Menu
reklama

Relacje (643)

Zawody wędkarskie strażaków i zarządzania kryzysowego
zawody1miejsce 1200
zawody220619 3Zawody wędkarskie drużyn pożarniczych to coroczna tradycja na stawach Łęg - łowisku zarządzanym przez koło PZW Dąbrowa Narodowa.(fot. Dawid Litka)

Doskonale przygotowana impreza, świetny klimat, z tym że ryby trochę słabo współpracują.

Jednak coś tam udaje się złowić, a najlepsi mogą cieszyć się w dwój, a nawet w trójnasób.


zawody220619 33W tym roku odnotowano hat trick w wykonaniu członka drużyny Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Roberta Malca.

Zespół zdobył pierwsze miejsce drużynowo, broniąc ubiegłorocznego tytułu, a Robert złowił najdłuższą rybę - węgorza, 62 cm, oraz ogólnie najwięcej ryb ze wszystkich zawodników - 2.
Skład grupy to wymieniony Robert Malec, Katarzyna Lichtańska i Aleksander Tura, jako kapitan.

Na zakończenie zarząd koła PZW ugościł wszystkich uczestników wykwintnym poczęstunkiem, z karpiem panierowanym w roli głównej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozdania nagród, którego dokonał Prezydent Jaworzna Pan Paweł Silbert wraz z generałem Januszem Skulichem i prezesem Koła PZW w Dąbrowie Narodowej Stanisławem Kilianem.


Czytaj dalej...

Procesja Bożego Ciała: to coś więcej niż przemarsz przez ulicebozecialo19 127
bozecialo19 60Boże ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim.

Boże Ciało to takie święto, które chyba jako jedyne w roku jest trochę inne. Z reguły my chodzimy do kościoła z cudownymi obrazami, do miejsc naznaczonych szczególną łaską, do relikwii świętych. A w tym dniu wychodzimy z Najświętszym, i to nie wokół kościoła, a na ulice, między domy.

Procesja odprawiana w ten dzień jest uwielbieniem dla hostii, czyli ciała chrystusowego, które podąża przed wiernymi po dywanie ułożonym z kwiatów, rzucanych przez dzieci. Istotą święta jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym, czyli, że to sam udział w procesji nie jest konieczny, wymagany jest natomiast udział we mszy świętej.

bozecialo19 143Tak, jak przy okazji każdego innego święta, kto nie może uczestniczyć w ten dzień w liturgii, powinien uczestniczyć w niej wieczorem, dnia poprzedniego.

Mimo braku takiego obowiązku udział w procesji jest wyjątkowym przeżyciem duchowym, i bierze w niej udział wielka liczba wiernych, bo oczywiście nie chodzi tylko o to, aby przespacerować się ulicami miasta szlakiem ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców, ale o doświadczenie i poznanie tajemnicy ciała i krwi Chrystusa Pana.

Ołtarze są cztery. Ich liczba związana jest z ilością ewangelistów, czyli św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. Przy ołtarzach wierni słuchają fragmentów Ewangelii oraz homilii, której podczas poprzedzającej procesję mszy świętej, najczęściej nie ma.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej procesji w Parafii Świętego Wojciech i Świętej Katarzyny.

Czytaj dalej...

Zakończenie sezonu tanecznego w Klubie Sukces
szkolatanca130619 216
szkolatanca130619 235Moc wytworności, elegancji, wspaniałych manier, ruchów precyzyjnych, fascynujących, kroków wyliczonych z milimetrową dokładnością, gracja, pań , tak, te najmłodsze, kilkulatki to również panie, w pięknych jedwabistych zmysłowych sukniach
i swoboda, charme panów, odzianych w nienagannie skrojone marynarki, uczesanych wedle panujących tu najnowszych trendów modowych.

