Menu
reklama
Breaking news 2

Breaking news 2 (261)

Opieka domowa nad osobą starszą - jak powinna wyglądać?


seniorzy2

Opieka w zaciszu domowym - wyzwania

Całodobowe poświęcanie uwagi oraz energii na opiekę nad osobą starszą jest ogromnym obciążeniem fizycznym i emocjonalnym. Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie, przewijanie lub karmienie, wymaga poświęcania dużej ilości czasu i ogromnej cierpliwości.

Opieka nad osobami starszymi, które cierpią na demencję jest jeszcze trudniejsze, ponieważ trudno uzyskać od nich istotnych informacji. Członkowie rodziny muszą pilnować wszystkiego, począwszy od spożywania posiłków i przyjmowania leków, a skończywszy na rehabilitacji i regularnej aktywizacji. Opieka nad seniorem z problemami z pamięcią wymaga nieustannego pilnowania seniora i odgadywania co leży u źródła jego zachowań.

Bardzo często niezrozumiałe zachowania osoby starszej (krzyki, płacz lub niechęć do jedzenia albo kąpieli) wywołują frustrację i poczucie bezsilności u członków rodziny. Nie warto wstydzić się prosić o pomoc, ponieważ opieka nad seniorem jest często wyzwaniem ponad siły. Dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu z innymi rodzinami, które mają pod swoim dachem osoby starsze - wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie mogą okazać się niezastąpione!

Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze

Decydując się na sprawowanie opieki nad seniorem, można uzyskać wsparcie finansowe lub w postaci pomocy pielęgniarki. Wyróżniamy:

  • Dodatek pielęgnacyjny - przysługuje osobie, która jest niezdolna do pracy oraz samodzielnego funkcjonowania (czyli bez opieki nie mogłaby sobie poradzić i znalazłaby się w niebezpieczeństwie).
  • Zasiłek pielęgnacyjny - przysługuje seniorom po 75 roku życia, którzy nie są w stanie funkcjonować bez pomocy i ma częściowo pokryć usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze, czyli np. zatrudnienie opiekuna. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony.

Odciążenie z obowiązków - pomoc opiekunów

Długotrwałe prowadzenie domu, praca zawodowa i opieka nad osobą starszą, a nierzadko też jednoczesne wychowywanie dzieci jest ogromnym obciążeniem, zwłaszcza emocjonalnym. Żadna osoba nie jest w stanie wytrzymać tak dużego wysiłku psychicznego oraz fizycznego, dlatego nie należy realizować wszystkich codziennych zadań samodzielnie. Rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych opiekunów, pielęgniarek lub osób mających doświadczenie w świadczeniu usług pielęgnacyjno-opiekuńczych. Z jakich obowiązków może nas odciążyć opiekun osób starszych?

  • przeprowadzania czynności pielęgnacyjnych
  • pomoc w ubieraniu i rozbieraniu
  • dotrzymywanie towarzystwa i aktywizacja (o ile to możliwe) osoby starszej
  • podawanie leków oraz posiłków
  • towarzyszenie seniorowi w czasie wizyt lekarskich
  • robienie zakupów
  • sprzątanie

Samodzielne sprawowanie opieki nad seniorem ma wiele korzyści, ponieważ osoba starsza przebywa w dobrze znanym środowisku i ma nieustanny kontakt z członkami rodziny. Z drugiej strony, nie należy wymagać pracy ponad siły ze strony dzieci lub wnuków. Skorzystanie z usług opiekuna pozwoli na przebywanie seniora w domu, a jednocześnie umożliwi odetchnięcie przez rodzinę.

Wynajęcie opiekuna jest wręcz niezbędne, jeżeli osoba starsza mieszka sama i ma problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Dla jej bezpieczeństwa, powinna mieć zapewnionego opiekuna, który będzie czuwał nad wypełnianiem konkretnych obowiązków oraz monitorował stan psychiczny i fizyczny podopiecznego.

Źródło: przyjaznyopiekun.pl

 

 

seniorzy1

Czytaj dalej...

Podaruj lot w tunelu aerodynamicznym w Katowicach w prezencie!


lotwtuneluaerodynamicznymNie wiesz, co wręczyć jako prezent na ważną okazję? Podaruj coś, co na długi czas pozostanie w pamięci obdarowanej nim osoby!

Działający w Katowicach tunel aerodynamiczny Profly zawiesza swoją działalność na czas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zaplanowane na ten okres loty przekładane są na inne terminy.

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa, która rozpoczęła się w Polsce w marcu, wprowadziła duże utrudnienia w codziennym życiu. Nie znaczy to jednak wcale, że trzeba rezygnować z podarowania wyjątkowego upominku dla ważnej osoby. Gdy prezent ten ma być jedyny w swoim rodzaju, warto podarować coś wyjątkowego – lot w tunelu aerodynamicznym w Katowicach!

 

Tunel aerodynamiczny – emocje jak podczas skoku spadochronowego

Aerotunele – tunele aerodynamiczne to specjalne konstrukcje, które pozwalają na stworzenie warunków imitujących swobodne spadanie podczas skoku spadochronowego.

Tunel aerodynamiczny jest wyposażony w duże wentylatory, które potrafią rozpędzić powietrze do prędkości wynoszącej nawet ponad 300 km/h, aby unieść w górę znajdującą się w jego wnętrzu osobę. Doświadczenie to jest podobne do spadania w powietrzu, które charakterystyczne jest dla swobodnego spadania podczas skoków spadochronowych.

Do wzięcia udziału w locie nie potrzeba żadnych specjalnych przygotowań. Nie są wymagane żadne specjalne szkolenia, badania lekarskie. Bezpośrednio przed lotem odbywa się tylko krótkie szkolenie, podczas którego uczestnicy dowiadują się, na czym polega lot, a także jak należy podczas niego postępować.

Podczas lotu jego uczestnik przez cały czas pozostaje pod opieką instruktora, z którym może wykonywać on także różnorodne ewolucje. Całkowity czas przebywania w tunelu aerodynamicznym to 3 minuty, które dzielone są na dwa osobne loty po 1,5 minuty każdy.

Wobec tego wizyta w tunelu aerodynamicznym może być doskonałym wyborem dla każdego, kto chciałby przeżyć niesamowitą przygodę, ale jednocześnie nie jest jeszcze przygotowany na skok ze spadochronem. To także tańsza alternatywa dla skoków spadochronowych – cena jest kilkukrotnie niższa.

Co więcej, tunel aerodynamiczny jest także pomysłem na wspaniały prezent dla kogoś, komu chce się sprawić niesamowitą, niezapomnianą niespodziankę!

 

Loty w tunelu aerodynamicznym – wspaniały prezent na każdą okazję

Chcesz podarować lot w tunelu aerodynamicznym? To możliwe również w Katowicach! Działający tutaj tunel Profly pozwala na wykupienie lotów za pośrednictwem swojej strony internetowej: katowice.profly.pl.

Jeśli lot ma być podarunkiem, warto zdecydować się na voucher. Jest to forma zaproszenia, która upoważnia obdarowaną osobę do samodzielnego wybrania terminu lotu. Voucher zachowuje swoją ważność aż przez 12 miesięcy od momentu jego zakupienia.

Voucher można zakupić bez potrzeby wychodzenia z domu. Za zaproszenie można zapłacić szybkim przelewem online – już w ciągu minuty od realizacji transakcji kupujący otrzymuje potwierdzenie płatności wraz z zakupionym voucherem w formie elektronicznej. Można je wydrukować i podarować w kopercie. Voucher można także przekazać obdarowanej osobie jako e-mail.

Lot w tunelu aerodynamicznym może być wspaniałym pomysłem na różne okazje – na urodziny, pod choinkę, na Walentynki, na Dzień Chłopaka, Dzień Matki czy Dzień Ojca. Sprawdzi się także jako podarunek na wieczór panieński lub kawalerski lub jako prezent ślubny.

Jeśli zatem szukasz pomysłu na prezent, który będzie mógł pozostawić po sobie wspaniałe wspomnienia, pomyśl o podarowaniu lotu w tunelu aerodynamicznym działającym w Katowicach!

lotwtuneluaerodynamicznym2

Czytaj dalej...

Zalety inteligentnych systemów oświetleniowych


systemy osiwetleniowe1Inteligentne oświetlenie to między innymi oszczędność energii, a także komfort oraz bezpieczeństwo domowników. Jakie dodatkowe korzyści płyną z inwestycji w systemy sterowania oświetleniem?

Według raportu “Jak remontują Polacy?” serwisu Fixly.pl, aż 32 proc. Polaków jest zainteresowanych instalacją systemu sterowania oświetleniem w domu bądź mieszkaniu. Choć rozwiązania smart home stają się coraz popularniejsze, to wciąż niewiele osób faktycznie z nich korzysta. Jak wynika z raportu, tylko 6 proc. respondentów posiada wspomniane systemy inteligentnego oświetlenia. Coraz więcej prywatnych inwestorów oraz deweloperów zleca montaż rozwiązań smart home, co przełoży się w najbliższym czasie na ich rozpowszechnienie. Jakie są zalety systemów sterowania oświetleniem?

Oszczędność energii, pieniędzy i czasu

Dzięki funkcji sterowania oświetleniem można nie tylko automatycznie włączać i wyłączać światło, ale również dostosowywać natężenie i kolor do własnych preferencji. Co więcej, po wprowadzeniu własnych ustawień, użytkownik nie musi za każdym razem ingerować w działanie systemu.

Automatyka zastosowana w tego typu systemach może wpłynąć również na oszczędność energii oraz zmniejszenie wysokości rachunków. Z inteligentnym oświetleniem nie trzeba martwić się o to, że zapomniało się wyłączyć światła po wyjściu z domu. Światło wyłączy się automatycznie lub może być sterowane zdalnie, na przykład za pomocą aplikacji w smartfonie.

Komfort i bezpieczeństwo domowników

Wyjeżdżając na wakacje lub w podróż biznesową, można sterować oświetleniem w domu z dowolnego miejsca na świecie. Inteligentne oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu pozwala kontrolować także to, czy na terenie posesji nie znajdują się inne osoby. Czujnik ruchu można zainstalować również w domu - przy automatycznym włączaniu się oświetlenia nie trzeba po omacku szukać włącznika. To najczęściej stosowane rozwiązanie w toalecie lub na korytarzu.

Odpowiedni nastrój

W systemach inteligentnego oświetlenia w prosty sposób można zmniejszyć barwę światła. Do pracy lub nauki najbardziej sprawdza się intensywne oświetlenie - wówczas działa ono pobudzająco i zachęca do aktywności. Neutralna barwa z kolei sprawdza się jako główne oświetlenie pokoju dziecięcego, sypialni, kuchni czy salonu. Ciepła barwa sprzyja z kolei odpoczynkowi.

Inteligentne oświetlenie może również automatycznie zmienić natężenie, na przykład pod wpływem dźwięków. Można dostosować oświetlenie pod muzykę lub film, dostarczając domownikom i gościom jeszcze więcej wrażeń podczas rozrywki. To również ciekawy gadżet, który jest szczególnie uwielbiany przez miłośników nowoczesnych technologii oraz niestandardowych rozwiązań.

Sterowanie oświetleniem oraz automatyzacja tego procesu z pewnością przydaje się w codziennym życiu - zarówno w domu, jak i w pracy. Technologie smart pozwalają na dostosowanie poszczególnych systemów w sposób, który najbardziej odpowiada domownikom i ma realny wpływ na ich komfort, bezpieczeństwo, a nawet niższe rachunki za prąd.

Szukasz specjalisty od inteligentnych systemów oświetleniowych? Wejdź na https://fixly.pl/ i znajdź sprawdzonego wykonawcę z opiniami od wcześniejszych klientów.

 

systemy osiwetleniowe2

Czytaj dalej...

Od 24 do 28 marca - "Rekolekcje w kwarantannie"rekolekcje1"Rekolekcje w kwarantannie" - to propozycja ogólnopolskich rekolekcji internetowych o wierze, nadziei i miłości. Od 24 marca przez pięć dni o godz. 8.00, 16.00 i 20.00 będą umieszczane ok. 2-minutowe konferencje na Twitterze, Facebooku, kanale YouTube episkopatu i na stronie www.episkopat.pl oraz na kanale YouTube telewizji SalveNet.

Czytaj dalej...

