Menu
reklama
reklama

Breaking news (233)

Nowiutki elektryczny samochód na ulicach Jaworzna. Od dziś!

 

ekopatrol220218 37W organizowanym po raz piąty ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę, Jaworzno zdobyło I miejsce w kategorii: mobilność zrównoważona.

Dzięki temu przez półtorej miesiąca nasze miasto będzie testowało innowacyjny elektryczny samochód osobowy Renault ZOE.

Dzisiaj prezydent Paweł Silbert odebrał kluczyki do pojazdu, który zostanie wykorzystany do EKO Patroli prowadzonych przez służby miejskie.

Czytaj dalej...

50, 60 lat razem - piękne życie we dwoje...

jubileuszenDwa kolejne lutowe dni w Urzędzie Miejskim przebiegły z miłym akcentem jubileuszy długoletniego pożycia małżeńskiego. Medale związane z taką piękną rocznicą, co najmniej pięćdziesięcioletnią przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a wręcza w Jego imieniu Prezydent Miasta.
Tak we wtorek,  jak i w środę o godzinie 15 w sali obrad Urzędu miejskiego zebrały się zaproszone pary, które uroczyście udekorował Pan Paweł Silbert.

- To piękna i bardzo ważna rocznica - mówił do jubilatów - tym bardziej że w dzisiejszych czasach coraz trudniej o tak długoletnie pożycie.

Czytaj dalej...

Trwają prace przy kładce. Nic to że zima

velostrada jaworzno aPogoda umożliwia prace budowlane.

Dopóki nie ma mrozu, mogącego wpłynąć na wiązanie betonu i utrudniającego ingerowanie w zamarznięte podłoże, pracownicy uwijają się, jak mrówki przy kopcu.

Wprawdzie zapowiedź ochłodzenia daje się słyszeć w tej, czy innej rozgłośni radiowej, czy telewizyjnej, to wróżby wróżbami, a robota musi iść - mówią budowlańcy. Bardzo się cieszymy z takiego podejścia.

Zobaczmy na zdjęciach, jak im idzie..

 

Czytaj dalej...

Gdzie jest kupa mojego psa? Halooo! Jaworzno!!!

 

psia kupa jaworznoPsimi kupami zajmowali się już w naszym portalu felietoniści - Andrzej Węglarz i Dawid Domagalski.
Obaj oczywiście są radnymi i próbowali uzmysłowić mieszkańcom, że problem rozwiąże się sam, jeżeli właściciele psów wezmą sobie do serca elementarne zasady współżycia w społeczności lokalnej.

Dziś temat kupy odżywa, ale w dość dziwnym kontekście. Otóż wymyślono, że aby rozwiązać bądź co bądź śmierdzącą sprawę, należy poustawiać w mieście specjalne kubły na psie kupy, a miasto - czytaj - odpowiednie służby - mają te kosze opróżniać.
Gdyby pomysł padł i był promowany przez dziecko, przez kogoś, kto nie ma zielonego pojęcia o funkcjonowaniu miasta, a na co dzień musiałby zbierać odchody swojego czworonoga do woreczka i wziąć ze sobą, aby wyrzucać go do domowego kibelka, to można by to z trudem, ale jednak, zrozumieć.
Ale kiedy pomysł jest propagowany przez długoletniego radnego, w dodatku posła na sejm, to już sprawa przybiera dość groteskowego rozmiaru.


Felieton z Piątkiem - Kupa - Czy naprawdę jesteśmy bezradni? - Andrzej Węglarz

Felieton z piątkiem - Rzecz o kupie - jak to w Jaworznie... - Dawid Domagalski.


Dziwię się, że taki temat, rzec można g...niany, absorbuje osobę, która decyduje o kształcie państwa polskiego zasiadając w ławach Sejmu RP. Czy to o ten poziom zaangażowania chodzi?

Próbowałem sobie wyobrazić jak miałoby wyglądać ustawienie, lokalizacja, gęstość kubłów na kupy, ile by to kosztowało, jakie byłoby zapełnienie dzienne tego typu przybytków, i jakie byłyby koszty obsługi biorąc pod uwagę co najmniej co drugi dzień opróżnianie zbiorników i wymiana zniszczonych przez wandali. Bo raczej monitoringu chyba nie byłoby sensu zakładać.

