Menu
reklama
reklama

Silna Polska dla cywilizacji życia - spotkanie z Markiem Jurkiem w Jaworznie

mjurek0315a005Duże grono sympatyków tradycyjnych, konserwatywnych wartości przyciągnęło w dniu 27 marca, do biblioteki nazwisko Prezesa Prawicy Rzeczypospolitej Pana Marka Jurka.
To bardzo rozpoznawalny polityk, należący do kręgu tych działaczy, którzy bardzo konkretnie prezentują swoje poglądy na sprawy związane z ojczyzną, ale co ważne w dzisiejszych czasach, również z rodziną i wartościami, które stanowią o moralności i dochowaniu wierności chrześcijańskich tradycji w procesie kształtowania życia publicznego i podstaw działalności państwa.

Czytaj dalej...

Utytułowany "Lichtański Sound Lab" wystąpił w Klubie Relax

lichtanski210315009Lichtański Sound Lab to zespół grający muzykę jazzową, mający na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Wojciech Lichtański między innymi został wyróżniony na XXXVI Jazz Juniors,wygrał Aniołka Jazzowego podczas 15 edycji Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa w 2013 roku, czy zdobył II nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w ramach konkursu "Powiew młodego Jazzu", również w 2013 roku.

Skład zespołu stanowi 4 młodych meżczyzn pasjonujących się muzyką jazzową. Michał Szkil - fortepian, Michał Kapczuk - kontrabas, Szymon Madej - Perkusja oraz lider - Wojciech Lichtański grający na saksofonie altowym.  

lichtanski210315011Na koncert przybyła spora grupka fanów jazzowych standardów, wykonywanych przez zdolnych, młodych muzyków. Publiczność zasłuchana w czarujący saksofon raz po raz przyklaskiwała, ubiegając się o coraz więcej porywających solówek.

Z niedowierzaniem patrzyło się na operatora kontrabasu - niesamowite, że można opanować grę na tak dużym i nieporęcznym instrumencie. Perkusista, jak to zwykle bywa z jazzową perkusją - ujarzmiał ją na wszelkie możliwe sposoby, nieodgadnione jednak dla zwykłego śmiertelnika, który nie potrafi ot tak sobie, sam z siebie, zaprzeczyć prawom fizyki, czy akustyki.

lichtanski210315020A taki perkusista robi to z nadzwyczajną naturalnością, wkomponowując wymyślne triki, w już i tak finezyjną muzykę wpółtowarzyszy. Prześlicznie akompaniowały również klawisze, dodając całości niezwykłej lekkości i smaku. Mamy nadzieję, że koneserów muzyki jazzowej w Jaworznie będzie tylko przybywać, a po ostatnim sukcesie oskarowego "Whisplash" i weekendzie obfitującym w koncerty w jazzowym klimacie, brzmi to całkiem prawdopodobnie.

Przytaczamy jeden z utworów, pod prawdziwym tytułem brzmiącym "Cristin Came" - w jazzie tak jest, że tytuły są wielką tajemncą kompozytorów i wykonawców, a ich nadanie kompozycjom jest pewnym szczególnym procesem owianym całym mnóstwem niewiadomych. Część utowrów LSL zagrali pod tytułami roboczymi. Ten akurat, to ugruntowana pozycja.

Polecamy również inne nasze artykuły na temat artysty:

 lichtanskiLichtański "bierze" wszystko!, Doskonałe recenzje płyty Wojtka Lichtańskiego, Najbardziej prestiżowa nagroda dla Wojciecha Lichtańskiego i Sound Lab, Sukces Wojtka Lichtańskiego na Bielskiej Zadymce Jazzowej - to tytuły tylko z naszego portalu dotyczące błyskawicznej, popartej doskonałym warsztatem i talentem, kariery Wojciecha Lichtańskiego, muzyka, saksofonisty, kompozytora.
Ile tytułów znalazło się w ogólnopolskiej i branżowej prasie? Tego doliczyć się już trudno. Sukcesy Wojtka nie są przypadkowe, nie jednorazowe. Jest to cykl wydarzeń będących owocem cieżkiej pracy i konsekwencji w budowaniu własnego stylu, o co na pewno jest bardzo ciężko w dzisiejszym świecie, w którym, jak znawcy muzyki powtarzają, wszystkie piosenki zostały już napisane, a to, co tworzy się obecnie to tylko wariacje, na tematy "dawne". Choć to chyba nie tak do końca. Potwierdza to muzyka Lichańskiego, którego oceniają najznamienitsi fachowcy i największe autorytety.

Czytaj dalej...