Prezes PiS: w tej chwili nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej; wybory powinny odbyć się 10 maja
prezes1Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, do tego, by wprowadzić stan klęski żywiołowej, najsłabszego ze stanów nadzwyczajnych, a tylko wtedy wybory mogą być odwołane - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja.

Kaczyński był pytany w radiu RMF FM, czy 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie - mimo nowych warunków w Polsce związanych z wprowadzeniem stanu epidemii w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa.

Czytaj dalej...

Dyspensa Bikupa w czasie epidemii


kuriabiskupia
Przed niedzielą warto wiedzieć, co o udziale we mszy świętej mówi dekret Biskupa Sosnowieckiego, Grzegorza Kaszaka.

Kościół katolicki w trosce o zdrowie wiernych, określa warunki dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w nabożeństwie.
dekretmsza1

Czytaj dalej...

Wiosenne porządki w ogrodzie czas zacząć
forsycja
Wiosna to gorący okres dla wszystkich działkowiczów i posiadaczy ogródków. Jest to czas, w którym trzeba zadbać o ogród, aby w kolejnych miesiącach cieszyć się zielenią, bujną roślinnością oraz dużymi zbiorami. W zimie rośliny odpoczywały, wraz z nastaniem wiosny budzą się do życia, potrzebują warunków do rozwoju. Prace wiosenne w ogrodzie należy zacząć już na przełomie lutego i marca, kiedy temperatura robi się dodatnia, a na ziemi nie ma już śniegu. Oczywiście trzeba patrzeć na temperaturę za oknem, bo czasami wiosna przychodzi później, czasami wcześniej. Do tego trzeba dopasować kolejność prac w ogrodzie.

Co trzeba zrobić wraz z nastaniem wiosny?

Po zimie ogród wymaga odświeżenia, trzeba poprawić stan drewnianej architektury, sprawdzić ogrodzenie, zastanowić się, czy w tym roku zmieniamy coś w ogrodzie, czy zostaje ten sam układ, co rok temu. Aby móc zadbać o rośliny, najpierw trzeba posprzątać ogród, wyrzucić wszystko, co niepotrzebne. Zimą wiatr nawiał do ogrodu liście, gałęzie, trzeba je usunąć. To, co się nadaje, można wykorzystać jako naturalny kompost. Warto sprawdzić stan oczek wodnych, wyczyścić je, w razie potrzeby naprawić to, co uległo uszkodzeniu. Kolejnym, najważniejszym etapem wiosennych prac, jest zadbanie o rośliny, które mają zdobić ogród.

Od czego zacząć wiosenne przygotowania w ogrodzie?

Jeżeli ogród został już porządnie wysprzątany, niepotrzebne rzeczy zostały wyrzucone, warto przejść do zasadniczej części przygotowania ogrodu. Czynnością, która można wykonać najwcześniej, jest bielenie drzewek owocowych. Dzięki temu wegetacja zostanie opóźniona, a drzewka będą chronione przed chorobami grzybowymi oraz mikrouszkodzeniami. W tym samym czasie można zająć się zgrabieniem trawnika. Wyczesanie trawnika poprawi stan gleby, napowietrzy ją oraz pobudzi trawę do wzrostu.

Wczesną wiosną można przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika. Gdy zacznie grzać wiosenne słońce, a temperatura będzie dodatnia, warto pozdejmować zimowe osłony z roślin. Początkowo osłony zdejmujemy z drzew, krzewów ozdobnych i owocowych oraz iglaków, następnie przechodzimy do roślin rabatowych. Elementem koniecznym do prawidłowego przygotowania ogrodu jest odpowiednie przygotowanie ziemi, którą trzeba przekopać, aby ułatwić wzrost roślin. W trakcie przekopywania ziemi, należy usunąć z niej chwasty i stare rośliny. Grządki trzeba nawieźć, przekopać i wyrównać, a gdy pogoda ustabilizuje się, będzie można zacząć siać i przesadzać rośliny.

Kolejne etapy prac w ogrodzie.

W pierwszym etapie należy wysiać rośliny, które są odporne na niskie temperatury. W razie wystąpienia mrozów można przykryć je delikatną osłonką ze słomy czy agrowłókniny. Przełom marca i kwietna to dobry czas na sadzenie drzew, krzewów i drzewek owocowych. W tym okresie można sadzić buki, graby, morele, maliny, jeżyny itp. Można również zacząć sadzić pomidory oraz rośliny cebulowe. Warto w tym okresie wykonać pierwsze nawożenie, które pobudzi rośliny do wzrostu. Zalecane są też pierwsze opryski, które zabezpieczą rośliny przez szkodnikami.

Przygotowując ogród na wiosnę, nie można zapomnieć o przycięciu drzew i krzewów, rosnących w ogrodzie. Czynność ta pobudzi drzewa do wzrostu oraz nada im odpowiedni kształt. W kwietniu można zacząć sadzić róże oraz czosnek, cebulę dymkę oraz byliny, a w następnej kolejności nagietek, chaber lub mak polny. Z warzyw do kwietniowego siewu nadają się groch, bób, rzodkiewka, pietruszka, marchew czy szpinak. W maju ogród już powoli zazielenia się, w tym czasie można sadzić iglaki, azalie, rododendrony oraz surfinie, petunie i pelargonie. Z każdym dniem ogród będzie stawał się piękniejszy i bardziej zielony.

Wiosenne przygotowania ogrodu są bardzo ważne. Dzięki niemu ogród może odżyć po zimie, zazielenić się i cieszyć bujną zielenią. Dzięki dobremu przygotowaniu późniejsze prace będą dużo lżejsze, w ogrodzie będzie można odpoczywać i cieszyć się z bujnych plonów.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym - największym w Polsce portalem o tematyce ogrodniczej.

forsycjaa

Czytaj dalej...

Jakie zanieczyszczenia usuwają oczyszczacze powietrza?
smog mieszkanieOczyszczacze powietrza to urządzenia coraz częściej spotykane nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale i w takich miejscach jak biura, przedszkola czy hotele. Rosnąca popularność wynika z tego, że oczyszczacze doskonale chronią przed groźnym smogiem, a także eliminują wiele innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Smog

Decydującym powodem zakupu oczyszczacza powietrza zazwyczaj jest chęć ochrony przed smogiem. W Polsce jego stężenie bywa wyjątkowo wysokie. Główny składnik smogu stanowią pyły zawieszone, które zawierają w sobie metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i dioksyny. Na domiar złego cząsteczki pyłu mają rozmiar kilka- lub kilkadziesiąt razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa. Dzięki temu są w stanie przenikać do krwiobiegu, uzyskując dostęp do wszystkich organów wewnętrznych.

W dniach, gdy jakość powietrza jest zła, wzrasta liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału albo udaru. Ekspozycja na smog zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zwłaszcza płuc i krtani oraz zaostrza przebieg schorzeń takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Kontakt z zanieczyszczeniami pogarsza też funkcjonowanie układu nerwowego, gdyż powoduje wzrost zagrożenia demencją starczą i chorobą Alzheimera. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ wpływ smogu na zdrowie to temat, o którym można powiedzieć jeszcze sporo.

Spośród technologii obecnych w oczyszczaczach powietrza przed pyłami zawieszonymi najlepiej chroni filtr HEPA. Zanieczyszczenia gazowe natomiast doskonale eliminuje filtr zbudowany z węgla aktywnego. Ich wzajemne uzupełnianie się sprawia, że stanowią podstawę systemu filtrującego znacznej części współczesnych oczyszczaczy. Filtr HEPA oraz węglowy wykorzystują m.in. oczyszczacze powietrza Sharp.

Lotne związki organiczne

Pod nazwą lotne związki organiczne kryje się szeroka grupa związków organicznych, z którymi mamy kontakt każdego dnia. LZO stanowią bowiem składniki środków czystości, kosmetyków, a także produktów wykorzystywanych podczas wykańczania wnętrz i mebli. To poważne zagrożenie, gdyż 73% związków zaliczanych do tej grupy wykazuje działanie rakotwórcze. Ponadto, LZO negatywnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego, co potwierdziły badania przeprowadzone przez profesora Øisteina Svanesa z Uniwersytetu w Bergen. Wykazały one, że osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem mają o 17% obniżoną wydolność płuc.

