Menu
reklama
reklama

Zawody pożarnicze Drużyn Młodzieżowych w Jaworznie

 


zawodypozarnicze181117 51Jaworznicki turniej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jest ewenementem w skali kraju. To jedyny taki turniej, który wspierany jest finansowo przez samorząd miasta.

W przygotowania, organizację i prowadzenie angażują się wszyscy miejscy strażacy zorganizowani w poszczególnych jednostkach OSP.


Jaworzno ma jeszcze jeden wielki atut. Jest nim obecność jednego z najbardziej doświadczonych ludzi w Polsce, Pana Janusza Skulicha, który przechodząc przez wszelkie szczeble zawodowej aktywności był Zastępcą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj dalej...

Doroczne święto krwiodawców - święto daru życia

 

dawcykrwi181117 65Jak co roku  krwiodawcy z naszego miasta obchodzili swoje święto - Dzień Honorowego Krwiodawstwa. Podczas spotkania wręczono odznaczenia zasłużonym honorowym dawcom krwi. Podziękowania i gratulacje organizatorom złożyli m.in. zastępca prezydenta Monika Bryl, a także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Anna Lichota oraz radny Dawid Domagalski, który sam jest honorowym dawcą krwi.

Spotkanie rozpoczęła pani Anna Grelowska, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jaworznie, która omówiła działalność i historię jednostki. Następnie odznaczono zasłużonych honorowych dawców krwi.

Zgodnie z Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej PCK z 5 listopada 2017 r., odznaki OH PCK otrzymali:

Czytaj dalej...

Aktywne jaworznianki - wykłady, a po wykładach, coś dla rozrywki

 

aktywnejawo171117 66Drugie spotkanie realizowane w ramach cyklu "Aktywne Jaworznianki", odbyło się w piątek, 17 listopada w sali obrad Urzędu Miejskiego.
Ale tym razem na sali obrad się nie skończyło, bo organizatorki zaproponowały nie tylko wykłady pozwalające poczuć się mocno na rynku własnej działalności gospodarczej i poczuć siłę przebicia każdej z Pań, która tylko chce zaistnieć w biznesie.

Po wykładach spotkanie przeniosło się do Jazz Clubu Muzeum, gdzie Fabryka Talentów wystąpiła z koncertem. Tak więc to nowy pomysł dla zorganizowania czasu i przyciągnięcia kolejnych uczestniczek spotkań, wykładów, warsztatów.

Czytaj dalej...

Seniorzy w Byczynie świętowali

SENIORZYBYCZYNA1117 45Dzień seniora? To możliwe, ale w Byczyńskim klubie Niko z okazji tego święta zgromadziły się całkiem młode osoby, jakoś na seniorów nie wyglądające. Raźne, energiczne, uśmiechnięte... A może to właśnie takie czasy nastały, że pewien wiek jest wiekiem dostojnym, ale wcale nie determinuje sposobu zachowania jako ktoś starszy, mniej energiczny.

To daje się zauważyć na co dzień w naszym mieście, gdzie osoby po sześćdziesiątce, ale i te dobiegające nawet dziewięćdziesiątki starają się z powodzeniem zachować zdrowego ducha i zdrowe ciało. To najpewniej zasługa atmosfery, jaka została w mieście stworzona dla naszych babć, dziadków, rodziców.

Czytaj dalej...

Jedynkowe Zaduszki - chwila wspomnień o naszych nauczycielach

zaduszkijedynka17 5W tym roku Zaduszki były specjalne, miały wyjątkowy charakter, bo byliśmy wszyscy tuz po odejściu od nas jednej z najwspanialszych nauczycielek, Pani Profesor Danuty Paderewskiej.

Była jednym z symboli tej szkoły, Pierwsze liceum zawsze dumne było z tak wybitnego wychowawcy i pedagoga. Wprawdzie jej surowość wobec uczniów niespecjalnie lubiących jej ukochana fizykę opływała w legendy.

Ale koniec końców, Pani profesor nie skrzywdziła nikogo, a wpisując w końcu w dziennik ten "dostateczny" mówiła: "Fizykiem i tak nigdy nie będziesz".

Czytaj dalej...

30-lecie Klubu Inteligencji Katolickiej Wykład o rozeznaniu duchowym

lojolakik141117 7 230 lecie Klubu Inteligencji Katolickiej w Jaworznie stało się faktem..