Ale petycja żąda również dostarczania przez miasto woreczków! To dopiero kuriozum.
To nie właściciel psa ma kupić woreczki tylko Urząd!!! Zakrawa na skandal!

Można to wyliczyć, a przyjmując nawet bardzo tanie rozwiązania, to koszty, myślę, byłyby porównywalne z zatrudnieniem paru pielęgniarek w żłobku, albo na przykład zwiększeniem budżetu na profilaktykę przeciwalkoholową wśród młodzieży.
Co stanowi ważniejsze społecznie zadanie?
Niech czytelnik sobie odpowie, ale w każdym przypadku środki muszą się znaleźć i wydaje mi się że jeżeli się coś proponuje to należałoby wskazać plan, projekt, źródła finansowania i sposób realizacji. To cywilizowane podejście do swojej misji, osoby publicznej.
Tylko po co? Łatwiej rzucić mięso pośród watahę wilków i... walczcie.

Jestem w stanie zrozumieć, że społeczeństwo jest w dzisiejszych czasach niezwykle roszczeniowe. "Bo mnie się należy", "Bo to ma robić miasto", "Bo co mnie to obchodzi, niech problem rozwiążą".
Oni - Oni niech coś zrobią - to typowe podejście z czasów komuny. Dziś chyba inaczej winno się kształtować społeczną świadomość - zwłaszcza w dobie samorządności, budżetów obywatelskich, wspólnych oddolnych działań na niwie własnej dzielnicy, osiedla, ulicy, czy nawet klatki schodowej.

Ostatnio wywołał mnie do tablicy Prezydent, Pan Paweł Silbert, pytając na spotkaniu z młodzieżą, jak wędkarze traktują sprawy środowiska. Dla mnie to oczywiste - każdy wędkarz ma obowiązek nawet nie tyle posprzątać po sobie stanowisko, na którym wędkował, ale ma zrobić porządek przed przystąpieniem do łowienia! Oczywiście wędkarze mają obowiązek zabierać swoje śmieci ze sobą do domu. Tak, są i tacy, którzy nie podporządkowują się. Płacą wtedy mandaty - straż rybacka jest skuteczna. Ale nikomu nie przyjdzie do głowy aby żądać od instytucji miejskich sprzątania po zakończeniu przez nas łowienia!
My, wędkarze mamy swoją godność i poczucie dbałości o wspólne dobro.

Niewątpliwie właścicieli psów jest zdecydowanie mniej niż osób czworonogów nieposiadających.
Jaki zatem wydźwięk miałoby finansowanie z "naszych podatków" przyjemności miłośników zwierząt? No tak, "bezpsi pan" miałby czysto. Ale również czysto miałby, gdyby właściciele sprzątali po swoich psach.

Jakoś nie przemawia do mnie ta idea i zdecydowanie jestem za głoszeniem hasła, które myślę, powinno się forsować, może również za pomocą petycji:
Mieszkańcy - bierzcie sprawy, w tym wypadku gówna, w swoje ręce i sprzątajcie po swoich psach!

Kupę i tak trzeba wziąć w woreczek i przenieść ją gdzieś indziej. Jesteś na spacerze, to weź ją do domu i wrzuć do toalety! Nie wymagaj tego od miasta, które ma naprawdę wielkie zadania, za które jest odpowiedzialne w imieniu nas wszystkich. Poza tym, Boże, jak można być tak mało dyskretnym, tak mało taktownym, tak mało cywilizowanym, żeby kazać komuś po sobie zbierać kupy własnego psa!
Skąd się to bierze? A może z tego, że ci sami właściciele psów, pety czy papiery po cukierkach, albo puszki po piwie też rzucają gdzie popadnie, aby czuć się lepszymi, bo ktoś po nich sprząta? Bo przecież płacą podatki!