Wesoła wdówka naprawdę wesoła. Usta milczały, a dusza...

.Bo on kocha ją, a ona innego, ale gdyby ten inny ewentualnie pokochał inną, to ta pierwsza najchętniej pokochałaby tego, który ją właśnie kocha, ale tego mu nie powie, w każdym razie nie od razu, bo powiedzieć wprost o swoim prawdziwym uczuciu nie jest łatwo.
A nuż... cóż on sobie pomyśli o niej? A jeżeli pomyśli sobie źle,to pewnie nigdy na nią już nie spojrzy. Większość utworów operetkowych, lekkich, opartych jest na znanym schemacie - zmieniają się tylko głównie miejsca akcji i drobne detale. Już od początku można zorientować się kto jest prawdziwie zakochany, nie w tym w kim ogłasza, a który to ladaco, drań i łobuz, ale jednak kochany i pożądany przez damę, uganiającą się dla niepoznaki za innymi i tych innych obdarzającą względami.

Czytaj dalej...

Przy szabatowych świecach - kolacja w Muzeum

 

szabas20315010Jak wyglądała kolacja Szabatowa, (szabasowa) w domu żydowskim? O tym mogli przekonać się liczni jaworznianie, którzy zgłosili swój udział w organizowanym przez Muzeum Miasta Jaworzna wydarzeniu będącym inscenizacją, ale za razem niemal prawdziwą taką kolacją.
Wydarzenie tym bardziej ciekawe, że przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy miasto zamieszkiwała żydowska społeczność wraz z polską, takie kolacje odbywały się domach, na pewno w bardzo bliskiej odległości od miejsca, gdzie dziś jest Muzeum.

Czytaj dalej...

Dni Jaworzna 2015 - Krzesimir Dębski, HeFi Ouartet i Archetti

krzesdebski200615057Sa takie nazwiska i imiona, w świecie artystycznym, które rozpoznawalne są na samym końcu świata. Jednym z nich jest niewątpliwie trudne do wymówienia dla obcokrajowców, ale natychmiast kojarzone z odpowiednim stylem muzycznym. Jednak w tym wypadku nie jest to tak zwane zaszufladkowanie, ale konkretne umiejscowienie na mapie wielkiego artystycznego świata.

Krzesimir Dębski to osobowość wielowymiarowa, pojawiająca się na wielu płaszczyznach i tej popularnej, i tej przeznaczonej dla wyrobionych słuchaczy ale i tych, których nie jest wielu, bo hołdują bardzo trudnym gatunkom, eksperymentom, muzyce współczesnej, ocierającej się, a czasem nawet głęboko spoglądającej w przyszłość.

Czytaj dalej...

Koncert Muzyki Polskiej - Orkiestra Archetti zagrała wiosennie

archetti0315005Orkiestra Archetti od dawna nie zawodzi. W ogóle myśl o tym, aby mogła sprawić zawód nie przychodzi nikomu do głowy, bo to orkiestra w pełni profesjonalna, a po sukcesie Koncertu Noworocznego w styczniu tego roku chyba nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie ten zespół powinien stanowić trzon takich ważnych miejskich wydarzeń jak właśnie Nowy rok, czy Dni Jaworzna, przynajmniej w zakresie klasyki muzycznej.

Czytaj dalej...

Dzień otwarty w MPWiK po raz kolejny

mpwikdzotw1520315033W 2012 roku na wiosnę, wybraliśmy się na wycieczkę, jaką zorganizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie dla chętnych do zapoznania się z tym, jak działa w naszym mieście pozyskiwanie, uzdatnianie i dostarczanie czystej wody mieszkańcom oraz w jaki sposób wyprodukowane przez nas nieczystości płynne trafiają do oczyszczalni i co się tam z nimi dzieje.

Trzy lata później znów wraz z "ciekawskimi" mieszkańcami postanowiliśmy zwiedzić obiekty niezwykle ważnej instytucji, będącej chlubą miasta.

Czytaj dalej...

Ikony z Betlejem ...

..O tym, że ikony zdobywają również pieniądze, nie wypada pisać w pierwszym wierszu, ale tak naprawdę jest.
Oprócz tego, że osoby bezdomne zgromadzone w Jaworznickiej Wspólnocie Betlejem pod miłosiernym okiem księdza Mirka Toszy uczą się życia, często życia nowego, zupełnie odmiennego od tego, które prowadzili przez kilka, kilkanaście czy też ...dziesiąt lat, to czynią życie łaskawszym dla innych udzielając się w inicjatywach niezrozumiałych dla wielu. Bo jak to? Robić coś i nic z tego nie mieć? Nie zarabiać na pracy?
Konsumpcjonizm w naszej rzeczywistości to już norma, którą większość traktuje za coś normalnego, a jeżeli ktoś próbuje robić coś za darmo, z potrzeby serca i duszy, staje się odmieńcem, niezrozumiałym dziwakiem.