To już tyle lat organizacja działa jako forma zarejestrowana, bo środowisko klubowe powstało znacznie wcześniej.

W czasach stanu wojennego jednak formalna działalność była niemożliwa i dopiero w roku 1987 można było rozpocząć oficjalną działalność, choć oczywiście w czasach komunizmu nie było to łatwe.

Do dziś Klub prowadzi wykłady, rekolekcje, pielgrzymki, spotkania rodzinne służące pogłębianiu wiary oraz propagowaniu godnego, nasyconego wysokimi wartościami moralnymi, życia.

Czytaj dalej...

Mike Parker’s Trio Theory.


band1117Liderem tria jest nowojorski kontrabasista i kompozytor Mike Parker, wspomagany przez perkusistę Franka Parkera (członka kwartetu amerykańskiego wokalisty Nr 1 Kurta Ellinga, dwukrotnie nominowanego do nagrody Grammy).

Do dwójki amerykańskich muzyków dołączył polski muzyk – saksofonista tenorowy Sławek Pezda. Muzycy stworzyli nową, będącą następstwem poprzedniego projektu Mike’a Parkera w kwintecie „Unified Theory”, pełną energii formację Mike Parker’s Trio Theory.

W formacie jazzowego tria zamknięto energię muzyki rockowej, wrażliwość klasyki, fakturę awangardy oraz rytmiczną i harmoniczną różnorodność nowoczesnego jazzu. W tym składzie nie brakuje niczego, jest za to wszystko, co w jazzie być powinno: oryginalność, świeżość, nieprzewidywalność, grupowa symbioza w improwizacji oraz poczucie humoru.

http://www.mptheory.com/trio_theory.html

Sławek Pezda – saksofon tenorowy
Mike Parker – kontrabas
Frank Parker – perkusja

Bilety w cenie 40 zł. - przedsprzedaż do 15 listopada
po tym terminie 50 zł.

Czytaj dalej...

Czcimy naszą niepodległość - największy skarb Ojczyzny

 

dzniepodleg17 32 2W tym szczególnym dniu czcimy Narodowe Święto Niepodległości - pamięć tych wszystkich, którym przyszło żyć w czasach, kiedy trzeba było walczyć o ojczyznę, a za wolność oddawano życie.

Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapie Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami, a naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Wspólna determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w ogromny sukces, a radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni.

Czytaj dalej...

11 Listopada - SP3 w Klubie Relax


akademiarelax101117 15Gościnny Klub Relax po raz kolejny był miejscem w którym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Niedzieliskach zaprezentowali niepodległościową akademię w przeddzień święta 11 Listopada.

Na scenie znalazło się kilkudziesięciu uczniów, a na widowni o wiele więcej z nich obserwowało, słuchało, oraz przeżywało bardzo sugestywny program ukazujący wielkość Rzeczypospolitej oraz drogi, jakie wiodły do jej niepodległości.

Oprócz opisów prozatorskich znalazły się i pieśni i piosenki i wiersze, które przez stulecia dodawały ducha Polakom tak walczącym o wolność, jak i tym, którzy zdani byli na łaskę i niełaskę wrogów, zaborców i nieprzyjaciół.

Zarówno aktorzy przedstawienia, jak i młoda publiczność byli podekscytowani faktem, ze znajdują się w prawdziwej sali ze sceną, na prawdziwej widowni, To zupełnie inne przeżycie niż w tradycyjnej szkolnej sali gimnastycznej.

Program trwał prawie tyle, co lekcyjna godzina, a my uczestniczyliśmy w nim fotografując dzieci, które zapewne zyskały dużą wiedzę na temat patriotyzmu oraz przekonały się o potrzebie szanowania historii i tradycji tak w sposób wzniosły jak i w zwykłym życiu codziennym.

Czytaj dalej...

Popołudnie z rodziną - moc atrakcji dla jaworznian

popoludzrodz19117Już 19 listopada zapraszamy na "Popołudnie z Rodziną". Nasze miasto odwiedzą m.in. uczestnicy programu "Mam talent", którzy zdobyli sympatię i uznanie publiczności. Do udziału w tym miejskim wydarzeniu zaprasza Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Spotkanie dla jaworznickich rodzin odbędzie się w niedzielę, 19 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu (ul. Grunwaldzka 80). Początek imprezy zaplanowano na godzinę 16. Wspólna zabawa zakończy się o 18. Organizatorzy zadbali o to, by były to naprawdę intensywne dwie godziny.