Można by jeszcze zrozumieć, że petycja, którą ktoś stworzył i każe podpisywać innym, dotyczyłaby na przykład ścisłego centrum miasta, rynku, okolic handlowych, bo trudno z kupą wchodzić do sklepu, ale przecież z drugiej strony - no kto chodzi na zakupy z psem?
Może po fajki do nocnego, ale na pewno nie po sprawunki na weekend.
Nawet gdyby, to ile takich osób jest i ile kup trafiłoby do kubełka,?
Jedna dziennie, dwie? Bo przecież nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy i gdzie się pieskowi zachce.

Niewątpliwie sprzątanie po swoim pupilu jest prawnym obowiązkiem każdego posiadacza psa. Prawo nakazuje sprzątanie, niezależnie od tego, czy kosze są, czy ich nie ma. A jeśli nie sprzątasz - dostaniesz mandat.
Korona nikomu z głowy nie spadnie, a wzrośnie świadomość, że posiadanie psa to nie tylko przyjemności ale przede wszystkim wobec niego obowiązki. Jeżeli nie masz zamiaru szanować swojego czworonoga, to nie kupuj go, nie bierz pod swój dach.
Bo wyrazem szacunku zarówno do zwierzęcia, jak i do innych, czytaj - do większości, jest również sprzątanie kupy.                                                   
fot:Fotolia.com                                                                                                        A. T.

 

Czytaj dalej...

Trwa Akcja PIT!!! - Informacje dla jaworznian


P2140056csW dniach od 14 do 16 lutego 2018r. pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie wydają PIT-11za 2017 rok.

Jednocześnie pracownicy jaworznickiego Urzędu Skarbowego udzielają porad i dokonują rozliczeń deklaracji PIT przez Internet z zastosowaniem
e-Deklaracji.

Wspólna akcja jaworznickiego Urzędu Pracy i Urzędu Skarbowego jest pierwszą inicjatywą tego rodzaju, która  umożliwia bezpieczne, szybkie i łatwe rozliczenie PIT-u.

Odbiór deklaracji PIT i jej rozliczenie możliwe jest w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie przy ul. Północnej 9b w powyższym terminie w godz. od 11.00 do 14.30 w pokoju 109 (I piętro). Warto przyjść i skorzystać! Zapraszamy!

P2140076cs

Czytaj dalej...

Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność ZG Sobieski

solidarnwybor90218g80218 39 lutego w Jaworznie odbyło się Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski. ZZD jest najwyższą władzą w organizacji zakładowej.

Nowo wybrani delegaci wybrali z pośród siebie Przewodniczącego, nowy skład Komisji Zakładowej oraz Komisji Rewizyjnej na czteroletnią kadencję.

Zebranie rozpoczął przewodniczący Waldemar Sopata proponując do dalszego prowadzenia prezydium w składzie Bogdan Biś, Mirosław Pietroń oraz Kazimierz Kępiński.
Na ZZD w TAURON Wydobycie S.A. ZG Sobieski przybył Kazimierz Grajcarek Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki.

Czytaj dalej...

Uwaga Mieszkańcu Jelenia - Złóż wniosek o wycenę przyłącza

 

przylaczjelenPo 30 kwietnia rozpocznie się techniczna możliwość podłączania prywatnych domów w Jeleniu Łęgu.

Prace przy budowie 9 kilometrów kanalizacji sanitarnej w ramach projektu ” Modernizacja
i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna – faza V” mają się ku końcowi.
Na drogach Jelenia Łęgu, zrealizowano także częściowe roboty odtworzeniowe.
Ich całościowe odtworzenie będzie gotowe wiosną br.

Pracowników fizycznych nie widać może tak licznie w dzielnicy, jak latem 2017 roku, jednak wciąż firma wykonawcza pracuje nad tym, aby do 30 kwietnia 2018 roku oficjalnie zakończyć i przekazać do użytkowania mieszkańcom Łęgu infrastrukturę kanalizacyjną. Do położenia zostały jedynie rury w dwóch, newralgicznych miejscach.

Realizacja kanalizacji w rejonie Kościoła i skrzyżowania ulicy Zwycięstwa z ulicą Poddane musi być przełożona w czasie. Napotkaliśmy tam na utrudnienia tzn. na litą skałę, co wymusza
na nas zmianę technologii prowadzenia robót. Podobna sytuacja ma miejsce w rejonie pętli autobusowej na ulicy Zwycięstwa – wyjaśnia kierownik Jednostki Realizującej Projekt Małgorzata Wojas.