Czytaj dalej...

Marian Folga odkrywa tajemnicę "Magii książki"

..Magia książki Mariana Folgi, czyli kolejny montaż światła, dźwięku, tańca i akrobacji oraz fabuły został wystawiony na deskach Teatru Sztuk już kilka razy.
W sobotę, 21lutego podobnie jak za pierwszym razem, widownię odwiedziło bardzo dużo widzów spragnionych czegoś tajemniczego, po trosze strasznego, a po trosze magicznego i niewytłumaczalnego.
Choć tym razem dość szybko publiczność przekonała się o co chodzi. A chodzi o niestety umierający w dzisiejszych czasach pęd do czytania, do trzymania w ręku najzwyklejszej książki, papierowego wynalazku, który usiłują zastapić media elektroniczne i w dużym stopniu im sie to udaje. Udaje się to nie tylko elektronice, ale prym biorą płytkie rozrywki, pęd do sprawiania sobie łatwych, czasem fizycznych, czasem psychicznych, ale nie mających nic wspólnego z rozwojem osobistym, przyjemności.

Czytaj dalej...

Justyna Ochman i jej prace pełne emocji - wernisaż

justochman a1Justyna Ochman ukończyła Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu, czyli szkoły, o sześćdziesięcioletniej tradycji w kształceniu wielu pokoleń wspaniałych artystów.  Pasjonuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką komputerową.
Uwielbia tworzyć wiersze dla dzieci, które dzięki swoim umiejętnościom jest w stanie także ilustrować.
Marzeniem Justyny jest wydanie książeczki  dla najmłodszych. Częściowo już je zrealizowała wydając kolorowanki tematyczne z nauką języka angielskiego.

Czytaj dalej...

Master Men zaprezentował nowy teledysk

mastermen0215aTrap to kolejny teledysk zdbywającego popularność zespołu Master Men.
Po koncertach na Dniach Jaworzna, w klubie Relax, oraz w kilku miastach naszego regionu, po udziale w programie Must be the Music, oraz wydaniu epki, zespół zdecydował, że w tym roku nagra pełnowymiarowy album.
Zanim to nastąpi muzyków czeka praca nad repertuarem, ale i promocja. W jej zakres wchodzi publikacja teledysków, które mają przyciągnąć uwagę słuchaczy nie tylko samą muzyką, ale i nietuzinkowością podejścia do tematów poruszanych w tekstach i muzyce, których autorem i kompozytorem jest Damian Nowak.

Czytaj dalej...

Szału nie ma - znamy zwycięzców


szalufinal2 1Żony dzielą się na głupie i mądre. Gałczyński tym stwierdzeniem Ameryki nie odkrył, bo przecież w każdej gromadzie, opartej o homo sapiens można wyróżnić i mądrych i głupich. I choć to nieparlamentanie wskazywać palcem tych, którym Bozia rozumu poskąpiła, to na zasadzie tajemnicy poliszynela wieść o braku oleju w głowie tego czy owego osobnika rozchodzi się szybko, a i z reguły on sam, pismo nosem czuje i nawet nie pokazany palcem, sam szybko orientuje się, że może chodzić o niego.
I nie chodzi tu o szukanie dziury w całym, ani żadne takie zakulisowe, czy korytarzowe przegadywania, ale o całkiem realne fakty wskazujące, że niby z jednej gliny lepieni jesteśmy, ale glina, jak to glina, różnego gatunku jest i od czasu do czasu stanie komuś kluchą pod językiem.

Czytaj dalej...

Piękno jest kształtem miłości - niedzielny poranek muzyczny

pormuz0215aPoranki muzyczne coraz więcej osób przyciągają, mimo że to niedziela przed południem. Porcja żywej muzyki jest dla melomanów ważniejsza od pośpiechu przed obiadem, a powoduje oddalenie się od codzienności na tyle, że jest niejako lekarstwem na jej uciążliwości.
8 lutego nie wszyscy zapowiadani artyści dojechali. Czy to wina śniegu, który przez całą noc padał, czy też innych zbiegów okoliczności, to nie ważne. Przyjechali ci, którzy mogli i wystarczyło to aby poranek zaliczyć do muzycznie udanych.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us