- Na "Popołudnie z Rodziną" zapraszamy jaworznickie rodziny. To będzie fantastyczna okazja, by podczas zabawy spędzić czas wspólnie z najbliższymi. Każda rodzina, otrzyma niespodziankę, a niesamowite atrakcje zapewnią uczestnicy popularnego show "Mam Talent" - zapowiada Monika Bryl, Zastępca Prezydenta.

Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, konkursy, quizy, artystyczne występy i niespodzianki to tylko nieliczne spośród atrakcji przygotowanych na imprezę, która już wkrótce odbędzie się w naszym mieście pod hasłem "Popołudnie z Rodziną". Ze specjalnym programem artystycznym wystąpią też przedszkolaki i uczniowie. Będą zabawy prowadzone przez animatorów, a w jaworznickiej hali pojawią się postaci z ulubionych przez dzieci bajek.

Udział w imprezie jest bezpłatny. Wszystkich chętnych zapraszamy do odebrania wcześniej wejściówki. Ważne jest to, że swój bilet musi mieć każdy uczestnik. To oznacza, że jeśli rodzina jest czteroosobowa, to potrzebuje czterech wejściówek. Dzięki temu organizatorzy będą mogli lepiej się przygotować na liczbę gości. Bilety odbierać można w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Czytaj dalej...

Audycje muzyczne Archetti - popularyzaja muzyki wśród najmłodszych


audmuz31117 30Archetti, orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna dba o swoich fanów i regularnie oferuje im koncerty i inne artystyczne wydarzenia. przypomnijmy, ze Orkiestra to również działalność całego Domu Kultury, toteż mamy do czynienia i z koncertami, przedstawieniami z innymi podmiotami.
Ale działalność to nie tylko odtwórcze przekazywanie sztuki, ale szeroko pojęta edukacja artystyczna, będąca całkowicie pionierska w Jaworznie. Polega na organizowaniu tak zwanych audycji muzycznych dla dzieci - uczniów szkół,.
Podczas takiej audycji, członkowie zespołu prezentują znane utwory z klasyki muzyki smyczkowej, ale dla dzieci, zgódźmy się z tym, samo słuchanie jest mało edukacyjne.

Czytaj dalej...

Bułata Okudżawę zaśpiewał w Jaworznie Paweł Orkisz

pawelorkisz71117 9Paweł Orkisz często gości w Jaworznie, Raz na rok, to często, biorąc pod uwagę, że bywają wykonawcy, którzy przybywają tu co kilka lat.

Paweł Orkisz ma swoją wierną publiczność, ale dziś wiele osób przyszło do biblioteki nie znając go, skuszonych zapowiedzią poezji Bułata Okudżawy.

Bo Bułat Okudżawa dla pewnych pokoleń jest wielkim symbolem, wielkim bardem rosyjskim, poetą, pieśniarzem, który jak artysta go opisał, człowiekiem łagodnym, niezwykle łagodnym, którego pieśni w Polsce zagościły zanim ukuto u nas termin "Kraina łagodności". Nazwać Bułata ojcem krainy łagodności - to nie nadużycie.

Czytaj dalej...

Edukacja zdrowotna w zakresie profilaktyki schorzeń narządu ruchu oraz zdrowego stylu życia

zlokonferencja81117 3Zasady zdrowego, aktywnego życia, proste ćwiczenia rehabilitacyjne oraz fizyczne umożliwiające utrzymanie sprawności i dobrej kondycji oraz sposoby unikania zagrożeń urazowych i wypadkowych, jakich seniorzy mogą doświadczyć w życiu codziennym. To główne zagadnienia omawiane podczas zorganizowanej przez ZLO prelekcji dedykowanej jaworznickim seniorom.

Coraz częściej występujące u osób starszych dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, powodujące ograniczenie sprawności układu ruchu, stanowią obecnie jeden z poważniejszych problemów w opiece medycznej. Zjawisku temu można skutecznie zapobiec lub je minimalizować np. poprzez codzienną aktywność fizyczną seniorów, dlatego Zespół Lecznictwa Otwartego zorganizował 8 listopada dla seniorów prelekcję poświęconą edukacji zdrowotnej w zakresie profilaktyki schorzeń narządu ruchu oraz zdrowego stylu życia. Zadanie finansowane jest ze środków Gminy Miasta Jaworzna.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us