Menu
reklama

Shanta Rei na Festynie zdrowotnym na Manhattanie
shanta rei 0919 9
Podczas festynu zdrowotnego pod nazwą Wygraj zdrowie w pasażu Manhattan w Jaworznie zespół Shanta Rei zagrał kilkanaście piosenek żeglarskich.

Zrządzeniem losu wystąpiliśmy w okrojonym składzie, co zapewne odbiło się na brzmieniu, ale najważniejsze, że było wesoło, a publiczność i śpiewała i brała czynny udział w piosenkach, klaszacząc bądź wydając żeglarskopodobne dźwięki.shanta rei 0919 2

Czytaj dalej...

Pamięci jaworznickich górników z Dąbrowy
pomnikpotopionych19 2
pomnikpotopionych19 626 sierpnia obchodzona jest rocznica najtragiczniejszych wydarzeń w historii jaworznickiego górnictwa. 62 lata temu w upadowej "Danuta" z kopalni "Jan Kanty" życie straciło 18 górników.

Niedaleko pomnika poświęconego tym wydarzeniom, 62 lata temu - dokładnie 26 sierpnia 1954 roku, jak co dzień, górnicy kopalni Komuna Paryska, stawili się na upadowej Danuta, by rozpocząć poranną szychtę.

Około godziny 11:00 całe wyrobisko pochłonęła woda i w tragiczny sposób zabrała życie 18 górnikom.

Obecność podczas uroczystości jest podkreśleniem pamięci o tych wydarzeniach.

pomnikpotopionych19 44Uroczystości upamiętniające zmarłych rozpoczęły się w poniedziałek, 26 sierpnia o godz. 17:15 pod Pomnikiem Poległych Górników przy ul. Zubrzyckiego. Hołd poległym oddali m.in. major rezerwy Stanisław Pakuła, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Tadeusz Kaczmarek, przedstawiciel Biura Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Dariusza Starzyckiego, Pan Maciej Stanek, radni Rady Miejskiej, mieszkańcy, członkowie rodzin potopionych górników, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, orkiestra górnicza Tauron Wydobycie, poczty sztandarowe.

Głos zabrał major Stanisław Pakuła - inicjator corocznych spotkań, przypominając tragiczne chwile sprzed 65 lat i walkę o pamięć o ofiarach.

Następnie Apel Pamięci wygłosił dowódca z 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Uroczystości uświetniła Salwa Honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Obchody pod pomnikiem zakończyło składanie wieńców i kwiatów przez zgromadzonych. O godzinie 18.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych górników.

pomnikpotopionych19 68***
Dramat rodzin górników nie zakończył się w chwili zalania wyrobiska - jeszcze przez kilka tygodni żyły one nadzieją na ocalenie swoich bliskich.

Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu.

Jednak dzięki takim osobom jak mjr rezerwy Stanisław Pakuła, który rokrocznie organizuje uroczystości ku czci poległych górników, pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

 

Czytaj dalej...

Dożynki Miejskie 2019 zakończyły kolejny sezon rolniczydozynki 2019 1 2
Coroczne miejskie Dożynki odbyły się w niedzielę, 25 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kolegiacie, podczas której złożono dary powstałe z plonów, które następnie zostały poświęcone przez Proboszcza, Księdza Eugeniusza Cebulskiego, z życzeniami dobrego gospodarowania oraz niegorszych plonów w następnym roku.

Uroczystości oficjalne na rynku objęły przekazanie chleba i wieńca dożynkowego władzom miasta, a artystycznie całość ubarwiły zespoły śpiewacze.

Na okolicznościowych stoiskach można było podziwiać wyroby artystyczne oraz niektóre z okazów wyhodowanych w tym roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dożynek 2019.

 

dozynki 2019 54

Czytaj dalej...

Defilada w Katowicach - Wielka fotorelacja
defilada150819 74
O defiladzie wojskowej, która dobyła się w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego oraz w stuletnią rocznicę Powstań Ślaskich, wszyscy już wiedzą wszystko.

Niestety nie każdemu udało się w Katowicach być i zobaczyć wszystko z bliska.

Nasz portal przygotował dla jaworznian olbrzymią galerię, w której można pooglądać piękne zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia na naszym terenie.

Zapraszamy do GALERII -> TUTAJ - życzymy miłych wrażeń z oglądania zdjęć.

defilada150819 78

Czytaj dalej...

Zdrowotny festyn na Manhattanie "Graj o zdrowie"
festynmanhattan 126

festynmanhattan 138Profilaktyka nadwagi i otyłości, konsultacje w zakresie dietetyki i zdrowego żywienia, warsztaty kulinarne i inne atrakcje zaproponowało nam dzisiaj, w sobotę, 7 września, Stowarzyszenie kupców Manhattan.

