Menu

Papież Franciszek ląduje w Polsce - w Krakowie - mieście Jana Pawła II

  • Autor 

 

papfranc a1Jak przyjmie Polska Franciszka? Czy tak samo, jak przyjmowała przed laty Papieża Polaka, Jana Pawła II? trudne pytanie, bo ludzie, którzy są skupieni wokół wspólnoty kościoła katolickiego nie maja wątpliwości, że Papież zostanie przywitany z wielkimi sercami i radością, honorami niespotykanymi przy innych wydarzeniach i to przez młodzież z całego świata!

A przypomnimy, że poprzednio w roku 1991 światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce z udziałem Papieża Polaka!

Papież to namiestnik Chrystusa. (fot:wikipedia)

apap0716 2W roku 1979 czy w roku 1983 czy podczas późniejszych pielgrzymek Jana Pawła II do Polski  jeszcze za komuny, wyłącznie ze strony władz komunistycznych, wyłącznie ze strony posłusznych sowietom sługusów dało się słyszeć wyrazy dezaprobaty, niezadowolenia, krytyki w kierunku Papieża. Miliony Polaków zjednoczonych wokół kościoła i miłości do kardynała Wojtyły głośno krzyczały i zakrzyczały te plugawą niechęć do papieża, naszych władz.

A z czym mamy do czynienia dziś? Dziś niestety społeczeństwo jest podzielone. Dziś do głosu doszła tak zwana wolność słowa, lekkość obyczajów, lekceważenie tradycji, w jakiej wychowywali się nie tylko nasi rodzice, ale i dziadkowie, i wcześniejsze pokolenia. Wolność, swoboda postępowania, lansowanie haseł przeczących ochronie jednostki - człowieka, lekki stosunek do życia, do wartości najważniejszych do tak zwanego ustalonego porządku rzeczy, napawa trwogą, ale i wielkim smutkiem. Śmiem twierdzić, że laicyzacja życia w Europie, kompletne zaprzedanie się niektórych rządzących wartościom związanym z władzą i pieniądzem spowodowała przeczucie wśród wyznawców innej niż nasza, katolicka, wiary, że mogą uderzyć, bo my sobie nie poradzimy z naszymi chwiejnymi zasadami moralnymi, bo bez Boga, którego przecież coraz mnie w życiu publicznym jest, oni mogą zawojować naszą Europę i naszą historię i wartości.
apap0716 1I to tyle więcej nie ma sensu roztrząsać, bo to każdy w swojej świadomości, w swoim sumieniu musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy idziemy dobrą drogą odwracając się od pewnych wartości. I nie mówię tu wprost o wierze, nie mówię wprost o Bogu, ale o korzeniach z jakich wyrastamy, o naukach, jakie przekazywali nam nasi przodkowie, który wojnę jedną, druga przeżyli, którzy potrafili się przeciwstawić komunistycznemu uciskowi niszczeniu ducha narodu. Potrafili i dlatego nasza tożsamość narodowa, nasza ojczyzna jest naszą dumą. Ale czy kolejne lata i kolejne wydarzenia sprawią, że będziemy mocniejsi, czy też bezbronni? Warto się zastanowić, kiedy Papież Franciszek wyląduje na naszej ziemi i kiedy do nas skieruje swoje słowo.
A na ilustracjach znalezione wśród wielu egzemplarzy prasy z dawnych lat zdjęcia gazet piszących o drugiej wizycie Papieża Polaka w kraju.
Niestety podczas pierwszej wizyty embargo na relacje prasowe było tak wielkie, ze mało zachowało się wycinków, czy artykułów.
Dziś kolejny następca Świętego Piotra postawi swe stopy na krakowskiej, polskiej ziemi, na tej, która wydała na świat Jana Pawła II, na której stawał potem osiem razy. To wielki dzień, wielkie chwile, wielkie symbole.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us