Formaldehyd, benzen, ksyleny i pozostałe lotnie związki organiczne to zanieczyszczenia gazowe, dlatego można je wyeliminować przy pomocy oczyszczacza powietrza wyposażonego w filtr z węgla aktywnego. Warto wspomnieć o tym, że niektóre oczyszczacze, np. urządzenia ze stacją pomiarową marki LIFAair, pozwalają kontrolować stężenie LZO w powietrzu.

Alergeny wziewne

Obecność w powietrzu pyłków roślinnych, zarodników pleśni, odchodów roztoczy kurzu domowego oraz sierści i naskórka, będących nośnikami alergenów zwierzęcych, dla wielu osób jest bez znaczenia. Jednak u alergików takie zanieczyszczenia mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Dobry oczyszczacz potrafi usunąć te alergeny, które unoszą się w powietrzu, a tym samym redukuje ich stężenie w pomieszczeniu.

W walce z alergenami podstawową rolę odgrywa wspomniany już filtr HEPA. Inne technologie mogą jedynie pełnić funkcję pomocniczą, czego doskonałym przykładem jest jonizacja. Znajdziemy ją m.in. w oczyszczaczu Sharp KC-D40EUW. Wytwarzane przez jonizator jony łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, czyniąc je łatwiejszymi do usunięcia. Sama jonizacja to jednak zbyt mało, aby oczyścić powietrze.

Dym papierosowy

Osoby niepalące również są narażone na choroby związane z wdychaniem dymu tytoniowego, ponieważ często stają biernymi palaczami. W skład dymu wchodzi ponad 4000 różnych związków, a znaczna część z nich ma działanie rakotwórcze. Palenie w domu sprawia, że do powietrza trafia ogromna dawka szkodliwych zanieczyszczeń, których ciężko się pozbyć. Dodatkowy problem stanowi brzydki zapach, którym przesiąkają meble tapicerowane, zasłony oraz inne tekstylia.

Dym tytoniowy pod względem składu można przyrównać do smogu, ponieważ znajdują się w nim zarówno cząsteczki stałe, jak i gazy. Oznacza to, że całkowite wyeliminowanie go wymaga zastosowania nie jednej, a dwóch technologii. Podobnie jak w przypadku smogu, idealnym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy oraz filtr HEPA. Oczywiście, żadne urządzenie nie sprawi, że palenie przestanie szkodzić, dlatego z myślą o bezpieczeństwie własnym i swoich bliskich, warto zrezygnować z wyrobów tytoniowych.

smog mieszkaniea

Czytaj dalej...

Szczyt zachorowań na grypę trwa - 15 zgonów w lutymszczepienie
Sezon grypowy trwa i zbiera żniwo – tylko od 1 do 22 lutego w Polsce z powodu tej choroby zmarło 15 osób, zanotowano też ponad 600 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Najskuteczniejszą profilaktyką grypy oraz najlepszą ochroną przed jej powikłaniami są regularne szczepienia. Mimo tej oczywistej wiedzy, korzysta z nich zaledwie 4% populacji.

Śmierć co minutę
Statystyki są zatrważające – na świecie średnio co minutę umiera z powodu grypy jedna osoba, co oznacza rocznie nawet pół miliona zgonów. W samej Polsce odnotowuje się około cztery miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań każdego roku, z czego szczyt infekcji przypada na okres pomiędzy styczniem a marcem. Eksperci nie mają wątpliwości: najskuteczniejszą formą ochrony przed grypą są szczepienia – regularnie szczepienie dorosłych mogłoby zmniejszyć liczbę zachorowań nawet o 90%! Co więcej, szczepiąc się, chronimy nie tylko siebie, ale również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na wiek (dzieci do 6 miesiąca życia) lub stan zdrowia, nie mogą się zaszczepić.

Groźne powikłania
Jedną z najgroźniejszych konsekwencji grypy są związane z nią powikłania zdrowotne. Część z nich może prowadzić nie tylko do hospitalizacji, ale również przewlekłych, nieuleczalnych schorzeń lub nawet zgonu. Choć stanowią największe niebezpieczeństwo dla osób po 55 roku życia, mogą dotknąć także osoby młode, cechujące się dobrą kondycją fizyczną i ogólnym zdrowiem. Do najczęstszych powikłań grypy należą między innymi: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie oskrzeli oraz zapalenie ucha środkowego.