Okazuje się, że coraz aktywniej w życie społeczne, w aktywność mieszkańców, w szerzenie dobrych zwyczajów, nawyków żywieniowych, ale także kultury, angażują się sami mieszkańcy, przedsiębiorcy.
Proponowane przez nich wydarzenia są wyjątkowo barwne, ciekawe ale i nadzwyczaj autentyczne.

Takich imprez, jak sobotnia, na Manhattanie, nie organizują ludzie siedzący za biurkami, ale autentyczni pasjonaci i społecznicy, którzy doskonale zaznajomieni są z potrzebami zwykłych mieszkańców, rozmawiają z nimi na co dzień , a z rozmów tych wysnuwają wnioski i wdrażają w realizację.

festynmanhattan 54Skromnymi środkami własnymi, bądź, jak w tym wypadku otrzymanymi w wyniku rozstrzygnięcia konkursu na szczeblu wojewódzkim, udało się zaproponować atrakcje żywieniowe, kosmetyczne, promujące dobry tryb życia, konsultacje dietetyczne, ale i poczęstunek będący zdrową propozycją, zamiast ciężkich i tak zwanych fast - foodowych trucizn, które coraz częściej, niestety znajdują się w centrum uwagi, promowanych tylko dlatego, że przynoszą zyski.

W festyn pod nazwą "Graj o zdrowie" zaangażowali się psychologowie, dietetycy, specjaliści żywienia, sportowcy i sportowi instruktorzy, instruktorzy fitness, znawcy od gotowania i przygotowywania zdrowych posiłków, specjaliści medyczni oraz w ramach rozrywkowego ubarwienia wydarzenia, muzycy i niezwykła postać, prowadząca całość - aktor.

festynmanhattan 57Bez Niego nie byłoby tak żwawo, wesoło i arcykulturalnie. Kim jest?
Przemysław Kania to aktor teatru Zagłębia, ale i profesor nadzwyczajny na Wydziale Teatru Tańca i Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz Filii we Wrocławiu.

Bardzo nasycone punktami programu niemal cztery godziny imprezy okazały się przyciągnąć mieszkańców nie tylko z Jaworzna, bowiem projekt skierowany był do szeroko rozumianej społeczności województwa śląskiego.

Zapraszamy do obejrzenia barwnego przeglądu zdjęć z sobotniej imprezy na Manhattanie, którego szefami są Pan Andrzej Kościański, Jadwiga Grzybek i Stanisław Bigaj - osoby w Jaworznie znane z aktywności i działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Muzycznie oprawił imprezę zespół Shanta Rei

 

 

 Jak wygrano konkurs...

umowamarszalek 13
umowamarszalek 11W ramach konkursu ofert na realizację zadania Województwa Śląskiego z zakresu zdrowia publicznego w 2019 r. pod nazwą:
„Wsparcie działań promujących zdrowie z zakresu: profilaktyki otyłości i nadwagi, profilaktyki chorób płuc ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki antynikotynowej oraz zagrożeń jakie niesie dla zdrowia zanieczyszczone powietrze", swój projekt złożyło Stowarzyszenie Manhattan Podłęż.

Stowarzyszenie złożyło projekt pod nazwą „Graj o zdrowie - profilaktyka nadwagi i otyłości", który zostanie zrealizowany w dniu 7 września 2019 roku.

13 sierpnia 2019 w gabinecie Pana Dariusza Starzyckiego - Wicemarszałka Województwa Śląskiego została podpisana umowa na realizację wspomnianego zadania.

umowamarszalek 6Ze strony Urzędu umowę podpisał oprócz samego Pana Marszałka, Pani Izabela Domogała Członek zarządu woj. Śląskiego, a ze strony Stowarzyszenia Pan Andrzej Kościański Prezes i Stanisław Bigaj, Wiceprezes.

Polegać ono będzie na organizacji festynu rodzinnego skierowanego do mieszkańców województwa śląskiego. Ideą przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości mieszkańców województwa w zakresie poprawy sposobu żywienia oraz zachęcenie do aktywności fizycznej.

W ramach festynu przewiduje się konsultacje z dietetykiem, prelekcje psychologiczną, zajęcia na siłowni napowietrznej, warsztaty zdrowego gotowania oraz zajęcia zumby.

Już dziś zapraszamy na to wydarzenie

umowamarszalek 8

Czytaj dalej...

Koncert nad koncertami - Trebunie Tutki i Tischner

 


betlejemtrebunie0819 86
Od długich już lat folklor w naszym kraju przeżywa naprawdę wielką popularność. Po okresie, kiedy muzyka ludowa była niespecjalnie lubiana przez młodzież a i starszych, nastąpił czas, kiedy za sprawą profesjonalnych muzyków sielskie, wiejskie, góralskie czy z innych regionów kraju nuty zagościły na ekskluzywnych scenach, przyciągając widownię, powodując wielkie zainteresowanie nie tylko sama muzyką, ale i tekstami oraz historią i różnymi dziedzinami  życia, w miastach zapomnianych.

