Menu

Światowe Dni Młodzieży - pierwsi pielgrzymi już w Jaworznie

  • Autor 


dnimlosalvad170716010 CustomW Jaworznie Światowe Dni Młodzieży zaczęły się już niemal punktualnie o północy z niedzieli na poniedziałek, kiedy to pod szkołę przy ulicy Ławczanej przyjechały autokary z młodzieżą z Salwadoru.

Oczekiwanie trwało dość długo, bo pierwotnie pielgrzymi mieli dotrzeć w okolicach godziny 22, ale jak opowiadali po przybyciu, wielka ulewa w Austrii spowodowała zwłokę, jednak nie przeszkodziło to nikomu w niezwykle radosnym powitaniu w Jaworznie.


Uśmiechnięci, zmęczeni podróżą z Rzymu, ale szczęśliwi młodzi ludzie spotkali się z rodzinami, które przyjmują ich na noclegi. Witali się, jakby się znali i zobaczyli po długiej nieobecności.

dnimlosalvad170716012Były uściski, pierwsze nieśmiałe i czasem nieporadne wymiany zdań, bo nie wszyscy znają język angielski, zarówno z jednej, jak i drugiej strony,  nie mówiąc już o hiszpańskim. Niemniej od czego ma się ręce, które ?na migi? potrafią przetłumaczyć nawet najtrudniejsze kwestie.

 

Jeśli jest się wyznawcą tej samej wiary, to na całym świecie ma się bratnie dusze, którym wystarczy słowo, gest i... wszystko jasne.

Jednym z pierwszych rozmówców był Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Tadeusz Kaczmarek, który ofiarował swoją pomoc przy transportowaniu bagaży i zapoznawaniu ze swoimi gospodarzami, którzy przyjmą pielgrzymów pod swój dach.

dnimlosalvad170716022Jaworznickie rodziny przyjmują po 2, 3, a nawet 4 osoby z Ameryki Łacińskiej.

Salvador to Państwo dużo mniejsze od Polski - około piętnastokrotnie, mające pięciokrotnie mniej ludności. Graniczy z Hondurasem i Gwatemalą, a granicę morską stanowi Ocean Spokojny. Stolicę, San Salvador, zamieszkuje nieco ponad 300 tysięcy mieszkańców, czyli około trzykrotnie więcej niż Jaworzno, ale za to powierzchnia tego miasta jest dwukrotnie mniejsza od Jaworzna.

Dla ciekawych internet stoi otworem, a my możemy cieszyć się, że Jaworznickie rodziny tak chętnie przyjęły młodzież zza oceanu w swoich domach. Oczywiście to nie wszyscy pielgrzymi, jacy tu będą przebywać.
Ale na razie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przyjazdu i przywitania gości w naszym mieście.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us