To wszystko powoduje, że przekraczając progi UKS Sukces, znajdującej się w Jaworznie przy ulicy Inwalidów Wojennych 5a, wkraczamy do innego świata, pełnego piękna, muzyki i tańca, przede wszystkim tańca na najwyższym poziomie, do jakiego dochodzą tutaj adepci i najmłodsi i starsi, osiągając ogólnopolskie sukcesy pod kierunkiem doskonałej profesjonalnej miłej i oddanej swoje pasji kadry instruktorskiej, trenerskiej.

szkolatanca130619 276W miniony czwartek Osiedle Stałe rozbrzmiewało rytmami tańców latynoamerykańskich oraz standardowych, a to za sprawą Uczniowskiego Klubu Sportowego Sukces, który był organizatorem swojego wewnętrznego Turnieju Tańca Towarzyskiego

Ponad 80 uczestników od 4-14 lat stanęło do rywalizacji o tytuły najlepszych.

Dużo radości młodych tancerzy, wdzięku i estetyki doświadczyć mogła zebrana publiczność, składająca się głównie z rodziców uczestników. To już kolejna edycja turnieju, co roku organizowana przy okazji zakończenia sezonu tanecznego. Imprezę uświetniły pokazy par mistrzowskich Klubu.

szkolatanca130619 384UKS Sukces ma na swoim koncie nie tylko lokalne, czy okręgowe tytuły Mistrzów, ale i te najważniejsze – ogólnopolskie i międzynarodowe!W obecnej chwili to ponad 60 medali Mistrzostw Polski i złoty medal Mistrzostw Świata w kategorii juniorów starszych. Klub od wielu lat działa na terenie naszego miasta, jest liczącą się jednostką na arenie kraju

Klub jest miejscem rozwijającym w młodych zawodnikach tak piękną dyscyplinę jaką jest taniec towarzyski.Już w czerwcu UKS Sukces ogłasza nabór nowych adeptów do grup początkujących.

Wszystkich zainteresowanych posłaniem swoich pociech do szkoły, w której nauczą się czegoś co przez całe życie będzie zachwycać, zapraszamy.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ - KLIKNIJ

Tymczasem przed zawodnikami letnie zgrupowania i przygotowania do nowego sezonu 2019/2020.

Oby nowy sezon okazał się równie owocny , jak ten obecny i poprzednie.

Kontakt z klubem

Mariusz - 503 115 175
Marlena - 501 105 134
email: kontakt@sukces-jaworzno.pl
Najlepiej w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz od 21:30 do 24:00.
adres klubu:
Uczniowski Klub Sportowy SUKCES
ul. Inwalidów Wojennych 5a
43-603 Jaworzno

Czytaj dalej...

Rajd Nordic Walking w Jaworznie przeszedł po raz ósmyrajdnw2019 56
Po raz ósmy wśród pięknych pół łąk i leśnych traktów przeszedł w Jaworznie Rajd Nordic Walking. Impreza jest autorskim pomysłem Pana Dariusza Starzyckiego, a jej pierwsza edycja odbyła się kiedy był jeszcze Zastępcą Prezydenta Jaworzna. Potem patronował przedsięwzięciu jako Poseł na Sejm RP a dziś jako marszałek Województwa Śląskiego.

Sport to prosty, który nie wymaga specjalnych predyspozycji, stąd tysiące ludzi w całym kraju marsz z kijkami uważają za doskonały sposób na podtrzymanie kondycji ale i dający możliwość spotkania się ze znajomymi bądź poznania nowych przyjaciół.

Setki jaworznian oraz przyjezdnych stanęło na starcie dwóch tras - dziesięcio- i sześciokilommetrowej.

Wszyscy mogli okazać podziw dla naszych krajobrazów, w tych dniach ukwieconych makami i chabrami, czy też innymi gatunkami polnych roślin, których w miejskich przestrzeniach trudno znaleźć.

My byliśmy na starcie rajdu i z tego etapu mamy dużo zdjęć, na których mogą szukać się wszyscy uczestnicy.
Zapraszamy do Galerii zdjęć z 8 RAJDU Nordic Walking.

rajdnw2019 140

Czytaj dalej...

Dzień Dziecka w Galerii Galenadziencdzieckajmm19 161
Dzień dziecka w Galerii Galena to kilka godzin zabaw połączonych z nauką. Ciekawe eksperymenty, zabawy logiczne były skierowane do pragnących wiedzy młodych ludzi, ale i tych maluczkich, dzieciaczków, które mogły dowiedzieć się wielu ciekawych faktów związanych z chemią w najprostszym, domowym wydaniu.
Przed sceną tłok, do stanowisk z edukacyjnymi zabawkami kolejki - zarówno dzieci, jak i rodzice byli usatysfakcjonowani.dziencdzieckajmm19 166

Czytaj dalej...

4 Koncert Charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Jaworznie - zebrano wielką sumę!
koncertfinaldd 216
koncertfinaldd 248Po raz czwarty Stowarzyszenie Jaworzno to My zorganizowało akcję zbiórki środków dla wychowanków jaworznickiego Domu Dziecka. Pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie wakacji dzieciom i młodzieży, a kwota, którą zebrano przerosła oczekiwania i stała się rekordowo duża. Wyniosła aż 26 720,14zł!

Koncert wieńczący akcję rozpoczął się w sobotę, 8 czerwca, o godzinie 13.00.

Na scenie pojawiali się coraz to inni wykonawcy, a wokół urządzone zostały atrakcje przyciągające uwagę widzów. którzy ochoczo zatrzymywali się, podziwiali wykonawców i w międzyczasie wrzucali do puszek grosiki, będące czasem dość pokaźnymi sumami.

Na scenie wystąpi mnóstwo lubianych artystów: Maja Popielas, Joanna Ziobro, Iwona Tomaszewska, Olivia Klinke, Aleksander Tura z zespołem Shanta Rei - Marysia Migas, Artur Jakóbik, Wojtek Mruk, AlterFolk i GiS, Stubborn, Natalia Larysz z zespołem, Sargis Davtayan z zespołem oraz Blunt Razor.

koncertfinaldd 242Do organizacji koncertu trwającego kilka godzin przyczynili się strażacy z OSP w Byczynie, klub Sportów Walki Satori, Firma In Air, Szkoła Helen Doron.

W tym roku akcja dodatkowo połączona była z konkursem plastycznym, w którym wzięli udział wychowankowie, a najpiękniejsze prace zostały nagrodzone.

Ze strony całej grupy dzieci i młodzieży organizator w osobie Kamila Łacha został obdarowany wielkim obrazem - plakatem wyrażającym podziękowania za serce i determinację w bezinteresownym działaniu na rzecz placówki wychowawczej.

ZAPRASZAMY DO GALERII Z KONCERTU

koncertfinalsuma

Czytaj dalej...

Jubileusz 50 lecia kapłaństwa księdza Józefa Lendy
xlenda50lat 136 of 257
xlenda50lat 180 of 257Piękną uroczystość przeżyli wierni w niedzielę, 26 maja w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tego dnia obchodzono 50 lecie kapłaństwa Księdza Prałata Józefa Lendy.

Ten znany w całym Jaworznie duszpasterz, wybitny duchowny, poświęcający całe swoje życie służbie Bogu i swoim wiernym, Sprawuje swoją posługę jako proboszcz Parafii od 15 stycznia 1984 roku. Tym samym, w tym roku minęło już 35 lat od władania wiernymi Osiedla Stałego.

Msza święta jubileuszowa rozpoczęła się w południe,
a koncelebrowało ją 33 księży profesorów, hierarchów, będących przyjaciółmi Jubilata, czy też kolegami z roku, z seminarium.

W nabożeństwie uczestniczyli w charakterze gości znamienici zaproszeni łącznie z Prezydentem Miasta, Marszałkiem Województwa oraz parlamentarzystami.

Poniżej prezentujemy życiorys Księdza Józefa Lendy oraz galerię zdjęć z uroczystości.

xlenda50lat 103 of 257Rys biograficzny ks. prałata Józefa Lendy w opracowaniu księdza Andrzeja Polita

Ksiądz Prałat nie lubi o sobie wiele opowiadać; widać, że czuje się tym skrępowany. Nie chce na siebie zwracać uwagi. Jest skromny, pracowity, rozmodlony i ofiarny. Bardzo kocha liturgię i dba o jej piękno. Traktuje ją jako przestrzeń modlitwy osobistej i wspólnotowej. Troszcząc się o estetykę świątyni, unika przepychu i bylejakości. Nie lubi patosu, ale chce uwydatnić to, co zasługuje na uwagę. Jego lapidarne wypowiedzi łatwo trafiają do serc słuchaczy i na długo pozostają w pamięci. Zachowując szacunek, nie buduje barier, a gościnność traktuje jak rzecz świętą. Przestrzegając granic, budzi zaufanie. Niesie pomoc, ale unika spektakularnych gestów. Zachowując autentyzm, z dyskrecją podejmuje wielkie wyzwania.

Ks. Józef Lenda przyszedł na świat 17 marca 1944 r. w Krakowie jako syn Andrzeja i Marii. Został ochrzczony i do Pierwszej Komunii Św. przystąpił w parafii Narodzenia NMP w Starym Bieżanowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego OO. Dominikanów w Jarosławiu, gdzie przyjął sakrament bierzmowania. Zdał maturę w 1962 r. Po roku pracy - w czasie trwającego Soboru Watykańskiego II - w 1963 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Odbył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym, w czasie których słuchał wykładów takich profesorów jak: ks. Ignacy Różycki – wybitny dogmatyk, o. prof. Augustyn Jankowski – redaktor naczelny Biblii Tysiąclecia, ks. Stanisław Grzybek – biblista, ks. Władysław Wicher ‒ moralista, ks. Aleksander Usowicz ‒ filozof, bp Stanisław Smoleński ‒ wykładowca teologii życia wewnętrznego.

xlenda50lat 169 of 257Warto wspomnieć, że wśród rocznikowych kolegów Jubilata ze studiów jest ks. kard. Stanisław Ryłko, Archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore (Papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej) w Rzymie, były bliski współpracownik św. Jana Pawła II, były Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Świeckich. Cały okres kleryckiej formacji dokonywał się pod okiem nowo mianowanego Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Karola Wojtyły (od 1967 r. kardynała). To z jego rąk przyjął najpierw święcenia diakonatu 24 sierpnia 1968 r. w Krakowie, a potem w Niedzielę Palmową 30 marca 1969 r. święcenia kapłańskie w Wawelskiej Katedrze. Mszę św. Prymicyjną odprawił w swojej rodzinnej parafii Niepokalanego Serca NMP w Krakowie - Rybitwy w Poniedziałek Wielkanocny 7 kwietnia 1969 r. Jako neoprezbiter został mianowany przez ks. kard. Karola Wojtyłę wikariuszem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie, skąd w 1972 r. został przeniesiony do parafii Zesłania Ducha Świętego i św. Michała Archanioła w Nowej Górze, a 22 czerwca 1974 r. do parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie – Dąbrowie Narodowej, gdzie wówczas proboszczem był ks. Florian Gruca. Jeszcze jako tamtejszy wikariusz - na polecenie Metropolity Krakowskiego - podjął staranie o przygotowanie punktu duszpasterskiego na Osiedlu Stałym (które należało do parafii Matki Bożej Anielskiej). 6 lutego 1978 r. razem z ks. Jerzym Brońką i przy współudziale kapłanów z par. Matki Bożej Anielskiej: proboszcza ks. Floriana Grucy i ówczesnych wikariuszy ‒ ks. Janusza Bednarczyka, ks. Józef Caputy i ks. Bogdana Markiewicza, zaczęli sprawować posługę duszpasterską dla Osiedla pod patronatem bł. Maksymiliana Kolbego w kaplicy zbudowanej rękami kapłanów.

xlenda50lat 113 of 257Podjęli równocześnie katechizację dzieci i młodzieży. Tę datę należy uważać za realny początek budowania wspólnoty parafialnej Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu. Po załatwieniu stosownych formalności – otrzymaniu zgód i placu pod budowę - podjął starania o powstanie kościoła parafialnego, zaplecza katechetycznego i plebanii, a później cmentarza dla nowej parafii, napotykając przy tym wiele przeszkód i trudności. Decyzją Metropolity Krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego dnia 15 stycznia 1984 r. został mianowany pierwszym proboszczem erygowanej 6 stycznia tego roku parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie na Osiedlu Stałym. Wysiłki duszpasterskie i administracyjne zostały uwieńczone wybudowaniem monumentalnej świątyni i nowej plebanii z doskonałymi rozwiązaniami współczesnej technologii, a także założeniem nowego cmentarza dla tej parafii. Rok później Metropolita Krakowski odznaczył ks. Lendę godnością kanonika. Doceniając jego zaangażowanie w 1986 r. mianował go wizytatorem katechetycznym i wicedziekanem dekanatu jaworznickiego.

Po powstaniu diecezji sosnowieckiej i reorganizacji dekanatów 9 czerwca 1992 r. został mianowany przez Biskupa Sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB pierwszym dziekanem nowego dekanatu MBNP w Jaworznie. Funkcję tę pełni dotychczas. Ze względu na potrzeby nowej diecezji pełnił też obowiązki sędziego w Sądzie Biskupim w Sosnowcu.

xlenda50lat 156 of 257Jest członkiem Rady Kapłańskiej diecezji sosnowieckiej. 25 marca 1997 r. biskup sosnowiecki, uwzględniając zasługi na polu parafialnym i diecezjalnym, odznaczył ks. Józefa godnością kanonika gremialnego nowo utworzonej Sosnowieckiej Kapituły Katedralnej. Ks. Prałat zwieńczając owoce swojej pracy przy budowie świątyni doprowadził ją do uroczystego poświęcenia, której dokonał 27 października 2007 r. bp Adam Śmigielski z udziałem licznie zgromadzonego duchowieństwa.

W swojej działalności duszpasterskiej, mając na względzie żywy kult MBNP i duchowy rozwój parafii, doprowadził do koronacji obrazu MBNP, której dokonał 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu św. Jan Paweł II. Tym sposobem parafialny kościół został sanktuarium maryjnym, które zostało erygowane 27 czerwca tegoż roku, a ks. Józefa wyznaczono na pierwszego kustosza. Jego staraniem i zabiegami wielu kapłanów i parafian - w 2006 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła Matkę Bożą Nieustającej Pomocy Patronką Miasta Jaworzna, a od 24 listopada świątynia została zjednoczona w sposób szczególny więzią duchową z Bazyliką Matki Bożej Większej w Rzymie (Basilica Santa Maria Maggiore). W 2008 roku, na prośbę Bpa Adama Śmigielskiego, Ojciec Święty Benedykt XVI odznaczył Ks. Józefa godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Wspominając te fakty, łatwo można zauważyć, że przez całe życie na różne sposoby towarzyszy Księdzu Prałatowi Matka Najświętsza - patronując Mu od pierwszych chwil życia. Życie to było niezwykle bogate w wiele pięknych i trudnych doświadczeń, oplecione obecnością Maryi szczególnie przez Różaniec, do której to modlitwy nieustannie zapraszał i zaprasza zawsze swoich parafian i pielgrzymów odwiedzających jaworznickie sanktuarium.

  1. Andrzej Polit ‒ wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym.


Czytaj dalej...

Pomnik Włodka i 25 lecie kapłaństwa księdza Mirkabetlejempomnik 63 of 207
betlejempomnik 65 of 207Odsłonięcie pomnika bezdomnego, członka wspólnoty Betlejem, który odszedł właśnie 24 maja siedem lat temu, zbiegło się z 25 leciem kapłaństwa Księdza Mirka Toszy.

Moc gratulacji, życzeń pomyślności i siły do pełnienia swojego posłannictwa w kolejnych latach, złożyły dzisiątki, jak nie setki osób przybyłych na tę uroczystość. Jeszcze około godziny piętnastej niewiele zwiastowało tak liczną grupę wiernych przyjaciół i osób wspierających Wspólnotę.

Ale w chwilę później cały plac przed domem wypełnił się i duchownymi i świeckimi osobami zaciekawionymi wyglądem, zasłoniętego pomnika Włodka.

Wśród zacnych gości znaleźli się ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, księża Eugeniusz Cebulski, Józef Lenda, i najbliżsi duchowni Mirka Toszy, który z charakterystyczną skromnością wypowiedział słowo wstępne zapraszając do betlejempomnik 50 of 207podzielenia się swoimi wrażeniami autora pomnika, a później współmieszkańca Włodka, który spędził z nim w jednym pokoju 2 lata - jego "ksywka" to Koń - bardzo sympatyczna.


Do odsłonięcia zostały zaproszone osoby, które dla betlejemskiej rodziny stanowią bardzo wiele i wkrótce oczom zebranych ukazał się Włodek w całej swojej okazałości, niby żyw, z pozdrowieniem dla przechodzących wyrażonym zdejmowaną właśnie czapką.

Ten okazały monument poświęcił ksiądz biskup Grzegorz Kaszak i to był w zasadzie koniec tej części programu.

Pozostała jeszcze prezentacja piosenki napisanej da Betlejem. Mimo wielkiej tremy zespołu Shanta Rei, piosenka wybrzmiała, a jej tekst przedstawiamy poniżej. Wkrótce wersja - do słuchania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z całości sobotnich wydarzeń przy ulicy Długiej - GALERIA


betlejempomnik 120 of 207Ta jedna chwila

 

Groszem nie śmierdziałem zapach potu dławił mnie
Czasem gdzieś pod płotem spałem na kolację suchy chleb
Za poduszkę kilka puszek zamiast kołdry mokry łach
W bucie dziura w głowie żal że życie przeminęło jak

Ta jedna chwila, ten jeden dzień Ten jeden moment i wszystko poszło w cień
I już tu po mnie nie zostanie nic I tak naprawdę nie miałem po co żyć.
Ta jedna chwila, ten jeden dzień Ten jeden moment i wszystko poszło w cień
I już tu po mnie nie zostanie nic I tak naprawdę nie miałem po co żyć

Było to kiedyś nad ranem Kiedy wstawał pierwszy świt
Jeden z takich podłych dni Kiedy nie chciało się już nic
Pochylony stał nade mną Coś tam mruczał mówił coś
Usłyszałem tylko tyle, że czeka na mnie ktoś

Ta jedna chwila, ten jeden dzień ten jeden moment, gdy coś zbudziło się
Próg przekroczyłem dłoń podano mi I po raz pierwszy pomyślałem - chce się żyć.
Ta jedna chwila, ten jeden dzień ten jeden moment, gdy coś zbudziło się
Próg przekroczyłem dłoń podano mi I po raz pierwszy pomyślałem - chce się żyć.

Pomyślicie pewnie mili - bajki opowiada nam,
A ja mówię szczerą prawdę, niech ksiądz Mirek powie Wam
Tu dostałem nową drogę Nową szansę dał mi Pan
Tu w Betlejem mam swój cel Życie przestało mijać jak

Ta jedna chwila, Ten jeden dzień Ten jeden moment, bo coś zbudziło się
Dla wszystkich nas tu wstaje lepszy świt I tak naprawdę mamy znowu po co żyć
Ta jedna chwila, Ten jeden dzień Ten jeden moment, bo coś zbudziło się
Ta jedna chwila, ten jeden świt I tak naprawdę tu w Betlejem chce się żyć...(Sł. muz. Alex Tura)


betlejempomnik 96 of 207Już po wszystkim wierni przeszli na plac, gdzie urządzony został stół ofiarny i rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez wymienionych wcześniej księży.

Po mszy moc życzeń, prezentów, powinszowań i podziękowań, a na koniec przepiękny delikatny koncert Antoniny Krzysztoń, która jest od dawna przyjaciółką Wspólnoty, wspierającą ją swoim śpiewem i wrażliwością.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z całości sobotnich wydarzeń przy ulicy Długiej - GALERIA

Czytaj dalej...

Wiosenna poezja Pani Józefy Genowefy Głowacz
jozefaglowacz200519 1 of 1 2
jozefaglowacz200519 3 of 22Niecodzienny wieczór poezji wydarzył się w bibliotece miejskiej we wtorek, 22 maja. Oto swoje wiersze w okresie nadchodzącej wiosny zaprezentowała Pani Józefa Genowefa Głowacz.

Pni Józefa jest mieszkanką Jaworzna – Jelenia. Zawsze miła związek z twórczością folklorystyczną, a w dzieciństwie interesowała się robótkami ręcznymi haftowaniem, wyszywaniem i szyciem.

Pracowała w zakładzie chałupniczym, a po wyuczeniu i udoskonaleniu umiejętności zaczęła szyć i haftować maszynowo.
Pracowała jako dziewiarka po ukończeniu szkoły mistrza dziewiarskiego.
Niemniej zawsze kochała czytać i pisać, a najbardziej umiłowała sobie poezję.

jozefaglowacz200519 8 of 22Ale to jeszcze nie wszystkie zainteresowania Pani Genowefy. Od 25 lat należy do zespołu Jelenianki, a od wielu lat do chóru Gospel w Jaworznie oraz do stowarzyszenia Twórców Kultury.

Dziś mieliśmy okazję zapoznać się z wierszami, które są wyjątkowo przejrzyste, starannie dopracowane, a niemal każdy z nich zawiera pouczającą puentę, naukę, morał,

Są ciekawie skonstruowane pod względem wersyfikacyjnym, a rymy zahaczają o dysonanse i wyszukane konstrukcje. Pełno tu subiektywnych porównań, opisów i wyrażania emocji.

jozefaglowacz200519 16 of 22Dobry warsztat powoduje, ze wiersze pani Józefy znajdują swoje miejsca na konkursach bądź jubileuszach, czy też z okazji różnych wydarzeń. I tak na przykład pisała wiersz do Warszawy na 90 lecie i 100 lecie naszej stolicy.

W 2011 roku wydała pierwszy tomik wierszy, a w 2018r drugi. Otrzymała wiele nagród, dyplomów i wyróżnień, między nimi dyplom za najbardziej oryginalną pracę w konkursie literackim: „Pogłębiajmy i pamiętajmy jego naukę" w ramach tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Jaworznie, który odbył się w 2008 roku.

Podczas wtorkowego spotkania Pani Józefa zaprezentowała kilkadziesiąt wierszy. Jej prace czytały i śpiewały również jej prawnuczki, a oprócz tego muzycznie balladami uzupełnił spotkanie Aleksander Tura


jozefaglowacz200519a 1 of 1

Czytaj dalej...

Dzień dziecka ze Stowarzyszeniem Jaworzno Moje Miasto
dziencdzieckajmm19 71
Jeśli Dzień Dziecka to z JMM

dziencdzieckajmm19 146Dzień dziecka na rynku zorganizowany przez Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto to już miejska tradycja, bez której tego święta naszych milusińskich nie byłoby.

To przykład, że dobrą wolą i wspólnymi siłami można zrobić coś z niczego, a to coś, to kilkugodzinna zabawa, wśród znajomych, rodziców, dzieci i właśnie Stowarzyszenia, które ma moc sprawczą, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik i aby dzieci zapamiętały te imprezę na długi czas.

To co wydarzyło się od godziny 13 do późnego popołudnia mamy --> na zdjęciach umieszczonych w galerii naszego portalu - KLIKNIJ, aby wejść do GALERII.

Zapraszamy do przeglądania fotografii i znajdowania siebie i znajomych uwiecznionych na rynku.

dziencdzieckajmm19 133
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us