Menu
...
reklama

Relacje (588)

W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze

przyborabibliot160119 2 2

przyborabibliot160119 90Doskonały spektakl przypominający wspaniałe, sprzed kilkudziesięciu lat utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, zaprezentował zespół aktorów w składzie: Agnieszka Bednarz, Anna Gamrot, Błażeja Olma i Jarosława Tyran.

Spektakl zainaugurował obchody roku jubileuszowego jaworznickiej biblioteki. 16 stycznie mija 70 lat od uroczystego otwarcia Biblioteki Miejskiej w Jaworznie.
To wielki dzień, będący okazją do wspomnień, podsumowań, życzeń i marzeń na przyszłość.

Spektakl pod tytułem „W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze”, utrzymany w konwencji i stylistyce sławnych programów Kabaretu Starszych Panów, był pierwszym akcentem jubileuszu, których to akcentów zapewne czeka na nas wiele.

przyborabibliot160119 72Zarówno scenografia, jak i oświetlenie spowodowały przeniesienie się klimatu w lata 60, 70 XX wieku, a zgrabnie napisany scenariusz, będący podróżą współczesnych starszych panów w tamte czasy, wciągał i wywoływał wspomnienia u tych, którzy pamiętają jeszcze doskonałe, w czerni i bieli programy telewizyjne, kiedy to wieczorami przez ekranami zasiadała cała Polska, aby skosztować wybitnie wysokiej i eleganckiej, wolnej od uprzedzeń, wulgaryzmów kultury.

Z racji takiego wydźwięku programu zapraszamy na w większości czarno białej galerii zdjęć ze spektaklu.

Niech zadziałają wspomnienia i wyobraźnia.

Czytaj dalej...

Tura Gra - ballady ku wyciszeniu i ku nadziei

 

turagra200119a 1To wyjątkowe doświadczenie, zagrać i zaśpiewać dla niedzielnej, porannej publiczności wyjątkowej, wymagającej, ale i doskonale odbierającej i rozumiejącej muzykę i treści w niej zawarte.

turagra200119 11Wbrew niektórym opiniom warto tworzyć, odtwarzać i pielęgnować kulturę w sposób wierny, naturalny i prawdziwy, w przeciwieństwie do pobieżnego, płytkiego i zdawkowego.

Obecność publiczności na niedzielnym koncercie z cyklu "Muzycznych poranków" organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna była dowodem na to, a opinie, jakie usłyszał wykonawca, są jednoznaczne.

Wielka szkoda, że sporo jaworznian, którzy z racji swoich ról w mieście powinni być na bieżąco z wydarzeniami służącymi propagowaniu kultury, zarówno w profesjonalnym, jak i amatorskim wydaniu, nie ma czasu albo ochoty na bycie tu czy tam.

Niemniej aby być rzetelnym, trzeba wielce podziękować tym osobom, które swoją obecnością wspierają działalność miejskich jednostek i twórców.
To bardzo ważne dla organizatorów i dla bohaterów tych wydarzeń i dla wszystkich, którzy dla kultury poświęcili swoją życiową aktywność.

turagra200119 3Wśród nich Panie Magdalena Ossysek i Urszula Warszawska Adamczyk z TPMJ, które niestrudzenie propagują niebanalne istotne wartości jakich w mediach po prostu brak z powodu parcia na zysk i tak zwana klikalność, która staje się wyznacznikiem kierunków, wzorców, niekoniecznie właściwych i sensownych.

A koncert choć niedługi, nieco ponadgodzinny zawarł w sobie aż 14 ballad wybranych spośród bogatego dorobku Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i samego autora, Aleksandra Tury.

Ballady dobrane tak aby wywołały refleksję wyciszenie i nadzieję że mimo wszystko świat nie jest taki zły, jak próbuje się nam go przedstawić za pomocą eskalacji mowy nienawiści czy poprzez zapominanie i lekceważenie wartości nadrzędnych, tworzących podwaliny naszej kultury i narodowości.

turagra200119 2

poranek muzyczny aleksander tura

 

 
 
 
 
Czytaj dalej...

Koncert Noworoczny - życzenia Prezydenta dla mieszkańców. Zdjęcia

 

 

koncnoworoczny2019 1 3
koncnoworoczny2019 1 4Dwa razy wybrzmiał w Jaworznie koncert Noworoczny.
Podczas gdy hala przy ulicy Grunwaldzkiej jest w remoncie, wybrano największą i najlepiej do tego się nadającą salę koncertową w Młodzieżowym Domu Kultury.
Wystąpiła Narodowa Orkiestra Filharmonii Lwowskiej INSO pod dyrekcją Johanna Kruka, a solistami byli Anna Szumarina, Liliya Nikitchuk, Serhii Kutepov, Vladslav Tluchch i Agata Sava, która jednocześnie koncert prowadziła.

Wrażenia z koncertu oraz galerię zdjęć zaprezentujemy naszym czytelnikom później, a teraz słowo noworoczne Prezydenta, Pana Pawła Silberta i kilka taktów muzyki. Poniżej galeria zdjęć.

koncnoworoczny2019 1 6

Czytaj dalej...

Trzech Króli we Wspólnocie Betlejem - Bieg z Gwiazdą

 

trzechkrolijaworzno0119 1 2

trzechkrolijaworzno0119 61Nieco zmarznięci, nieco zmęczeni przybyli do progu stajenki, gdzie czekali już trzej królowie, owieczki, i inne zwierzątka, i tam otrzymali nagrody - jedną wielką, czyli widok Narodzonego Chrystusa i drugą mniejszą, piękną koronę, będącą medalem za ukończony dziesięciokilometrowy bieg. Zawieszony na szyi medal będzie wspomnieniem i niewątpliwie zachętą, aby pojawić się tutaj za rok, co obiecali wszyscy, bez wyjątku.

Ale atrakcje rozpoczęły się już wcześniej, kiedy to podczas zbiórki przed startem, podczas rozgrzewki, okazało się, że sygnał do startu da dobry znajomy, aczkolwiek niespodziane przybyły do Jaworzna, Jasiek Mela.

A wszystko to z powodu nowej inicjatywy we Wspólnocie Betlejem. Pomysł urządzenia biegu okazał się wspaniałym podsumowaniem Święta Trzech Króli. Dziesięciokilometrowa trasa była trasą w sam raz na nieco ponadgodzinną imprezę, po której wszyscy zostali przyjęci gorącą wyśmienitą grochówką, wyjątkowo smakującym pieczywem i herbatą z prawdziwymi niemal świeżymi ziołami, które w całym Betlejem rozniosły swój zapach tworząc wyjątkową aurę.

Zapraszamy na krótki filmik ze startu i do ogromnej galerii, w której na zdjęciach znaleźli się po prostu wszyscy, którzy byli w ten wieczór w Betlejem!

A na koniec przypominamy, że w Betlejem przygotowany jest specjalny kufer - skrzynia, do której można wrzucać niepotrzebne klucze - z tych kluczy zostanie odlany pomnik Włodka, bezdomnego - mieszkańca Wspólnoty, o którym piszemy TUTAJ - w artykule o koncercie kolęd - prosimy o przynoszenie kluczy, które leżą gdzieś na dnie szuflad - one będą bardzo potrzebne - to będzie ich nowe życie...

trzechkrolijaworzno0119 63

 

Czytaj dalej...

Trzej Królowie zawitali do Kolegiaty

 

trzechkrolijaworzno0119 50
trzechkrolijaworzno0119 11W uroczystej mszy świętej z okazji święta Trzech Króli w jaworznickiej Kolegiacie brał udział ksiądz biskup Grzegorz Kaszak.

To wielkie wyróżnienie dla naszego miasta i dla Parafii Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny, tym bardziej, że zaproszony do udziału w orszaku trzech króli, jednym z kilkuset, jakie w całej Polsce odbyły się w niedzielę, bez wahania skorzystał z możliwości przejścia po naszym rynku i spotkania się bezpośrednio z jaworznianami.

W mszy świętej koncelebrowanej przez Księdza Biskupa i między innymi Księdza Kacpra Górskiego mającego oczywiście w tym dniu imieniny, wzięli udział trzej królowie, którzy również integrowali się z wiernymi zajmując między nimi miejsca w ławkach świątyni.

trzechkrolijaworzno0119 42Słowem skierowanym do wiernych ksiądz Eugeniusz Cebulski zainicjował wspólne wyjście z kościoła i wzięcie udziału w orszaku.

Przemarsz obejmował trzy przystanki - jeden w kolegiacie, zaraz po mszy - w bezpośredniej bliskości prezbiterium, drugi w podcieniach biblioteki, a trzeci na przygotowanej scenie na rynku. Scenki zaprezentowała jaworznicka młodzież.

Tam jaworznianie mieli okazję dołączyć do scholi, której dzieci śpiewały kolędy. Usłyselismy najbardziej radosne kolędy i pastorałki, w tym śpiewana wraz z księdzem Adrianem Piętką - na góralską nutę.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z śpiewającą scholą i zdjęć ze świętowania w centrum Jaworzna.


Czytaj dalej...

Koncert kolęd Violi Brzezińskiej dla Wspólnoty Betlejem

 

 

koledyvbrzezinska 10
Jak co roku ksiądz Mirek Tosza zaprosił na wieczór kolęd połączony ze wspomnieniami i prezentacją planów na kolejne dwanaście miesięcy. które mają realizować mieszkańcy Wspólnoty Betlejem.

koledyvbrzezinska 28Noworoczne zamierzenia, zobowiązania, pomysły na pewno będą z zapałem doprowadzane do szczęśliwego finału.

A są to projekty związane z wymarzonym od kilku lat stworzeniem architektury wg Friedensreicha Hundertwassera, oraz wystawienie pomnika jednemu z mieszkańców,

Włodkowi, który żył tutaj 7 lat, a jego głównym zajęciem, które wykonywał niezwykle sumiennie i staranie było utrzymanie czystości otoczenia Domu Betlejem. Wszystkie chodniki były wyzamiatane z liści, kurzu i innych zanieczyszczeń, a w zimie odśnieżane.

Wlodek był znany w dzielnicy, lubiany, stał się jej pięknym symbolem. W pełni zasłużył na pomnik w miejscu gdzie jednał się z Bogiem i ludźmi.
koledyvbrzezinska 1Jest już ceramiczny projekt pomnika - z gliny.

Jak wyraża nadzieję ksiądz Mirek, na pewno uda się zebrać środki i wykonać pomnik w naturalnej wielkości z brązu.


Przed koncertem publiczność obejrzała film, który nakręciła Telewizja Polska na temat obchodów Światowego Dnia Bezdomnego we Wspólnocie.

Wypowiedzi mieszkańców i odwiedzających dom w Dąbrowie Narodowej pozwoliły zrozumieć ideę przyświecającą mieszkańcom i sympatykom Wspólnoty.


koledyvbrzezinska 12Kolędy tym razem zaśpiewała Viola brzezińska, z akompaniamentem gitary w dłoniach Sławomira Kosińskiego.

Viola doskonale wczuwa się w klimat kolędowy, bowiem ta tematyka jest jej bliska od dziecka.

Oczywiście, że każdemu z nas jest bliska, ale nie każdy z nas śpiewa na scenach niemal od samego dzieciństwa.

Kolędy Violi są wyjątkowo delikatne, w ciepłym klimacie domowego pokoju, w którym stoi choinka, a na piecu przygotowują się wigilijne potrawy.

koledyvbrzezinska 5Doskonałe rzemiosło gitarzysty Sławka tworzy spokojną aurę w całej sali wypełnione publicznością, a to sprawia, ze widzowie nucą, śpiewają i wczuwają się w bożonarodzeniowy czas wspominając swoje dzieciństwo z którego niemal każde dziecko pamięta czas spędzony w tajemnicy Narodzenia Pana w domu rodzinnym wśród tych, których często już nie ma na świecie,.

A czas Bożego narodzenia to właśnie ten czas, kiedy najczęściej myśli się o rodzinnym domu, o beztrosce dzieciństwa, pierwszej wigilii, pasterce, pierwszej gwiazdce...

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z koncertu.


Czytaj dalej...

Wychowankowie PPOW grają w kręgle dzięki stowarzyszeniu Jaworzno to My

kreglappow1218
Stowarzyszenie ,,Jaworzno to My" w dalszym ciągu wspiera Powiatową Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Jaworznie. Z okazji tegorocznych Mikołajek Stowarzyszenie zabrało wychowanków na kręgle do jaworznickiej Gravitacji. Na twarzach dzieci było dużo uśmiechu i ekscytacji grą. Na koniec każdy z nich otrzymał słodki upominek.

Stowarzyszenie Jaworzno To My coraz prężniej działa na rzecz potrzebujących. Wspomnijmy, że regularnie urządzane są koncerty w ramach akcji zbiórki środków na wakacyjny wypoczynek wychowanków PPOW. Niebagatelnie kwoty, sięgające ponad dwudziestu tysięcy złotych pozwalają na wyśmienite wakacje i nabranie sił na nadchodzący rok szkolny.

 


kreglappow1218a1

Czytaj dalej...

Karczma Piwna NSZZ Solidarność ZG Sobieski


karczmapiw18
Już kilka dni minęły od tradycyjnej karczmy Piwnej, NSZZ Solidarność ZG Sobieski w Jaworznie, nie przeszkadza nam to jednak wspomnieć tamten wieczór, który ze względu na rok, Rok Niepodległości Rzeczypospolitej, również jak inne wydarzenia był naznaczony biało czerwonym kolorem i słowami padającymi ze sceny, wyrażającymi szacunek dla Ojczyzny wszelkich wydarzeń, którym zawdzięczamy nasza wolność i niezależność.

karczmapiwna18 9Jak zwykle Karczma Piwna rozpoczęła się o godzinie 17 odśpiewaniem hymnu państwowego, hymnu górniczego oraz hymnu Solidarności, jaką jest pieśń "Mury" w tłumaczeniu Jacka Kaczmarskiego.

W tym roku Przewodniczący Komisji Krajowej, Pan Piotr Duda nie mógł z powodu napiętego harmonogramu spraw związkowych uczestniczyć w Jaworznickiej Karczmie, niemniej przesłał list od członków związku, który został odczytany przez przewodniczącego Jaworznickiej "S" Pana Waldemara Sopatę.

Wśród gości honorowych znaleźli się Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie, Pan Tadeusz Kaczmarek, Pełnomocnik Prezydenta Jaworzna, Pan Łukasz Kolarczyk, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia, Pan Filip Grzegorczyk, Cżłonek Komisji krajowej, Pan Bogdan Biś, jaworzniccy radni i przedstawiciele zakładów pracy.

karczmapiwna18 54Tradycyjnie górnicy podzieleni zostali na dwie grupy, Ławę Lewą i Ławę Prawą i rywalizowali w konkurencjach mających wyłonić najlepszych śpiewających, techników wykonujących niewiarygodne zadania, siłaczy, najgłośniej bijących brawa oraz oczywiście na finał uczestniczących w zawodach na tegorocznego Króla Piwnego.

Zawsze w tej konkurencji bierze udział ubiegłoroczny król piwny i stara się obronić swój tytuł. Niestety nie udało się w tym roku. jego miejsce zajął kolejny mistrz, który pełne złote wypił w kilka sekund.

Wśród tradycyjnych obrzędów był górniczy chrzest, oczywiście piwem oraz skok prze skórę wybranych młodych gwarków, którzy zostali symbolicznie przyjęci w poczet braci górniczej.

karczmapiwna18 61Całość imprezy prowadził jak zwykle wyspecjalizowany w górniczych skeczach dowcipach i konkursach kabaret "Jestem".

Oprócz niewybrednych kawałów, typowo męskich, (teraz już wiemy dlaczego wstęp Paniom jest zabroniony) artyści wykonali mnóstwo piosenek które w większości były śpiewane przez kilkuset górników.

Na stołach nie zabrakło złotego płynu i wielkiej golonki dla każdego, bez której karczma piwna by się nie mogło odbyć.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu filmowego i galerii zdjęć z Karczmy Piwnej: Solidarność ZG Sobieski 2018

hkarczmapiwna18

Czytaj dalej...

Charytatywny koncert kolęd - Radosny czas, dobroci czas

koncharytgosp161218 2415 grudnia w Teatrze Sztuk odbył się niezwykle miły i o serdecznym wydźwięku koncert charytatywny pieśni, kolęd i pastorałek pod tytułem "Radosny czas, dobroci czas". Koncert był dedykowany Stowarzyszeniu "W Labiryncie" na rzecz osób niepełnosprawnych
W bożonarodzeniowy nastrój z wprowadzili publiczność wykonawcy mający za sobą udział i sukcesy w konkursach kolęd i pastorałek.
Wystąpili: Ewa Domańska, Natalia Kaczor, Nikola Łaskarzewska, Przemysław Rogalski oraz chór Gospel Wings Jaworzno pod kierownictwem Edyty Gryboś - Zabrzeńskiej.
Dla naszych czytelników mamy nagranie występu Chóru Gospel Wings oraz zdjęcia z kolędowego wieczora.

koncharytgosp161218 20

Czytaj dalej...

25 lat Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

rodzinkatolickie151218 9Dwudziestopięciolecie swojego istnienia obchodziło w ostatnia sobotę Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Uroczysta msza święta z tej okazji została odprawiona w kościele Świętego Krzyża w Jeleniu, a opłatkowe, przedświąteczne spotkanie z udziałem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka połączone z okazjonalną wieczerzą odbyło się w Centrum Kultury Archetti.

Na spotkanie przybył zarząd stowarzyszenia oraz rodziny z okręgu działania organizacji.
Wspólne modlitwy, śpiewanie kolęd i pastorałek oraz łamanie się opłatkiem było przyczynkiem do wspomnień, życzeń, planów i wzajemnego wyrażania serdeczności.

Oto kilka zdjęć z tego miłego wieczoru.


rodzinywielodz151218 18

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us