Z tego powodu szczepienie przeciw grypie jest szczególnie zalecane z powodów klinicznych osobom chorującym przewlekle (choroby serca, płuc, nerek wątroby, cukrzyca), kobietom w ciąży, dzieciom do 5 roku życia i osobom po 55 roku życia oraz z powodów epidemiologicznych: pracownikom placówek ochrony zdrowia, nauczycielom, pracownikom transportu, handlu itp. Ponadto, jeśli spodziewamy się dziecka, powinniśmy rozważyć szczepienie nie tylko siebie, ale też osób z jego bezpośredniego otoczenia (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, krewni, opiekunki itp.). W ten sposób dzięki „strategii kokonowej” zabezpieczamy noworodka, który nie może być chroniony. Szczepienie kobiet w ciąży chroni nie tylko osobę zaszczepioną, ale również, dzięki uodpornieniu biernemu, daje ochronę dziecku.

Regularna profilaktyka i rzetelne źródła wiedzy
Szczepienia przeciw grypie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy ma silną skłonność do mutacji. Skład szczepionki jest corocznie opracowywany przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia na podstawie danych z laboratoriów na całym świecie. Proces przygotowań zajmuje około sześ
miesięcy, po których następują badania i testy dotyczące m.in. bezpieczeństwa i skuteczności preparatu. Dzięki temu do aptek i przychodni trafia sprawdzony produkt, gwarantujący najwyższą możliwą ochronę.
W internecie informacje o bezpieczeństwie i składzie szczepionek oraz procesie ich przygotowywania można znaleźć na portalu akcji Zaszczep się Wiedzą – www.zaszczepsiewiedza.pl. Kampania ta jest prowadzona od 2015 roku i stanowi rzetelne źródło informacji o szczepieniach w sieci.

Nie tylko szczepienia?
Lekarze i eksperci są zgodni, że ważnym elementem profilaktyki, a przede wszystkim metodą ograniczenia transmisji wirusa grypy jest zachowywanie higieny osobistej i częste mycie rąk. Wirus grypy przetrwa na dłoniach maksymalnie 5 minut, jednak znacznie dłużej zachowuje aktywność na klamkach, poręczach czy banknotach. Warto również pamiętać o zakrywaniu ust i nosa w trakcie kaszlu i kichania, wietrzeniu pomieszczeń oraz zbilansowanej, wartościowej diecie.

W okresie jesienno-zimowym bardzo popularne są także domowe sposoby wzmacniania odporności, takie jak hartowanie ciała, herbata z imbirem czy czosnek z miodem. Należy jednak pamiętać, że grypa nie jest poważną odmianą przeziębienia, tylko ostrą, wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego. Właśnie dlatego zachowanie czystości lub zdrowe odżywianie mogą wyłącznie wzmocnić organizm, ale nie są skutecznym narzędziem ochrony przed grypą i jej groźnymi powikłaniami.

„Zaszczep się wiedzą” to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu informacje sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
badlaborsobslide

Czytaj dalej...

Prawo i Sprawiedliwość w akcji zbierania podpisów poparcia kandydata

 

dudapodpisy2 65 
Kolejna sobota pracowita była dla członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Zbierano podpisy poparcia dla kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. W kilku miejscach miasta utworzono punkty, ustawiono stoliki i zapraszano mieszkańców do wyrażenia poparcia dla obecnie urzędującego Prezydenta RP.
Tak jak i tydzień wcześniej, spotkano się się z sympatią, wyrazami szacunku dla głowy Państwa Polskiego oraz odebrano gorące deklaracje głosowania na Pana Andrzeja Dudę w wyborach 10 maja.

 dudapodpisy220220 39
dudapodpisy220220 24W całym kraju trwa akcja zbierania podpisów pod kandydaturami na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

I w Jaworznie takie wydarzenia mają miejsce, a w sobotę 22 lutego w różnych rejonach miasta pojawili się członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z listami gotowymi do przyjęcia podpisów mieszkańców popierających Pana Andrzeja Dudę.

W ciągu niespełna dwóch godzin zebrano ogromną ilość podpisów, spotykając się z duża przychylnością jaworznian.

W rozmowach na temat wyborów przeważały słowa uznania w związku z polityką społeczną i prorodzinną zarówno urzędującego prezydenta, jak i popierającej go partii.

 

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us