Jednym z zespołów kultywujących tradycję, jest grupa Trebunie Tutki - to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także Azji i Ameryce Północnej.
Wraz z zawodowymi muzykami, znanymi z naszym kraju tworzy doskonałe aranżacje zarówno tradycyjnych, wiejskich przyśpiewek, jak i poważnej poezji.
Tym razem dla Wspólnoty Betlejem zagrali wraz z między innymi braćmi Pospieszalskimi w liczbie trzech - piękny koncert oparty na poezji księdza Józefa Tischnera.
Wielką niespodzianką był udział w występie najmłodszego brata księdza Józefa - Kazimierza, który swoimi opowieściami okrasił popołudniowe granie.
Do Bacówki przybyło kilkuset jaworznian, którzy ugoszczeni grillowanymi smakołykami, kawą i herbatą, wyjątkowo rzęsiście oklaskiwali pieśni, nie mogąc uwierzyć, że koncert skończył się tak szybko.

Całość tego wydarzenia zawdzięczamy oczywiście Księdzu Mirkowi Toszy- szefa Betlejem.
Wydarzenie wsparli Wicemarszałek Województwa Ślaskiego, Pan Dariusz Starzycki oraz Pani Maria Materla - Radna Sejmiku Woj, Sląskiego.

Poniżej film oraz galeria zdjęć


betlejemtrebunie0819 18

Czytaj dalej...

Czesław Lang nie tak wyobrażał sobie start tego etapu
tdp19jaworzno 92

W atmosferze smutku i żałoby odbył się czwarty etap Tour de Pologne UCI World Tour. Peleton przejechał trasę w ciszy oddając hołd Bjorgowi Lambrechtowi i jednocząc się w bólu z drużyną Lotto Soudal.

Przed startem w Jaworznie kolarze w milczeniu podpisali listę startową. Sam start poprzedziła minuta ciszy, a stojący na przedzie peletonu kolarze Lotto Soudal mieli numery startowe 143. Grupa Lotto Soudal prowadziła peleton przez 48 kilometrów. Na 48 kilometrze wszyscy ponownie zatrzymali się na minutę ciszy. Następnie każda z drużyn prowadziła peleton przez 7 kilometrów. Na ostatnich kilometrach grupa Lotto Soudal jechała przed peletonem. Przed metą na podjeździe pod Kocierz wszyscy zatrzymali się, aby w milczeniu uczcić pamięć Bjorga Lambrechta.

- Dziękujemy wszystkim członkom kolarskiej społeczności, którzy połączyli się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i drużyną Lotto Soudal po tej wielkiej stracie. Wsparcie i wyrazy współczucia w tak trudnym momencie żałoby były niezwykle ważne. Dziękujemy Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Europejskiej Unii Kolarskiej, Stowarzyszeniu Organizatorów Wyścigów, Stowarzyszeniu Kolarzy Zawodowych, zespołom, pozostałym organizacjom i osobom za wsparcie i współczucie. Dziękujemy sponsorom, partnerom oraz miastom, a także wszystkim kibicom, którzy w specjalny sposób uczcili pamięć Bjorga Lambrechta – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny wyścigu.

Czwarty etap został zneutralizowany, nie było premii, wyników, nie nastąpiły zmiany w klasyfikacjach. Do jutrzejszego etapu z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej kolarze przystąpią zgodnie z klasyfikacją po 3 etapie.

tdp19jaworzno 34Czesław Lang nie tak wyobrażał sobie start tego etapu. To dla Niego wilekie traumatyczne przeżycie, jako dla organizatora, dyrektora, duszy całego wielkiego kolarstwa w Polsce.

Jaworzno wsparło kolarzy swoim spokojem, wyrozumiałością, ciszą, która panowała na rynku i uśmiechem nadziei okazywanym przejeżdżającym kolarzom.

Ten etap i ten wyścig zostanie w pamięci i uczestników i widzów jako pełen dramatyzmu, spowodowanego nieszczęściem, jakie rzadko zdarza się w tej dyscyplinie sportu. Są urazy, nawet ciężkie, ale śmierć nie gości w peletonie często.

Start i przejazd rowerzystów wyglądał jak kondukt żałobny - wypowiadali się polscy i światowi dziennikarze w mediach.

tdp19jaworzno 71O ile jednak cisza i spokój były sytuacją niecodzienną na takiej imprezie, to sprzyjały one naprawdę dobremu odbiorowi sportowego wydarzenia, bez uciążliwej przeraźliwej muzyki przekrzykiwanej przez komentatora, bez wielkiego zamieszania towarzyszącemu przemieszczaniu się zarówno zawodników jak i vipów wszelkiego stopnia z "parciem na szkło", byle by dobrze wyjść na fejsbukowym selfie.

