Menu
reklama
reklama
reklama

Archiwum (112)

II Festiwal Piosenki „O Wolności” 21 kwietnia w Katowicach

o wolnosci.2018.plakat CustomII Festiwal Piosenki „O Wolności” odbędzie się 21 kwietnia 2018 r. w Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM (Katowice, ul. Świętego Jana 10), w godzinach 9.30 - 16.30.  W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział ponad 30 artystów m.in. z Kielc, Częstochowy oraz Katowic.

Walka z systemem komunistycznym prowadzona była za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji.

Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o  pragnieniu wolności.

Celem konkursu, który odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 14 do 25 lat. Do udziału zgłosili się zarówno amatorzy tworzący w zaciszu domowym jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa.

Czytaj dalej...

78. rocznica zbrodni katyńskiej

 

 

echakatynia2018 CustomZapraszamy na 9. przegląd filmowy „Echa Katynia”.
Pokaz zorganizowany przez Oddział IPN w Katowicach odbędzie się:

17 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 (pokaz dla młodzieży) i 17.00 (pokaz otwarty) w Muzeum Miasta Jaworzna, ul. Pocztowa 5,

Filmy prezentowane w ramach przeglądu:

„Nie pamiętam“ (2018), scenariusz: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, reżyseria: Mirosław Mamczur;

"Rozstrzelać Polaków“ (2017), scenariusz: Tomasz Sommer, reżyseria: Mirosław Majeran.

 

Czytaj dalej...

Dzień otwarty w szkole muzycznej

DYREKCJA ORAZ GRONO PEDAGOGICZNE
PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I st.
im. G. BACEWICZ W JAWORZNIE
ZAPRASZA NA:

DZIEŃ OTWARTY
PSM I st. im. G. Bacewicz
w Jaworznie
19 kwietnia 2018 r., godz. 16.00
Aula PSM, ul. Inwalidów Wojennych 2a

dzienotwartysm18

Czytaj dalej...

Konferencja Nowych Technologii

Konferencja Nowych Technologii

nowetechn0418

Czytaj dalej...

V Rajd Rekreacyjny Cztery Pory Roku Wiosna 2018

czteryrWitamy wszystkich pasjonatów naszych Rajdów Stowarzyszenia Cztery Pory Roku.
Wiosenna edycja odbędzie się 15 Kwietnia 2018 r. Jak zawsze linia startu tradycyjnie będzie miała miejsce pod centrum handlowym Galena .Tym razem zapisy będą rozpoczęte o godz 9:00 a sam start o godz 10:30 ze względu na rowerzystów którzy przyjeżdżają do nas z coraz bardziej odległych regionów z czego bardzo się cieszymy.
Jeśli chodzi o długość trasy podamy ją w późniejszym czasie.
W imieniu całego Zarządu serdecznie zapraszamy i mamy nadzieję że znowu zaskoczy nas frekwencja co daje nam motywację do dalszych działań

Czytaj dalej...

Dzień Ziemi w Geosferze

Już 20 kwietnia br. (piątek), GEOsfera zaprasza na warsztaty z okazji Dnia Ziemi. Tym razem na uczniów czekają zajęcia z architektury krajobrazu, ekologii, botaniki i geografii. Zachęcamy do zapisów.

dzienziemi 18 geosfera

Czytaj dalej...

Wiosenna Biesiada Ludowa

wiosbiesiadaludowarelax18Wiosenne oraz jesienne biesiady zespołów ludowych działających w Jaworznie wpisały się już na stałe w kalendarz klubu Relax. Jest to okazja do wzajemnego zaprezentowania się, usłyszenia innych, okazja do spotkania.
Ze względu na specyfikę wydarzenia oraz ograniczone możliwości lokalowe wstęp z zaproszeniami.

Czytaj dalej...

Sezon rowerowy zacznie się na równi z sezonem kiełbaskowym!

ZAPRASZAMY NA ROWEROWANIE

 

rowery240318

Czytaj dalej...

Tradycyjny Jarmark Wielkanocny

 

ZAPRASZAMY NA RYNEK
jarmarkwielkan18

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us