Menu

Ile zarabiają mieszkańcy Śląska?

  • Autor 

zarobkislaskaIle zarabiają mieszkańcy Śląska?

Od kilkunastu lat można zaobserwować intensywny rozwój rynku pracy na Śląsku. W 2016 roku Regionalne Portale Pracy przeprowadziły sondaż dotyczący zarobków w tym województwie. Przepytano ponad 700 aktywnych zawodowo osób o wysokość ich zarobków, premie, podwyżki i benefity pozafinansowe, które otrzymują w pracy.

Edukacja, a praca
W momencie wybrania kierunku studiów zaczyna się kreowanie ścieżki zawodowej. Wykształcenie ma duży wpływ na wykonywaną później pracę oraz na wysokość otrzymywanej pensji.zarobkislaskankietaWśród studentów, którzy wybrali kierunki ścisłe, aż 38% pracuje w wyuczonym zawodzie, a 27% wykonuje pracę częściowo związaną z wybraną ścieżką edukacji. Osoby z wykształceniem technicznym, informatycznym i ekonomicznym przeważnie zarabiają powyżej 4000 złotych netto.

Najniższą pensję, poniżej 1361 otrzymuje 15% osób w województwie śląskim, z czego 34% ma średnie wykształcenie. Między 1501 a 2000 złotych netto zarabia 22%. Aż 53% ma wyższe pensje, natomiast powyżej 6000 złotych zarabiają głównie bankierzy, informatycy i osoby z kadry kierowniczej. Potwierdza to, że wyższe wykształcenie przekłada się na wysokość wynagrodzenia. Innym ważnym czynnikiem jest też doświadczenie zawodowe.

Pensje i systemy premiowe

Sondaż pokazał też wpływ takich czynników jak wiek, płeć czy staż pracy na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Wysokość pensji, jak się okazuje, zależy między innymi od płci. Generalnie mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Ponadto, o 23% częściej zajmują stanowiska kierownicze. Co się tyczy podwyżek, w przypadku 23% pracowników wynagrodzenie wzrasta raz w roku. Niestety, aż 43% deklaruje, że nigdy nie otrzymało podwyżki. Jeśli chodzi o premie, to ich wysokość, jak wynika z opinii ekspertów, zależy od czynników takich jak staż pracy, osiągnięcia zawodowe czy wykształcenie. Spośród respondentów 38% deklaruje, że nigdy nie otrzymali premii - mówi Gabriela Pyjas, Content Manager Regionalnych Portali Pracy

Najpopularniejszym sposobem premiowania są tak zwane premie uznaniowe, które otrzymuje aż 31% wszystkich premiowanych pracowników. 23% dostaje premię co miesiąc, a 19% przynajmniej raz na pół roku. Benefity inne niż finansowe, na które mogą liczyć pracownicy, to przede wszystkim służbowe telefony komórkowe. Dostaje je 20% zatrudnionych na Śląsku. Popularne są też laptopy, z których korzysta 16% pracowników i karnety na zajęcia fitness lub siłownię, posiada je 15% osób.

Punkt widzenia pracodawców i ekspertów

W e-booku znajdziemy wiele cennych porad dotyczących rozwoju ścieżki kariery oraz tego, jakich błędów unikać. Eksperci i pracodawcy odpowiedzieli między innymi na pytanie o to, co ma większe znaczenie - wykształcenie, czy doświadczenie.

Wykształcenie to tak zwane kompetencje twarde. Na ich postawie pracodawca jest w stanie ocenić, czy dana osoba, podpierając się doświadczeniem, jest w stanie wykonać powierzoną jej pracę. Często odpowiednia edukacja jest niezbędna, by podjąć pracę na określonym stanowisku. W niektórych branżach, na przykład finansowej, poza kompetencjami twardymi, bardzo ważne są też kompetencje miękkie, czyli umiejętności interpersonalne. Komunikatywność, umiejętność pracy w zespole czy zdolność do osiągania kompromisu bywają nieocenione na wielu stanowiskach. Oczywiście, można pracować nad tym poprzez udział w odpowiednich szkoleniach, jednak najlepiej radzą sobie osoby które wyniosły takie umiejętności z domu - komentuje Michał Bartos Prezes Goldem Sp. z o.o. - właściciel marki ergokantor.pl.

W e-booku również pracodawcy znajdą ciekawe informacje dla siebie. Ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące stosunku do przełożonego i miejsca pracy. Okazuje się że aż 33% nie przepada za swoim szefem, ale nie zabrakło też pozytywnych opinii. Pracownicy cenią sobie przede wszystkim terminowe wypłaty, umowę o pracę i możliwości rozwoju zawodowego. Ważna jest też atmosfera w miejscu pracy i usposobienie przełożonego.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są zarobki w poszczególnych branżach lub komu przysługuje służbowy samochód albo mieszkanie, pobierz darmowy e-book: ?Raport: badanie zarobków mieszkańców Śląska w 2016 roku?.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us