Kibice stworzyli sami niezwykłą atmosferę i za to im, czyli jaworznianom należą się wielkie podziękowania. Przyglądały się nam stacje telewizyjne z wielu krajów, komentowali najlepsi dziennikarze i wobec nich okazaliśmy się wspaniałą społecznością.

My mamy galerię z rynku, jednak nie staraliśmy się przedstawić TDP w żałobie. Życie musi się toczyć dalej, niezależnie od tego, kto przed tą tajemniczą granicą, a kto już za nią.

 

Czytaj dalej...

Szeleństwa we Fly Parku wraz z "W kręgu Formy"
flywkregu 4Współpraca Stowarzyszenia W kręgu Formy i Fly Parku w Jaworznie rozwija się znakomicie, już po raz drugi zwolennicy rozwoju fizycznego i aktywnego spędzania wolnego czasu spotkali sie na kilkugodzinnym treningu połączonym z zabawami na trampolinach i linach. Do dorosłych dołączyły dzieci a nimi zaopiekowała się firma MyDay.

 flywkregu 31

Czytaj dalej...

Szalony trening W Kręgu Formy
flyparkwkregu 58W ostatnią niedzielę Stowarzyszenie W Kręgu Formy wraz z firmą My Day i FLY Park Jaworzno zorganizowało trening dla każdego właśnie na terenie jaworznickiego Fly parku. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Połączenie treningu fizycznego wraz z elementami akrobacji, również w tym bardzo lekkim, wesołym wydaniu, było dla całej grupy aktywnych jaworznian doskonałą okazją do poznania nowych możliwości podtrzymania kondycji i sprawności.
Aby umożliwić dorosłym, w tym rodzicom, bezstresowe ćwiczenia, firma MyDay zaopiekowała się najmłodszymi. Tym samym pokazano, że żaden powód nie jest akceptowalny, aby był wymówką do spotkania czy to wewnątrz pomieszczenia treningowego, czy też na łonie natury.

flyparkwkregu 57

Czytaj dalej...

Master Men na Letnim Festiwalu Rocka
lfr 2019 4 58
W ostatnim dniu Letniego Festiwalu Rocka na scenie Klubu Relax wystąpił dobrze znany, zarówno z koncertów, jak i z wydanych dwóch świetnych płyt, zespół master Men.

Grupa jest związana z Klubem Relax - tam przeprowadza próby i tam regularnie koncertuje.

Tym razem widownia LFR miała okazję posłuchać zarówno starszych, jak i najnowszych dokonań zespołu, który wciąż ma nowe pomysły, zaskakuje nowatorstwem, jednocześnie cały czas nawiązując do klasycki mocnego rocka znanego na świecie już do lat 70 XX wieku.

Oto jak przedstawiają się na swojej stronie

MASTER MEN – to wielbiciele kosmicznych wojaży po galaktykach rocka - tak pisza o sobie - w czasoprzestrzeni początku roku 2018 osiągnęli zamierzony cel i przesłali z kosmosu na ziemię wiadomość w formie płyty z oznaczeniem podróży „From the Moon”, wydaną przez stację kosmiczną LYNX MUSIC. Załogę tworzy pięciu pasjonatów: trzech którzy pamiętają jeszcze pierwsze lądowanie na Srebrnym Globie w roku 1969 oraz dwóch młodszych, którzy dołączyli do załogi jakiś czas po wydaniu przez załogę MASTER MEN pierwszej płyty „Through the Window” (2015). Z poprzedniej wiadomości „Through the Window” i obecnie przesłanej „From the Moon” można się dowiedzieć, że załoga gra rocka z małą domieszką progresji, z tekstami w języku angielskim, rozumianym zwykle w całej galaktyce. Jednak w aktualnej wyprawie, załoga przesyła wiadomości w języku polskim i zamierza nagrać je w formie mocniejszych, ale melodyjnych kawałków już w niedługim czasie, jeśli tylko trafi na właściwą stację kosmiczną, która dobrze zarejestruje to przesłanie i skutecznie wyśle w formie płyty w nieznane zakątki świata. W obecnej podróży zaśpiewa Olaf, na bębnach zagra Maciej, który wraz z niskim brzmieniem gitary basowej Staszka nada tempo, a klawisze Damiana przy udziale gitar Zbyszka wypełnią to wszystko melodią i mocą. Bez względu na efekty ich wyczynów, muzykowanie to dla nich kosmiczna przyjemność.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu poczas letniego Festiwalu Rocka 2019

lfr 2019 4 86

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us