Menu

Gogol Bordello - największe Gipsy - Punk - zwariowane show

  • Autor 

gogolbord270616107Ktoś, kto nie słyszał tego zespołu nigdy, ktoś, kto nie był na koncercie, abo choć nie widział youtubowego filmiku z koncertu, nie uwierzy słowom mówiącym, że to najbardziej zwariowany scenicznie zespół świata, krzesający z siebie najwięcej spośród wszystkich artystów, energii.

Kiedy jednak wątpiący przychodzi na koncert, kiedy za radą zapowiedzi ubiera się na czerwono, o czym później, kiedy ze sceny spływają z mocą wodospadu pierwsze dźwięki, delikwent przekonuje się, że żadne słowa nie były przesadzone.
Żadne słowa jednak nie potrafią opisać tego, co podczas dwóch godzin koncertu dzieje się i na scenie i wśród widowni.


gogolbord270616087W poniedziałek, 27 czerwca, przybyły z Nowego Jorku międzynarodowy zespół pod wodzą Eugene Hütza - GOGOL BORDELLO zagrał w Krakowskim Klubie Studio. Koncert poprzedzony supportem - zespołem HAŃBA! był eksplozją humoru, mocy, radości i niezwykłej muzycznej energii, jakiej żaden inny wykonawca nie potrafi wykrzesać na scenie.

To niewiarygodne ile sił muszą posiadać w zanadrzu członkowie grupy, z których nikt nie ustoi na miejscu choćby kilku sekund, akcja na estradzie jest ciągła, dynamiczna do granic możliwości, tryskająca niczym z wulkanu potężnymi dźwiękami, jak to się opisuje - Gipsy Punk.

gogolbord270616134Można przeżyć dziesiątki koncertów, można widzieć różnych wariatów na scenie, ale Eugen Hutz, czyli Jewgienij Aleksandrowicz Nikołajew, Ukrainiec z krwią romską, który skupił przy sobie takich samych nieprzewidywalnych muzyków, jak on sam, to niepowtarzalna mieszanka dynamitu i nitrogliceryny.

Gromada ludzi doskonale posługująca się swoimi instrumentami, głosem oraz ciałem, wyprawiającym cyrkowe ewolucje podczas niemal każdej piosenki, wychodzi do publiczności nie po to, aby odegrać swoje zaplanowane numery i iść spać. Po takim koncercie zasnąć się na da i to chyba jest celem Gogol Bordello.

gogolbord270616182Wielu koncertów nie zapomina się długo. Tego nie zapomina się do końca życia, nawet, gdyby trwało ono wyśpiewane ?sto lat?.
Barwy, dźwięki, wrzaski, okrzyki, zachęcanie do wspólnego śpiewania, akrobacje, i wino - czerwone wino, nieodłączny atrybut Eugene, który pochłania on w ilościach sporych, ale jeszcze więcej wylewa go na zgromadzoną, zbitą jak sardynki w puszce publiczność - stąd lepiej ubrać coś czerwonego, aby jako tako kolor wina nie był eksponowany na białej wyjściowej koszuli. Ale z drugiej strony zostać oblanym przez Hutza, to nie lada zaszczyt, a koszulę pokrwawioną alkoholem można oprawić w ramki, ewentualnie zdobyć na niej autografy i podnieść jej wartość wielokrotnie.

gogolbord270616216Każdy z muzyków ma swój utrwalony wygląd i stylistykę, każdy odznacza się szczególnie, każdy ma swoich wiernych fanów. Zespól tworzy obsada międzynarodowa z Ukrainy, Rosji, Izraela, Etiopii, USA, Szkocji i Ekwadoru.

Mimo takiej różnorodności etnicznej stanowią doskonała całość, uzupełniającą się w każdym calu.

W Krakowie Panie wystąpiły dwie, o imionach Vanessa i Pamela. Wybuchowe, żywiołowe dziewczyny, od których tak naprawdę wzroku nie można oderwać, dysponujące ogromnymi bębnami, w które walą jak dobosze w austriackim wojsku, dopełniając mocy muzyki.

gogolbord270616225Dwie godziny muzyki bez przerwy! Między utworami przerw nie było, każda melodia przechodziła w następną, przez co zespół zaoszczędził sporo czasu i upakował w tych 120 minutach przekrój całej dyskografii. Oczywiście wielu utworów nie było, ale koronne Start Wearing Purple, American Wedding, Trans-Continental Hustle, Alkohol, Imigraniada, Not A Crime musiały się znaleźć, trzeba żałować, że nie było "My Gypsy Auto Pilot, ale i tak każdy utwór kipiał szaleństwem i co ciekawe większość była śpiewana od deski do deski przez publiczność - widać w wielkim Polskim świecie grupa cieszy się ogromnym powodzeniem.
Ale i tradycji polskiej piosenki w repertuarze stało się zadość - poprzednio Gogol Bordelo zaśpiewali utwór Tadeusza Nalepy ?Ona poszła inną drogą?. Dziś Eugene nauczył się doskonałego przeboju Dezertera "Spytaj Milicjanta" - szał był, ale to trzeba było zobaczyć.
 

gogolbord270616022No dobrze - Gogol Gogolem, ale przecież supportem była Hańba! trzeba mieć ogromną wyobraźnię i moc przewidywania, aby tak nazwać kapelę. Krakowska ?podwórkowa? grupa, kiedy wchodzi na scenę, publiczność skanduje Hańba! Hańba!, kiedy schodzi , publiczność domagając się bisów krzyczy Hańba!, Hańba!

gogolbord270616042Podczas tego koncertu mieliśmy do czynienia z mocnym akcentem jaworznickim. Otóż nagłośnienie obsługiwał i swoim niezawodnym uchem wyłapywał wszelkie niedoskonałości natychmiast je korygując, jaworznianin Bartek Klich z firmy Prosound. Serdecznie pozdrawiamy!

A o Hańbie! tak pisze internet:
Ten energiczny krakowski zespół był objawieniem folkowego festiwalu Nowa Tradycja 2014. Połączenie punk rocka z ulicznym folkiem, przesunięcie całej sytuacji o 80 lat wstecz, w czasy sanacji, nasycenie gniewem nie ludowym, ale robotniczym zabrzmiało niezwykle świeżo. I tak brzmi do dzisiaj.

gogolbord270616036Od 1926 roku Polska nasza miała być uzdrowiona i naprawiona.

W sferze politycznej zaprowadzony miał być porządek, a w sferze społecznej nowe, godne życie. Minęło już lat siedem, a wciąż uczciwie pracującego człowieka ledwie stać na bochenek chleba, tem gorzej, jeśli na jego utrzymaniu jest głodna rodzina.

Naruszane jest prawo, ośmieszana konstytucja. Osiągnięciami infrastruktury i technologji zasłonić się próbuje problemy maluczkich - Polska zaczyna powoli przypominać Włochy faszystowskie.

gogolbord270616038W roku 1931 kilkoro muzykantów postanawia założyć wspólnie Orkiestrę Zbuntowaną, której muzyka ma ganić jawny gwałt na demokracji oraz pocieszać tych owem gwałtem pokrzywdzonych. Której muzyka niesie wrzeszczącą krytykę niesprawnego ustroju, wytyka palcem jego absurdy oraz przede wszystkiem - pięść wymierza prosto w twarz Sanacji.

Zapraszamy do GALERII z ogromem zdjęć z koncertów. A kiedy Gogol Bordello znów przyjedzie do Polski, a dzieje się to średnio raz na trzy lata, nie zapomnijcie zarezerwować czasu i biletów - zaręczam - warto!.

ZAPRASZAMY DO GALERII !!!

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us