Menu
reklama

Początek sezonu w Archetti

archetti071018 69Początek sezonu artystycznego w Archetti Orkiestrze Kameralnej Miasta Jaworzna był bez wątpienia godny braw, jakie otrzymali nasi muzycy po niedzielnym koncercie przygotowanym w ramach programu Tutti.pl prowadzonego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

To już druga edycja programu, w którym preferuje się muzykę polską, tę znaną i mniej znaną, wybitnych kompozytorów.

Przybliżenie szerokiej publiczności piękna naszej rodzimej muzyki to wspaniałe założenie, które powinno procentować popularyzacją klasyki narodowej.

Szczególny wymiar Tutti.pl ma w roku stulecie odzyskania niepodległości. Niemniej koncerty obejmować będą również innej narodowości dzieła, stanowiąc o wszechstronności i różnorodności repertuarowej naszych kameralistów.
archetti071018 18W inauguracyjnym koncercie znalazły się dzieła Wojciecha Kilara - „Preludium chorałowe”, Witolda Szalonka - „Toccata polyphonica”.

Na koniec została wykonana klasyka klasyki czyli „Serenada na orkiestrę smyczkową” Piotra Czajkowskiego, grany przez nas już niejeden raz, wywołujący zawsze wielkie poruszenie ze względu na swoją monumentalność i przemawiający do najgłębszych emocji dramatyzm. Jak zwykle ciepło została przyjęta konferansjerka dyrygenta, Macieja Tomasiewicza, który z profesjonalizmem, okraszonym swadą humoru  przybliżył okoliczności powstawania dzieł i ich wagi w światowej, europejskiej i polskiej literaturze muzycznej
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.
 
Czytaj dalej...

Janusz Saługa śpiewa pieśni o Niezłomnych

jsalugakoncertniepodl 12O Ince, o Fieldorfie NIlu, o innych, którzy za Polskę zginęli z rąk Polaków - braci z rąk NKWD, z rąk sługusów Kremla i zdradzieckiej partii, mającej rzekomo doprowadzić do szczęścia w naszym kraju.

Piosenki na podstawie wierszy mniej, lub bardziej znanych autorów do własnej muzyki zaśpiewał Janusz Saługa z towarzyszenie zespołu w Teatrze Sztuk, w piątkowy wieczór.

Te piosenki to hołd złożony Niezłomnym, Wyklętym, o których pamięć Janusz zaszczepia w nasze serca delikatną muzyką i pełną żalu i niezrozumienia świata poezją. Poezją rozumiejącą jednak, że gdyby nie tamte ofiary, dziś mogłoby nas nie być tu, gdzie jesteśmy i tacy, jak jesteśmy.

A z nim zespół, dobrze wpisujący się w dźwięki, które w wielkim milczeniu i brawami łączonymi z żalem, że taki świat zgotowano Polsce kiedyś, zagrał i pozostawił okruch pamięci, która nie zniknie.


Czytaj dalej...

Jaworznianie na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.


konwencjapis121018 63Mocna grupa jaworznian pojawiła się na wyborczej konwencji Prawa i Sprawiedliwości dla województwa śląskiego w Centrum Kongresowym w Katowicach.

Znaną z telewizji atmosferę przedwyborczego okresu, w kręgu najwyższych władz partii można było poczuć osobiście, wysłuchać przemówień oraz spotkać się z Premierem Rządu Rzeczypospolitej, Panem Mateuszem Morawieckim z Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Panem, Jarosławem Kaczyńskim oraz z parlamentarzystami i posłami do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj dalej...

Poseł w przedszkolu. Pan Dariusz Starzycki czyta dzieciom

d starzycki przedszkole jaworzno 14Dzieci słuchały jak zaczarowane, z wypiekami na twarzy, oraz z uśmiechem, choć kto wie, czy to nie pierwsze ich spotkanie z tak poważną osobą i tak poważnym tematem.

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury", w którym biorą udział starszaki z Przedszkola Miejskiego nr 9., placówkę odwiedził Poseł na Sem, Pan Dariusz Starzycki. Całość przygotowały dwie wychowawczynie: Karolina Synowiec i Magdalena Stawarz.

Akcja polega na wędrówce małego misia od  przedszkola do przedszkola, i w jej ramach
dzieci zapoznają się z nim i otrzymują różne zadania do realizacji w domach, albo w przedszkolach.

Poseł przyniósł ze sobą upominki, odpowiednio przygotowane przez Sejm Rzeczypospolitej dla młodych obywateli i przyniósł książeczkę skierowaną do najmłodszych, z której wyczytał śliczną historię na temat patriotyzmu, wartości jakim powinien sprostać każdy obywatel.