W opracowaniu jest już niezbędny projekt, a do końca lutego planowana jest realizacja brakujących odcinków sanitarnych. Następnie wykonawca przystąpi do końcowych prac odtworzeniowych. Dlatego dopiero po 30 kwietnia będzie fizyczna możliwość budowy przyłączy kanalizacyjnych przez mieszkańców do swoich posesji. Wiosną zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne w tej sprawie. O jego terminie Spółka wodociągowa będzie informować oraz zapraszać listownie.

Jednak już teraz mieszkańcy Łęgu mogą zgłaszać się do siedziby wodociągów (Dział Eksploatacji Sieci Wod-Kan pok. 1.6, tel. 32 318 61 40) w celu złożenia wniosku o wycenę przyłącza kanalizacyjnego, którego budowa nastąpi po 30 kwietnia. W swojej ofercie kompleksowej usługi wodociągi wykonują: indywidualną wycenę, budowę przyłącza wraz
z obsługą geodezyjną, likwidację zbiornika bezodpływowego, przywracanie terenu do stanu pierwotnego. Oprócz tego wodociągi, na powstałe przyłącze udzielają 10-letniej gwarancji,
a na życzenia klienta, płatność może zostać rozłożona na raty. Od kilku, tak i w 2018 roku, mieszkańcy mogą liczyć na dotację z Urzędu Miasta (50 %, jednak nie więcej niż 2000 zł).
Po uzyskaniu wyceny, wszelką dokumentację o przyznanie dotacji składa się w Wydziale Komunalnym i Ochrony Środowiska przy ul. Plac Górników 5.

Wszystko więc wskazuje na to, że tylko miesiące, tygodnie dzielą mieszańców Jelenia Łęgu
od odprowadzania ścieków ze swoich gospodarstw domowych kanalizacją sanitarną wprost do oczyszczalni w Jeleniu Dębie.

 

Czytaj dalej...

Rozdano klucze do mieszkań w Osiedlu Sfera

 

jtbssfera18 22Mieszkania wręcz pachną nowością. Wszystkie jasne, ciepłe, zachęcające do wejścia i zadomowienia się.
W poniedziałek, 5 lutego zostały poświęcone i choć dokonujący tego obrzędu ksiądz dr Mariusz Karaś - kanclerz Kurii Sosnowieckiej, podczas zamaszystych ruchów kropidłem, powiedział, że zapewne woda święcona nie doleci do budynków, to symbolika stanie się opatrznością dla mieszkających tu jaworznian.

W przeddzień odwiedziliśmy osiedle jeszcze niemal puste, kiedy wszystko było przygotowane do uroczystości przekazania kluczy kilka zdjęć z tego spaceru można zobaczyć tutaj - Nowe mieszkania w osiedlu Sfera już gotowe. Mamy zdjęcia "obejścia"

Czytaj dalej...

Nowe mieszkania w osiedlu Sfera już gotowe. Mamy zdjęcia "obejścia"

osiedlesfera30218 51Kiedy z komina unoszą się spaliny, które w tym wypadku są parą wodną, z gazowego kotła CO, znak, że tam będzie domowe ciepło i wszystko, co wiążę się z własnym, kącikiem do pielęgnowania ogniska rodzinnego.

Już w najbliższy poniedziałek do mieszkań w Osiedlu Sfera wprowadzą się pierwsi lokatorzy.

Zawsze w takim wypadku przypomina się znany serial, ale tym razem przygód takich jak mieszkańcy ul. Alternatywy 4 nie będzie,. Wszystko dopracowane w najdrobniejszym szczególe, usterki, jeśli w ogóle będą zostaną na pewno poprawione natychmiast. Nic, tylko cieszyć się z możliwości spełnienia swoich marzeń.

A tymczasem zapraszamy do zerknięcia na zdjęcia zrobione w sobotę, 3 lutego, czyli prawie w przeddzień zasiedlenia Sfery.
Domki z zewnątrz sprawiają wrażenie bardzo przytulnych i eleganckich - jak jest w srodku - zobaczymy już w poniedziałek,

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS