Menu
reklama
reklama

Breaking news (253)

75. TOUR DE POLOGNE – NARODOWY WYŚCIG NIEPODLEGŁOŚCI OFICJALNIE ZAPREZENTOWANY

 

TDP2018 1W przepięknej scenerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się w piątkowy wieczór uroczysta prezentacja 75. Tour de Pologne UCI World Tour – Narodowego Wyścigu Niepodległości. Zebrani goście poznali trasę tegorocznego wyścigu, który rozpocznie się 4 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Warszawie na prezentacji TDP był Pan Tadeusz Kaczmarek, Zastępca Prezydenta Jaworzna.

„Jestem bardzo wzruszony. Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule.  Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona największych wyścigów świata, przyciąga najlepszych kolarzy i kreuje gwiazdy. Każdy dołożył cegiełkę do naszego narodowego wyścigu” – mówił podczas prezentacji Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Pierwszy Kraków Rynek Główny – Kraków, drugi Tarnowskie Góry – Katowice oraz trzeci Stadion Śląski – Zabrze. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, a peleton przejedzie z Jaworzna do Szczyrku. I ta górska sceneria będzie towarzyszyć peletonowi do samego końca. Kolejne etapy także będą obfitowały w trudne podjazdy. Piąty etap poprowadzi z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej, szósty z Zakopanego do słowackiego Popradu, a finałowy królewski etap zostanie rozegrany na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

tdp2018 1Podczas 75. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Carrefour. Firma Carrefour Polska po raz drugi z rzędu jest Sponsorem Głównym wyścigu. „ Bardzo się cieszę, że Carrefour Polska jako sponsor główny 75. Tour de Pologne może świętować wspólnie z wielbicielami kolarstwa 90-lecie wyścigu. Ponowne zaangażowanie Carrefour w największe wydarzenie kolarskie w kraju doskonale wpisuje się w strategię biznesową naszej firmy. Nie zapominajmy, że dobre wyniki sportowe oprócz intensywnych treningów, wymagają odpowiedniej, zbilansowanej diety. Ambicją Carrefour jest bycie liderem transformacji żywieniowej, poprzez m.in. wdrożenie planu rolnictwa ekologicznego, demokratyzację żywności bio oraz promocję produktów lokalnych i regionalnych. Nasze zaangażowanie w Tour de Pologne wpisuje się w nasze działania związane z promocją zdrowego stylu życia oraz strategię transformacji żywieniowej Carrefour – powiedział Robert Noceń, Sekretarz Generalny Carrefour Polska.

Oprócz klasyfikacji generalnej kolarze będą także walczyć w klasyfikacjach – Najlepszy Góral TAURON, Najlepszy Sprinter HYUNDAI oraz Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, a także w klasyfikacji premii Najlepszy Polak LOTOS. Ponieważ w tym roku przypada stulecie niepodległości Polski na setnym kilometrze każdego etapu znajdzie się specjalna Premia Niepodległa, której sponsorem jest LOTOS.

Prezentacja Tour de Pologne odbyła się na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W imieniu władz Miasta Stołecznego Warszawy gości powitała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. „Jesteśmy dziś w miejscu zupełnie wyjątkowym i szczególnym dla nas nie tylko ze względu na historię. To właśnie tu co roku zapraszamy mieszkańców Warszawy do Królewskiego Ogrodu Światła i na pokazy mappingu na fasadzie muzeum.” – powiedziała Renata Kaznowska. Goście prezentacji mieli możliwość zobaczenia specjalnego mappingu 90 lat Tour de Pologne, który w efektowny sposób przedstawił zebranym najważniejsze wydarzenia z historii wyścigu i kolarstwa.

tdp2018 2Prezentacja Tour de Pologne była częścią Wielkiego Warszawskiego Weekendu Rowerowego. W ramach tego wydarzenia w sobotę odbędzie się Vienna Life Lang Team Maraton Rowerowy oraz Wyścig o Puchar Ministra Sportu i Turystyki, a w niedzielę szosowy Lang Team Race. W czasie całego weekendu, na który przypada Noc Muzeów, wszyscy chętni mogą zwiedzić mobilne muzeum Tour de Pologne, które jest częścią Roadshow 90 lat Tour de Pologne. „Tour de Pologne to esencja sportu. Jest wyczyn na najwyższym światowym poziomie, nacisk na fundamenty, poprzez wyścigi kolarskie dzieci i młodzieży wokół Tour de Pologne, a także promocja kolarstwa poprzez sport powszechny. Do tego dochodzi promocja Polski na całym świecie” – mówił obecny na prezentacji Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Podczas prezentacji przedstawiono także szczegóły tegorocznego TAURON Tour de Pologne Amatorów, który odbędzie się 10 sierpnia w BUKOVINA Resort, a także Kinder+Sport Mini Tour de Pologne oraz Kinder+Sport Mini Tour de Pologne CUP który będzie towarzyszył głównemu wyścigowi.

75. Tour de Pologne UCI World Tour – Narodowy Wyścig Niepodległości 4-10 sierpnia:

1 etap: Kraków Rynek Główny – Kraków, 132 km

2 etap: Tarnowskie Góry – Katowice, 156 km

3 etap: Stadion Śląski – Zabrze, 140 km

4 etap: Jaworzno – Szczyrk, 179 km

5 etap: Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała, 152 km

6 etap: Zakopane – Poprad, 180 km

7 etap: BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska, 136 km.

 

Czytaj dalej...

Dzika przyroda niemal w centrum naszego miasta.

ptaszekmewa 48Są w Jaworznie miejsca w zasadzie nietknięte ręką cywilizacji. Tam toczy się życie jak w sielance, zwierzęta są szczęśliwe, a ludzie, którzy tam bywają, szanują dziką przyrodę.

Mamy dwa wyjścia - albo nie ujawniać takich miejsc i być pewnym, że jeszcze przez pewien czas będzie tam w dalszym ciągu cicho, dziko i pięknie, albo ujawnić i mieć nadzieję, że będzie tam w dalszym ciągu cicho, dziko i pięknie.
Bo tego typu artykuły, zdjęcia, opisy powodują że mieszkańcy chcą to zobaczyć na żywo i maszerują tam pielgrzymki w celach poznawczych.

Czytaj dalej...

Miasto przygotowane do narodowego świętowania

flagaswieto3maja 8Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja - to trzy dni, podczas których przestrzeń publiczna przybiera narodowych barw polskich. Biało czerwone flagi powiewają na elewacjach instytucji i na masztach w ważnych  miejscach. Coraz więcej osób wiesza na swoich domach flagi, bo były czasy, kiedy taki gest był ryzykowny.

Za czasów PRL flagę wywieszoną na 1 Maja należało na drugi dzień zdjąć, bo dla ówczesnych władz, zbytnie uzewnętrznianie pamięci o tamtej historii było niezbyt wygodne.

O obchodach miejskich majowych świąt można przeczytać tutaj - http://www.um.jaworzno.pl/pl/kultura/aktualnosci/4609/dzien_flagi_i_swieto_konstytucji.html

Czytaj dalej...

Miltarna Polska - Sklep dla każdego aktywnego jaworznianina

militpolska 16Wbrew mocno określonej grupie odbiorców wynikającej z nazwy sklepu, zakupów mogą dokonać tutaj osoby nastawione energicznie do życia, jak i tematyką militarną niezainteresowane.

Asortyment oferowanych towarów skierowany jest do szerokiego grona osób aktywnych, lubiących relaks na świeżym powietrzu.

Zakupów dokonają tu rowerzyści, biegacze, amatorzy Nordic Walking, zwolennicy odpoczynku pod namiotami, czy też miłośnicy wędrówek górskich, albo szeroko rozumianych sportów wodnych.

Co ciekawe, również osoby preferujące eleganckie wnętrza, sal koncertowych znajdą tu niezwykle przydatne lornetki teatralne, bez z których trudno sobie wyobrazić wypad na spektakl do operetki, czy na koncert.

Sklep proponuje najwyższej jakości przedmioty począwszy od ubrań z doskonałych materiałów, o świetnych właściwościach odpornościowych i termicznych, po po użyteczne gadżety i środki ochrony osobistej, zarówno dla młodych jak i osób w wieku dojrzałym i seniorów.

Czytaj dalej...

Czy eM Band z Grubsonem zdobędą Fryderyka 2018?

em band jaworzno orkiestra 0317 82FRYDERYKI to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Nagroda przyznawana jest w trzech głównych kategoriach: muzyka rozrywkowa, muzyka poważna i jazz z podziałem na podkategorie.

W tym roku w kategorii muzyki rozrywkowej jako album roku Hip Hop nominowano między innymi płytę "Gatunek L" Grubsona. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że płyta nagrana została wraz z naszą Orkiestrą Rozrywkową Miasta Jaworzna eM Band.

Czytaj dalej...

Przyjaciele pożegnali Panią Henrykę Stachańczyk

henryka stachanczyk pogrzeb jaworzno 9Niezwykle wzruszający charakter miała uroczystość pożegnania Pani Henryki Stachańczyk, wspaniałej nauczycielki, pedagoga, wychowawcy, przyjaciela młodzieży, ale i przyjaciela każdego, kto miał okazję się z nią w życiu spotkać.

Wciąż uśmiechnięta, mimo czasem cierpienia, którego doświadczała. Mimo problemów z jakimi spotykała się jako nauczyciel a później, do końca  swojego życia, jako związkowiec, działacz, problemy innych, były jej problemami.

Właśnie czasem problemy były powodem, do jej poznania, bo w kręgu pewnych tematów z jakimi spotykamy się na co dzień, kiedy już wydawało się że nie ma się do kogo zwrócić, można było zapukać do jej drzwi.

Czytaj dalej...

Zapobiegamy w mieście afrykańskiemu pomorowi swiń!

dziki0715W związku z występującym na terenie Polski zagrożeniem afrykańskim pomorem świń wystąpiła konieczność podjęcia na terenie naszego miasta działań zapobiegawczych, w tym monitorowania na bieżąco sytuacji i jak najsprawniejsze informowanie odpowiednich służb o stwierdzonych zagrożeniach.

Padłe dziki stanowią obecnie podstawowe źródło zakażenia chorobą, która przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt. ASF mogą również przenosić ludzie w wyniku wykorzystywania przetworzonego mięsa dzików - przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów.

Niezwykle istotne w tej sytuacji jest niezwłoczne lokalizowanie oraz szybka izolacja i utylizacja padłych dzików, dlatego uprasza się, by każdy przypadek spotkania padłego dzika zgłaszać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie, nr tel.: 32 61-81-890. Służba ta działa całodobowo, 7 dni w tygodniu.

Czytaj dalej...

Konkurs wokalno instrumentalny Future Star - oficjalne wyniki

 

futurestar1 2Nie ustaje działalność Stowarzyszenia "Jaworzno to My" dla pomyślności Domu Dziecka w Jaworznie.

Już po raz trzeci w tym roku zostanie zorganizowany koncert charytatywny z którego zebrane środki przeznaczone zostaną na wakacje dla wychowanków Powiatowej Placówki Szkolno Wychowawczej.

W tym roku w koncercie wezmą udział zwycięzcy przesłuchań FutureStar - pierwszego takiego konkursy w Jaworznie. O przebiegu konkursu i o zwycięzcach czytamy w komunikacie Stowarzyszenia "Jaworzno to My".

Czytaj dalej...

O tężni solankowej rozmawiamy z Panią Jadwigą Grzybek - jedną z pomysłodawczyń projektu JBO

 

tezniaa1W Geosferze w tym ro ku powstanie tężnia. Obiekt tak naprawdę wywalczony w dramatycznym głosowaniu w kolejnej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego.

Ale... było, minęło, argumenty przekonały większość i teraz czekamy na możliwość oddychania solankową mgiełką ku naszemu zdrowiu.

Ale Projekt Tężni to nie pierwszy pomysł Pani Jadwigi Grzybek. Ten został zaproponowany wraz z Paniami Marią Królikowską i Teresą Ptak.

O społecznych inicjatywach rozmawiamy z Panią Jadwigi, Wiceprezes Stowarzyszenia Prywatnych Kupców Manhattan oraz z panem Andrzejem Kościańskim - Prezesem Zarządu

MJ Który to już jest budżet obywatelski, w którym składacie Państwo swój projekt?

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us