Menu
reklama

Miasto (165)

Konkurs z rondem - gdzie jeździmy w kółko?

rondo CustomCiekawy, błyskawiczny konkurs ogłosił Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Konkurs dotyczy infrastruktury drogowej w mieście. MZDiM zapewnia, że takich konkursów przybliżających mieszkańcom działalność przedsiębiorstwa będzie więcej, a tym razem chodzi o jaworznickie ronda. Zapraszamy do zapoznania się z warunkami konkursu.

Czytaj dalej...

Przyroda budzi się. Ani chybi idzie wiosna

przemsza140215004Przyroda już przygotowuje się do wiosennego przebudzenia.

Kiedy tylko słońce wychodzi spoza zimowych chmur, kiedy śnieg pozostawia po sobie większe lub mniejsze, ale wciąż topniejące połacie "białego", nad niezamarznięte wody wybierają się wędkarze i często po raz pierwszy w roku oddają się sztuce połowu. Wprawdzie na rybę trudno liczyć, bo jeszcze gdzieś pod kłodami, pod brzegami, w zaroślach śpi, ale nie chodzi głównie o to, żeby stworzenie wyciągnąć z wody, ale aby zapomnieć o codzienności.

Cóż może być piękniejszego od widoku przygotowującej się do wiosennego przebudzenia przyrody? Może tylko widok pięknej kobiety, ale to chyba ostatnie, o czym wędkarz pochłonięty swoją pasją myśli.

Czytaj dalej...

Kursy autobusów - ważne dla mieszkańców - pasażerów

mzdim logoNa ostatniej sesji Rady Miejskiej, Radny, Pan Paweł Bańkowski złożył na ręce Prezydenta Miasta interpelację dotyczącą "zmniejszenia dostępności komunikacyjnej dla mieszkańców Jaworzna". W związku z tym natychmiast zabrał głos Dyrektor Miejskiego Zarzadu Dróg i Mostów publikując z upoważnienia Pezydenta obszerną odpowiedź dotyczącą zakresu zmian w rozkładach jazdy. Odpowiedź nadesłaną przez MZDiM publikujemy również w naszym portalu:
Na stronie gazety Tydzień w Jaworznie ukazał się skan interpelacji Pana Radnego Pawła Bańkowskiego w sprawie rzekomego "poszkodowania Borów" po ostatnich zmianach w komunikacji miejskiej. W odpowiedzi na interpelację sesyjną wniesioną 29 stycznia 2015 roku w sprawie zwiększenia częstotliwości kursowania linii ?A" na trasie Chrzanów - Katowice informuję...

Czytaj dalej...

Wodociągi rozsyłają PIT-y 8c

wodocpity15Osoby, które otrzymały w 2014 roku dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Warszawie, na budowę przyłączy kanalizacyjnych otrzymają deklarację podatkową. Deklaracja wystawiona przez MPWiK zostanie wysłana
i dostarczona drogą pocztową do końca lutego 2015 roku.

Czytaj dalej...

Jaworznicka hałda

haldanowa1To ścisłe centrum miasta, a jeśli pokonać kilkadziesiąt metrów dość stromą, nieco krętą dróżką, stajemy oko w oko z przyrodą, której nawet miejscowi bywalcy "krzaczków" oszczędzili. Z tego miejsca, w którąkolwiek stronę by nie spojrzeć, widać Jaworzno, a kolorem, który dominuje jest zieleń.

Stąd, mimo, że spoglądamy przez gąszcz gałęzi drzew, które kiedyś były drobnymi samosiejkami, a dziś osiągnęły rozmiary imponujące, zwłaszcza brzozy i grochodrzewy, potwierdza się opinia, że Jaworzno to miasto zielone, pełne lasów i terenów niezniszczonych przez przemysł i rozwój cywilizacji. Na hałdę cywilizacja wbrew wszystkiemu dociera, a jej oznaki to wydeptane dróżki i gdzieniegdzie porozrzucane pojemniki po trunkach, potocznie zwane butelkami. Aż chciałoby się powiedzieć jak klasyk: "Nasi tu byli".

Czytaj dalej...

Kanalizacja na Warpiu i Borach na finiszu

roboty_w_terenie_custom.jpgPrawie rok trwa budowa kanalizacji w osiedlu Warpie i Bory. Zgodnie z planem prace w tych dzielnicach zmierzają ku końcowi. Na przełomie stycznia i lutego nastąpi ich odbiór.

W dzielnicy Bory dla 330 gospodarstw wybudowano praktycznie cały planowany 9 kilometrowy odcinek kanalizacji. Teraz prace skupiają się na odbudowie nawierzchni drogowych. Prace te prowadzone są m.in. na ulicy Grodzkiej, Hetmańskiej, Gołębiej, Chrzanowskiej, Niecałej.  Podobnie sprawa ma się na osiedlu Warpie, gdzie dla 150 gospodarstw wybudowano już całe, planowane 5,4 kilometra kanalizacji. Drobne roboty porządkowe prowadzone są tylko w rejonie ulicy Bohaterów Getta i ulicy Północnej. Wszystkie prace zakończą się na przełomie stycznia i lutego. Po tym okresie rozpocznie się procedura i możliwość budowy prywatnych przyłączy kanalizacyjnych, o czym spółka wodociągowa będzie informować.

Czytaj dalej...

Zapomniana Tarka

 Artykuł z roku 2009
tarka_190409n.jpg
Czy aż tak bardzo zapomniana?
W niedzielne południe wjeżdżając na teren dawnego Ośrodka Wypoczynkowego Kopalni Jaworzno natrafiamy na pusty parking i zamknięty na kłódkę szlaban. Uwagę zwraca nadzwyczaj dobry stan tejże kłódki. Nie jest możliwe, żeby przetrwała ona zimę nie rdzewiejąc. Idziemy więc dalej bitą drogą , w stronę byłego kąpieliska. Z prawej widać pozostałości po koszach do gry w koszykówkę, z lewej, między drzewami domki campingowe, a na centralnym miejscu coś, co było kiedyś sceną, mała estradką, na której dawnymi czasy występowały zespoły, a wokół urządzano sporo atrakcyjnych zabaw, konkursów. Tylko rozkład zabudowań i ścieżek przypomina dawne czasy świetności najbardziej obleganego latem miejsca w Jaworznie, posiadającego dość dobrze, jak na owe czasy zorganizowaną strukturę - gastronomię, zaplecze hotelowe i socjalne. Wszystko dziś zaniedbane, okna pozabijane deskami, a gdy zajrzeć do wnętrza campingów, widać albo przerażający bałagan, śmietnik, albo nie widać nic oprócz ścian i podłóg.
Czytaj dalej...

Jaworznika Solidarność u protestujących w Brzeszczach

brze5_custom.jpgOd ponad tygodnia trwają protesty w kopalniach węgla kamiennego. Już ponad 2000 górników protestuje pod ziemią, również wielu pracowników powierzchni przyłączyło się do spontanicznych akcji. Przed kopalniami protestują rodziny górników oraz mieszkańcy wspierając protestujących, blokowane są ulice, organizowane marsze oraz pikiety.

Przed jedną z kopalń według rządu przeznaczonej do likwidacji KWK Brzeszcze w Brzeszczach, w której pod ziemią protestuje ponad 700 górników i setek na powierzchni trwa również protest rodzin górniczych oraz mieszkańców. Blokowana jest droga miedzy Oświęcimiem a Pszczyną.

Właśnie do tych ludzi z wsparciem we wtorek 13 stycznia udała się około 70 osobowa grupa przedstawicieli Solidarności z Jaworzna. Jaworzniccy związkowcy przywieźli dla protestujących posiłki, wspólnie z mieszkańcami Brzeszcz pikietowali przed kopalnią.

Czytaj dalej...

Masówka w ZG Sobieski w poparciu górników

2015-01-15_124136_custom.jpgRano, 15 stycznia w dowód popracia dla górników z Brzeszcz jaworznicka Solidarność urządziła masówkę, na której Waldemar Sopata, przewodniczący organizacji wyjaśniał sytuację w bratnich zakładach i prosił o pomoc we wsparciu zagrożonych likwidacją zakładów. Filmową relację w ślad za stroną www.solidarnoscpkw.pl prezentujemy poniżej

Czytaj dalej...

eBOK - Internetowe Biuro Obsługi Klienta w Wodociągach

2015-01-13_000300_custom.jpgWodociągi w Jaworznie dla swoich Klientów uruchomiły Internetowe Biuro Obsługi Klienta - eBOK. Biuro umożliwia łatwy i prosty kontakt z Działem Obsługi Klienta oraz z Działem Sprzedaży przedsiębiorstwa.

Od teraz każdy mieszkaniec posiadający dostęp do Internetu może zalogować się do systemu by sprawdzić obecny stan konta, wystawione rachunki oraz podstawowe informacje odnoszące się do posiadanej umowy na wodę i ścieki. Wystarczy zarejestrować się w Internetowym Biurze Obsługi Klienta MPWiK

Sp. z o. o. na stronie http://www.mpwik.jaworzno.pl/ w zakładce e-bok.

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us