziemi? „Kocham To Miasto – Miasto Roku 2017” to druga edycja plebiscytu, dzięki któremu mieszkańcy i turyści mogą docenić wybrane miasto i pomóc mu zdobyć wyjątkowy tytuł. Najważniejsze jest zaangażowanie wszystkich tych, którzy jedno z wybranych miast darzą szczególną sympatią.

Czytaj dalej...

Jaworzno Wspiera Rodziny - Inauguracja programu

 

rodzina191117 40Podczas niedzielnego "Popołudnia z Rodziną" prezydent Paweł Silbert przedstawił szczegóły nowego programu skierowanego do jaworznickich rodzin.

Program wspierać będzie rodziny w ramach trzech obszarów: zapewniania równych szans, zwiększania bezpieczeństwa oraz promowania aktywności i zdrowego stylu życia.

W ramach programu w pierwszej kolejności uruchomione zostanie dofinansowanie do obecnie istniejących żłobków, kolejny krok to stworzenie żłobka publicznego.

Wystartuje również program Aktywna Dzielnica, w ramach którego w każdej dzielnicy co weekend odbywać się będą zajęcia dla rodzin.

Czytaj dalej...

Elektryfikacja transportu to w Jaworznie priorytet

autobusyelektryczne 2 HDRElektryczne autobusy to już w Jaworznie standard. Kiedy w godzinach nocnych na trasy wyjedzie około 20 wozów, można być niemal pewnym, że wszystkie z nich będą poruszać się po drogach bezgłośnie, bo napędzane będą silnikami elektrycznymi.

Dwudziestoczterotonowe kolosy przegubowe nie zakłócą snu nikomu.

W dzień, kiedy potrzeba będzie większego taboru, to jego połowa będzie elektryczna. Ale do czasu. Bo przecież dzisiejsza uroczystość połączona z dniem otwartym w PKM Jaworzno to nie koniec rozwoju komunikacji miejskiej. Za jakiś czas zapewne całość taboru będzie pozbawiona silników spalinowych.

Czytaj dalej...

Dyrygent Archetti Maciej Tomasiewicz w miedzynarodowym konkursie!

Maciej TomasiewiczOrkiestra Kameralna Miasta Jaworzna " Archetti" zarówno jako cały zespół, ale i jako poszczególni jej muzycy działają bardzo intensywnie w różnych obszarach klasyki. Co jakiś czas donosimy o koncertach naszych kameralistów na różnych scenach, albo ich udziale w najbardziej prestiżowych konkursach.
Tym razem sam dyrygent, wspaniały człowiek, doskonały konferansjer i skrzypek, Maciej Tomasiewicz, bierze udział w Jubileuszowej edycji X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im Grzegorza Fitelberga.
Przesłuchania konkursowe już trwają, a nasz Maciej wystąpi przed znamienitym, złożonym ze światowej klasy muzyków jury już w poniedziałek, 20 listopada w Filharmonii Ślaskiej w Katowicach.

Do towarzyszenia dyrygentowi "Archetti" zapraszamy na stronę internetową Konkursu, gdzie w zakładce RELACJA NA ŻYWO będzie można śledzić występ już o godzinie 19.50
Zapraszamy do przeżycia wyjątkowych chwil i do kibicowania Maciejowi Tomasiewiczowi.


maciej TomasiewiczMaciej Tomasiewicz - Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiował kompozycję i teorię muzyki (studia I stopnia) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową (studia I i II stopnia, dyplom z wyróżnieniem) w klasie dra hab. S. Bywalca, pod którego opieką kształci się także na studiach doktoranckich. Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez M. Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych m.in. przez G. Chmurę, J. Kaspszyka, L. Livingstona. Jest związany z Orkiestrą Kameralną „Archetti”, z którą współpracował jako skrzypek, a od 2014 roku także jako dyrygent. Od 2015 roku pełni funkcję dyrygenta Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga − jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Inicjatorem i organizatorem pierwszej edycji (1979) w 100. rocznicę urodzin Grzegorza Fitelberga był jego uczeń, Karol Stryja, prowadził on też następne edycje konkursu, aż do śmierci w 1998 roku.
Konkurs przeznaczony jest dla dyrygentów, którzy w dniu inauguracji imprezy nie przekroczyli 35. roku życia.

Czytaj dalej...

SZLACHETNA PACZKA - Jaworzno - finał 2017

szlachpaczka17 6Wolontariusze Szlachetnej Paczki rozwożą prezenty do domów, które zostały objęte tegoroczną akcją. Wiele, wiele paczek trafi do 49 rodzin, u których na nadchodzące święta zapanuje radość i nadzieja, bo nie tylko dobra materialne są w tym wypadku ważne. Ważne jest serce, którego odruch poczują we własnych domach, ogniskach rodzinnych obdarowani.

Dziś to Oni potrzebują pomocy a może za kilka lat Oni obdarują innych w takim samym odruchu.

W salce w sanktuarium na osiedlu Stałym jest centrum dowodzenia, które odwiedziła Pani Monika Bryl Zastępca prezydenta Jaworzna.

W akcji pomagają jednostki Ochotniczych Straży pożarnych z Osiedla Stałego i z Byczyny, Państwowa straż Pożarna. Straż Miejska, firmy: Biuroland, Megapizza, Pawlaki i Cukiernia Banasik.


Czytaj dalej...

MPO uprzątnie dzikie wysypiska w Jaworznie


wysypiskaDo końca roku z terenu Jaworzna zniknie 29 nielegalnych wysypisk odpadów. Zostaną one zlikwidowane przez pracowników jaworznickiego MPO. Jak wynika z najnowszego raportu GUS śląskie miasta, obok małopolskich, są najbardziej zanieczyszczone pod względem liczby dzikich składowisk odpadów.

Stare meble, gruz, odpady budowlane, zużyte opony i odpady komunalne. Tony tego typu zanieczyszczeń zalegają na terenie Jaworzna – w parkach, lasach oraz innych miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania. Od końca października nielegalnie składowane odpady są zbierane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Jaworznie. Prace będą prowadzone jeszcze przez kilka tygodni – do 8 grudnia zlikwidowanych zostanie 29 dzikich wysypisk. Zebrane odpady pracownicy MPO przekażą do odzysku bądź unieszkodliwienia. Na uprzątniętych terenach staną tablice informacyjne „Zakaz wysypywania śmieci i gruzu”.

Czytaj dalej...

Nagrody Prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury przyznane

dzniepodleg17 219Święto Niepodległości w Jaworznie to szereg wydarzeń związanym z odzyskaniem przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, D niech należy również wręczenie nagród w dziedzinie Kultury przyznawanej przez Prezydenta Miasta Jaworzna na wniosek osób, które zgłaszają kandydatów.
Powołane specjalne jury, pod przewodnictwem Zastępcy Prezydenta, pana Tadeusza Kaczmarka, na podstawie faktów związanych z twórczością kandydata, na podstawie drogi artystycznej i dokonań wybiera osoby godne tego zaszczytnego wyróżnienia. W tym roku zostały przyznane dwie nagrody dla Pani Józefiny Szkółki i dla Pana Macieja Talagi. Zapraszamy do zapoznania się z laudacjami wygłoszonymi podczas uroczystości wręczenia nagród w Miejskiej Bibliotece publicznej, w samo południe 11 listopada 2011 roku.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS