Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Kąpiel w fontannie może być początkiem sporych kłopotów zdrowotnych

  • Autor 

 

fontannyNiestety upór i beztroska rodziców są ogromne. Odkąd istnieją fontanny na rynku, kiedy tylko pogoda na to pozwala, wokół nich zbierają się dzieci, które bardzo chętnie wchodzą do wody, a wręcz kapią się. Patrzą na to rodzice i .... i nic... reakcji brak.
Czy to dobry pomysł na ochłodę? Woda - tak, ale wtedy, kiedy jest dostarczana na przykład w formie kurtyny i zaraz po schłodzeniu rozgrzanych ciał, płynie do ścieku. Kiedy woda krąży w obiegu zamkniętym, tak, jak to jest w fontannach, niestety może zdarzyć się, że osoba kąpiąca się pozostawi bakcyle choroby zakaźnej, bądź egzemy, zmiany, skórnej. Stąd już o krok do kolejnych zakażeń, kolejnych dzieci.

 

I nie będzie możliwości obciążenia za taki scenariusz miasta, czy też zarządcy obiektu, który ostrzegał, zabraniał, apelował. Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych po raz kolejny ostrzega i zwraca uwagę, że fontanny nie służą do kąpieli.

Artykuł pochodzi ze strony http://www.mznk.jaworzno.pl

Kąpiel w miejskich fontannach na Rynku lub spożycie wody z fontanny może być niebezpieczne dla zdrowia. Na wszystkich fontannach w centrum znajdują się ostrzeżenia.
Zastosowane w fontannach systemy filtrowania wody służą do oczyszczania mechanicznego. Nie są natomiast przystosowane do odkażania wody z bakterii (między innymi groźnej e. coli), grzybów czy pasożytów odzwierzęcych, które przy upalnej pogodzie mogą namnażać się w dużym tempie. Fontanny są urządzeniami o obiegu zamkniętym. To oznacza, że wszelkie mikroorganizmy, które się w nich znajdą pozostają tam do czasu wymiany wody.
Na ryzyko chorób wywoływanych przez mikroorganizmy, które mogą być obecne w wodzie, szczególnie narażone są małe dzieci. Często po zabawie w fontannie dzieci jedzą zakupione na rynku lody lub inne przekąski.
Należy także zaznaczyć, że fontanny nie są miejscem przystosowanym technicznie do bezpiecznej zabawy dzieci. Nawierzchnia fontann wykonana jest z polerowanych kamieni, które w połączeniu z wodą stają się śliskie. To może powodować upadki w trakcie zabawy i groźne urazy.
MZNK przypomina ? fontanny stanowią element dekoracyjny i umilają czas spędzany na rynku. Natomiast w celach kąpielowych zalecamy korzystanie z przystosowanych do tego basenów i kąpielisk, w których jakość wody badana jest regularnie przez Inspekcję Sanitarną.
Przypominamy również, że na znajdujących się kilkaset metrów od Rynku Plantach ma powstać wodny plac zabaw. Tutaj dzieci będą mogły bezpieczne bawić się w wodzie.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us