Menu
reklama

Zdrowie (52)

Kolejny rok walki o zdrowie Bartusia - prosimy o pomoc


asaran0116Już za chwilę rozpocznie się wielkie rozliczanie. Będziemy skrzętnie wypełniać druki i wysyłać je do urzędów skarbowych aby wyrównać nasze rachunki z Państwem, przyznać się do tego ile zarobiliśmy, odebrać albo nadpłatę, albo dopłacić niedobór tego, co jesteśmy winni państwu. Drobnym, ale bardzo ważnym etapem procedury jest określenie, na co ma pójść 1 procent podatków które jesteśmy winni. Możemy ten procent przeznaczyć na jakiś ważny cel.

My zachęcamy do wsparcia Bartusia Sarana i jego wspaniałej Mamy, która walczy zdrowie swojego syna. Mimo bardzo trudnej sytuacji, wychowując samotnie dwójkę dzieciaków, bliźniaków, którzy obaj są poszkodowani, doświadczeni przez los.Wciąż uśmiechnięta, serdeczna, życzliwa dla każdego, zmaga się każdego dnia z trudami, wierząc, że przyjdzie czas, kiedy radość przeważy nad troskami.
Wspaniała, godna podziwu dziewczyna zasługuje i czeka na naszą pomoc.
Przytaczamy apel Pani Ani Saran, Mamy Bartusia, prosząc o wsparcie, nie tylko w zakresie 1 procenta, ale jeśli ktoś może to i większe, aby najzwyczajniej w świecie pomóc.

W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć
do samego końca
(Paulo Coelho)

bsaran0116Szanowni Państwo!

W imieniu mojego syna, Bartosza Sarana, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc. Wraz z bliźniaczymi synami znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.
Od kilku lat sama wychowuję niepełnosprawnych synów, ponieważ ojciec bliźniaków, porzucił nas i nie uczestniczy w naszym życiu, nie wspiera nas ani fizycznie ani finansowo.
    
Z uwagi na ciężki stan zdrowia Bartosza Sarana i brak odpowiednich środków finansowych na jego leczenie, jestem zmuszona zwrócić się do Państwa o pomoc za pośrednictwem Fundacji Zdążyć z Pomocą, która objęła patronatem mojego syna.
Bartuś choruje na: zaburzenia neurologiczne - mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem  czterokończynowym, całościowe zaburzenia rozwoju, wodogłowie pokrwotoczne, padaczkę lekooporną, kraniostenozę pozastawkową, zaburzenia mowy, które sprawiają iż ma kłopoty z prawidłowym rozwojem, ma zaburzenia w układzie trawiennym - refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia wchłaniania jelitowego, przewlekłe zaparcia, zaburzenia karmienia, problemy z układem moczowym - nawracające infekcje dróg moczowych, wodniak jądra, słaby układ odpornościowy, który powoduje u niego nawracające infekcje dróg oddechowych.
    
Bartuś przeszedł bardzo ciężką operację neurochirurgiczną ratującą jego życie i w związku z tym wymaga wzmożonej ilości zajęć rehabilitacyjnych.
    
Bartuś we wczesnym okresie swojego życia musiał stawić czoło wielu chorobom, m. in.:
-stan po wylewie obustronnym IV,
-stan po niewydolności krążeniowo-oddechowej,
-stan po dysplazji oskrzelowo-płucnej,
-stan po implantacji zastawki komorowo - otrzewnowej,
-stan po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych noworodkowych,
-stan po odmie wentylowej,
-stan po retinopatii I,
-stan po niedokrwistości wcześniaczej.
   
Syn jest intensywnie rehabilitowany. Ćwiczymy cały czas: metodą NDT ? Bobath, metodą Vojty, ma wykonywane masaże całego ciała, lasery, masaże wodne wirowe, naświetlania lampami Sollux, a także stosujemy plastry kinezjologiczne, terapie w kombinezonie Thera ? Togs. Syn jest pionizowany i posiada specjalistyczne ortezy, które trzeba co roku wymieniać na nowe.

Bartosz jest pod stałą opieką pediatry, rehabilitantów, neurologopedy, lekarza rehabilitacji, neurologa, neurochirurga, gastroenterologa, urologa, okulisty, stomatologa, psychologa. Syn robi postępy, coraz lepiej kontroluje swoje ciało, jednakże aby poprawa jego stanu zdrowia utrzymywała się w tendencji wzrostowej, niezbędna jest dalsza rehabilitacja i każda forma pomocy.  

bsaran0116 aOgrom pracy, który wykonuje ta mała istotka nad swoim zdrowiem przy pomocy wielu  specjalistów oraz moim, przynosi efekty, jednakże jest to okupione ciężką pracą, pełną wyrzeczeń           i ogromnego wysiłku fizycznego, niejednokrotnie obarczonego nawet bólem.
Każdy, nawet niewielki postęp jest dla synka ogromnym sukcesem, z którego razem z bratem bliźniakiem ogromnie się cieszymy.

Bartuś jest bardzo pogodnym i uśmiechniętym dzieckiem, cieszącym się z każdej chwili, którą daje mu los, pomimo swoich problemów i zmagań ze swoją niemocą. Wszelka pomoc (szczególnie finansowa) jest dla Bartusia bardzo ważna, gdyż bez niej nie ma możliwości prowadzić dalszej intensywnej rehabilitacji, dokonywać zakupu całego szeregu sprzętów rehabilitacyjnych, niezbędnych do podstawowego, codziennego życia dziecka.

Pieniądze pozyskane dla Bartosza z 1% podatku oraz z darowizn za pośrednictwem Fundacji chciałabym przeznaczyć na:
-  rehabilitację metodą Vojty (230 zł /koszt 1 ćwiczeń) oraz NDT ? Bobath (180zł /koszt 1 ćwiczeń), hipoterapię (łączny koszt rehabilitacji: 6.000 zł /miesiąc).
- sprzęt rehabilitacyjny: ortezy na podudzia (2.800 zł /rok), Ino ? Walker do rozpoczęcia samodzielnego chodzenia (119.000 zł /jednorazowo), łóżeczko profilowane Timmy firmy Kayserbetten specjalne dla dziecka niepełnosprawnego (12.000 zł /jednorazowo) wraz z ortezą spoczynkową Dina Sleep firmy Vigo (8.500 zł /jednorazowo), przyrządy do ćwiczeń metodą SI (integracji sensorycznej), przyrządy do pomocy w codziennej egzystencji, pomoce logopedyczne,  (łącznie około:  4.000 zł /jednorazowo)
- zakup komunikatora do koniecznego i podstawowego porozumiewania się z otoczeniem, sterowanego poprzez ruch gałek ocznych TOBII ? I15 (64.999 zł /jednorazowo), oprogramowanie do nauki sterowania i porozumiewania się wzrokiem Look to Lern ? 2 części (4.048 zł /jednorazowo) oraz program Inclusive Eye Gaze Learning Curve ? 3 części: Attention and Looking, Exploring and Playing, Choosing and Learning (2.999 zł /jednorazowo), adapter do obsługi programów edukacyjnych dla dziecka z czterokończynowym porażeniem, obsługiwany za pomocą ruchów gałek ocznych PCEye Go (9.999 zł /jednorazowo),
- zakup specjalistycznej żywności dla dzieci, które mają problem z przybieraniem na wadze            (m.in. mleko Infatrinii firmy Nutricia) (2.800 zł /miesiąc)
- zakup leków oraz preparatów witaminowych, a także akcesoriów medycznych codziennego użytku (3.000 zł /miesiąc)
- wyjazd na turnus rehabilitacyjny (10.000 zł /rok), a także gdyby kiedyś się nam udało na delfinoterapię (18.000zł /rok)

Bartuś potrzebuje pomocy!
Poszukujemy dla niego środków do dalszego leczenia, rehabilitacji, a także finansów na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
W tym apelu proszę Państwa o wsparcie finansowe (i/lub rzeczowe), które w całości zostanie wykorzystane na potrzeby syna.

Będę wdzięczna za każdą kwotę przekazaną na leczenie syna.
Każde 50 zł, to 30 minut rehabilitacji syna.
Pomoc jest dla syna bardzo cenna i ważna.
Daje mu szanse na lepsze życie, miejmy nadzieje, że bez wózka inwalidzkiego.
        Ja, jako matka, głęboko w to wierzę.


                        ?Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
                                lecz przez to, kim jest,
                                ni+ e przez to, co ma,
                            lecz przez to, czym dzieli się z innymi?
(Jan Paweł II)

Wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Tytułem:
21182 Saran Bartosz darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

 Przekaż 1% podatku

W formularzu PIT wpisz numer:
KRS 0000037904

W rubryce "Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%" podaj:
21182 Saran Bartosz

Wszystkim Ludziom Dobrego Serca

BARDZO DZIĘKUJEMY!

bsaran0116 b

Czytaj dalej...

Niewidoczne symptomy SM - 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

stward rozsiane 1

stward rozsianeZe stwardnieniem rozsianym zmaga się ponad 2,5 miliona osób na całym świecie. W Polsce na tę chorobę cierpi około 50 tysięcy osób. Stwardnienie rozsiane najczęściej dotyka osoby młode w przedziale wiekowym 20-40 lat. Większość pacjentów to kobiety. 30 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Głównym motywem tegorocznych obchodów są niewidzialne objawy SM, z których większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, a które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie chorych.

Obchody Światowego Dnia SM

Celem Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego jest uświadamianie społeczeństwa na temat przebiegu choroby, która wpływa na codzienne życie ponad 2 milionów ludzi, a także wsparcie chorych i ich bliskich w walce z SM. Hasłem tegorocznego Dnia Stwardnienia Rozsianego jest Widzialność. Kampania „Moje Niewidzialne SM” nawiązuje do niewidocznych objawów SM, takich jak ból, depresja, zmęczenie, zaburzenia poznawcze, które wpływają na pogorszenie jakości życia chorego. Dzień Stwardnienia Rozsianego obchodzony jest w aż 68 krajach na świecie. W naszym kraju oficjalne obchody organizuje Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatela, JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choroba tysiąca twarzy

Stwardnienie rozsiane potocznie określane jest jako choroba tysiąca twarzy – symptomy, stopień zaawansowania i tempo postępowania SM zależą od indywidualnego profilu pacjenta. Według szacunków ekspertów, każdego roku w Polsce od 1300 do 2100 osób dowiaduje się, że choruje na stwardnienie rozsiane. Większość osób postrzega SM przez pryzmat najbardziej zaawansowanej postaci choroby, która szybko prowadzi do niepełnosprawności. Mimo, że stwardnienie jest chorobą nieuleczalną, średnia długość życia chorych jest tylko o kilka lat (ok. 6-7) krótsza niż w populacji ogólnej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z problemów fizycznych i psychicznych, z którymi chorzy zmagają się na co dzień.

Niewidzialne objawy stwardnienia rozsianego

Ból, zmęczenie, problemy ze wzrokiem, urologiczne i emocjonalne – dokuczliwe objawy stwardnienia rozsianego, są niedostrzegalne dla społeczeństwa. Mogą pojawić się w każdej chwili, utrudniają codzienne funkcjonowanie, wpływają na obniżenie nastroju oraz pogorszenie jakości życia. Szacuje się, że bólu doświadcza od 29 do 86% osób cierpiących na tę chorobę. Intensywne i nagłe, rwące wrażenie bólowe na twarzy, uczucie kłucia, prądu elektrycznego przebiegającego wzdłuż kręgosłupa, sztywność, ucisk, bóle głowy – charakter bólu, podobnie jak całościowy charakter schorzenia, jest bardzo zróżnicowany i inaczej objawia się u każdego pacjenta. Niewidzialne objawy są ze sobą powiązane: ból, częste zmęczenie mogą prowadzić do depresji, która sprawia, że chory wycofuje się z życia zawodowego. Szybka diagnoza i terapia dostosowana do indywidualnego przebiegu choroby pozwalają zmniejszyć szybkość postępu choroby. Odpowiednio wcześnie zahamowany rozwój stwardnienia rozsianego pozwala na normalne funkcjonowanie i znacznie ogranicza ryzyko rozwoju niepełnosprawności.

Sytuacja chorych w Polsce

Sytuacja osób żyjących z SM w Polsce zmienia się na lepsze. Dowodem na to jest rosnąca liczba osób z SM aktywnych zawodowo (dane ZUS). Z roku na rok poprawia się także diagnostyka SM. Coraz częściej chorzy zostają zdiagnozowani już po wystąpieniu pierwszych objawów. Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia. Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce prowadzone jest w ramach dwóch programów lekowych. I linia leczenia przeznaczona jest dla pacjentów, u których pojawiły się pierwsze objawy SM. II linią objęci są chorzy o agresywnej postaci choroby bądź ci, u których przyjmowanie leków I linii nie przyniosło poprawy. Ze względu na jedynie 2 leki dostępne w II linii, w porównaniu do 9 oferowanych w I linii, to właśnie ci pacjenci mają największy problem w dostępie do leczenia personalizowanego, czyli dopasowanego do indywidualnego przebiegu choroby.

Jednym z poważniejszych problemów w zakresie leczenia SM jest bardzo ograniczony wybór terapii w ramach II linii. Pacjenci cierpiący na zaawansowaną postać SM, w przypadku których leki I linii okazały się nieskuteczne, mają możliwość leczenia jedynie dwoma lekami z II linii, podczas gdy w pierwszej linii dostępnych jest dziewięć preparatów. To znacząco utrudnia dopasowanie właściwej terapii i znacząco skraca perspektywę skutecznego leczenia. Z nadzieją dla wielu pacjentów czekamy również na refundację leku w pierwotnie postępującej postaci SM – tłumaczy Tomasz Połeć, przewodniczący PTSR.

Z programu lekowego II linii korzysta w Polsce jedynie 10% chorych na SM, co stanowi jeden z najgorszych wyników w całej UE.1 W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad włączeniem do refundacji w II linii 3 nowych leków.

Na podstawie: informacji na stronie PTSR oraz The Book of Evidence 2019-2024 EU mandate.

1 Dla porównania w Szwecji i Norwegii z leków II linii korzysta już ok. 40% pacjentów, w Grecji i Słowacji ok. 30%, na Węgrzech, w Słowenii i Czechach ok. 25% oraz ok. 20% na Litwie, Łotwie i Estonii.

Czytaj dalej...

TATA- najważniejsze słowo dla mężczyzny


tata2Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN kolejny rok z rzędu organizuje kampanię pod hasłem ?TATA- najważniejsze słowo dla mężczyzny?. Akcja została zainicjowana w 2010 roku i celowo jest organizowana w czerwcu, ponieważ w tym miesiącu obchodzony jest Dzień Ojca.

- Zgodnie z coroczną tradycją poprosiliśmy polskie ośrodki leczenia niepłodności o przygotowanie na ten miesiąc specjalnej puli darmowych badań nasienia dla wszystkich przyszłych tatusiów. W tym roku mamy ich aż 900, a będzie można je wykonać w 34 punktach w Polsce ? mówi Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Czytaj dalej...

Pacjenci zadowoleni ze ZLO

 

placówkaZdecydowana większość pacjentów Zespołu Lecznictwa Otwartego jest zadowolonych z jakości obsługi lekarskiej, pielęgniarskiej oraz pracy rejestracji i poleciłaby placówkę swojej rodzinie i znajomym. 94 proc. pacjentów ocenia pozytywnie jakość świadczonych usług medycznych w ZLO, 91 proc. docenia komunikatywność lekarzy, a 95 proc. jest zadowolonych z jakości informacji, którą otrzymują w rejestracji i tyle samo ze stosunku pielęgniarek do pacjenta. To wnioski płynące z przeprowadzonego przez spółkę badania opinii i oceny satysfakcji pacjentów.

Badanie opinii i oceny satysfakcji pacjentów Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie przeprowadzono w formie ankiety w okresie od początku grudnia ubiegłego roku do końca marca roku bieżącego. Wzięło w nim udział blisko 1200 pacjentów, którzy uzupełniali ankietę w wersji on-line przez stronę internetową spółki oraz za pomocą kwestionariuszy ankiet dostępnych w przychodniach.

Czytaj dalej...

Właśnie kwitnie biały - czarny - dziki bez. Zbierajmy go dla zdrowia.

 

biealybez 7O zdrowotnych właściwościach białego bzu wiedziały już nasze prababcie. Dziś zapominamy o nim, częściej czekając na to, aż biały bez stanie się bzem czarnym. A jednak warto zainteresować się nim już dziś, bo właśnie to są najlepsze dni, dni obfitego kwitnienia dzikiego bzu, kiedy można zbierać baldaszki kwiatów i zasuszyć je choćby w letnim piekarniku, pozbawiając gałązek i szczelnie zamykając to kwiecie w słoiku.
Już jesienią, a na pewno w zimie, bez będzie dla nas zbawiennym lekiem, któremu tabletkowa witamina C, czy też reklamowy rutinoscorbin do pięt nie dorasta.
Trzy łyżeczki kwiatów zaparzone w szklance, przyprawione odrobiną cukru, albo w czajniczku (wtedy więcej - wystarczy na dłużej), podniosą nas z niemocy, kiedy zacznie nas "rozbierać" przeziębienie, katar, czy zapalenie gardła. Również pomoże nam lżej przebyć grypę.

Czytaj dalej...

ZLO zajmie się profilaktyką uzależnień w Jaworznie

 

zlo jaworzno uzaleznienia 9Zespół Lecznictwa Otwartego zorganizował (23 kwietnia w Bibliotece Głównej w Jaworznie) spotkanie poświęcone szeroko rozumianej profilaktyce uzależnień w Jaworznie. Niebawem w mieście ruszą autorskie programy ZLO: Razem ku DOBRU, dedykowany pacjentom i ich rodzinom oraz Nie (i)graj z siecią, do udziału w którym zaproszeni zostaną uczniowie jaworznickich szkół oraz ich rodzice i opiekunowie. Ważnym elementem spotkania było także omówienie problemów alkoholowych i metod ich leczenia.

Podczas spotkania dyrektorzy szkół, pedagodzy szkolni, lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni, interwenci kryzysowi oraz inni reprezentanci instytucji pomocowych z terenu Jaworzna mogli zapoznać się zagadnieniami systemowego rozumienia profilaktyki wobec zjawiska uzależnienia ? w perspektywie praktycznej pracy w środowisku lokalnym.

Czytaj dalej...

ZLO szkoli lekarzy rodzinnych

rejestelektrZespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie, dzięki pozyskanej akredytacji, prowadzi szkolenia w zakresie medycyny rodzinnej. W spółce kształci się obecnie w tym kierunku pięciu lekarzy. Spółka jest przygotowana na organizację staży dla kolejnych pięciu.

? Od dłuższego czasu obserwujemy ograniczoną ilość lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zarówno w zasobach kadrowych spółki jak i na rynku zewnętrznym.
Z tego powodu ZLO podjął działania mające na celu wzmocnienie zatrudnienia w POZ, a co za tym idzie zwiększenia dostępności lekarzy pierwszego kontaktu dla pacjentów. Przykładem takiego działania jest m.in. realizowane przez spółkę kształcenie specjalistów medycyny rodzinnej ? mówi Jacek Nowak, prezes Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie.

Czytaj dalej...

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją

 

 
depresjausmiechZaczyna się niewinnie ? od smutku, przygnębienia, złego nastroju. Jednak zlekceważenie tych oznak może mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę człowieka. Depresja jest obecnie jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że na całym świecie może na nią cierpieć nawet 300 milionów ludzi. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wynikać to może z faktu, że panie chętniej mówią o swoich trudnościach i zgłaszają się do odpowiednich specjalistów.

Dzień Walki z Depresją, który przypada 23 lutego jest dobrą okazją, by bliżej poznać tę chorobę, zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu, bo może dotknąć nas samych lub kogoś z naszego bliskiego otoczenia. - Depresja należy do kręgu zaburzeń nastroju. Osoba dotknięta tym schorzeniem czuje się nadmiernie smutna, przygnębiona, pozbawiona energii ? mówi Małgorzata Dziemianowicz, psycholog współpracująca z Centrum Medycznym Medicover w Białymstoku.

Czytaj dalej...

Ja po antybiotyk? To ostrzeżenie!

 

zdrowiea2?najlepiej ten trzydniowy. Tak, niestety, zaczyna się wiele wizyt u lekarzy POZ. Pacjenci często postrzegają antybiotyki i jako najszybsze i najefektywniejsze leki. Tymczasem często ich stosowanie nie jest uzasadnione, a przedawkowywanie antybiotyków niesie za sobą wiele konsekwencji ? jak wyjałowienie organizmu, infekcje grzybicze czy antybiotykooporność.

O odpowiedzialnej antybiotykoterapii rozmawiamy z Pauliną Kramarczyk, lekarzem w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej, pracującą w ZLO.

Każdego roku w listopadzie obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Jego celem jest podkreślenie znaczenia odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, w tym przekonanie pacjentów do zaprzestania nieuzasadnionego ich przyjmowania, a także do stosowania się do zaleceń lekarskich.

Czy nieodpowiedzialne przyjmowanie antybiotyków to problem, z którym faktycznie się Pani spotyka?

Czytaj dalej...

Sezon na grypę

 

szczepienieZachorowalność na grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych, głównie wirusowych, nasila się widocznie na początku roku kalendarzowego - w styczniu i lutym. Również do gabinetów ZLO w ostatnich dniach trafia coraz więcej pacjentów z objawami grypy. To choroba wirusowa, której nie wolno lekceważyć, ponieważ grozi niebezpiecznymi powikłaniami. Niestety często jest mylona z innymi zimowymi przypadłościami. Zobacz jak odróżnić grypę od przeziębienia i jak łagodzić jej objawy.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie jest szczepienie ochronne, które powinno zostać wykonane przed sezonem zimowym ? w październiku lub listopadzie. Szczepienie takie może zapobiec zachorowaniu lub znacznie osłabić jego siłę. W sezonie podwyższonej zachorowalności warto też wspomagać odporność organizmu poprzez aktywność fizyczną i odpowiednią suplementację ? najlepiej z naturalnych źródeł pokarmowych ? m.in. witaminy C i D oraz kwasów Omega-3. Należy też unikać dużych skupisk ludzkich, jak markety, czy centra handlowe i szczególnie mocno dbać o higienę rąk. Grupa przenosi się głównie drogą kropelkową, ale zarazić można się również przez dotykanie przedmiotów, których wcześniej dotykała osoba zarażona. Trzeba również, na ile to możliwe, unikać lub ograniczać kontakt z chorymi.

Objawy grypy

Kiedy jednak zachorujemy na grypę trzeba działać jak najszybciej. Grypa, w przeciwieństwie do innych zakażeń górnych dróg oddechowych, zazwyczaj zaczyna się nagle, a jej objawy są bardzo intensywne. Wirus, po przedostaniu się do organizmu człowieka (przez błony śluzowe i układ oddechowy) zaczyna działać już po kilku godzinach i intensywnie namnażać. Choroba rozpoczyna się od gorączki (organizm poprzez podniesienie temperatury walczy z wirusem), dreszczy, bólu głowy i mięśni. Grypie towarzyszy również uczucie osłabienia, rozbicia i ogólne złe samopoczucie. Ze strony układu oddechowego pojawia się czasem ból gardła, suchy kaszel. Bardzo rzadko grypie towarzyszy katar. Niekiedy, szczególnie u dzieci, może wystąpić biegunka, nudności i wymioty. Przebieg grypy i jej objawy zależą od wielu czynników ? m.in. właściwości (rodzaju) wirusa, stanu pacjenta przed zarażeniem, współistniejących chorób, wieku, palenia tytoniu, czy stanu odżywienia.. Najczęściej grypa mija samoistnie po około 3 do 7 dniach, ale u niektórych pacjentów złe samopoczucie może trwać nawet do 2 tygodni. U większości chorych na grypę wystarcza leczenie samych objawów, konsultacji lekarskiej wymaga gorączka powyżej 38 stopni C, utrzymująca się 3-4 dni, szczególnie jeśli nie ustępuje po zażyciu leków przeciwgorączkowych.

Neutralizowanie objawów

Grypa jest chorobą, na którą niestety nie ma w pełni skutecznego leku, dlatego leczenie polega głównie na neutralizowaniu objawów i wspomaganiu organizmu w walce z chorobą. Najpopularniejsze pozostają w tym celu środki przeciwgorączkowe ? paracetamol i ibuprofen, które w przypadku grypy najlepiej stosować naprzemiennie (zaczynając od ibuprofenu). W przypadku silnych i męczących objawów jak bóle mięśni czy rozbicie, można sięgnąć po środki o poszerzonym składzie, które wykazują łączą substancje lecznicze, np. ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Dzięki temu uzyskujemy działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne z działaniem obkurczającym naczynia krwionośne ? w jednej tabletce. Trzeba jednak pamiętać, że specyfiki te można zażywać tylko przez krótki czas i należy dokładnie zapoznać się z ich składem, aby nie przyjmować równocześnie tych samych substancji z kilku źródeł, znacząco przekraczając tym samym ich dopuszczalną dobową dawkę. Lekarze zgodnie oceniają, że żaden lek przeciw objawom grypy nie zadziała tak dobrze jak świadome i odpowiedzialne domowe leczenie. Grypę trzeba wyleżeć, dlatego najczęstsze zalecenia lekarskie to odpoczynek w łóżku, dużo snu, spożywanie dużej ilości płynów i ? w razie potrzeby ? przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a w przypadku kaszlu łyżka miodu przed snem, ewentualnie leki przeciwkaszlowe.

Przeziębienie a grypa ? jak odróżnić?

Grypa i przeziębienie - to dwie różne choroby wirusowe. Choć mają nieco podobne objawy, to jednak wywołują je inne wirusy (w przypadku grypy - wirus grypy, który co roku mutuje się i jest oznaczany symbolami A, B lub C, a w przypadku przeziębienia - to około 200 innych wirusów). Grypa ma nagły początek, przeziębienie rozwija się powoli. Przy grypie gorączka przekracza 39 st. C, przy przeziębieniu nie przekracza 38. Katar w przypadku grypy pojawia się niezwykle rzadko - za to jest nieodłącznym towarzyszem przeziębienia.

 

Grypa

Przeziębienie

Dynamika choroby

nagłe zachorowanie i ostry przebieg

rozwija się powoli, objawy narastają

Gorączka

wysoka, zazwyczaj powyżej 38 st. C

zazwyczaj do 38 st. C

Główne objawy

ból głowy, mięśni, ogólne rozbicie

typowe infekcyjne: ból gardła, katar, kaszel

Dreszcze

obecne

sporadyczne

Potliwość

wysoka

sporadyczna

Utrata apetytu

bardzo często

rzadko

Kaszel

częsty ? suchy

częsty ? wilgotny, drapiący

Ból gardła

stopniowo zwiększający się

rzadko

Katar

rzadko

zazwyczaj występuje

Swędzenia, łzawienie oczu

bardzo rzadko

często

Naturalne metody

Wirusy grypy najlepiej czują się w temperaturze ok 34-35 stopni, dlatego podczas choroby należy rozgrzać organizm ciepłą kąpielą (w temperaturze ok 37-38 st. C), warto pić herbatki rozgrzewające i napotne (z lipy, z malin, z imbiru), stosować rozgrzewające płyny i maści (na bazie mentolu) i leżeć w łóżku pod ciepłym okryciem.

***
Zespół Lecznictwa Otwartego w Jaworznie: spółka medyczna z Jaworzna, realizująca kompleksowe usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz opieki specjalistycznej. ZLO realizuje świadczenia medyczne na terenie całego miasta w przychodniach: Leopold (ul. Grunwaldzka 235), Kościuszko (Plac Górników 5a), Podłęże (al. Piłsudskiego 80), Szczakowa (ul. Koszarowa 1), Podwale (ul. Nosala 5), Osiedle Stałe (ul. Tysiąclecia 85), Ciężkowice (ul. Zawiszy Czarnego 11), Łubowiec (ul. Katowicka 59), Jeleń (ul. Wygoda 60), Byczyna (ul. Nauczycielska 4). ZLO zatrudnia ponad 250 osób, w tym: ponad 100 lekarzy, przeszło 90 pielęgniarek i blisko 60 pracowników pozostałego personelu medycznego (rejestratorki, rehabilitanci, asystentki stomatologiczne).

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us