Czytaj dalej...

Msza święta i koncert dla Seniorów w Kolegiacie

dzseniora71018 1 2Niedzielna propozycja dla seniorów w ramach ich tygodnia obejmowała bardziej duchowe przeżycia, ale w artystycznej oprawie. Mszą świętą o godzinie 12 w jaworznickiej kolegiacie rozpoczął się południowy punkt programu.

W intencji seniorów modlił się ksiądz proboszcz, Eugeniusz Cebulski wraz z pozostałymi księżmi z parafii.

Czytaj dalej...

Nowe wozy dla Ochotniczych Straży Pożarnych


strazacy 51018 5Zawody drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych były wstępem do dużej uroczystości przekazania jednostkom pojazdów przez miasto.

W zmaganiach wzięło udział sześć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta , a uczestnicy współzawodniczyli w trzech konkurencjach.

Zawody rozegrano w kategorii seniorów i młodzieży, a uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: musztra, sztafeta i ćwiczenia bojowe.

Klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:

Czytaj dalej...

Rynkowo, rockandrollowo na rynku z seniorami


tydzseniora dz5rynek 2Sobota dla seniorów okazała się wielkim ś?więtem naszych babć, dziadków, którzy przygotowanymi atrakcjami byli prawdziwie usatysfakcjonowani.

My, młodzi też kiedyś będziemy mieli mniejsze lub większe kłopoty z poruszaniem się, z kondycją, a może często nie będzie nam się chciało przejawiać aktywności czy to na niwie fizycznej, czy to kulturalnej, mamy okazję nabrać sił na takie aktywności za kilka kilkanaście lat.

Uśmiech na twarzach tych, którzy na własnych nogach, tych, którzy na wózkach mobilizuje, dodaje wiary w piękną jesień życia, w jesień złotą, radosną, wspólną.

Czytaj dalej...

Jesienny Festiwal Kobiecości

 

festkobiet1018 30"Jesienny Festiwal Kobiecości?, odbył się 5 października br. w jaworznickiej Bibliotece. Wydarzenie miało na celu promocję zdrowego stylu życia oraz wskazanie możliwości radzenia sobie z codziennymi kryzysami.

Z wielkimi nadziejami co do otrzymania odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak ma wyglądać codzienność współczesnej kobiety, czy to Pani domu, czy kobiety biznesu, przybyły  młode osoby, pełne energii, ale i oczekiwań co do nabycia jej jeszcze więcej.

Czytaj dalej...

Grająca szafa, czyli przeboje sprzed pół wieku dla seniorów

tydzseniora dz4 10Pełna sala podczas koncertu przebojów z lat 60, 70, pod tytułem "Grająca szafa",  sala pełna osób, które w tamtych latach przeżywały swoją młodość, do tej muzyki się bawili i ta muzyka ukształtowała ich osobowość, często podejście do życia i często była odskocznią od nieciekawej rzeczywistości w kraju.
Dziś wspomnienia przywołują te piękniejsze chwile, bo przecież z dzieciństwa, młodości staramy się pamiętać rzeczy miłe. Rzeczy gorsze nasz umysł stara się odrzucić, bo żyjemy po to, aby było pięknie.
A na scenie młodzi ludzie, ubrani tak, ja wtedy się ubierało, dali po prostu czadu przypominając piosenki trudne do znalezienia w dzisiejszych audycjach radiowych.

Czytaj dalej...

Na skrzydłach wolności - wzruszający koncert w Kolegiacie

vinylband41018 56Wybitni muzycy, wielkiej klasy pieśni o miłości, patriotyzmie, ojczyźnie, wiersze i proza... - to wyjątkowy, wzruszający i koncert w Kolegiacie ku czci Papieża - Świętego Jana Pawła II oraz dla uczczenia 100 lecia wolnej Ojczyzny. Kiedy ukazało się ogłoszenie o koncercie, wiadomo było, że będzie to wyjątkowe wydarzenie . nazwiska artystów zwiastowały najwyższy poziom, bezkompromisową sztukę przez wielkie "S".

Emocje przyszły natychmiast po rozpoczęciu, kiedy to popłynęły dźwięki muzyki. Zapowiadani wykonawcy to jako soliści Aleksandra Stano i Bartosz Jaśkowski i instrumentaliści Jerzy Główczewski - saksofon, flet poprzeczny. Radosław Mokrus - fortepian i Andrzej Rusek - gitara basowa.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us