Menu

Dożynki Miejskie Jaworzno 2016

  • Autor 

dozynki280816139Końcem sierpnia i w Jaworznie obchodzimy dożynki, bo w Jaworznie, w mieście posiadającym ogromne powierzchnie, znajdują się i takie, które można z powodzeniem uprawiać i dostarczać do regionalnej gospodarki wielu produktów.

Po latach dawnych, czyli tych, które skończyły się około dwóch dekad temu, zarówno powietrze jak i ziemia w naszym mieście zdecydowanie oczyściły się.

Mamy jedną z najlepszych wodociągowych wód w kraju, na terenie miasta znajduje się sporo akwenów, które nie będąc eksplorowane przez ludzi, są niezwykle czyste, stąd zamieszkałe przez rzadkie gatunki fauny, choćby raki, czy jedne z najwspanialszych w kraju pstrągów potokowych oraz wiele gatunków ptactwa.

dozynki280816072Mamy i przecież wielkie powierzchnie lasów, zarówno iglastych jak i tlenodajnych - liściastych.

Ale rzecz teraz o rolnictwie. Zarówno uprawy duże, z których rolnicy żyją, jak i te małe, znajdujące się na terenie ogródków działkowych doczekały się świętowania w niedzielę, 28 sierpnia.

Zaczęło się od mszy świętej w Kolegiacie, na której złożono dary - wieńce, które zostały poświęcone, i zabrane na rynek w celu ich wyeksponowania dla oczu jaworznian. Jak zwykle homilia dotyczyła pracy i czerpania z darów Bożych.

dozynki280816062Po mszy został uformowany korowód w którym jechały maszyny rolnicze, od prostej kosiarki, po traktor z klimatyzowaną szoferką. Na czele jak zwykle urocza traktorzysta Milenka Klimczak.

Ze śpiewem na ustach, do muzyki granej przez orkiestrę, ulicami Królowej Jadwigi, Grunwaldzką i Zieloną, całość dotarła do rynku, gdzie odbyły się miejskie uroczystości.

W nich to, jak i we wcześniejszej mszy, wzięli udział miedzy innymi Prezydent, Pan Paweł Silbert, Jego zastępca, Pan Tadeusz Kaczmarek i Poseł na Sejm Dariusz Starzycki. Byli radni oraz przedstawiciele partii politycznych.
Ale nic nie odbyłoby się bez jaworznickiego folkloru prezentowanego przez zespoły śpiewacze, skupione wokół kół gospodyń wiejskich.

Zapraszamy do naszej bardzo urozmaiconej GALERII z dożynkowego niedzielnego popołudnia na jaworznickim rynku.

dozynki280816017Wprawdzie w niektórych zespołach śpiewają czy grają na instrumentach również panowie, ale przyjęło się że grupy w większości mają nazwy żeńskie Jaworznianki, Jelenianki, Byczynianki, Dobrzanki, Dąbrowianki, Szczakowianki, Jeziorczanki, Borowiacy, Ciężkowianki.

Do występujących co roku tradycyjnie tych zespołów w tym roku dołączył Zespół Jawor, działający od niedana przy Domu Kultury w Jeleniu, gdzie rezyduje Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti.

Tam to powstał zespół Jawor, w skład którego wchodzą i dorośli i młodzież, prezentująca prawdziwie profesjonalny poziom wykonywanych utworów z towarzyszeniem muzyków orkiestry.

dozynki280816033Oficjalnie przemówił Prezydent Pan Paweł Silbert, który tradycyjnie podzielił chleb wypieczony z nowej mąki. Chleb został rozdany zebranym mieszkańcom miasta wraz z życzeniami dobrego roku.

Prezydent, dziękując rolnikom za pracę, gratulował im, życząc dobrych plonów na rok przyszły.

Głos zabrał również Pan Tadeusz Brzózka, Prezes Miejskiego Związku Kółek i organizacji Rolniczych.

Kolejne chwile odbyły się z udziałem gospodarzy tegorocznego Święta Plonów, Państwa Katarzyny i Mateusza Jarzynków. Wyróżniono przodujących rolników oraz rozstrzygnięto kilka konkursów i rozdano nagrody.

dozynki280816129I tak najpiękniejszy wieniec dożynkowy zrobiły Dąbrowianki, drugie miejsce zajęły Szczakowianki, a trzecie Jelenianki.

Kolejnym konkursem, w którym rozdano nagrody był konkurs najładniejszy ogród działkowy. Najlepszym okazał się ogród Stowarzyszenia Ogrodowego Działkowców im. Dr. Roupperta, drugi był ogród "Warpie", a trzeci "Jaśmin".

Wyróżniono również hodowców gołębi w drugim locie dożynkowym. W tegorocznym locie wzięło udział 67 drużyn, łącznie blisko 000 gołębi pocztowych. Pokonały one trasę z Hamburga do Jaworzna czyli około 750 kilometrów. Gołębie przeleciały tę trasę z prędkością średnią około 100 km na godzinę i były w domu po koło 8 godzinach!
Podajemy lokaty drużyn
1. Stanisław Zieliński i Zenon Siewniak
2. Mirosław Baran i Sebastian Smółka
3. Mirosław Jarosz.

dozynki280816019Cały program popołudniowy był ciekawy i różnorodny. Zarówno młodzi, jak i nieco starsi od kilku lat próbują do tradycyjnych piosenek ludowych dorabiać nowe, nowoczesne aranżacje, albo pisać nowe utwory, które mają charakter ludowy, ale wkradają się w nie treści zarówno humorystyczne, kabaretowe, jak i traktujące o dzisiejszych sprawach, najczęściej męsko damskich - sercowych, jak zresztą tradycja nakazuje, bądź o swoich dzielnicach i ludziach tam żyjących.


Zapraszamy do naszej bardzo urozmaiconej GALERII z dożynkowego niedzielnego popołudnia na jaworznickim rynku.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us