Menu

Jaworznika Solidarność u protestujących w Brzeszczach

  • Autor 

brze5_custom.jpgOd ponad tygodnia trwają protesty w kopalniach węgla kamiennego. Już ponad 2000 górników protestuje pod ziemią, również wielu pracowników powierzchni przyłączyło się do spontanicznych akcji. Przed kopalniami protestują rodziny górników oraz mieszkańcy wspierając protestujących, blokowane są ulice, organizowane marsze oraz pikiety.

Przed jedną z kopalń według rządu przeznaczonej do likwidacji KWK Brzeszcze w Brzeszczach, w której pod ziemią protestuje ponad 700 górników i setek na powierzchni trwa również protest rodzin górniczych oraz mieszkańców. Blokowana jest droga miedzy Oświęcimiem a Pszczyną.

Właśnie do tych ludzi z wsparciem we wtorek 13 stycznia udała się około 70 osobowa grupa przedstawicieli Solidarności z Jaworzna. Jaworzniccy związkowcy przywieźli dla protestujących posiłki, wspólnie z mieszkańcami Brzeszcz pikietowali przed kopalnią.


Górnicy oraz mieszkańcy przyjęli jaworznicką Solidarność entuzjastycznie, wspólnie śpiewano piosenki antyrządowe oraz wykrzykiwano hasła przeciw likwidacji kopalń oraz zblokowano drogę.
 
Przypomnijmy: po zapowiedzi rządu o planach likwidacji czterech kopalń Kompani Węglowej, górnicy tych zakładów pozostali na dole sprzeciwiając się takim planom restrukturyzacji górnictwa.

brze2_custom.jpgJarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności podkreślił, że likwidacja kopalń dotyka tysięcy mieszkańców lokalnych społeczności, dla samorządów miast i gmin to katastrofa.

-  Brzeszcze, jedyna kopalnia, największy pracodawca w mieście. Gliwice, ostatnia kopalnia funkcjonująca w tym mieście, Zabrze, ostatnia kopalnia funkcjonująca w tym mieście. Ruda-Śląska, jedna z trzech ostatnich kopalń, gdzie była największa ilość kopalń ze wszystkich miast w Polsce. I wreszcie Bytom, który wcześniej został doświadczony likwidacją sześciu kopalń, dwóch hut i wszystkich dużych zakładów przemysłowych. Ostatni duży pracodawca w tym mieście, który już teraz ma jeden z największych wskaźników bezrobocia na Śląsku i w kraju - mówił Grzesik.

Poniżej skan stanowiska jaworznickich organizacji związkowych wobec sytuacji w górnictwie.
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ

stanowisko.sbrzeszcze0115jpg_custom.jpg- Cała odpowiedzialność za protestujących, zdesperowanych pracowników kopalń wytypowanych do likwidacji oraz zdesperowanych i mocno zaniepokojonych mieszkańców dzielnic, w których te kopalnie funkcjonują leży po stronie rządowej. W ubiegłym roku wielokrotnie z ust premiera Donalda Tuska i innych polityków koalicji rządzącej PO-PSL zapewniano tych ludzi, że górnictwo to niezwykle ważna gałąź gospodarki i że nie będzie likwidowania kopalń - mówi szef Solidarności Regionu Śląsko - Dąbrowskiego Dominik Kolorz.

Sytuacja jest patowa po zerwaniu niedzielnych 12 godzinnych rozmów z premier Kopacz do protestów przyłączają się kolejne kopalnie ( na obecną chwilę protestują już wszystkie kopalnie Kompani Węglowej). Ze wszystkich stron płyną stanowiska poparcia dla protestujących górników, również Sekcja Terenowa NSZZ Solidarność miasta Jaworzno wystosowała stanowisko popierające spontaniczne protesty w górnictwie.

Jaworznicka Solidarność znana jest z tego, że nie odwraca się plecami do potrzebujących, związkowcy uczestniczą w wielu protestach w całym kraju jak również za granicą Polski. Znaną grupą Solidarności z Jaworzna są związkowcy Górniczej Solidarności z ZG Sobieski, którzy uczestniczą w wielu protestach, jako służby porządkowe. Jaworznicka Solidarność utożsamia się z protestującymi i wspiera ich na ile mogą. 

Darek Piechowicz.

 

 

 


Tymczasem Rząd robi co może aby powtrzymac protesty, jednak Górnicy nie usłyszeli satysfakcjonujących propozycji rozwiązania impasu.
Wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki Janusz Piechociński rozesłał w środę wieczorem do mediów plan naprawczy dla górnictwa. jako Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla kamiennego przedstawia analizę stanu górnictwa i możliwości - według rządu - jego ratowania.
Czy propozycje spotkają się z pozytywnym przyjęciem braci górniczej? Wątpliwe. Dotychczasowe działania rządów przez kilkadziesiąt lat polegały na doraźnych rozwiązaniach mających skutki w krótkiej perspektywie czasowej.

Nie doczekano się nigdy takich propozycji, które rokowałyby na długie lata i powodowały, że konkurencyjność polskiego węgla będzie powodowała jego popyt zarówno w kraju, jak i w Europie.
Nie da się ukryć, że sytuacja w świecie nie sprzyja dobrej passie górnictwa węgla, jednakże ten dział gospodarki to tysiące pracujących i ich rodzin, które  wypadku likwidacji kopalń czeka wręcz tragedia - brak pracy, brak wynagrodzeń, a w konsekwencji bieda i wykluczenie społeczne.

Jak na tym tle wyglądają radosne miny notabli związanych z rządzącą formacją polityczną, prezentujący się w mediach i gwarzący o doskonałej kondycji gospodarki naszego kraju? Jeżeli dajemy sobie radę z kryzysem najlepiej z krajów europejskich, to jakim cudem nie możemy uratować górnictwa?

Czegoś tu zwykli Polacy nie rozumieją ?
(red)
Do pobrania rządowy dokument w formacie prezentacji PDF - POBIERZ.
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us